Licensed to San Diego Imperial LSC - For Office Use Only License
                                     HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 7/30/17 08:23 PM
                2017 SI LC Junior Olympics - 7/27/17 to 7/30/17                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:45.18     7/28/16 Cassidy Wong, UNAT                         
         SDI: # 2:41.07        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:57.49  ZONE
                3:24.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  2:46.63    2:43.97*ZONE   
       34.21  1:16.88  2:06.60  2:43.97                                    
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  2:50.62    2:47.12 ZONE   
       38.53  1:20.01  2:10.19  2:47.12                                    
  3 Strouse, Hannah F         10 SDY                  2:58.95    2:57.84 JO     
       39.50           2:17.51  2:57.84                                    
  4 Cuffie, Licia S           10 NCA                  3:03.13    2:59.89 JO     
       38.85  1:24.16  2:19.72  2:59.89                                    
  5 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 3:04.46    2:59.97 JO     
       39.38  1:21.76  2:17.85  2:59.97                                    
  6 Zhu, Davina Y             10 SDY                  3:04.92    3:00.29 JO     
       39.46  1:26.31  2:21.55  3:00.29                                    
  7 Rowe, Catherine N          9 PS                   3:03.71    3:00.37 JO     
       41.60  1:28.12  2:20.69  3:00.37                                    
  8 Allison, Cassidy R        10 NCA                  3:08.14    3:04.32 JO     
       40.09  1:24.69  2:24.86  3:04.32                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:45.18     7/28/16 Cassidy Wong, UNAT                         
         SDI: # 2:41.07        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:57.49  ZONE
                3:24.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  2:47.32    2:46.63 qZONE  
     1:17.88  2:46.63                                                      
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  2:50.18    2:50.62 qZONE  
     1:21.60  2:50.62                                                      
  3 Strouse, Hannah F         10 SDY                  3:08.18    2:58.95 qJO    
     1:26.45  2:58.95                                                      
  4 Cuffie, Licia S           10 NCA                  3:11.18    3:03.13 qJO    
     1:24.38  3:03.13                                                      
  5 Rowe, Catherine N          9 PS                   2:57.91    3:03.71 qJO    
     1:26.79  3:03.71                                                      
  6 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 3:11.64    3:04.46 qJO    
     1:24.69  3:04.46                                                      
  7 Zhu, Davina Y             10 SDY                  3:05.65    3:04.92 qJO    
     1:28.16  3:04.92                                                      
  8 Allison, Cassidy R        10 NCA                  3:05.67    3:08.14 qJO    
     1:26.57  3:08.14                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Diep, Katie L              8 PS                   3:13.49    3:10.19 JO     
     1:33.12  3:10.19                                                      
 10 Putnam, Lauren A          10 NCA                  3:20.60    3:11.94 JO     
     1:33.56  3:11.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Kaitlyn L           10 PAC                  3:20.16    3:17.33 JO     
     1:35.07  3:17.33                                                      
 12 Le, Demi N                 9 NCA                  3:19.69    3:18.77 JO     
     1:32.68  3:18.77                                                      
 13 Hou, Emily                 9 SDY                  3:21.06    3:21.07 JO     
     1:38.42  3:21.07                                                      
 14 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                  3:23.53    3:27.28        
     1:41.72  3:27.28                                                      
 15 Tran, Jeslyn L            10 NCA                  3:23.65    3:27.66        
 16 Patron, Gisele R          10 NCA                  3:24.01    3:28.48        
     1:37.68  3:28.48                                                      
 -- Quick, Alyssa J           10 RSD                  3:23.08         DQ        
     1:38.26                                                               
 
Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.69  ZONE
                2:54.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   2:31.28    2:28.04 ZONE   
       32.53  1:09.90  1:52.47  2:28.04                                    
  2 Schmidt, Revere D         12 RSD                  2:37.92    2:33.47 ZONE   
       33.09  1:14.38  1:59.25  2:33.47                                    
  3 Dang, Megan V             12 RAQ                  2:37.15    2:34.56 ZONE   
       33.72  1:11.60  2:01.50  2:34.56                                    
  4 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  2:39.45    2:37.05 ZONE   
              1:12.76  2:00.33  2:37.05                                    
  5 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 2:37.77    2:37.21 ZONE   
       33.09  1:13.99  2:02.48  2:37.21                                    
  6 Munch, Rachel K           12 HSA                  2:39.91    2:38.22 ZONE   
       35.36  1:18.32  2:38.22                                             
  7 Baron, Miko L             11 RSD                  2:42.59    2:44.35 JO     
       34.83  1:17.55  2:08.38  2:44.35                                    
  8 Park, Lauren J            12 NCA                  2:45.35    2:45.05 JO     
       34.73  1:17.59  2:08.21  2:45.05                                    
B - Final
  9 Preston, Tiana L          12 NCA                  2:47.54    2:42.96 JO     
       36.63  1:19.36  2:06.70  2:42.96                                    
 10 Ren, Maddy Y              12 RSD                  2:45.37    2:43.00 JO     
       36.12  1:19.20  2:06.76  2:43.00                                    
 11 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  2:47.82    2:44.41 JO     
       35.05  1:18.83  2:07.37  2:44.41                                    
 12 Arevalo, Florence D       12 SBA                  2:52.01    2:47.06 JO     
       35.59  1:18.09  2:10.45  2:47.06                                    
 13 Peters, Alessandra J      12 NCA                  2:50.18    2:48.45 JO     
       35.41  1:19.82  2:10.56  2:48.45                                    
 14 Huntley, Olivia           12 NCA                  2:52.36    2:48.97 JO     
       37.17  1:20.05  2:11.09  2:48.97                                    
 15 Lozano, Sofia G           12 RSD                  2:50.40    2:49.34 JO     
       37.59           2:12.40  2:49.34                                    
 16 Ahmed, Tanya              12 SBA                  2:47.02    2:51.89 JO     
       37.29  1:22.51  2:13.24  2:51.89                                    
 
Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.69  ZONE
                2:54.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   2:30.70    2:31.28 qZONE  
     1:10.85  2:31.28                                                      
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                  2:41.99    2:37.15 qZONE  
     1:15.42  2:37.15                                                      
  3 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 2:38.41    2:37.77 qZONE  
     1:12.56  2:37.77                                                      
  4 Schmidt, Revere D         12 RSD                  2:41.01    2:37.92 qZONE  
     1:16.56  2:37.92                                                      
  5 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  2:41.35    2:39.45 qJO    
     1:14.05  2:39.45                                                      
  6 Munch, Rachel K           12 HSA                  2:41.79    2:39.91 qJO    
     1:18.89  2:39.91                                                      
  7 Baron, Miko L             11 RSD                  2:46.74    2:42.59 qJO    
  8 Park, Lauren J            12 NCA                  2:48.38    2:45.35 qJO    
     1:17.22  2:45.35                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ren, Maddy Y              12 RSD                  2:46.68    2:45.37 qJO    
     1:20.15  2:45.37                                                      
 10 Ahmed, Tanya              12 SBA                  2:52.96    2:47.02 qJO    
     1:18.09  2:47.02                                                      
 11 Preston, Tiana L          12 NCA                  2:50.61    2:47.54 qJO    
     1:19.89  2:47.54                                                      
 12 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  2:48.82    2:47.82 qJO    
     1:19.92  2:47.82                                                      
 13 Peters, Alessandra J      12 NCA                  2:50.90    2:50.18 qJO    
     1:20.02  2:50.18                                                      
 14 Lozano, Sofia G           12 RSD                  2:53.42    2:50.40 qJO    
     1:19.61  2:50.40                                                      
 15 Arevalo, Florence D       12 SBA                  2:52.32    2:52.01 qJO    
     1:19.18  2:52.01                                                      
 16 Huntley, Olivia           12 NCA                  2:53.52    2:52.36 qJO    
     1:19.93  2:52.36                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Douglas, Allie C          11 PAC                  2:48.38    2:52.81 JO     
     1:23.20  2:52.81                                                      
 18 Abbott, Piper M           12 HSA                  2:29.90Y   2:58.86        
     1:29.31  2:58.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leon, Melissa L           11 PS                   2:33.74Y   3:00.73        
     1:26.93  3:00.73                                                      
 -- Groom, Emily J            12 NCA                  2:53.26         DQ        
     1:17.56       DQ                                                      
 
Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:23.43     7/30/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:20.23      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:32.99  ZONE
                2:43.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  2:29.66    2:23.58 ZONE   
       31.36  1:09.08  1:50.64  2:23.58                                    
  2 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  2:30.53    2:26.31 ZONE   
       30.01  1:07.17  1:52.40  2:26.31                                    
  3 Ryan, Sophia J            14 NCA                  2:30.81    2:27.59 ZONE   
       32.07  1:10.24  1:53.76  2:27.59                                    
  4 Hagewood, Ceci            13 SBA                  2:33.13    2:27.81 ZONE   
       31.54  1:10.94  1:53.89  2:27.81                                    
  5 Huang, Katherine M        13 NCA                  2:31.44    2:28.12 ZONE   
       31.79  1:09.31  1:54.90  2:28.12                                    
  6 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 2:30.09    2:30.49 ZONE   
       32.21  1:10.84  1:56.22  2:30.49                                    
  7 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  2:32.15    2:31.79 ZONE   
       32.10  1:13.92  1:57.49  2:31.79                                    
  8 Burger, Ava C             14 RSD                  2:32.80    2:34.00 JO     
       32.91  1:11.80  1:57.13  2:34.00                                    
B - Final
  9 Boese, Natalia L          13 RSD                  2:34.28    2:32.33 ZONE   
       33.73  1:11.10  1:57.12  2:32.33                                    
 10 Cerceo, Talia L           13 NCA                  2:33.59    2:32.55 ZONE   
       32.29  1:13.05  1:58.81  2:32.55                                    
 11 Lieu, Krystal T           14 NCA                  2:36.20    2:34.41 JO     
       34.29  1:13.74  1:58.49  2:34.41                                    
 12 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  2:35.44    2:34.47 JO     
       32.34  1:12.17  2:00.09  2:34.47                                    
 13 Lingham, Lindsey E        14 PS                   2:36.80    2:36.28 JO     
       33.26  1:14.44  2:00.17  2:36.28                                    
 14 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 2:36.60    2:37.18 JO     
       34.11  1:16.96  2:02.86  2:37.18                                    
 15 Madden, Rebecca C         14 RSD                  2:37.52    2:37.49 JO     
       35.44  1:15.93  2:02.35  2:37.49                                    
 -- Thomas, Blest M           14 SDY                  2:36.51         DQ        
       30.34  1:08.45  1:55.00       DQ                                    
 
Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:23.43     7/30/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:20.23      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:32.99  ZONE
                2:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  2:28.87    2:29.66 qZONE  
     1:09.03  2:29.66                                                      
  2 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 2:36.03    2:30.09 qZONE  
     1:11.04  2:30.09                                                      
  3 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  2:26.26    2:30.53 qZONE  
     1:07.50  2:30.53                                                      
  4 Ryan, Sophia J            14 NCA                  2:30.40    2:30.81 qZONE  
     1:12.23  2:30.81                                                      
  5 Huang, Katherine M        13 NCA                  2:30.38    2:31.44 qZONE  
     1:10.62  2:31.44                                                      
  6 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  2:29.74    2:32.15 qZONE  
     1:13.87  2:32.15                                                      
  7 Burger, Ava C             14 RSD                  2:40.90    2:32.80 qZONE  
     1:12.63  2:32.80                                                      
  8 Hagewood, Ceci            13 SBA                  2:31.19    2:33.13 qJO    
     1:12.49  2:33.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cerceo, Talia L           13 NCA                  2:35.11    2:33.59 qJO    
     1:12.53  2:33.59                                                      
 10 Boese, Natalia L          13 RSD                  2:33.90    2:34.28 qJO    
     1:13.20  2:34.28                                                      
 11 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  2:36.58    2:35.44 qJO    
     1:12.65  2:35.44                                                      
 12 Lieu, Krystal T           14 NCA                  2:34.90    2:36.20 qJO    
     1:14.63  2:36.20                                                      
 13 Thomas, Blest M           14 SDY                  2:34.21    2:36.51 qJO    
     1:11.93  2:36.51                                                      
 14 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 2:43.78    2:36.60 qJO    
     1:16.49  2:36.60                                                      
 15 Lingham, Lindsey E        14 PS                   2:35.87    2:36.80 qJO    
     1:15.07  2:36.80                                                      
 16 Madden, Rebecca C         14 RSD                  2:36.19    2:37.52 qJO    
     1:15.00  2:37.52                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 McIver, Hannah C          13 PS                   2:41.42    2:38.25 JO     
     1:12.46  2:38.25                                                      
 18 Mitchell, Summer A        14 NCA                  2:37.21    2:38.28 JO     
     1:14.09  2:38.28                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dudley, Allysa G          14 NCA                  2:39.61    2:38.42 JO     
     1:16.57  2:38.42                                                      
 20 Schulze, Natalie A        14 PS                   2:39.25    2:38.45 JO     
     1:19.23  2:38.45                                                      
 21 Raagas, Kiana M           13 PS                   2:41.55    2:38.58 JO     
     1:16.23  2:38.58                                                      
 22 Swift, Gillian G          14 NCA                  2:38.36    2:38.71 JO     
     1:16.79  2:38.71                                                      
 23 Tenorio, Kiara            14 CAST                 2:43.65    2:40.22 JO     
     1:15.89  2:40.22                                                      
 24 Faulstich, Claire E       14 NCA                  2:40.13    2:40.35 JO     
     1:16.58  2:40.35                                                      
 25 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 2:39.94    2:41.02 JO     
     1:14.75  2:41.02                                                      
 26 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                 2:25.10Y   2:41.15 JO     
     1:16.75  2:41.15                                                      
 27 Leon, Catrina M           13 PS                   2:42.64    2:41.94 JO     
     1:18.37  2:41.94                                                      
 28 Kragh, Mia A              14 RSD                  2:43.47    2:42.34 JO     
     1:14.99  2:42.34                                                      
 29 Seto, Valerie             13 SSD                  2:37.74    2:42.62 JO     
     1:16.26  2:42.62                                                      
 30 Potwardowski, Margaret G  14 NCA                  2:25.10Y   2:42.65 JO     
     1:16.39  2:42.65                                                      
 31 Hackman, Dani R           13 SSD                  2:43.17    2:43.02 JO     
     1:18.85  2:43.02                                                      
 32 Diep, Allyson K           13 PS                   2:40.49    2:43.32 JO     
     1:15.44  2:43.32                                                      
 33 Martha, Aranza O          13 SBA                  2:40.31    2:43.33 JO     
     1:18.59  2:43.33                                                      
 34 Rowe, Isabelle G          14 PS                   2:43.97    2:43.74 JO     
     1:15.12  2:43.74                                                      
 35 Sihota, Ameeta K          14 RSD                  2:25.07Y   2:44.51        
     1:18.35  2:44.51                                                      
 
Event 7  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:19.65     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Peterson, Morgan I        15 RSD                  2:30.40    2:27.38 JO     
       32.36  1:09.28  1:53.95  2:27.38                                    
  2 Arzave, Juli              15 SBA                  2:29.25    2:28.64 JO     
       33.06  1:11.77  1:56.01  2:28.64                                    
  3 Natale, Julianna L        15 RSD                  2:29.69    2:30.14 JO     
       31.21  1:11.10  1:57.01  2:30.14                                    
  4 Nguyen, Katie L           15 PS                   2:32.50    2:31.57 JO     
       33.45  1:11.30  1:57.10  2:31.57                                    
  5 Giordano, Morgan K        18 CAST                 2:34.36    2:32.13 JO     
       32.66  1:14.30  1:58.37  2:32.13                                    
  6 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  2:33.32    2:32.49 JO     
       31.83  1:11.23  1:58.51  2:32.49                                    
  7 Taggart, Erin G           16 RSD                  2:31.82    2:33.59 JO     
       32.63  1:13.32  1:58.51  2:33.59                                    
  8 Cho, Amelia A             16 RSD                  2:32.91    2:34.78 JO     
       33.95  1:14.35  1:58.91  2:34.78                                    
B - Final
  9 Moultrie, Taylor          15 CAST                 2:35.15    2:33.02 JO     
       32.51  1:12.49  1:59.25  2:33.02                                    
 10 Martinez, Isabella S      15 PAC                  2:34.99    2:34.43 JO     
              1:14.54  1:58.41  2:34.43                                    
 11 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:37.23    2:35.04 JO     
       33.08  1:15.39  2:00.39  2:35.04                                    
 12 Lam, Leanne L             16 PS                   2:38.80    2:35.78 JO     
       32.87  1:16.00  1:59.07  2:35.78                                    
 13 Divis, Veronika           16 SDY                  2:39.59    2:36.12 JO     
       34.01  1:14.24  2:01.23  2:36.12                                    
 14 Wells, Elina K            16 CAST                 2:37.49    2:36.60 JO     
       33.31  1:14.00  2:00.51  2:36.60                                    
 15 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 2:35.12    2:37.21 JO     
       33.34  1:16.18  2:00.92  2:37.21                                    
 -- Sanchez, Itzel E          18 CAST                 2:39.20   x2:42.05        
       33.71  1:18.43  2:42.05                                             
 
Event 7  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:19.65     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  2:29.03    2:29.25 qJO    
     1:11.34  2:29.25                                                      
  2 Natale, Julianna L        15 RSD                  2:33.56    2:29.69 qJO    
     1:11.25  2:29.69                                                      
  3 Peterson, Morgan I        15 RSD                  2:30.28    2:30.40 qJO    
     1:09.62  2:30.40                                                      
  4 Taggart, Erin G           16 RSD                  2:31.94    2:31.82 qJO    
     1:12.21  2:31.82                                                      
  5 Nguyen, Katie L           15 PS                   2:30.29    2:32.50 qJO    
     1:11.74  2:32.50                                                      
  6 Cho, Amelia A             16 RSD                  2:32.22    2:32.91 qJO    
     1:14.80  2:32.91                                                      
  7 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  2:34.36    2:33.32 qJO    
     1:11.07  2:33.32                                                      
  8 Giordano, Morgan K        18 CAST                 2:32.09    2:34.36 qJO    
     1:15.21  2:34.36                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martinez, Isabella S      15 PAC                  2:33.10    2:34.99 qJO    
     1:15.63  2:34.99                                                      
 10 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 2:17.49Y   2:35.12 qJO    
     1:15.50  2:35.12                                                      
 11 Moultrie, Taylor          15 CAST                 2:33.14    2:35.15 qJO    
     1:13.31  2:35.15                                                      
 12 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:33.01    2:37.23 qJO    
     1:15.45  2:37.23                                                      
 13 Wells, Elina K            16 CAST                 2:13.09Y   2:37.49 qJO    
     1:14.19  2:37.49                                                      
 14 Lam, Leanne L             16 PS                   2:33.89    2:38.80 q      
     1:16.32  2:38.80                                                      
 15 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 2:17.89Y   2:39.20 q      
     1:18.39  2:39.20                                                      
 16 Divis, Veronika           16 SDY                  2:17.74Y   2:39.59 q      
     1:15.04  2:39.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whitaker, Mia J           15 PS                   2:38.67    2:43.94        
     1:16.79  2:43.94                                                      
 
Event 9  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:37.05        1993 Erin Corn, UPPR                            
         SDI: # 4:30.07        1989 Laurie Kline, BFST                         
                4:54.89  ZONE
                5:23.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  4:53.84    4:43.40 ZONE   
       33.82  1:09.78  1:46.01  2:22.19  2:58.20  3:34.18  4:09.44  4:43.40
  2 Schmidt, Revere D         12 RSD                  4:56.30    4:50.01 ZONE   
       33.38  1:09.36  1:46.07  2:22.31  2:59.62  3:36.78  4:14.25  4:50.01
  3 Cox, Izzy J               12 MRA                  4:58.71    4:54.66 ZONE   
       34.21  1:11.19  1:48.61  2:26.38  3:03.71  3:41.30  4:17.63  4:54.66
  4 Baron, Miko L             11 RSD                  4:58.40    4:59.40 JO     
       34.08  1:10.81  1:49.35  2:27.59  3:05.60  3:44.23  4:23.06  4:59.40
  5 Preston, Tiana L          12 NCA                  5:05.28    5:01.79 JO     
       34.65  1:12.01  1:50.45  2:29.45  3:07.97  3:47.38  4:25.65  5:01.79
  6 Feyk, Liliana J           12 NCA                  5:06.52    5:02.59 JO     
       34.38  1:11.63  1:50.40  2:28.97  3:08.25  3:47.32  4:26.59  5:02.59
  7 Morgan, Chloe N           12 MRA                  5:06.10    5:02.63 JO     
       34.77  1:13.09  1:51.76  2:30.46  3:08.99  3:47.55  4:25.70  5:02.63
  8 Ahmed, Tanya              12 SBA                  5:05.08    5:08.23 JO     
       33.71  1:11.60  1:51.13  2:29.97           3:48.79  4:29.16  5:08.23
 
Event 9  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:37.05        1993 Erin Corn, UPPR                            
         SDI: # 4:30.07        1989 Laurie Kline, BFST                         
                4:54.89  ZONE
                5:23.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  4:55.94    4:53.84 qZONE  
     1:11.84  2:27.50  3:42.74  4:53.84                                    
  2 Schmidt, Revere D         12 RSD                  4:55.86    4:56.30 qJO    
     1:10.56  2:25.85  3:41.72  4:56.30                                    
  3 Baron, Miko L             11 RSD                  5:03.60    4:58.40 qJO    
     1:12.70  2:28.29  3:44.13  4:58.40                                    
  4 Cox, Izzy J               12 MRA                  5:03.29    4:58.71 qJO    
     1:09.59  2:25.92  3:42.69  4:58.71                                    
  5 Ahmed, Tanya              12 SBA                  5:13.05    5:05.08 qJO    
     1:13.22  2:29.68  3:47.42  5:05.08                                    
  6 Preston, Tiana L          12 NCA                  5:16.01    5:05.28 qJO    
     1:12.06  2:30.62  3:48.76  5:05.28                                    
  7 Morgan, Chloe N           12 MRA                  5:08.99    5:06.10 qJO    
     1:13.36  2:32.32  3:50.54  5:06.10                                    
  8 Feyk, Liliana J           12 NCA                  5:16.42    5:06.52 qJO    
     1:12.56  2:30.62  3:49.72  5:06.52                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                 5:15.23    5:06.86 JO     
     1:13.63  2:32.87  3:51.78  5:06.86                                    
 10 Smider, Tatiana J         12 PS                   5:03.90    5:07.32 JO     
     1:13.72  2:32.09  3:51.09  5:07.32                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Villa, Mia I              11 SBA                  5:11.91    5:08.04 JO     
     1:12.75  2:31.80  3:51.14  5:08.04                                    
 12 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  5:15.83    5:08.36 JO     
     1:14.05  2:33.81  3:52.62  5:08.36                                    
 13 Sanchez, Adania M         12 SBA                  5:19.44    5:08.42 JO     
     1:13.21  2:33.13  3:52.65  5:08.42                                    
 14 Naval, Victoria           11 SBA                  5:16.65    5:12.05 JO     
     1:14.89  2:33.94  3:54.18  5:12.05                                    
 
Event 11  Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 17:25.68     7/28/16 Juli Arzave, SBA                          
         SDI: # 16:54.54     8/17/85 Michelle Butcher, HSA                     
                18:52.49  ZONE
                20:35.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castillo, Paola I         13 SBA                 18:39.56   17:58.35 ZONE   
     1:07.02  2:18.25  3:29.40  4:40.42  5:52.11  7:04.31  8:16.86  9:29.89
    10:42.26 11:54.86 13:07.26 14:20.92 15:34.33 16:47.83 17:58.35         
  2 Harvey, Noelle E          14 NCA                 18:10.26   18:10.56 ZONE   
     1:06.52  2:17.92  3:30.36  4:43.16  5:56.25  7:09.23  8:22.89  9:36.27
    10:49.69 12:03.68 13:16.80 14:30.98 15:44.76 16:58.65 18:10.56         
  3 Hall, Laney J             14 HSA                 18:41.25   18:33.41 ZONE   
     1:10.47  2:26.89  3:43.69  4:58.27  6:14.08  7:29.88  8:44.65  9:59.55
    11:13.54 12:25.59 13:38.83 14:52.00 16:06.08 17:20.85 18:33.41         
  4 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                 18:37.31   18:40.30 ZONE   
     1:07.67  2:19.76  3:33.14  4:46.82  6:01.13  7:16.55  8:32.34  9:48.34
    11:05.26 12:21.47 13:38.14 14:54.78 16:10.87 17:27.34 18:40.30         
  5 Lora, Mirsha              13 SBA                 18:36.60   18:46.42 ZONE   
     1:09.53  2:23.06  3:38.44  4:53.45  6:08.05  7:23.68  8:39.05  9:54.72
    11:10.95 12:26.66 13:43.30 14:59.84 16:16.23 17:32.82 18:46.42         
  6 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                19:10.70   18:53.50 JO     
     1:10.97  2:26.08  3:41.12  4:56.90  6:12.14  7:27.75  8:43.91 10:00.60
    11:15.57 12:30.76 13:47.95 15:05.44 16:23.33 17:40.11 18:53.50         
  7 Davila, Pia P             14 SBA                 19:15.43   18:59.77 JO     
     1:10.91  2:25.97  3:40.55  4:55.84  6:10.58  7:26.75  8:42.69  9:59.20
    11:15.74 12:33.13 13:51.38 15:08.63 16:26.80 17:44.00 18:59.77         
  8 Lyon, Taylor C            14 RSD                 19:14.76   19:02.69 JO     
     1:10.08  2:25.07  3:40.56  4:56.54  6:12.58  7:28.51  8:44.26  9:59.99
    11:16.14 12:32.85 13:50.41 15:09.51 16:28.26 17:46.36 19:02.69         
  9 Gidley, Erin A            14 SBA                 19:31.84   19:09.60 JO     
       33.53  1:09.63  1:46.85  2:23.72  3:00.93  3:38.66  4:17.19  4:55.68
     5:34.19  6:12.81  6:51.87  7:30.30  8:09.24  8:47.42  9:26.53 10:05.22
    10:44.22 11:22.98 12:02.47 12:41.89 13:20.85 13:59.76 14:39.16 15:18.14
    15:57.40 16:36.69 17:15.86 17:55.70 18:33.48 19:09.60                  
 10 Hackman, Dani R           13 SSD                 19:46.62   19:11.09 JO     
       34.49  1:11.70  1:50.48  2:28.97  3:07.22  3:45.42  4:24.28  5:02.35
     5:40.87  6:18.91  6:57.59  7:35.82  8:15.12  8:53.21  9:32.40 10:10.65
    10:49.34 11:27.80 12:07.04 12:46.01 13:25.49 14:03.98 14:42.82 15:21.63
    16:01.00 16:39.51 17:18.73 17:57.00 18:35.53 19:11.09                  
 11 Brecht, Natalie R         13 PS                  20:04.99   19:32.10 JO     
       35.73  1:14.39           2:33.20  3:12.76  3:51.94           5:10.52
              6:29.83  7:09.28  7:48.48           9:08.06  9:47.36 10:26.48
    11:06.02 11:45.10 12:24.79 13:03.87 13:43.11 14:21.40 15:00.41 15:39.07
    16:18.76 16:57.26 17:36.54 18:15.27 18:54.42 19:32.10                  
 12 Estrada, Laura L          14 SBA                 19:36.23   19:39.04 JO     
       34.50  1:11.83  1:50.74  2:29.10  3:06.79  3:44.60  4:23.52  5:02.85
     5:41.27  6:20.43  7:00.45  7:39.50  8:19.05  8:58.37  9:39.16 10:18.61
    10:58.86 11:38.91 12:19.73 12:59.59 13:37.19 14:19.27 14:59.66 15:39.15
    16:19.42 16:58.74 17:40.12 18:20.63 19:01.59 19:39.04                  
 13 Ruane, Maegan E           13 SBA                 19:37.40   19:44.52 JO     
       34.29  1:12.04  1:49.90  2:28.09  3:07.05  3:45.57  4:24.51  5:03.38
     5:42.60  6:21.95  7:01.24  7:40.39  8:20.20  9:00.10  9:40.32 10:19.98
    11:00.70 11:40.22 12:20.69 13:01.31 13:41.51 14:21.36 15:02.37 15:43.12
    16:24.43 17:05.18 17:45.77 18:26.15 19:06.23 19:44.52                  
 14 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                20:06.16   19:50.38 JO     
       35.23  1:14.19  1:54.38  2:33.91  3:13.75  3:52.89  4:32.98  5:12.76
     5:53.31  6:33.01  7:13.24  7:53.01  8:33.34  9:13.79  9:53.79 10:33.86
    11:14.27 11:53.52 12:33.65 13:13.22 13:53.72 14:33.26 15:13.20 15:53.24
    16:33.22 17:12.68 17:52.93 18:32.65 19:12.18 19:50.38                  
 15 Macaulay, Lulu L          13 RAQ                 20:06.58   19:56.75 JO     
       35.93  1:14.43  1:54.14  2:33.38  3:13.26  3:52.62  4:26.81  5:12.90
     5:53.55  6:33.40  7:13.91  7:53.93  8:34.46  9:14.57  9:55.31 10:35.63
    11:16.00 11:55.63 12:35.85 13:16.06 13:54.13 14:37.32 15:18.30 15:58.78
    16:39.39 17:19.38 17:59.40 18:38.95 19:18.11 19:56.75                  
 16 Cosgrove, Abby G          14 RSD                 20:12.97   20:02.30 JO     
       35.94  1:14.35  1:54.40  2:33.57  3:14.27  3:54.92  4:34.75  5:13.59
     5:53.27  6:33.21  7:13.41  7:53.72  8:34.01  9:13.58  9:54.14 10:34.24
    11:14.45 11:54.21          12:31.94 12:34.42 13:14.79 13:55.44 14:36.08
    15:17.36 15:57.92 16:38.85 17:19.66 19:23.77 20:02.30                  
 17 Gonzales, Camryn E        13 CAST                20:12.27   20:19.23 JO     
       36.25  1:16.47  1:57.13  2:37.04  3:17.29  3:57.80  4:38.08  5:18.80
     5:59.16  6:39.24  7:20.25  8:00.97  8:42.01  9:22.68 10:03.63 10:43.96
    11:24.76 12:05.72 12:46.60 13:27.62 14:09.21 14:50.26 15:32.18 16:13.41
    16:55.04 17:35.76 18:17.70 18:58.63 19:39.59 20:19.23                  
 18 Carroll, Tesia R          14 SBA                 20:23.31   20:32.94 JO     
       36.43  1:15.65  1:56.75  2:37.35  3:18.51  3:59.15  4:40.78  5:21.78
     6:03.26  6:43.61  7:24.72  8:05.63  8:46.80  9:27.74 10:09.46 10:50.86
    11:32.56 12:13.74 12:55.31 13:37.10 14:18.58 15:00.46 15:42.54 16:24.26
    17:06.68 17:47.37 18:29.53 19:11.03 19:52.88 20:32.94                  
 -- Rivas, Daniella A         13 SBA                 19:39.15Y x20:44.95        
       37.17  1:17.44  1:58.98  2:40.44  3:22.57  4:03.92           5:28.05
     6:10.61  6:52.04  7:34.82  8:15.27  8:57.35  9:39.13 10:21.47 11:03.46
    11:44.17 12:26.39 13:09.04 13:49.98 14:32.46 15:13.89 15:54.89 16:36.33
    17:17.59 18:00.03 18:43.36 19:25.55 20:07.93 20:44.95                  
 
Event 13  Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 17:16.62     7/28/11 Molly Barry, NCA                          
                20:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arzave, Juli              15 SBA                 17:13.79   17:03.50*JO     
       31.60  1:05.70  1:40.37  2:14.65  2:48.96  3:22.97  3:57.30  4:31.51
     5:05.90  5:39.97  6:14.49  6:48.48  7:23.01  7:57.15  8:31.39  9:05.34
     9:39.58 10:13.93 10:48.27 11:22.69 11:57.13 12:31.45 13:06.25 13:40.74
    14:15.43 14:49.67 15:23.94 15:57.96 16:31.39 17:03.50                  
  2 Nowaski, Danielle P       16 CAST                17:05.13Y  17:59.17 JO     
       32.80  1:07.83  1:43.51  2:19.21  2:55.22  3:30.80  4:06.76  4:42.67
     5:19.18  5:54.83  6:31.14  7:06.65  7:42.61  8:18.32  8:54.75  9:30.57
    10:07.13 10:43.12 11:19.81 11:56.31 12:32.73 13:08.81 13:45.38 14:21.78
    14:58.15 15:34.30 16:10.80 16:46.86 17:23.56 17:59.17                  
  3 Brecht, Katie A           15 PS                  18:19.56   18:13.56 JO     
       33.45  1:09.37  1:45.88  2:21.32  2:57.20  3:32.68  4:08.87  4:44.38
     5:20.54  5:56.26  6:32.08  7:07.90  7:44.07  8:20.61  8:57.52  9:34.04
    10:11.17 10:47.94 11:25.39 12:02.37 12:39.18 13:16.24 13:53.44 14:30.43
    15:07.99 15:45.34 16:23.23 16:59.93 17:37.45 18:13.56                  
  4 Shields, Paige A          16 RSD                 18:43.72   18:30.64 JO     
       33.93  1:10.17  1:47.37  2:24.32  3:01.90  3:39.13  4:16.96  4:54.46
     5:31.86  6:08.82  6:46.04  7:22.56  7:59.42  8:36.39  9:13.55  9:50.73
    10:27.99 11:05.05 11:42.53 12:19.80 12:57.07 13:34.33 14:11.39 14:48.41
    15:25.76 16:02.79 16:40.35 17:17.46 17:54.58 18:30.64                  
  5 Giordano, Morgan K        18 CAST                18:41.44   18:40.11 JO     
       33.83  1:09.86  1:46.89  2:23.05  3:00.20  3:37.06  4:14.99  4:51.79
     5:29.42  6:06.45  6:44.09  7:21.26  7:59.05  8:36.32  9:14.07  9:50.54
    10:27.92 11:05.04 11:42.72 12:19.87 12:57.35 13:34.25 14:12.18 14:49.54
    15:28.07 16:06.26 16:44.95 17:23.53 18:02.65 18:40.11                  
  6 Divis, Veronika           16 SDY                 19:41.60   19:06.21 JO     
       34.00  1:10.58  1:48.18  2:25.18  3:02.59  3:40.22  4:17.94  4:55.51
     5:33.40  6:11.58  6:50.39  7:29.15  8:08.25  8:46.46  9:25.96 10:04.76
    10:43.56 11:21.76 12:00.90 12:39.89 13:18.80 13:57.58 14:37.10 15:16.31
    15:55.26 16:33.77 17:12.15 17:50.66 18:29.13 19:06.21                  
  7 Pulido, Izzy A            16 RAQ                 19:24.86   19:20.37 JO     
       34.99  1:12.10  1:49.95  2:28.19  3:06.41  3:44.88  4:23.25  5:02.07
     5:40.80  6:18.97  6:57.72  7:36.60  8:15.20  8:54.13  9:32.88 10:11.61
    10:50.43 11:29.35 12:08.10 12:47.07 13:26.05 14:05.16 14:44.46 15:24.11
    16:03.43 16:42.91 17:22.66 18:02.52 18:41.87 19:20.37                  
  8 Haughton, Hannah F        16 ICAC                19:17.52Y  19:36.70 JO     
       34.61  1:11.69  1:49.17  2:26.85  3:05.28  3:43.96  4:23.40  5:02.10
     5:41.41  6:20.68  6:59.89  7:38.80  8:18.74  8:57.94  9:37.91 10:17.49
    10:58.13 11:37.50 12:17.40 12:57.58 13:37.16 14:17.49 14:57.77 15:38.17
    16:18.63 16:58.61 17:38.62 18:18.55 18:58.62 19:36.70                  
 -- Heineken, Sarah R         15 NCA                 19:31.47Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 15  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 8:49.55     7/29/05 NCA, NCA                                   
         SDI: # 8:46.89     8/12/78 CNSA, CNSA                                 
               10:09.49  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         8:54.93    8:50.92 JO     
     1) Harvey, Noelle E 14             2) Swift, Gillian G 14            
     3) Ryan, Sophia J 14               4) Huang, Katherine M 13          
       30.45  1:04.07  1:38.66  2:12.69  2:43.62  3:17.51  3:52.52  4:27.38
     4:58.08  5:31.32  6:06.19  6:40.12           7:43.18  8:17.73  8:50.92
  2 South Bay Aquatics  'A'                           9:06.85    9:02.84 JO     
     1) Chavez-Varela, Sofia 14         2) Lora, Mirsha 13                
     3) Estrada, Laura L 14             4) Castillo, Paola I 13           
       31.32  1:04.98  1:39.78  2:14.89  2:46.08  3:20.62  3:56.56  4:31.93
     5:03.73  5:39.33  6:16.29  6:52.07  7:21.49  7:54.39  8:28.92  9:02.84
  3 Rancho San Dieguito  'A'                          9:16.02    9:04.20 JO     
     1) Boese, Natalia L 13             2) Madden, Rebecca C 14           
     3) Kragh, Mia A 14                 4) Abrajan, Isabella D 13         
       32.27  1:06.16  1:41.47           2:48.05  3:22.67  3:59.40  4:34.93
     5:05.89  5:41.36  6:17.18  6:52.51  7:21.53  7:54.71  8:30.25  9:04.20
  4 South Bay Aquatics  'B'                           9:24.28    9:08.79 JO     
     1) Lundgren, Emily L 13            2) Davila, Pia P 14               
     3) Martha, Aranza O 13             4) Hagewood, Ceci 13              
       30.96  1:04.77  1:39.91  2:13.70  2:44.72  3:19.11  3:55.02  4:30.16
     5:02.56  5:37.71  6:15.94  6:52.34  7:22.78  7:56.80  8:33.30  9:08.79
  5 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               9:22.04    9:17.00 JO     
     1) Zhang, Charlotte L 14           2) Han, Aimee 13                  
     3) Douglas, Christine A 13         4) Collins, Cami 14               
       31.45  1:05.27  1:40.65  2:14.24  2:47.14  3:23.13  4:00.44  4:36.01
     5:07.82  5:44.21  6:21.72  6:59.68  7:31.34  8:06.23  8:42.68  9:17.00
  6 Rancho San Dieguito  'B'                          9:41.74    9:22.69 JO     
     1) Burger, Ava C 14                2) Walker, Jazzie S 14            
     3) Cosgrove, Abby G 14             4) Lyon, Taylor C 14              
       31.86  1:07.13  1:44.53  2:20.10  2:50.12  3:24.70  4:02.33  4:39.77
              5:49.33  6:27.40  7:04.17  7:35.75  8:11.07  8:47.53  9:22.69
  7 Pacific Swim  'A'                                 9:22.41    9:22.96 JO     
     1) Rowe, Isabelle G 14             2) Diep, Allyson K 13             
     3) Leon, Catrina M 13              4) Schulze, Natalie A 14          
       32.04  1:06.71  1:42.51  2:18.60           3:25.53  4:03.80  4:41.98
     5:14.22  5:51.13           7:04.68  7:36.81  8:12.69  8:48.67  9:22.96
  8 North Coast Aquatics  'B'                         9:24.00    9:23.84 JO     
     1) Cerceo, Talia L 13              2) Lieu, Krystal T 14             
     3) Proulx, McKayla K 14            4) McCormick, Kaylin S 13         
       31.86  1:06.77  1:43.11  2:18.63  2:49.65  3:24.80  4:03.59  4:41.99
              5:47.32  6:25.59  7:09.72  7:35.63  8:11.77  8:48.10  9:23.84
  9 Pacific Swim  'B'                                 9:46.41    9:35.03 JO     
     1) Kidd, Katie 14                  2) Brecht, Natalie R 13           
     3) Lingham, Lindsey E 14           4) McIver, Hannah C 13            
       33.37  1:10.35  1:48.32  2:24.34  2:58.58  3:35.73  4:13.28  4:49.73
     5:22.76  5:59.00  6:36.09  7:11.76  7:44.56  8:21.05  8:58.37  9:35.03
 10 Renegade Aquatics  'A'                            9:41.54    9:39.67 JO     
     1) Shields, Tiffany A 14           2) Langat, Isabel J 13            
     3) Macaulay, Lulu L 13             4) Shields, Taylor B 14           
       30.67  1:04.08  1:39.12  2:13.61  2:46.49  3:23.79  4:02.69  4:41.43
     5:12.86  5:50.08  6:28.29  7:07.04  7:40.25  8:21.09  9:02.03  9:39.67
 11 Swim San Diego  'A'                              10:02.99    9:45.68 JO     
     1) Hackman, Dani R 13              2) Seto, Vickie 13                
     3) Ha, Nha-Ai P 13                 4) Seto, Valerie 13               
       31.23  1:06.41  1:42.22  2:16.93  2:50.34  3:27.15  4:05.12  4:43.77
              5:59.36  6:40.62  7:22.67  7:54.00  8:32.89  9:10.83  9:45.68
 12 College Area Swim Team  'A'                       9:51.78    9:45.79 JO     
     1) Gonzales, Camryn E 13           2) Gonzales, Jordyn M 13          
     3) Simonelli, Pearl P 14           4) Garcia-Hale, Maya M 13         
       33.57  1:11.70  1:50.02  2:27.40  3:00.95  3:38.75  4:17.26  4:54.53
     5:30.09  6:09.84  6:50.62  7:31.96  8:00.81  8:35.96  9:11.59  9:45.79
 -- Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'              10:08.00  x10:17.31        
     1) Wu, Christine S 13              2) Prestrelski, Samantha 13       
     3) Douglas, Nicole D 13            4) Mah, Maxine 13                 
       34.98  1:13.28  1:53.24  2:35.61  3:09.83  3:51.70  4:35.75  5:19.71
     5:53.01  6:31.03  7:11.01           8:23.93  9:01.40  9:39.88 10:17.31
 -- San Diego YMCA  'A'                               9:56.21        DFS        
      Declared false start
     1) Henry, Ryan L 13                2) Gracia, Sara G 13              
     3) Thomas, Blest M 14              4) Morgan, Alex E 14              
 
Event 17  Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 8:31.14     7/28/11 NCA, NCA                                   
         SDI: # 8:27.02      8/5/03 NCA, NCA                                   
                9:58.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          8:38.12    8:46.70 JO     
     1) Crage, Kira E 16                2) Peterson, Morgan I 15          
     3) Natale, Julianna L 15           4) Rhee, Rachel Y 16              
       29.80  1:02.29  1:36.41  2:10.72  2:41.56  3:16.11  3:51.84  4:26.32
     4:56.62  5:30.82  6:05.69  6:40.09  7:09.42  7:41.81  8:14.62  8:46.70
  2 College Area Swim Team  'A'                       8:49.41    8:47.89 JO     
     1) Kelly, Mckenzie E 17            2) Giordano, Morgan K 18          
     3) Moultrie, Taylor 15             4) Nowaski, Danielle P 16         
       31.34  1:05.38  1:39.54  2:12.72  2:43.85  3:18.05  3:53.22  4:27.25
     4:57.32  5:30.31  6:05.48  6:39.93  7:09.43  7:41.76  8:15.19  8:47.89
  3 South Bay Aquatics  'A'                           8:59.80    9:01.65 JO     
     1) Tapia, Kristine A 16            2) Lundgren, Elisabeth A 17       
     3) Yngson, Angelika 18             4) Arzave, Juli 15                
       31.13  1:04.20  1:40.06  2:15.91  2:47.62  3:21.66  3:57.13  4:32.26
     5:03.92  5:38.44  6:14.40  6:48.72  7:19.02  7:52.15  8:27.07  9:01.65
  4 Rancho San Dieguito  'B'                          9:02.40    9:08.44 JO     
     1) Shields, Paige A 16             2) Ren, Lindsey Y 15              
     3) Chou, Evelyn 15                 4) Coffin, Leah A 16              
       31.30  1:05.08  1:40.24  2:15.22  2:45.67  3:19.51  3:55.67  4:31.73
     5:03.15  5:37.09  6:12.34  6:47.46  7:18.20  7:53.86  8:31.09  9:08.44
  5 College Area Swim Team  'B'                       9:13.51    9:18.60 JO     
     1) Holden, Cassidy 17              2) Sanchez, Itzel E 18            
     3) Wells, Elina K 16               4) Ishikawa, Trinity S 17         
       32.07  1:07.99  1:45.16  2:21.56  2:53.76  3:28.70  4:05.04  4:40.28
     5:13.40  5:50.16  6:27.54  7:04.12  7:35.91  8:09.84  8:44.73  9:18.60
  6 Pacific Swim  'A'                                 9:17.21    9:25.19 JO     
     1) Nguyen, Katie L 15              2) Abouchabki, Martine 17         
     3) Lam, Leanne L 16                4) Brecht, Katie A 15             
       32.22  1:06.40  1:41.52  2:15.67  2:47.71  3:24.59  4:01.58  4:52.62
     5:12.77  5:50.56  6:30.15  7:08.54  7:40.22  8:14.64  8:50.37  9:25.19
  7 Pacific Swim  'B'                                 9:48.99    9:40.18 JO     
     1) Cecchetto, Chloe I 15           2) Timmerman, Noalani N 15        
     3) Chen, Grace E 15                4) Smith, Natalie C 17            
       33.04  1:09.97  1:47.28  2:22.12  2:55.43  3:32.71  4:10.91  4:48.32
     5:21.48  5:58.82  6:37.64  7:16.18  7:48.61  8:25.03  9:02.92  9:40.18
  8 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               9:28.84    9:47.58 JO     
     1) Fox, Juliana M 17               2) Daleo, Alisa 15                
     3) Martinez, Isabella S 15         4) Leblanc, Heloise 17            
       30.85  1:04.70  1:39.62  2:14.05  2:50.27  3:32.25  4:18.28  5:01.79
     5:35.82  6:13.07  6:51.04  7:28.00  8:00.20  8:35.60  9:11.93  9:47.58
 
Event 19  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 5:10.13     7/29/16 Isabella Abrajan, UNAT                     
         SDI: # 5:07.83     1/16/04 Jessica Schmitt, NCA                       
                5:49.19  ZONE
                6:30.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   5:21.43    5:13.94 ZONE   
       32.35  1:11.01  1:51.16  2:30.14  3:14.45  3:59.10  4:36.95  5:13.94
  2 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 5:33.88    5:33.60 ZONE   
       34.46  1:15.68  1:58.14  2:40.01  3:29.60  4:18.37  4:56.17  5:33.60
  3 Alonso, Delaney G         11 PS                   5:36.82    5:37.96 ZONE   
       34.11           1:53.80  2:34.33  3:27.00  4:20.13  4:59.31  5:37.96
  4 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  5:09.21Y   5:42.29 ZONE   
       35.63  1:15.98  1:59.37  2:42.38  3:33.37  4:24.32  5:04.33  5:42.29
  5 Baron, Miko L             11 RSD                  5:47.22    5:49.12 ZONE   
       35.62  1:20.39  2:05.72  2:50.97  3:41.43  4:33.39  5:12.33  5:49.12
  6 Zhang, Amy Y              11 NCA                  6:07.62    5:49.29 JO     
       36.30  1:15.88  1:59.50  2:40.93  3:36.76  4:29.53  5:10.45  5:49.29
  7 Preston, Tiana L          12 NCA                  6:02.45    5:58.71 JO     
       37.51  1:25.09  2:12.33  2:59.42           4:39.06  5:19.96  5:58.71
  8 Peters, Alessandra J      12 NCA                  6:27.01    5:58.84 JO     
       35.44  1:18.91  2:07.56  2:54.99  3:46.35  4:39.18  5:19.53  5:58.84
  9 Huntley, Olivia           12 NCA                  6:12.62    5:59.35 JO     
       37.12  1:21.75  2:08.76  2:53.24  3:46.45  4:40.14  5:21.26  5:59.35
 10 Villa, Mia I              11 SBA                  6:07.60    6:00.34 JO     
       37.92  1:23.32  2:11.36  2:56.82  3:49.47  4:43.34  5:23.16  6:00.34
 11 Patron, Sophia M          12 NCA                  6:25.72    6:07.44 JO     
       35.02  1:16.99  2:01.43  2:47.71           4:44.26  5:26.55  6:07.44
 12 Callahan, Frankie L       11 NCA                  6:18.56    6:14.10 JO     
              1:28.60  2:14.63  2:59.55  3:55.38  4:51.22  5:33.63  6:14.10
 13 Hennick, Emma J           12 NCA                  6:27.37    6:25.02 JO     
       40.26  1:28.17  2:17.54  3:06.57  4:02.57  4:59.67  5:42.71  6:25.02
 
Event 21  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 5:01.05     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:51.32      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                5:24.69  ZONE
                5:56.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  5:13.71    5:05.02 ZONE   
       31.62  1:08.47  1:49.85  2:30.25  3:13.55  3:56.05  4:30.80  5:05.02
  2 Ryan, Sophia J            14 NCA                  5:17.12    5:07.18 ZONE   
       33.44  1:11.49  1:51.38  2:31.28  3:14.33  3:58.41  4:33.21  5:07.18
  3 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  5:22.46    5:12.60 ZONE   
       31.83  1:08.42  1:48.94  2:28.84  3:17.90  4:05.69  4:40.72  5:12.60
  4 Harvey, Noelle E          14 NCA                  5:16.92    5:12.62 ZONE   
       32.81  1:11.48  1:52.04  2:30.91  3:16.40  4:02.60  4:38.25  5:12.62
  5 Huang, Katherine M        13 NCA                  5:20.98    5:20.36 ZONE   
       33.20  1:11.47  1:54.26  2:35.89  3:22.91  4:09.75  4:44.78  5:20.36
  6 Thomas, Blest M           14 SDY                  5:25.29    5:20.50 ZONE   
       32.13  1:10.95  1:52.05  2:31.48  3:19.03  4:07.61  4:44.79  5:20.50
  7 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 5:19.62    5:21.27 ZONE   
       32.56  1:11.60  1:52.87  2:34.88  3:21.11  4:08.78  4:46.57  5:21.27
  8 Collins, Cami             14 PAC                  5:22.66    5:30.14 JO     
       33.97  1:12.55  1:55.76  2:38.28  3:27.92  4:17.86  4:54.43  5:30.14
 
Event 21  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 5:01.05     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:51.32      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                5:24.69  ZONE
                5:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  5:19.25    5:13.71 qZONE  
       32.37  1:09.52  1:50.97  2:32.45  3:17.90  4:01.52  4:38.13  5:13.71
  2 Harvey, Noelle E          14 NCA                  5:12.65    5:16.92 qZONE  
              1:13.85  1:54.22  2:33.56  3:20.42  4:06.52  4:42.09  5:16.92
  3 Ryan, Sophia J            14 NCA                  5:13.26    5:17.12 qZONE  
       33.99  1:12.19  1:53.31  2:34.18  3:19.49  4:04.98  4:41.46  5:17.12
  4 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 5:22.88    5:19.62 qZONE  
       32.78  1:10.74  1:52.29  2:33.65  3:20.36  4:07.72  4:45.00  5:19.62
  5 Huang, Katherine M        13 NCA                  5:23.34    5:20.98 qZONE  
       32.81  1:10.60  1:52.84  2:34.63  3:21.35  4:09.25  4:45.57  5:20.98
  6 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  5:09.85    5:22.46 qZONE  
       32.47  1:10.70  1:51.89  2:33.33  3:22.75  4:12.34  4:48.29  5:22.46
  7 Collins, Cami             14 PAC                  5:32.01    5:22.66 qZONE  
       33.07  1:10.01  1:53.29  2:34.91  3:24.90  4:14.13  4:49.05  5:22.66
  8 Thomas, Blest M           14 SDY                  5:21.66    5:25.29 qJO    
       32.99  1:11.94  1:53.31  2:33.04  3:23.02  4:12.74  4:48.71  5:25.29
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hagewood, Ceci            13 SBA                  5:48.50    5:25.57 JO     
       33.63  1:11.85  1:57.20  2:41.29  3:27.50  4:13.35  4:50.20  5:25.57
 10 Boese, Natalia L          13 RSD                  5:28.74    5:27.07 JO     
              1:13.97  1:55.91  2:36.76  3:25.76  4:13.38  4:51.14  5:27.07
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cerceo, Talia L           13 NCA                  5:22.84    5:27.35 JO     
       33.47  1:12.31  1:56.38  2:40.08           4:14.71  4:51.03  5:27.35
 12 Lyon, Taylor C            14 RSD                  5:33.07    5:27.96 JO     
              1:12.97  1:55.47  2:36.06  3:25.51  4:15.00  4:52.31  5:27.96
 13 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  5:30.91    5:28.80 JO     
       34.11  1:12.99  1:56.64  2:39.93  3:27.34  4:15.51  4:52.91  5:28.80
 14 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  5:31.99    5:29.42 JO     
       33.87  1:12.13  1:55.24  2:36.88  3:27.26  4:17.21  4:54.25  5:29.42
 15 Lingham, Lindsey E        14 PS                   5:28.05    5:30.40 JO     
       34.00  1:13.98  1:57.90  2:40.89  3:27.69  4:15.45  4:53.78  5:30.40
 16 Mitchell, Summer A        14 NCA                  5:34.30    5:32.06 JO     
       34.61  1:13.71  1:56.61  2:38.82  3:26.61  4:14.74  4:53.95  5:32.06
 17 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 5:36.50    5:33.90 JO     
       31.99  1:11.03  1:55.42  2:39.08  3:27.35  4:17.65  4:55.74  5:33.90
 18 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                 5:37.40    5:35.36 JO     
       36.07  1:18.54  2:00.80  2:42.78  3:31.36  4:20.40  4:58.21  5:35.36
 19 Swift, Gillian G          14 NCA                  5:30.26    5:35.77 JO     
       34.82  1:14.23  1:59.51  2:43.91  3:31.61  4:22.37  4:59.56  5:35.77
 20 McIver, Hannah C          13 PS                   5:54.71    5:36.89 JO     
       36.61  1:17.06  2:00.71           3:30.40  4:19.43  4:58.61  5:36.89
 21 Madden, Rebecca C         14 RSD                  5:35.96    5:37.30 JO     
       36.75  1:18.31  2:02.18  2:44.75  3:33.17  4:22.57  5:01.56  5:37.30
 22 Brecht, Natalie R         13 PS                   5:53.68    5:37.88 JO     
       36.41  1:17.96  2:02.80  2:46.49  3:35.52  4:24.31  5:01.85  5:37.88
 23 Hackman, Dani R           13 SSD                  5:42.26    5:39.56 JO     
       37.22  1:22.32  2:08.30  2:50.41  3:38.43  4:26.86  5:05.53  5:39.56
 24 Estrada, Laura L          14 SBA                  5:48.95    5:39.60 JO     
       35.29  1:16.46  2:03.75  2:50.44  3:38.58  4:26.72  5:03.56  5:39.60
 25 Raagas, Kiana M           13 PS                   5:39.28    5:39.82 JO     
       35.94  1:19.28  2:04.07  2:47.54  3:34.90  4:21.27  5:01.87  5:39.82
 26 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 5:35.88    5:40.28 JO     
       34.79  1:16.66  2:02.58  2:46.80  3:36.31  4:26.11  5:04.14  5:40.28
 27 Dudley, Allysa G          14 NCA                  5:41.19    5:40.31 JO     
       34.98  1:15.21  2:01.19  2:46.35  5:03.71  5:50.66  5:40.31         
 28 Seto, Valerie             13 SSD                  5:40.11    5:43.89 JO     
       37.03  1:19.39  2:03.70  2:47.42  3:38.36  4:29.18  5:06.70  5:43.89
 29 Gonzales, Camryn E        13 CAST                 5:47.59    5:48.01 JO     
       35.66  1:17.50  2:02.15  2:46.05  3:38.47  4:30.59  5:09.85  5:48.01
 30 Olsen, Emma R             13 CAST                 5:55.48    5:54.08 JO     
       39.43  1:25.64  2:09.76  2:53.93  3:42.78  4:34.16  5:14.26  5:54.08
 31 Sapper, Rachel J          14 HSA                  5:55.99    5:57.41        
       38.97  1:22.97  2:12.04  3:00.76  3:49.27  4:39.11  5:19.08  5:57.41
 32 Ouyang, Olivia L          14 WSST                 5:52.72    5:59.21        
       36.08  1:19.52  2:05.83  2:50.96  3:45.55  4:40.28  5:20.19  5:59.21
 
Event 23  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 4:56.37     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                5:50.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  5:15.27    5:04.78 JO     
       32.21  1:08.92  1:48.81  2:28.38  3:11.92  3:56.10  4:31.33  5:04.78
  2 Nowaski, Danielle P       16 CAST                 5:21.33    5:10.36 JO     
       32.02  1:07.42  1:47.40  2:26.20  3:14.14  4:02.00  4:36.38  5:10.36
  3 Nguyen, Katie L           15 PS                   5:23.82    5:20.67 JO     
       34.18  1:14.38  1:55.91  2:36.47  3:22.42  4:09.31  4:45.39  5:20.67
  4 DeLegge, Breena M         16 HSA                  5:26.68    5:24.91 JO     
       33.12  1:12.04  1:53.87  2:34.66  3:24.83  4:16.96  4:51.09  5:24.91
  5 Taggart, Erin G           16 RSD                  5:23.99    5:25.14 JO     
       34.00  1:12.53  1:57.25  2:39.99  3:25.52  4:11.47  4:48.24  5:25.14
  6 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  5:21.59    5:26.62 JO     
       33.44  1:10.65  1:51.12  2:33.16  3:22.95  4:14.52  4:50.38  5:26.62
  7 Martinez, Isabella S      15 PAC                  5:30.88    5:27.99 JO     
       34.07  1:13.51  1:58.32  2:41.56  3:26.69  4:12.80  4:51.18  5:27.99
  8 Wells, Elina K            16 CAST                 5:30.41    5:29.46 JO     
       33.53  1:11.98  1:56.12  2:39.11  3:25.93  4:13.62  4:52.44  5:29.46
 
Event 23  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 4:56.37     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                5:50.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  5:05.64    5:15.27 qJO    
       33.13  1:09.56  1:50.05  2:29.49  3:16.18  4:02.99  4:40.04  5:15.27
  2 Nowaski, Danielle P       16 CAST                 5:04.68    5:21.33 qJO    
       33.04  1:09.78  1:51.12  2:29.82  3:19.52  4:09.75  4:45.82  5:21.33
  3 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  5:22.07    5:21.59 qJO    
       32.50  1:08.63  1:50.15  2:30.35  3:19.88  4:09.45  4:45.86  5:21.59
  4 Nguyen, Katie L           15 PS                   5:18.19    5:23.82 qJO    
       34.35  1:14.17  1:56.12  2:37.65  3:24.70  4:11.95  4:49.10  5:23.82
  5 Taggart, Erin G           16 RSD                  5:16.67    5:23.99 qJO    
       33.37  1:12.79  1:56.55  2:38.93  3:24.71  4:10.45  4:48.13  5:23.99
  6 DeLegge, Breena M         16 HSA                  5:38.10    5:26.68 qJO    
       33.26  1:11.34  1:52.55  2:31.72           4:15.37  4:51.48  5:26.68
  7 Wells, Elina K            16 CAST                 5:33.08    5:30.41 qJO    
       33.72  1:12.23  1:55.93  2:38.70  3:26.07  4:14.94  4:52.92  5:30.41
  8 Martinez, Isabella S      15 PAC                  5:30.51    5:30.88 qJO    
       34.55  1:13.49  1:59.10  2:43.42  3:28.67  4:14.31  4:53.21  5:30.88
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pulido, Izzy A            16 RAQ                  5:41.47    5:31.85 JO     
       35.01  1:15.17  1:58.90  2:40.40  3:29.26  4:17.81  4:55.75  5:31.85
 10 Giordano, Morgan K        18 CAST                 5:16.73    5:33.97 JO     
       33.84  1:13.82  2:00.56  2:44.73           4:19.44  4:57.22  5:33.97
-------------------------------------------------------------------------
 11 Divis, Veronika           16 SDY                  5:38.30    5:40.24 JO     
              1:13.47  1:57.99  2:42.02  3:33.17  4:23.62  5:01.99  5:40.24
 12 Hobart, Ainsley A         15 NCA                  5:47.68    5:43.38 JO     
       35.81  1:15.59  2:01.09  2:43.92  3:34.26  4:25.63  5:04.92  5:43.38
 13 Straight, Sydney R        15 ICAC                 5:39.40    5:46.83 JO     
       35.69  1:17.37  2:03.60  2:48.79  3:37.80  4:27.32  5:07.77  5:46.83
 14 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  5:40.78    5:56.25        
       35.71  1:14.73  2:04.19  2:51.34  3:45.13  4:37.33  5:17.65  5:56.25
 15 Wegener, Jane M           15 NCA                  4:54.26Y   5:57.02        
       36.17  1:17.98  2:06.29  2:53.59  3:43.77  4:32.79  5:16.42  5:57.02
 16 Heineken, Sarah R         15 NCA                  5:04.65Y   6:02.49        
       37.45  1:20.15  2:07.49  2:53.57  3:46.49  4:41.33  5:22.29  6:02.49
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 38.67      8/6/96 Leigh Going, NCA                             
         SDI: # 37.39     5/30/14 Cecilia Hagewood, SBA                        
                44.19  ZONE
                50.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                    43.85      42.71 ZONE   
  2 Strouse, Hannah F         10 SDY                    43.59      42.79 ZONE   
  3 Rowe, Catherine N          9 PS                     44.44      45.19 JO     
  4 Quick, Alyssa J           10 RSD                    46.74      46.80 JO     
  5 Tran, Jeslyn L            10 NCA                    46.84      46.89 JO     
  6 Tang, Summer Y             9 NCA                    47.02      47.11 JO     
  7 Hong, Isabelle A           9 PAC                    47.55      48.03 JO     
  8 Borchert, Sienna G        10 SDY                    45.65      48.14 JO     
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 38.67      8/6/96 Leigh Going, NCA                             
         SDI: # 37.39     5/30/14 Cecilia Hagewood, SBA                        
                44.19  ZONE
                50.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strouse, Hannah F         10 SDY                    45.39      43.59 qZONE  
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                    44.21      43.85 qZONE  
  3 Rowe, Catherine N          9 PS                     44.98      44.44 qJO    
  4 Borchert, Sienna G        10 SDY                    46.54      45.65 qJO    
  5 Quick, Alyssa J           10 RSD                    48.16      46.74 qJO    
  6 Tran, Jeslyn L            10 NCA                    48.70      46.84 qJO    
  7 Tang, Summer Y             9 NCA                    50.15      47.02 qJO    
  8 Hong, Isabelle A           9 PAC                    48.51      47.55 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Sofia A            10 NCA                    48.67      48.00 JO     
 10 Putnam, Lauren A          10 NCA                    49.40      48.50 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Diep, Katie L              8 PS                     48.67      48.63 JO     
 12 Perez, Ashlyn M            9 NCA                    49.70      48.74 JO     
 13 Topolovac, Makena J       10 PAC                    46.95      48.76 JO     
 14 Copeland, Kaitlyn B       10 SDY                    49.57      48.79 JO     
 15 Hou, Emily                 9 SDY                    43.68Y     49.13 JO     
 16 Jarvis, Clara L           10 SDY                    49.80      49.96 JO     
 17 Tiwari, Mihika            10 NCA                    49.15      50.12 JO     
 
Event 27  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 33.90        1999 Felicia Castaneda, HSA                       
         SDI: # 33.92      9/3/99 Felicia Castaneda, HSA                       
                38.39  ZONE
                43.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Munch, Rachel K           12 HSA                    36.66      36.13 ZONE   
  2 Rowe, Ashley K            12 PS                     36.53      36.72 ZONE   
  3 Schmidt, Revere D         12 RSD                    37.31      36.75 ZONE   
  4 Brotman, Arielle B        11 NCA                    39.23      38.29 ZONE   
  5 Nguyen, My K              11 CAST                   38.13      38.43 JO     
  6 Cox, Izzy J               12 MRA                    38.17      38.60 JO     
  7 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                    38.83      38.95 JO     
  8 Yang, Rachel              11 PAC                    38.55      39.02 JO     
B - Final
  9 Ren, Maddy Y              12 RSD                    39.60      39.15 JO     
 10 Leon, Melissa L           11 PS                     39.80      39.18 JO     
 11 Peavey, Julia J           11 SDY                    39.99      39.58 JO     
 12 Abbott, Piper M           12 HSA                    40.95      39.91 JO     
 13 Douglas, Allie C          11 PAC                    40.20      40.05 JO     
 14 Siegel, Mikeely L         12 RSD                    40.38      40.96 JO     
 15 Telfer, Caryn N           12 RSD                    40.11      41.05 JO     
 16 Lynne, Sally K            12 ICAC                   40.77      41.25 JO     
 
Event 27  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 33.90        1999 Felicia Castaneda, HSA                       
         SDI: # 33.92      9/3/99 Felicia Castaneda, HSA                       
                38.39  ZONE
                43.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                     38.31      36.53 qZONE  
  2 Munch, Rachel K           12 HSA                    38.09      36.66 qZONE  
  3 Schmidt, Revere D         12 RSD                    38.67      37.31 qZONE  
  4 Nguyen, My K              11 CAST                   37.58      38.13 qZONE  
  5 Cox, Izzy J               12 MRA                    40.45      38.17 qZONE  
  6 Yang, Rachel              11 PAC                    40.25      38.55 qJO    
  7 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                    38.67      38.83 qJO    
  8 Brotman, Arielle B        11 NCA                    40.01      39.23 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ren, Maddy Y              12 RSD                    39.31      39.60 qJO    
 10 Leon, Melissa L           11 PS                     41.01      39.80 qJO    
 11 Peavey, Julia J           11 SDY                    41.69      39.99 qJO    
 12 Telfer, Caryn N           12 RSD                    41.85      40.11 qJO    
 13 Douglas, Allie C          11 PAC                    40.23      40.20 qJO    
 14 Siegel, Mikeely L         12 RSD                    40.84      40.38 qJO    
 15 Lynne, Sally K            12 ICAC                   40.94      40.77 qJO    
 16 Abbott, Piper M           12 HSA                    42.82      40.95 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Constantino, Poppy A      11 SDY                    42.82     J40.95 JO     
 18 Sanchez, Adania M         12 SBA                    42.62      40.99 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Inamdar, Annika R         11 NCA                    41.64      41.19 JO     
 20 Hua, Hailey               11 PS                     41.44      41.44 JO     
 21 Amos, Brooke A            11 MRA                    41.37      41.70 JO     
 22 Baldwin, Riley R          12 RAQ                    42.42      42.12 JO     
 23 Ebert, Aleesa             12 SBA                    43.11      42.37 JO     
 24 Abrahamsen, Kayden M      11 MRA                    38.09Y     42.78 JO     
 25 Ruckdaschel, Charlie R    12 RSD                    42.25      44.08        
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:35.87     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:32.88      8/3/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:53.89  ZONE
                3:12.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  2:44.69    2:41.95 ZONE   
       36.65  1:17.59  1:59.60  2:41.95                                    
  2 Hagewood, Ceci            13 SBA                  2:46.17    2:46.01 ZONE   
       37.08  1:18.74  2:02.66  2:46.01                                    
  3 Schulze, Natalie A        14 PS                   2:48.13    2:49.06 ZONE   
       38.25  1:21.61  2:49.06                                             
  4 Raagas, Kiana M           13 PS                   2:52.69    2:50.94 ZONE   
       38.28  1:21.76  2:07.18  2:50.94                                    
  5 Burger, Ava C             14 RSD                  2:54.49    2:51.59 ZONE   
       38.74  1:22.96  2:07.44  2:51.59                                    
  6 Boese, Natalia L          13 RSD                  2:54.65    2:54.16 JO     
       40.55  1:24.87  2:10.37  2:54.16                                    
  7 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  2:54.03    2:54.42 JO     
       40.22  1:25.23  2:09.71  2:54.42                                    
  8 Lingham, Lindsey E        14 PS                   2:53.85    2:56.03 JO     
       39.84  1:24.63  2:10.26  2:56.03                                    
B - Final
  9 Sihota, Ameeta K          14 RSD                  2:58.13    2:55.41 JO     
       40.17  1:23.86  2:09.53  2:55.41                                    
 10 Ruane, Maegan E           13 SBA                  2:58.21    2:56.46 JO     
       40.20  1:24.22  2:10.15  2:56.46                                    
 11 Luu, Isabel K             14 PAC                  2:55.95    2:56.73 JO     
       40.71  1:24.36  2:10.94  2:56.73                                    
 12 Kirtland, Amanda L        13 PS                   2:56.27    2:56.78 JO     
       40.78  1:24.54  2:11.63  2:56.78                                    
 13 Cerceo, Talia L           13 NCA                  2:58.09    2:57.13 JO     
       41.35  1:26.12  2:11.56  2:57.13                                    
 14 Lieu, Krystal T           14 NCA                  2:56.79    2:58.00 JO     
       38.59  1:23.79  2:10.99  2:58.00                                    
 15 Sapper, Rachel J          14 HSA                  2:57.93    2:59.03 JO     
       42.73  1:27.97  2:14.09  2:59.03                                    
 16 Faulstich, Claire E       14 NCA                  2:59.89    3:00.46 JO     
       41.39  1:26.89  2:13.87  3:00.46                                    
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:35.87     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:32.88      8/3/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:53.89  ZONE
                3:12.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  2:47.31    2:44.69 qZONE  
       38.00  1:19.56  2:02.43  2:44.69                                    
  2 Hagewood, Ceci            13 SBA                  2:49.12    2:46.17 qZONE  
       38.90  1:21.95  2:04.56  2:46.17                                    
  3 Schulze, Natalie A        14 PS                   2:42.59    2:48.13 qZONE  
       38.84  1:20.90  2:04.45  2:48.13                                    
  4 Raagas, Kiana M           13 PS                   2:56.00    2:52.69 qZONE  
       39.10  1:23.18  2:08.47  2:52.69                                    
  5 Lingham, Lindsey E        14 PS                   2:53.24    2:53.85 qZONE  
       40.39  1:25.42  2:10.35  2:53.85                                    
  6 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  2:48.49    2:54.03 qJO    
       39.68  1:23.66  2:09.54  2:54.03                                    
  7 Burger, Ava C             14 RSD                  2:57.14    2:54.49 qJO    
       38.91  1:23.04  2:09.91  2:54.49                                    
  8 Boese, Natalia L          13 RSD                  2:58.99    2:54.65 qJO    
       41.54  1:24.97  2:09.75  2:54.65                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Luu, Isabel K             14 PAC                  2:56.04    2:55.95 qJO    
       40.09  1:24.07  2:09.85  2:55.95                                    
 10 Kirtland, Amanda L        13 PS                   2:57.93    2:56.27 qJO    
       40.69  1:24.53  2:10.61  2:56.27                                    
 11 Lieu, Krystal T           14 NCA                  2:51.82    2:56.79 qJO    
       39.90  1:22.82  2:10.08  2:56.79                                    
 12 Sapper, Rachel J          14 HSA                  2:53.92    2:57.93 qJO    
       40.90  1:26.37  2:12.55  2:57.93                                    
 13 Cerceo, Talia L           13 NCA                  2:56.44    2:58.09 qJO    
       40.95  1:26.15  2:12.47  2:58.09                                    
 14 Sihota, Ameeta K          14 RSD                  3:01.61    2:58.13 qJO    
       40.47  1:25.71  2:58.13                                             
 15 Ruane, Maegan E           13 SBA                  3:01.40    2:58.21 qJO    
       39.84  1:24.09  2:10.82  2:58.21                                    
 16 Faulstich, Claire E       14 NCA                  3:00.72    2:59.89 qJO    
       41.42  1:26.67  2:13.11  2:59.89                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Walker, Noelle B          14 MRA                  3:01.07    3:00.43 JO     
              1:26.20  2:13.34  3:00.43                                    
 18 Dudley, Allysa G          14 NCA                  3:01.77    3:00.56 JO     
       41.03  1:27.61  2:14.27  3:00.56                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leon, Catrina M           13 PS                   3:02.24    3:02.08 JO     
       41.25  1:27.43  2:14.74  3:02.08                                    
 20 Olsen, Emma R             13 CAST                 3:07.20    3:02.55 JO     
       40.58  1:27.19  2:15.04  3:02.55                                    
 21 Larson, Aliyah L          13 RSD                  3:06.59    3:03.07 JO     
       40.20  1:26.21  3:03.07                                             
 22 McIver, Hannah C          13 PS                   3:03.84    3:04.23 JO     
       42.90  1:29.28  2:16.67  3:04.23                                    
 23 Lopez, Alejandra J        14 SBA                  2:38.98Y   3:05.56 JO     
       41.82  1:28.44  2:16.72  3:05.56                                    
 24 Tenorio, Kiara            14 CAST                 3:11.60    3:06.13 JO     
       44.36  1:33.01  2:19.53  3:06.13                                    
 25 Scotchlas, Samantha       14 SDAC                 3:08.94    3:06.79 JO     
       42.45  1:29.91  2:20.19  3:06.79                                    
 26 Carroll, Tesia R          14 SBA                  3:12.00    3:07.06 JO     
       43.54  1:30.05  2:19.11  3:07.06                                    
 27 Langat, Isabel J          13 RAQ                  3:09.21    3:08.53 JO     
       42.82  1:30.43  2:19.24  3:08.53                                    
 28 Hackman, Dani R           13 SSD                  3:10.68    3:09.00 JO     
       44.03  1:31.98  2:21.45  3:09.00                                    
 28 Younce, Jean C            14 CSA                  3:08.03    3:09.00 JO     
       43.55  1:30.24  2:19.26  3:09.00                                    
 30 Madden, Rebecca C         14 RSD                  2:41.26Y   3:09.30 JO     
       43.39  1:32.70  2:20.29  3:09.30                                    
 31 Cayer, Maddie G           13 NCA                  3:11.32    3:10.52 JO     
       44.24  1:32.16  2:22.28  3:10.52                                    
 32 Diep, Allyson K           13 PS                   3:08.21    3:12.16 JO     
       42.40  1:30.50  2:21.22  3:12.16                                    
 33 Connell, Jessica E        13 RSD                  3:11.86    3:12.76        
       43.86  1:33.28  2:23.05  3:12.76                                    
 34 Ramirez, Maya L           13 RAQ                  3:09.44    3:13.20        
       43.21  1:32.15  2:22.93  3:13.20                                    
 
Event 31  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:37.68     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                3:07.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stock, Emileigh E         17 SDY                  2:49.46    2:47.24 JO     
       38.02  1:20.64  2:04.47  2:47.24                                    
  2 Brecht, Katie A           15 PS                   2:48.75    2:47.59 JO     
       38.10  1:19.59  2:03.63  2:47.59                                    
  3 Lam, Leanne L             16 PS                   2:52.65    2:51.35 JO     
       38.27  1:22.01  2:06.99  2:51.35                                    
  4 Taggart, Erin G           16 RSD                  2:54.34    2:51.56 JO     
       39.99  1:24.28  2:08.59  2:51.56                                    
  5 Cho, Amelia A             16 RSD                  2:53.32    2:51.71 JO     
       39.36  1:23.15  2:07.77  2:51.71                                    
  6 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:54.02    2:52.24 JO     
              1:23.34  2:07.88  2:52.24                                    
  7 Giordano, Morgan K        18 CAST                 2:56.97    2:53.71 JO     
       39.74  1:23.88  2:09.78  2:53.71                                    
  8 Mitchell, Erica P         16 HSA                  2:58.31    2:56.21 JO     
       39.83  1:23.79  2:09.85  2:56.21                                    
B - Final
  9 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                  3:00.81    2:53.85 JO     
       39.17  1:24.23  2:08.51  2:53.85                                    
 10 Peterson, Morgan I        15 RSD                  2:59.70    2:54.46 JO     
       40.38  1:23.68  2:10.27  2:54.46                                    
 11 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 2:59.43    2:55.62 JO     
       40.00  1:24.73  2:11.04  2:55.62                                    
 12 Shields, Paige A          16 RSD                  2:59.69    2:59.24 JO     
       42.09  1:26.86  2:13.25  2:59.24                                    
 13 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 2:59.27    2:59.95 JO     
       41.25  1:26.41  2:13.10  2:59.95                                    
 14 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  3:00.25    3:02.01 JO     
       41.80  1:27.51  2:14.58  3:02.01                                    
 15 Seto, Vivian              16 SSD                  3:02.61    3:02.32 JO     
       42.13  1:29.34  2:16.24  3:02.32                                    
 16 Cong, Charlotte R         15 PAC                  3:02.78    3:05.40 JO     
       41.11  1:27.72  3:05.40                                             
 
Event 31  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:37.68     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                3:07.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brecht, Katie A           15 PS                   2:57.37    2:48.75 qJO    
       38.27  1:20.85  2:04.05  2:48.75                                    
  2 Stock, Emileigh E         17 SDY                  2:42.84    2:49.46 qJO    
       38.83  1:21.73  2:05.24  2:49.46                                    
  3 Lam, Leanne L             16 PS                   2:49.02    2:52.65 qJO    
       38.65  1:21.42  2:06.65  2:52.65                                    
  4 Cho, Amelia A             16 RSD                  2:48.86    2:53.32 qJO    
       38.54  1:22.77  2:07.94  2:53.32                                    
  5 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:48.93    2:54.02 qJO    
       39.80  1:23.30  2:08.22  2:54.02                                    
  6 Taggart, Erin G           16 RSD                  2:57.07    2:54.34 qJO    
       40.81  1:26.87  2:10.61  2:54.34                                    
  7 Giordano, Morgan K        18 CAST                 2:56.64    2:56.97 qJO    
       39.61  1:24.88  2:11.04  2:56.97                                    
  8 Mitchell, Erica P         16 HSA                  2:51.00    2:58.31 qJO    
       39.30  1:23.98  2:11.19  2:58.31                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 2:40.68Y   2:59.27 qJO    
       40.24  1:25.28  2:12.09  2:59.27                                    
 10 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 3:00.35    2:59.43 qJO    
       40.58  1:25.96  2:12.67  2:59.43                                    
 11 Shields, Paige A          16 RSD                  2:31.90Y   2:59.69 qJO    
              1:27.98  2:15.14  2:59.69                                    
 12 Peterson, Morgan I        15 RSD                  2:58.35    2:59.70 qJO    
       40.75  1:25.50  2:13.33  2:59.70                                    
 13 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  3:02.79    3:00.25 qJO    
       41.97  1:26.08  2:13.24  3:00.25                                    
 14 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                  2:45.37    3:00.81 qJO    
       39.77  1:25.97  2:12.92  3:00.81                                    
 15 Seto, Vivian              16 SSD                  3:01.61    3:02.61 qJO    
       42.03  1:27.95  2:15.33  3:02.61                                    
 16 Cong, Charlotte R         15 PAC                  3:06.98    3:02.78 qJO    
       41.62  1:27.59  2:15.07  3:02.78                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wegener, Jane M           15 NCA                  2:38.39Y   3:05.03 JO     
       41.15  1:28.28  2:16.58  3:05.03                                    
 18 Straight, Sydney R        15 ICAC                 2:40.96Y   3:06.88 JO     
       42.71  1:30.19  2:18.50  3:06.88                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wilson, Natalie J         15 NCA                  3:05.21    3:07.45 JO     
       41.65  1:29.55  2:18.05  3:07.45                                    
 20 Widener, Brandi J         15 HSA                  3:02.42    3:09.15        
       42.18  1:29.01  2:18.79  3:09.15                                    
 21 Chen, Allison S           16 PAC                  3:04.13    3:11.58        
       41.11  1:28.59  3:11.58                                             
 22 Doan, Jamie T             15 BFST                 3:06.21    3:16.75        
       42.53  1:31.80  2:23.90  3:16.75                                    
 
Event 33  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:48.03     7/29/16 Emily Lundgren, SBA                        
         SDI: # 2:39.06     1/16/04 Jessica Schmitt, NCA                       
                3:05.99  ZONE
                3:28.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   2:41.84    2:42.02*ZONE   
       37.49  1:18.53  2:00.40  2:42.02                                    
  2 Schmidt, Revere D         12 RSD                  2:55.55    2:52.55 ZONE   
       39.32  1:22.92  2:07.77  2:52.55                                    
  3 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  3:03.80    2:54.85 ZONE   
       40.29  1:25.63  2:10.91  2:54.85                                    
  4 Munch, Rachel K           12 HSA                  3:05.31    2:58.79 ZONE   
       40.30  1:26.02  2:13.13  2:58.79                                    
  5 Cox, Izzy J               12 MRA                  3:10.46    3:01.53 ZONE   
       40.97  1:27.92  2:15.40  3:01.53                                    
  6 Brotman, Arielle B        11 NCA                  3:12.82    3:03.37 ZONE   
       41.76  1:28.99  2:15.97  3:03.37                                    
  7 Ren, Maddy Y              12 RSD                  3:10.12    3:06.38 JO     
       44.72  1:31.01  2:19.82  3:06.38                                    
  8 Douglas, Allie C          11 PAC                  3:07.88    3:07.82 JO     
       43.30  1:30.55  2:19.27  3:07.82                                    
  9 Nguyen, My K              11 CAST                 3:10.03    3:08.41 JO     
       42.29  1:29.69  2:20.20  3:08.41                                    
 10 Peavey, Julia J           11 SDY                  3:15.97    3:09.03 JO     
       44.61  1:32.35  2:20.57  3:09.03                                    
 11 Preston, Tiana L          12 NCA                  3:06.92    3:12.68 JO     
       42.73  1:31.78  2:24.20  3:12.68                                    
 12 Lynne, Sally K            12 ICAC                 2:53.87Y   3:14.24 JO     
       43.36  1:32.76  2:24.49  3:14.24                                    
 13 Amos, Brooke A            11 MRA                  3:22.15    3:16.09 JO     
       46.47  1:35.80  2:27.96  3:16.09                                    
 14 Arevalo, Florence D       12 SBA                  3:24.36    3:16.13 JO     
       45.47  1:36.22  2:27.35  3:16.13                                    
 15 Siegel, Mikeely L         12 RSD                  3:22.71    3:16.19 JO     
       46.64  1:36.74  2:28.08  3:16.19                                    
 16 Benjamin, Ella S          11 RSD                  3:23.37    3:17.36 JO     
       46.51  1:36.02  2:27.56  3:17.36                                    
 17 Abbott, Piper M           12 HSA                  3:18.61    3:17.43 JO     
       46.09  1:37.57  2:29.85  3:17.43                                    
 18 Halcomb, Dakota           11 SSD                  3:25.80    3:17.74 JO     
       46.75  1:38.40  2:29.02  3:17.74                                    
 19 Ebert, Aleesa             12 SBA                  3:23.20    3:19.89 JO     
       44.81  1:35.62  2:28.54  3:19.89                                    
 20 Luu, Emmy M               12 PAC                  3:15.88    3:20.68 JO     
       46.90  1:38.89  2:29.20  3:20.68                                    
 21 Peters, Alessandra J      12 NCA                  3:26.93    3:21.39 JO     
       45.12  1:36.30  2:29.31  3:21.39                                    
 22 Hua, Hailey               11 PS                   2:56.40Y   3:22.64 JO     
       45.33  1:36.21  2:29.05  3:22.64                                    
 23 Glasser, Genevieve        12 HSA                  3:27.57    3:25.30 JO     
       46.01  1:38.05  2:32.92  3:25.30                                    
 24 Park, Haebin              12 SBA                  3:25.46    3:27.68 JO     
       46.52  1:38.58  2:33.10  3:27.68                                    
 -- Huntley, Olivia           12 NCA                  3:25.03   x3:29.02        
       47.50  1:41.69  2:35.68  3:29.02                                    
 -- Inamdar, Annika R         11 NCA                  3:22.56   x3:30.21        
       45.25  1:38.27  2:33.26  3:30.21                                    
 -- Jayasinghe, Kiran         11 RAQ                  3:25.84   x3:37.59        
       48.66  1:44.47  2:42.34  3:37.59                                    
 
Event 35  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
         SDI: # 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
                1:22.79  ZONE
                1:42.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  1:16.41    1:14.54 ZONE   
       33.94  1:14.54                                                      
  2 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 1:22.54    1:23.31 JO     
  3 Strouse, Hannah F         10 SDY                  1:23.97    1:23.80 JO     
       38.40  1:23.80                                                      
  4 Chen, Kaitlyn L           10 PAC                  1:27.87    1:25.44 JO     
       39.77  1:25.44                                                      
  5 Cuffie, Licia S           10 NCA                  1:25.99    1:27.05 JO     
       40.00  1:27.05                                                      
  6 Allison, Cassidy R        10 NCA                  1:27.49    1:27.44 JO     
       38.80  1:27.44                                                      
  7 Le, Demi N                 9 NCA                  1:29.53    1:28.11 JO     
       40.07  1:28.11                                                      
  8 Chou, Abigail             10 RSD                  1:31.18    1:31.83 JO     
       41.41  1:31.83                                                      
 
Event 35  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
         SDI: # 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
                1:22.79  ZONE
                1:42.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  1:18.42    1:16.41 qZONE  
  2 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 1:32.43    1:22.54 qZONE  
       37.67  1:22.54                                                      
  3 Strouse, Hannah F         10 SDY                  1:26.04    1:23.97 qJO    
       37.45  1:23.97                                                      
  4 Cuffie, Licia S           10 NCA                  1:27.31    1:25.99 qJO    
  5 Allison, Cassidy R        10 NCA                  1:27.22    1:27.49 qJO    
       38.79  1:27.49                                                      
  6 Chen, Kaitlyn L           10 PAC                  1:37.12    1:27.87 qJO    
       40.65  1:27.87                                                      
  7 Le, Demi N                 9 NCA                  1:31.98    1:29.53 qJO    
       39.67  1:29.53                                                      
  8 Chou, Abigail             10 RSD                  1:33.83    1:31.18 qJO    
       40.56  1:31.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muezzinoglu, Daria E      10 NCA                  1:40.69    1:32.86 JO     
       42.42  1:32.86                                                      
 10 Dusseault, Katie L        10 RST                  1:39.15    1:33.24 JO     
       41.58  1:33.24                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Putnam, Lauren A          10 NCA                  1:35.37    1:36.00 JO     
       45.07  1:36.00                                                      
 12 Patron, Gisele R          10 NCA                  1:36.93    1:37.26 JO     
       45.00  1:37.26                                                      
 13 Perez, Ashlyn M            9 NCA                  1:41.81    1:40.59 JO     
       46.11  1:40.59                                                      
 14 Hughes, London             9 SBA                  1:35.43    1:40.60 JO     
       46.75  1:40.60                                                      
 15 Bishop, Aasha A           10 NCA                  1:41.59    1:47.90        
 
Event 37  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:04.94     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:04.31     4/28/17 Isabella Abrajan, RSD                      
                1:12.09  ZONE
                1:22.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dang, Megan V             12 RAQ                  1:10.89    1:08.62 ZONE   
       33.14  1:08.62                                                      
  2 Zhang, Amy Y              11 NCA                  1:09.96    1:09.28 ZONE   
       33.01  1:09.28                                                      
  3 Alonso, Delaney G         11 PS                   1:11.43    1:10.51 ZONE   
       33.36  1:10.51                                                      
  4 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 1:10.68    1:10.70 ZONE   
       32.95  1:10.70                                                      
  5 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  1:11.87    1:10.71 ZONE   
       33.48  1:10.71                                                      
  6 Brotman, Arielle B        11 NCA                  1:13.94    1:12.48 JO     
       35.08  1:12.48                                                      
  7 Espinoza, Ruby            12 SSD                  1:13.75    1:12.94 JO     
       34.73  1:12.94                                                      
  8 Arevalo, Florence D       12 SBA                  1:13.92    1:13.50 JO     
       34.57  1:13.50                                                      
B - Final
  9 Patron, Sophia M          12 NCA                  1:14.46    1:13.02 JO     
       34.50  1:13.02                                                      
 10 Peters, Alessandra J      12 NCA                  1:14.26    1:13.75 JO     
       34.61  1:13.75                                                      
 11 Telfer, Caryn N           12 RSD                  1:14.63    1:13.79 JO     
       35.23  1:13.79                                                      
 12 Wong, Hannah G            11 RSD                  1:16.37    1:15.48 JO     
       35.43  1:15.48                                                      
 13 Ahmed, Tanya              12 SBA                  1:19.44    1:16.32 JO     
       35.56  1:16.32                                                      
 14 Smider, Tatiana J         12 PS                   1:18.11    1:16.58 JO     
       35.56  1:16.58                                                      
 15 Ren, Maddy Y              12 RSD                  1:16.87    1:16.60 JO     
       36.67  1:16.60                                                      
 16 Baldwin, Riley R          12 RAQ                  1:19.81    1:19.82 JO     
       36.90  1:19.82                                                      
 
Event 37  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:04.94     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:04.31     4/28/17 Isabella Abrajan, RSD                      
                1:12.09  ZONE
                1:22.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Amy Y              11 NCA                  1:13.85    1:09.96 qZONE  
       34.19  1:09.96                                                      
  2 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 1:09.57    1:10.68 qZONE  
       33.67  1:10.68                                                      
  3 Dang, Megan V             12 RAQ                  1:11.73    1:10.89 qZONE  
       34.21  1:10.89                                                      
  4 Alonso, Delaney G         11 PS                   1:11.78    1:11.43 qZONE  
       33.28  1:11.43                                                      
  5 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  1:13.58    1:11.87 qZONE  
       33.84  1:11.87                                                      
  6 Espinoza, Ruby            12 SSD                  1:16.46    1:13.75 qJO    
       35.42  1:13.75                                                      
  7 Arevalo, Florence D       12 SBA                  1:19.65    1:13.92 qJO    
       35.65  1:13.92                                                      
  8 Brotman, Arielle B        11 NCA                  1:14.24    1:13.94 qJO    
       34.94  1:13.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peters, Alessandra J      12 NCA                  1:15.18    1:14.26 qJO    
       34.55  1:14.26                                                      
 10 Patron, Sophia M          12 NCA                  1:19.49    1:14.46 qJO    
       33.67  1:14.46                                                      
 11 Telfer, Caryn N           12 RSD                  1:17.00    1:14.63 qJO    
       35.16  1:14.63                                                      
 12 Wong, Hannah G            11 RSD                  1:19.01    1:16.37 qJO    
       35.57  1:16.37                                                      
 13 Ren, Maddy Y              12 RSD                  1:15.81    1:16.87 qJO    
       37.08  1:16.87                                                      
 14 Smider, Tatiana J         12 PS                   1:17.04    1:18.11 qJO    
       35.24  1:18.11                                                      
 15 Ahmed, Tanya              12 SBA                  1:22.21    1:19.44 qJO    
       36.43  1:19.44                                                      
 16 Baldwin, Riley R          12 RAQ                  1:20.55    1:19.81 qJO    
       37.94  1:19.81                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Luu, Emmy M               12 PAC                  1:16.68    1:20.12 JO     
       37.31  1:20.12                                                      
 18 Joloya, Kayla             12 SBA                  1:20.61    1:20.77 JO     
       37.45  1:20.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Amos, Brooke A            11 MRA                  1:21.13    1:24.99        
       39.92  1:24.99                                                      
 
Event 39  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:03.81     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: #   59.51     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:08.89  ZONE
                1:15.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  1:04.10    1:03.58*ZONE   
       29.61  1:03.58                                                      
  2 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  1:08.20    1:05.80 ZONE   
       30.79  1:05.80                                                      
  3 Collins, Cami             14 PAC                  1:06.51    1:06.08 ZONE   
       31.32  1:06.08                                                      
  4 Thomas, Blest M           14 SDY                  1:07.69    1:06.48 ZONE   
       30.56  1:06.48                                                      
  5 Castillo, Paola I         13 SBA                  1:07.07    1:06.61 ZONE   
       31.16  1:06.61                                                      
  6 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 1:08.41    1:07.70 ZONE   
       31.24  1:07.70                                                      
  7 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  1:08.38    1:07.77 ZONE   
       31.65  1:07.77                                                      
  8 Lyon, Taylor C            14 RSD                  1:08.48    1:09.64 JO     
       32.69  1:09.64                                                      
B - Final
  9 Cerceo, Talia L           13 NCA                  1:08.87    1:07.86 ZONE   
       31.90  1:07.86                                                      
 10 Huang, Katherine M        13 NCA                  1:08.77    1:08.17 ZONE   
       32.40  1:08.17                                                      
 11 Kragh, Mia A              14 RSD                  1:09.00    1:08.33 ZONE   
 12 Davila, Pia P             14 SBA                  1:10.87    1:09.25 JO     
       33.20  1:09.25                                                      
 13 Lopez, Alejandra J        14 SBA                  1:11.28    1:10.03 JO     
       33.28  1:10.03                                                      
 14 Hackbarth, Natalia J      13 WSST                 1:11.14    1:10.38 JO     
       33.28  1:10.38                                                      
 15 Wassel, Taylor K          14 NCA                  1:10.86    1:10.93 JO     
       33.66  1:10.93                                                      
 16 Walker, Jazzie S          14 RSD                  1:09.81    1:11.47 JO     
       32.77  1:11.47                                                      
 
Event 39  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:03.81     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: #   59.51     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:08.89  ZONE
                1:15.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  1:04.09    1:04.10 qZONE  
       30.14  1:04.10                                                      
  2 Collins, Cami             14 PAC                  1:07.69    1:06.51 qZONE  
       31.71  1:06.51                                                      
  3 Castillo, Paola I         13 SBA                  1:07.32    1:07.07 qZONE  
       31.65  1:07.07                                                      
  4 Thomas, Blest M           14 SDY                  1:07.65    1:07.69 qZONE  
       32.03  1:07.69                                                      
  5 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  1:09.25    1:08.20 qZONE  
       31.80  1:08.20                                                      
  6 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  1:07.57    1:08.38 qZONE  
       31.94  1:08.38                                                      
  7 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 1:07.66    1:08.41 qZONE  
       31.46  1:08.41                                                      
  8 Lyon, Taylor C            14 RSD                  1:13.11    1:08.48 qZONE  
       32.06  1:08.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huang, Katherine M        13 NCA                  1:08.16    1:08.77 qZONE  
       32.58  1:08.77                                                      
 10 Cerceo, Talia L           13 NCA                  1:08.08    1:08.87 qZONE  
       32.01  1:08.87                                                      
 11 Kragh, Mia A              14 RSD                  1:07.06    1:09.00 qJO    
       31.46  1:09.00                                                      
 12 Walker, Jazzie S          14 RSD                  1:05.91Y   1:09.81 qJO    
       31.35  1:09.81                                                      
 13 Wassel, Taylor K          14 NCA                  1:13.40    1:10.86 qJO    
       34.43  1:10.86                                                      
 14 Davila, Pia P             14 SBA                  1:11.92    1:10.87 qJO    
       33.25  1:10.87                                                      
 15 Hackbarth, Natalia J      13 WSST                 1:13.07    1:11.14 qJO    
       33.18  1:11.14                                                      
 16 Lopez, Alejandra J        14 SBA                  1:12.15    1:11.28 qJO    
       33.62  1:11.28                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dudley, Allysa G          14 NCA                  1:10.40    1:11.32 JO     
       33.29  1:11.32                                                      
 18 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 1:13.29    1:12.14 JO     
       34.06  1:12.14                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burger, Ava C             14 RSD                  1:14.25    1:12.24 JO     
       33.45  1:12.24                                                      
 20 Lora, Mirsha              13 SBA                  1:12.57    1:12.56 JO     
       33.65  1:12.56                                                      
 21 Mitchell, Summer A        14 NCA                  1:10.49    1:12.62 JO     
       34.79  1:12.62                                                      
 22 Estrada, Laura L          14 SBA                  1:12.17    1:12.81 JO     
       34.40  1:12.81                                                      
 23 Seto, Valerie             13 SSD                  1:11.61    1:12.92 JO     
       34.31  1:12.92                                                      
 24 Wu, Christine S           13 PAC                  1:13.34    1:13.62 JO     
       34.42  1:13.62                                                      
 25 Mah, Maxine               13 PAC                  1:15.05    1:14.24 JO     
       33.97  1:14.24                                                      
 26 Han, Aimee                13 PAC                  1:12.60    1:14.71 JO     
       34.48  1:14.71                                                      
 27 Tenorio, Kiara            14 CAST                 1:13.93    1:14.94 JO     
       35.83  1:14.94                                                      
 28 Ouyang, Olivia L          14 WSST                 1:05.11Y   1:15.70        
       34.33  1:15.70                                                      
 29 Proulx, McKayla K         14 NCA                  1:14.08    1:15.82        
       33.94  1:15.82                                                      
 30 Gonzales, Camryn E        13 CAST                 1:04.91Y   1:16.79        
       36.22  1:16.79                                                      
 31 Martha, Aranza O          13 SBA                  1:11.64    1:16.98        
       34.96  1:16.98                                                      
 -- Ryan, Sophia J            14 NCA                  1:09.48         DQ        
      Alternating Kick
       33.20       DQ                                                      
 
Event 41  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:02.20     7/25/13 Rochelle Dong, RSD                         
                1:11.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Coffin, Leah A            16 RSD                  1:06.81    1:03.23 JO     
       29.81  1:03.23                                                      
  2 DeLegge, Breena M         16 HSA                  1:06.48    1:05.83 JO     
       30.20  1:05.83                                                      
  3 Natale, Julianna L        15 RSD                  1:07.10    1:07.10 JO     
       31.51  1:07.10                                                      
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 1:07.82    1:07.67 JO     
       31.91  1:07.67                                                      
  5 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  1:07.41    1:07.74 JO     
       32.89  1:07.74                                                      
  6 Wells, Elina K            16 CAST                 1:08.81    1:08.80 JO     
       32.35  1:08.80                                                      
  7 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:08.83    1:10.11 JO     
       33.43  1:10.11                                                      
 -- Tran, Emily B             16 PS                   1:09.42         DQ        
      Alternating Kick
       32.03       DQ                                                      
B - Final
  9 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  1:10.95    1:09.60 JO     
       33.09  1:09.60                                                      
 10 Peterson, Morgan I        15 RSD                  1:09.64    1:09.67 JO     
       32.55  1:09.67                                                      
 11 Lam, Leanne L             16 PS                   1:10.68    1:10.72 JO     
       32.64  1:10.72                                                      
 12 Whitaker, Mia J           15 PS                   1:11.38    1:10.75 JO     
       33.16  1:10.75                                                      
 13 Smith, Natalie C          17 PS                   1:10.82    1:10.96 JO     
       33.10  1:10.96                                                      
 14 Stock, Emileigh E         17 SDY                  1:10.58    1:10.98 JO     
       33.47  1:10.98                                                      
 15 Jelsma, Margaret B        15 PS                   1:10.73    1:11.21 JO     
       33.45  1:11.21                                                      
 16 Yngson, Angelika          18 SBA                  1:11.29    1:11.69 JO     
       34.68  1:11.69                                                      
 
Event 41  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:02.20     7/25/13 Rochelle Dong, RSD                         
                1:11.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeLegge, Breena M         16 HSA                  1:05.71    1:06.48 qJO    
       31.71  1:06.48                                                      
  2 Coffin, Leah A            16 RSD                  1:03.19    1:06.81 qJO    
       31.08  1:06.81                                                      
  3 Natale, Julianna L        15 RSD                  1:06.23    1:07.10 qJO    
       31.33  1:07.10                                                      
  4 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  1:06.30    1:07.41 qJO    
       32.50  1:07.41                                                      
  5 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 1:08.79    1:07.82 qJO    
       32.04  1:07.82                                                      
  6 Wells, Elina K            16 CAST                 1:10.87    1:08.81 qJO    
       32.24  1:08.81                                                      
  7 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:11.00    1:08.83 qJO    
       32.19  1:08.83                                                      
  8 Tran, Emily B             16 PS                   1:07.97    1:09.42 qJO    
       32.53  1:09.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peterson, Morgan I        15 RSD                  1:02.76Y   1:09.64 qJO    
       32.59  1:09.64                                                      
 10 Stock, Emileigh E         17 SDY                  1:09.77    1:10.58 qJO    
       33.27  1:10.58                                                      
 11 Lam, Leanne L             16 PS                   1:11.00    1:10.68 qJO    
       32.78  1:10.68                                                      
 12 Jelsma, Margaret B        15 PS                   1:02.47Y   1:10.73 qJO    
       32.98  1:10.73                                                      
 13 Smith, Natalie C          17 PS                   1:08.93    1:10.82 qJO    
       32.68  1:10.82                                                      
 14 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  1:08.98    1:10.95 qJO    
       33.79  1:10.95                                                      
 15 Yngson, Angelika          18 SBA                  1:10.47    1:11.29 qJO    
       33.38  1:11.29                                                      
 16 Whitaker, Mia J           15 PS                   1:11.58    1:11.38 qJO    
       33.22  1:11.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Widener, Brandi J         15 HSA                  1:10.76    1:11.52 JO     
 18 Martinez, Isabella S      15 PAC                  1:11.02    1:11.60 JO     
       34.08  1:11.60                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Eisenbraun, Kate A        16 UNAT                 1:00.81Y   1:11.67 JO     
       32.52  1:11.67                                                      
 20 Cong, Charlotte R         15 PAC                  1:11.38    1:11.82        
       33.59  1:11.82                                                      
 21 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 1:09.56    1:12.03        
       33.42  1:12.03                                                      
 22 Taggart, Erin G           16 RSD                  1:10.75    1:12.22        
       33.34  1:12.22                                                      
 23 Weller, Megan E           16 CSA                  1:02.27Y   1:12.30        
       33.43  1:12.30                                                      
 24 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 1:02.29Y   1:12.78        
       34.12  1:12.78                                                      
 25 Wilson, Natalie J         15 NCA                  1:03.56Y   1:13.08        
       34.23  1:13.08                                                      
 -- Nowaski, Sarah N          19 CAST                 1:08.16   X1:06.70 JO     
       31.55  1:06.70                                                      
 
Event 43  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
         SDI: # 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:37.89  ZONE
                2:59.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  2:27.42    2:25.10 ZONE   
       33.30  1:09.84  1:48.30  2:25.10                                    
  2 Hardin, Sarah V           10 SDY                  2:26.78    2:27.04 ZONE   
       34.16  1:11.90  1:50.50  2:27.04                                    
  3 Zhu, Davina Y             10 SDY                  2:35.51    2:35.60 ZONE   
       35.75  1:15.07  1:55.83  2:35.60                                    
  4 Rowe, Catherine N          9 PS                   2:39.58    2:42.27 JO     
       35.02  1:15.79  1:59.06  2:42.27                                    
  5 Allison, Cassidy R        10 NCA                  2:41.47    2:42.58 JO     
       36.38  1:17.42  2:01.03  2:42.58                                    
  6 Diep, Katie L              8 PS                   2:52.51    2:45.71 JO     
       36.41  1:19.42  2:04.00  2:45.71                                    
  7 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 2:48.52    2:45.92 JO     
       36.75  1:19.55  2:04.95  2:45.92                                    
  8 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                  2:49.78    2:49.20 JO     
       35.96  1:17.95  2:03.67  2:49.20                                    
 
Event 43  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
         SDI: # 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:37.89  ZONE
                2:59.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  2:28.03    2:26.78 qZONE  
       34.46  1:12.11  1:50.45  2:26.78                                    
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  2:30.49    2:27.42 qZONE  
       34.28  1:11.84  1:50.71  2:27.42                                    
  3 Zhu, Davina Y             10 SDY                  2:40.89    2:35.51 qZONE  
       35.40  1:14.77  1:55.71  2:35.51                                    
  4 Rowe, Catherine N          9 PS                   2:41.72    2:39.58 qJO    
       36.46  1:17.42  1:59.94  2:39.58                                    
  5 Allison, Cassidy R        10 NCA                  2:43.50    2:41.47 qJO    
       36.50  1:17.81  2:00.32  2:41.47                                    
  6 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 2:51.91    2:48.52 qJO    
       36.81  1:20.00  2:05.03  2:48.52                                    
  7 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                  2:42.64    2:49.78 qJO    
       38.88  1:23.03  2:07.95  2:49.78                                    
  8 Diep, Katie L              8 PS                   2:51.22    2:52.51 qJO    
       37.61  1:22.31  2:07.85  2:52.51                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muezzinoglu, Daria E      10 NCA                  2:56.39    2:53.80 JO     
       39.41  1:24.70  2:10.91  2:53.80                                    
 10 Le, Demi N                 9 NCA                  2:56.46    2:54.22 JO     
       39.52  1:24.60  2:11.18  2:54.22                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Borchert, Sienna G        10 SDY                  2:40.11Y   2:54.63 JO     
       40.61  1:25.01  2:11.05  2:54.63                                    
 12 Song, Sienna A            10 SBA                  2:58.02    2:55.58 JO     
       40.63  1:27.47  2:13.77  2:55.58                                    
 13 Tran, Jeslyn L            10 NCA                  2:54.52    2:55.84 JO     
       39.01  1:24.18  2:10.97  2:55.84                                    
 14 Hou, Emily                 9 SDY                  2:58.00    2:59.06 JO     
       38.63  1:24.36  2:11.98  2:59.06                                    
 15 Cuffie, Licia S           10 NCA                  2:59.03    2:59.30        
       40.49  1:27.89  2:15.74  2:59.30                                    
 16 Putnam, Lauren A          10 NCA                  2:58.70    3:01.11        
       41.91  1:29.07  3:01.11                                             
 17 Hughes, London             9 SBA                  2:58.90    3:02.30        
       43.43  1:32.81  2:19.85  3:02.30                                    
 
Event 45  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:11.22     7/27/06 Andrea BAsaraba, NCA                       
         SDI: # 2:08.05     8/16/79 Tammy Bruce, CVAA                          
                2:20.09  ZONE
                2:34.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  2:16.38    2:15.07 ZONE   
       32.42  1:07.41  1:42.07  2:15.07                                    
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                  2:22.27    2:17.15 ZONE   
       32.79  1:08.15  1:43.38  2:17.15                                    
  3 Schmidt, Revere D         12 RSD                  2:22.70    2:19.30 ZONE   
       32.67  1:08.36  1:43.67  2:19.30                                    
  4 Park, Lauren J            12 NCA                  2:23.10    2:21.12 JO     
       32.62  1:08.77  1:45.12  2:21.12                                    
  5 Feyk, Liliana J           12 NCA                  2:23.79    2:21.89 JO     
       32.35  1:08.32  1:45.74  2:21.89                                    
  6 Telfer, Caryn N           12 RSD                  2:23.59    2:22.09 JO     
       33.85  1:10.84  1:47.96  2:22.09                                    
  7 Villa, Mia I              11 SBA                  2:23.80    2:23.11 JO     
       33.77  1:10.14  1:47.67  2:23.11                                    
  8 Baron, Miko L             11 RSD                  2:25.59    2:24.71 JO     
       32.91  1:09.31  1:47.44  2:24.71                                    
B - Final
  9 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                 2:27.86    2:24.92 JO     
       34.60  1:12.03  1:49.03  2:24.92                                    
 10 Morgan, Chloe N           12 MRA                  2:29.87    2:25.84 JO     
       33.50  1:10.55  1:48.90  2:25.84                                    
 11 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  2:25.88    2:26.30 JO     
       34.20  1:11.29  1:49.49  2:26.30                                    
 12 Smider, Tatiana J         12 PS                   2:30.01    2:27.51 JO     
       33.86  1:11.00  1:49.17  2:27.51                                    
 13 Ahmed, Tanya              12 SBA                  2:29.20    2:28.47 JO     
       33.88  1:11.47  1:50.31  2:28.47                                    
 14 Douglas, Allie C          11 PAC                  2:32.21    2:29.08 JO     
       34.72  1:13.15  1:51.30  2:29.08                                    
 15 Yang, Rachel              11 PAC                  2:28.97    2:30.80 JO     
       35.45  1:14.54  1:53.03  2:30.80                                    
 16 Wong, Hannah G            11 RSD                  2:31.58    2:30.89 JO     
       35.58  1:13.93  1:53.23  2:30.89                                    
 
Event 45  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:11.22     7/27/06 Andrea BAsaraba, NCA                       
         SDI: # 2:08.05     8/16/79 Tammy Bruce, CVAA                          
                2:20.09  ZONE
                2:34.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  2:19.50    2:16.38 qZONE  
       31.92  1:06.97  1:42.47  2:16.38                                    
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                  2:20.15    2:22.27 qJO    
       33.73  1:10.33  1:47.06  2:22.27                                    
  3 Schmidt, Revere D         12 RSD                  2:20.98    2:22.70 qJO    
       32.55  1:08.54  1:45.77  2:22.70                                    
  4 Park, Lauren J            12 NCA                  2:29.98    2:23.10 qJO    
       32.97  1:09.51  1:46.68  2:23.10                                    
  5 Telfer, Caryn N           12 RSD                  2:27.74    2:23.59 qJO    
       34.17  1:12.04  1:49.34  2:23.59                                    
  6 Feyk, Liliana J           12 NCA                  2:23.61    2:23.79 qJO    
       32.09  1:07.51  1:45.53  2:23.79                                    
  7 Villa, Mia I              11 SBA                  2:27.41    2:23.80 qJO    
       33.58  1:10.07  1:48.60  2:23.80                                    
  8 Baron, Miko L             11 RSD                  2:26.82    2:25.59 qJO    
       33.44  1:10.47  1:48.38  2:25.59                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  2:32.05    2:25.88 qJO    
       33.95  1:11.43  1:49.38  2:25.88                                    
 10 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                 2:31.79    2:27.86 qJO    
       34.49  1:12.71  1:50.89  2:27.86                                    
 11 Yang, Rachel              11 PAC                  2:13.89Y   2:28.97 qJO    
       35.11  1:13.87  1:52.05  2:28.97                                    
 12 Ahmed, Tanya              12 SBA                  2:28.43    2:29.20 qJO    
       33.69  1:11.05  1:50.28  2:29.20                                    
 13 Morgan, Chloe N           12 MRA                  2:32.85    2:29.87 qJO    
       34.55  1:13.08  1:52.09  2:29.87                                    
 14 Smider, Tatiana J         12 PS                   2:27.54    2:30.01 qJO    
       33.89  1:12.00  1:51.47  2:30.01                                    
 15 Wong, Hannah G            11 RSD                  2:30.30    2:31.58 qJO    
       35.06  1:13.22  1:52.98  2:31.58                                    
 16 Douglas, Allie C          11 PAC                  2:28.51    2:32.21 qJO    
       35.61  1:14.52  1:53.41  2:32.21                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Huntley, Olivia           12 NCA                  2:31.07    2:32.26 JO     
       34.78  1:14.25  1:53.87  2:32.26                                    
 18 Abbott, Piper M           12 HSA                  2:32.54    2:35.40        
       35.92  1:15.06  1:56.12  2:35.40                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leon, Melissa L           11 PS                   2:15.84Y   2:35.60        
       34.91  1:14.20  1:54.80  2:35.60                                    
 20 Duarte, Ady R             12 IVDA                 2:32.93    2:36.02        
       33.91  1:11.43  2:36.02                                             
 
Event 47  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:06.87     7/27/07 Jessica Heim, CAST                         
         SDI: # 2:03.74        1995 Caroline Kilian, BFST                      
                2:15.09  ZONE
                2:24.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             14 HSA                  2:10.27    2:07.60 ZONE   
       30.27  1:02.65  1:34.63  2:07.60                                    
  2 Huang, Katherine M        13 NCA                  2:13.56    2:11.11 ZONE   
       30.55  1:03.87  1:37.88  2:11.11                                    
  3 Castillo, Paola I         13 SBA                  2:11.81    2:11.25 ZONE   
       30.62  1:03.96  1:37.78  2:11.25                                    
  4 Collins, Cami             14 PAC                  2:12.66    2:11.87 ZONE   
       31.33  1:04.86  1:38.83  2:11.87                                    
  5 Harvey, Noelle E          14 NCA                  2:13.05    2:12.24 ZONE   
       30.35  1:03.65  1:38.33  2:12.24                                    
  6 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  2:14.13    2:12.36 ZONE   
       31.21  1:05.19  1:39.56  2:12.36                                    
  7 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  2:14.28    2:13.36 ZONE   
       31.31  1:04.92  1:39.67  2:13.36                                    
  8 Swift, Gillian G          14 NCA                  2:14.76    2:16.67 JO     
       31.57  1:05.97  1:41.25  2:16.67                                    
B - Final
  9 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  2:15.06    2:13.94 ZONE   
       31.48  1:05.47  1:40.25  2:13.94                                    
 10 Hagewood, Ceci            13 SBA                  2:17.81    2:16.74 JO     
       31.69  1:06.20  1:41.77  2:16.74                                    
 11 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 2:14.79    2:16.99 JO     
       31.42  1:06.45  1:42.13  2:16.99                                    
 12 Rowe, Isabelle G          14 PS                   2:18.20    2:17.37 JO     
       31.07  1:05.41  1:41.08  2:17.37                                    
 13 Davila, Pia P             14 SBA                  2:18.07    2:17.66 JO     
       31.84  1:06.63  1:43.08  2:17.66                                    
 14 Kragh, Mia A              14 RSD                  2:18.09    2:18.04 JO     
       32.47  1:07.57  1:43.74  2:18.04                                    
 15 Walker, Jazzie S          14 RSD                  2:17.44    2:18.39 JO     
       31.61  1:06.56  1:43.00  2:18.39                                    
 16 Ruane, Maegan E           13 SBA                  2:18.39    2:20.03 JO     
       32.18  1:07.63  1:44.28  2:20.03                                    
 
Event 47  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:06.87     7/27/07 Jessica Heim, CAST                         
         SDI: # 2:03.74        1995 Caroline Kilian, BFST                      
                2:15.09  ZONE
                2:24.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Laney J             14 HSA                  2:08.14    2:10.27 qZONE  
       30.32  1:03.76  1:36.39  2:10.27                                    
  2 Castillo, Paola I         13 SBA                  2:13.30    2:11.81 qZONE  
       30.53  1:03.98  1:38.06  2:11.81                                    
  3 Collins, Cami             14 PAC                  2:13.20    2:12.66 qZONE  
       31.70  1:05.87  1:40.40  2:12.66                                    
  4 Harvey, Noelle E          14 NCA                  2:13.46    2:13.05 qZONE  
       30.63  1:04.34  1:39.03  2:13.05                                    
  5 Huang, Katherine M        13 NCA                  2:12.13    2:13.56 qZONE  
       30.19  1:03.95  1:39.10  2:13.56                                    
  6 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  2:14.14    2:14.13 qZONE  
       30.59  1:04.47  1:39.52  2:14.13                                    
  7 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  2:17.08    2:14.28 qZONE  
       32.09  1:05.93  1:40.68  2:14.28                                    
  8 Swift, Gillian G          14 NCA                  2:13.94    2:14.76 qZONE  
       31.82  1:05.86  1:40.50  2:14.76                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 2:18.63    2:14.79 qZONE  
       30.75  1:05.37  1:40.51  2:14.79                                    
 10 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  2:16.67    2:15.06 qZONE  
       31.54  1:05.48  1:40.08  2:15.06                                    
 11 Walker, Jazzie S          14 RSD                  2:24.21    2:17.44 qJO    
       31.41  1:06.40  1:41.77  2:17.44                                    
 12 Hagewood, Ceci            13 SBA                  2:22.16    2:17.81 qJO    
       31.83  1:05.93  1:42.17  2:17.81                                    
 13 Davila, Pia P             14 SBA                  2:21.01    2:18.07 qJO    
       32.53  1:07.40  1:43.44  2:18.07                                    
 14 Kragh, Mia A              14 RSD                  2:21.11    2:18.09 qJO    
       32.37  1:08.06  1:43.82  2:18.09                                    
 15 Rowe, Isabelle G          14 PS                   2:20.24    2:18.20 qJO    
       31.68  1:06.61  1:42.13  2:18.20                                    
 16 Ruane, Maegan E           13 SBA                  2:22.90    2:18.39 qJO    
       31.88  1:06.66  1:43.03  2:18.39                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Madden, Rebecca C         14 RSD                  2:19.55    2:18.47 JO     
       32.86  1:07.80  1:43.52  2:18.47                                    
 18 Lora, Mirsha              13 SBA                  2:16.52    2:19.25 JO     
       31.76  1:06.79  1:43.73  2:19.25                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Estrada, Laura L          14 SBA                  2:20.49    2:19.69 JO     
       32.34  1:07.34  1:44.68  2:19.69                                    
 20 Gidley, Erin A            14 SBA                  2:23.32    2:20.04 JO     
       32.17  1:07.11  1:43.25  2:20.04                                    
 21 Younce, Jean C            14 CSA                  2:19.61    2:20.90 JO     
       32.32  1:07.62  1:44.43  2:20.90                                    
 22 Landes, Natalie C         14 NCA                  2:24.10    2:21.03 JO     
       32.49  1:07.86  1:44.63  2:21.03                                    
 23 Martha, Aranza O          13 SBA                  2:20.36    2:22.13 JO     
       32.67  1:07.38  1:45.03  2:22.13                                    
 24 Lieu, Krystal T           14 NCA                  2:22.29    2:22.41 JO     
       32.61  1:08.55  1:45.85  2:22.41                                    
 25 Hackman, Dani R           13 SSD                  2:22.14    2:22.57 JO     
       32.32  1:08.72  1:46.43  2:22.57                                    
 26 Proulx, McKayla K         14 NCA                  2:22.91    2:22.59 JO     
       32.71  1:08.48  1:45.67  2:22.59                                    
 27 Diep, Allyson K           13 PS                   2:20.59    2:23.67 JO     
       31.40  1:06.93  1:44.59  2:23.67                                    
 28 Faulstich, Claire E       14 NCA                  2:24.18    2:27.84        
       34.46  1:11.56  1:50.05  2:27.84                                    
 
Event 49  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:04.40     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  2:12.33    2:08.43 JO     
       30.40  1:03.20  1:36.36  2:08.43                                    
  2 DeLegge, Breena M         16 HSA                  2:13.69    2:10.81 JO     
       30.29  1:03.38  1:37.84  2:10.81                                    
  3 Moultrie, Taylor          15 CAST                 2:13.20    2:11.03 JO     
       30.57  1:04.57  1:38.72  2:11.03                                    
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 2:13.50    2:13.69 JO     
       31.48  1:05.37  1:40.04  2:13.69                                    
  5 Kelly, Mckenzie E         17 CAST                 2:13.13    2:13.70 JO     
       30.67  1:04.78  1:39.81  2:13.70                                    
  6 Natale, Julianna L        15 RSD                  2:14.17    2:14.32 JO     
       31.40  1:05.26  1:40.03  2:14.32                                    
  7 Brecht, Katie A           15 PS                   2:14.07    2:15.06 JO     
       31.90  1:06.66  1:41.97  2:15.06                                    
  8 Giordano, Morgan K        18 CAST                 2:15.00    2:15.12 JO     
       31.90  1:06.00  1:41.14  2:15.12                                    
B - Final
  9 Tapia, Kristine A         16 SBA                  2:15.33    2:13.54 JO     
       31.26  1:04.65  1:39.17  2:13.54                                    
 10 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  2:15.27    2:15.52 JO     
       31.89  1:05.83  1:40.91  2:15.52                                    
 11 Ren, Lindsey Y            15 RSD                  2:16.10    2:15.85 JO     
       31.31  1:05.59  1:40.85  2:15.85                                    
 12 Pulido, Izzy A            16 RAQ                  2:15.98    2:16.52 JO     
       31.61  1:05.71  1:40.97  2:16.52                                    
 13 Chou, Evelyn              15 RSD                  2:15.29    2:16.67 JO     
       31.73  1:06.20  1:41.26  2:16.67                                    
 14 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:19.08    2:17.78 JO     
       31.94  1:06.35  1:42.32  2:17.78                                    
 15 Willett, Aurelia P        15 HSA                  2:17.91    2:17.85 JO     
       32.89  1:08.23  1:43.82  2:17.85                                    
 16 Holden, Cassidy           17 CAST                 2:18.10    2:18.21 JO     
       31.48  1:06.08  1:42.39  2:18.21                                    
 
Event 49  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:04.40     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  2:10.11    2:12.33 qJO    
       31.29  1:05.08  1:39.15  2:12.33                                    
  2 Kelly, Mckenzie E         17 CAST                 2:12.69    2:13.13 qJO    
       30.71  1:04.22  1:38.92  2:13.13                                    
  3 Moultrie, Taylor          15 CAST                 2:13.56    2:13.20 qJO    
       31.27  1:05.22  1:39.51  2:13.20                                    
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 2:14.27    2:13.50 qJO    
       31.51  1:05.79  1:39.74  2:13.50                                    
  5 DeLegge, Breena M         16 HSA                  2:09.54    2:13.69 qJO    
       31.62  1:06.01  1:40.23  2:13.69                                    
  6 Brecht, Katie A           15 PS                   2:15.10    2:14.07 qJO    
       31.11  1:05.26  1:39.84  2:14.07                                    
  7 Natale, Julianna L        15 RSD                  2:15.53    2:14.17 qJO    
       31.44  1:05.42  1:39.95  2:14.17                                    
  8 Giordano, Morgan K        18 CAST                 2:13.52    2:15.00 qJO    
       32.25  1:06.69  1:41.41  2:15.00                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  2:18.10    2:15.27 qJO    
       32.27  1:06.08  1:40.98  2:15.27                                    
 10 Chou, Evelyn              15 RSD                  2:16.36    2:15.29 qJO    
       32.08  1:06.20  1:41.03  2:15.29                                    
 11 Tapia, Kristine A         16 SBA                  2:15.61    2:15.33 qJO    
       32.29  1:06.86  1:41.50  2:15.33                                    
 12 Pulido, Izzy A            16 RAQ                  2:18.64    2:15.98 qJO    
       31.99  1:05.91  1:41.07  2:15.98                                    
 13 Ren, Lindsey Y            15 RSD                  2:14.29    2:16.10 qJO    
       32.39  1:07.22  1:41.93  2:16.10                                    
 14 Willett, Aurelia P        15 HSA                  2:01.55Y   2:17.91 qJO    
       32.29  1:07.73  1:43.52  2:17.91                                    
 15 Holden, Cassidy           17 CAST                 2:17.02    2:18.10 qJO    
       31.27  1:06.01  1:42.10  2:18.10                                    
 16 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:16.73    2:19.08 q      
       32.64  1:07.26  1:42.62  2:19.08                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  2:00.99Y   2:22.27        
       33.21  1:08.50  1:45.52  2:22.27                                    
 18 Whitaker, Mia J           15 PS                   2:18.49    2:23.79        
       33.52  1:10.09  1:46.76  2:23.79                                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Nowaski, Sarah N          19 CAST                 2:08.62   X2:09.39 JO     
       30.67  1:03.47  1:36.57  2:09.39                                    
 -- Nguyen, Katie L           15 PS                   2:16.87        DFS        
      Declared false start
 
Event 51  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:25.66     7/29/16 Isabella Abrajan, UNAT                     
         SDI: # 2:25.38     6/16/16 Isabelle Abrajan, UN                       
                2:43.79  ZONE
                3:06.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 2:36.96    2:35.22 ZONE   
       35.76  1:15.48  1:56.35  2:35.22                                    
  2 Alonso, Delaney G         11 PS                   2:32.70    2:35.30 ZONE   
       36.39  1:16.44  1:56.79  2:35.30                                    
  3 Zhang, Amy Y              11 NCA                  2:42.35    2:36.40 ZONE   
       36.62  1:16.20  1:56.55  2:36.40                                    
  4 Luu, Emmy M               12 PAC                  2:42.78    2:39.42 ZONE   
       38.13  1:19.37  1:59.93  2:39.42                                    
  5 Telfer, Caryn N           12 RSD                  2:44.74    2:41.25 ZONE   
       37.83  1:19.39  2:01.86  2:41.25                                    
  6 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  2:43.15    2:42.31 ZONE   
       37.85  1:18.53  2:00.46  2:42.31                                    
  7 Feyk, Liliana J           12 NCA                  2:50.19    2:43.76 ZONE   
       38.02  1:20.31  2:02.40  2:43.76                                    
  8 Baron, Miko L             11 RSD                  2:52.36    2:45.05 JO     
       38.27  1:19.46  2:02.96  2:45.05                                    
  9 Wong, Hannah G            11 RSD                  2:44.88    2:46.15 JO     
       38.02  1:19.45  2:03.33  2:46.15                                    
 10 Smider, Tatiana J         12 PS                   2:43.08    2:47.03 JO     
       38.68  1:20.78  2:04.19  2:47.03                                    
 11 Vargas, Sofie M           12 PAC                  2:36.70Y   2:47.65 JO     
       39.16  1:21.13  2:04.61  2:47.65                                    
 12 Lozano, Sofia G           12 RSD                  2:59.60    2:48.15 JO     
       40.61  1:23.11  2:06.10  2:48.15                                    
 13 Villa, Mia I              11 SBA                  2:54.80    2:48.31 JO     
       39.83  1:23.22  2:07.25  2:48.31                                    
 14 Preston, Tiana L          12 NCA                  3:04.17    2:48.55 JO     
       40.13  1:22.49  2:06.06  2:48.55                                    
 15 Arevalo, Florence D       12 SBA                  3:01.19    2:50.55 JO     
       40.79  1:24.43  2:08.54  2:50.55                                    
 16 Groom, Emily J            12 NCA                  2:56.19    2:50.69 JO     
       39.47  1:23.08  2:07.43  2:50.69                                    
 17 Huntley, Olivia           12 NCA                  2:55.23    2:51.24 JO     
       40.03  1:23.73  2:08.67  2:51.24                                    
 18 Patron, Sophia M          12 NCA                  3:01.72    2:51.48 JO     
       39.72  1:23.04  2:07.49  2:51.48                                    
 19 Naval, Victoria           11 SBA                  2:31.80Y   2:54.07 JO     
       40.99  1:25.16  2:10.09  2:54.07                                    
 20 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                 2:58.49    2:54.23 JO     
       41.02  1:24.67  2:10.36  2:54.23                                    
 21 Callahan, Frankie L       11 NCA                  2:58.63    2:54.58 JO     
       40.74  1:26.02  2:11.47  2:54.58                                    
 22 Ruckdaschel, Charlie R    12 RSD                  2:57.83    2:58.01 JO     
       40.91  1:25.88  2:13.03  2:58.01                                    
 23 Leon, Melissa L           11 PS                   2:35.28Y   3:00.35 JO     
       43.97  1:30.97  2:17.61  3:00.35                                    
 24 Reynolds, Audrey X        11 ICAC                 2:40.73Y   3:02.64 JO     
       43.39  1:30.04  2:16.61  3:02.64                                    
 25 Rousseau, Eva C           12 PS                   3:04.07    3:02.94 JO     
       44.42  1:31.39  2:18.41  3:02.94                                    
 26 Lopez Avila, Diana        11 SBA                  3:05.98    3:03.39 JO     
       43.25  1:29.88  2:17.39  3:03.39                                    
 27 Siegel, Mikeely L         12 RSD                  3:02.30    3:03.43 JO     
       42.87  1:29.48  2:16.89  3:03.43                                    
 28 Hua, Hailey               11 PS                   2:59.08    3:04.21 JO     
       42.28  1:28.56  2:16.79  3:04.21                                    
 29 Aurora, Emilie A          12 ICAC                 2:43.44Y   3:05.03 JO     
       42.02  1:28.37  2:16.89  3:05.03                                    
 30 Schafer, Audrey E         12 RSD                  3:03.24    3:05.16 JO     
       42.77  1:30.93  2:18.72  3:05.16                                    
 31 Hennick, Emma J           12 NCA                  3:02.78    3:05.50 JO     
       44.53  1:30.86  2:18.81  3:05.50                                    
 
Event 53  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:22.09     8/20/10 Sarah Luibel, HSA                          
                2:45.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nowaski, Danielle P       16 CAST                 2:28.87    2:23.87 JO     
       34.03  1:10.13  1:47.20  2:23.87                                    
  2 Peterson, Morgan I        15 RSD                  2:27.70    2:28.72 JO     
       33.80  1:11.56  1:50.74  2:28.72                                    
  3 Nguyen, Katie L           15 PS                   2:30.75    2:29.45 JO     
       36.24  1:14.46  1:52.78  2:29.45                                    
  4 Coffin, Leah A            16 RSD                  2:32.35    2:29.86 JO     
       35.09  1:12.85  1:51.74  2:29.86                                    
  5 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  2:30.02    2:30.09 JO     
       35.89  1:13.76  1:52.25  2:30.09                                    
  6 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 2:33.22    2:30.75 JO     
       36.36  1:13.85  1:52.81  2:30.75                                    
  7 Shields, Paige A          16 RSD                  2:30.72    2:31.02 JO     
       35.34  1:13.30  1:52.37  2:31.02                                    
  8 Tapia, Kristine A         16 SBA                  2:32.92    2:35.11 JO     
       36.19  1:14.80  1:54.81  2:35.11                                    
B - Final
  9 Willett, Aurelia P        15 HSA                  2:33.94    2:31.26 JO     
       35.49  1:14.08  1:53.01  2:31.26                                    
 10 Hart, Emma J              15 NCA                  2:34.70    2:33.71 JO     
       35.33  1:14.52  1:54.69  2:33.71                                    
 11 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  2:33.73    2:34.13 JO     
       36.06  1:15.42  1:54.80  2:34.13                                    
 12 Holden, Cassidy           17 CAST                 2:33.89    2:34.14 JO     
       36.39  1:16.11  1:55.69  2:34.14                                    
 13 Abouchabki, Martine       17 PS                   2:39.58    2:36.93 JO     
       36.05  1:15.21  1:56.60  2:36.93                                    
 14 Hobart, Ainsley A         15 NCA                  2:40.16    2:39.48 JO     
       38.44  1:18.92  1:59.55  2:39.48                                    
 15 Fitch, Anna E             16 RSD                  2:41.55    2:40.03 JO     
       38.34  1:18.88  2:00.22  2:40.03                                    
 -- Betts, Phoebe Y           16 SSD                  2:40.20   x2:46.20        
       39.23  1:21.93  2:04.40  2:46.20                                    
 
Event 53  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:22.09     8/20/10 Sarah Luibel, HSA                          
                2:45.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Morgan I        15 RSD                  2:26.32    2:27.70 qJO    
       34.60  1:12.25  1:50.56  2:27.70                                    
  2 Nowaski, Danielle P       16 CAST                 2:22.91    2:28.87 qJO    
       34.92  1:12.51  1:50.73  2:28.87                                    
  3 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  2:35.91    2:30.02 qJO    
       35.89  1:13.59  1:52.02  2:30.02                                    
  4 Shields, Paige A          16 RSD                  2:33.57    2:30.72 qJO    
       35.67  1:14.16  1:53.34  2:30.72                                    
  5 Nguyen, Katie L           15 PS                   2:27.19    2:30.75 qJO    
       35.85  1:14.09  1:52.84  2:30.75                                    
  6 Coffin, Leah A            16 RSD                  2:29.08    2:32.35 qJO    
       35.32  1:13.49  1:53.05  2:32.35                                    
  7 Tapia, Kristine A         16 SBA                  2:35.62    2:32.92 qJO    
       36.64  1:15.20  1:54.37  2:32.92                                    
  8 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 2:31.35    2:33.22 qJO    
       35.86  1:14.07  1:53.39  2:33.22                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  2:35.23    2:33.73 qJO    
       35.69  1:14.19  1:53.88  2:33.73                                    
 10 Holden, Cassidy           17 CAST                 2:31.97    2:33.89 qJO    
       35.50  1:14.55  1:54.91  2:33.89                                    
 11 Willett, Aurelia P        15 HSA                  2:32.37    2:33.94 qJO    
       36.92  1:16.68  1:56.30  2:33.94                                    
 12 Hart, Emma J              15 NCA                  2:38.87    2:34.70 qJO    
       33.99  1:12.00  1:53.40  2:34.70                                    
 13 Abouchabki, Martine       17 PS                   2:44.57    2:39.58 qJO    
       36.45  1:16.22  1:57.70  2:39.58                                    
 14 Hobart, Ainsley A         15 NCA                  2:44.87    2:40.16 qJO    
       38.23  1:19.25  2:00.12  2:40.16                                    
 15 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  2:39.97    2:40.20 qJO    
       38.40  1:19.38  2:00.34  2:40.20                                    
 16 Fitch, Anna E             16 RSD                  2:44.83    2:41.55 qJO    
       37.20  1:17.75  1:59.54  2:41.55                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Le, Natalie H             17 SSD                  2:42.59    2:41.68 JO     
       37.25  1:17.51  1:59.68  2:41.68                                    
 18 Mitchell, Erica P         16 HSA                  2:20.75Y   2:46.10        
       37.86  1:19.60  2:03.47  2:46.10                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Santana de Valdez, Charl  15 SBA                  2:44.08    2:47.15        
       37.26  1:19.36  2:03.86  2:47.15                                    
 20 Straight, Sydney R        15 ICAC                 2:22.11Y   2:48.48        
       39.64  1:22.94  2:06.13  2:48.48                                    
 21 Seto, Vivian              16 SSD                  2:19.92Y   2:50.73        
       39.50  1:23.73  2:08.12  2:50.73                                    
 22 Wegener, Jane M           15 NCA                  2:22.10Y   2:52.11        
       40.20  1:23.86  2:07.90  2:52.11                                    
 
Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:20.86     7/24/08 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:15.39     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:31.89  ZONE
                2:49.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             14 HSA                  2:29.42    2:24.19 ZONE   
       34.13  1:10.46  1:47.25  2:24.19                                    
  2 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  2:29.77    2:25.29 ZONE   
       33.19  1:09.87  1:47.74  2:25.29                                    
  3 Harvey, Noelle E          14 NCA                  2:27.65    2:26.82 ZONE   
       34.37  1:11.46  1:49.73  2:26.82                                    
  4 Thomas, Blest M           14 SDY                  2:32.11    2:28.41 ZONE   
       33.93  1:11.01  1:49.75  2:28.41                                    
  5 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  2:32.50    2:30.76 ZONE   
       35.72  1:13.77  1:52.60  2:30.76                                    
  6 Collins, Cami             14 PAC                  2:34.76    2:32.25 JO     
       36.19  1:15.14  1:54.51  2:32.25                                    
  7 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 2:36.09    2:32.52 JO     
       35.66  1:15.06  1:54.26  2:32.52                                    
  8 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  2:35.94    2:35.35 JO     
       36.89  1:16.01  1:56.04  2:35.35                                    
B - Final
  9 Lyon, Taylor C            14 RSD                  2:37.48    2:31.49 ZONE   
       35.43  1:14.00  1:53.03  2:31.49                                    
 10 McIver, Hannah C          13 PS                   2:36.86    2:33.80 JO     
       35.99  1:14.92  1:54.45  2:33.80                                    
 11 Mitchell, Summer A        14 NCA                  2:38.10    2:35.77 JO     
       36.79  1:15.83  1:55.98  2:35.77                                    
 12 Kidd, Katie               14 PS                   2:39.82    2:37.33 JO     
       37.62  1:17.19  1:57.89  2:37.33                                    
 13 Mah, Maxine               13 PAC                  2:39.27    2:37.79 JO     
       37.31  1:18.03  1:58.19  2:37.79                                    
 14 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                 2:37.82    2:37.87 JO     
       37.07  1:17.49  1:58.01  2:37.87                                    
 15 Madden, Rebecca C         14 RSD                  2:39.02    2:39.96 JO     
       38.59  1:18.75  1:59.62  2:39.96                                    
 16 Diep, Allyson K           13 PS                   2:38.90    2:41.25 JO     
       37.04  1:17.47  1:59.30  2:41.25                                    
 
Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:20.86     7/24/08 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:15.39     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:31.89  ZONE
                2:49.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harvey, Noelle E          14 NCA                  2:26.90    2:27.65 qZONE  
       34.34  1:11.58  1:49.99  2:27.65                                    
  2 Hall, Laney J             14 HSA                  2:25.83    2:29.42 qZONE  
       35.30  1:12.66  1:50.79  2:29.42                                    
  3 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  2:21.77    2:29.77 qZONE  
       34.19  1:11.98  1:51.17  2:29.77                                    
  4 Thomas, Blest M           14 SDY                  2:24.59    2:32.11 qJO    
       34.76  1:11.87  1:51.62  2:32.11                                    
  5 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  2:31.66    2:32.50 qJO    
       35.42  1:13.91  1:53.22  2:32.50                                    
  6 Collins, Cami             14 PAC                  2:34.84    2:34.76 qJO    
       37.07  1:16.55  1:56.20  2:34.76                                    
  7 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  2:33.52    2:35.94 qJO    
       36.69  1:15.97  1:56.32  2:35.94                                    
  8 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 2:38.55    2:36.09 qJO    
       35.68  1:15.69  1:55.90  2:36.09                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 McIver, Hannah C          13 PS                   2:40.38    2:36.86 qJO    
       37.13  1:16.59  1:56.82  2:36.86                                    
 10 Lyon, Taylor C            14 RSD                  2:37.10    2:37.48 qJO    
       37.20  1:17.18  1:57.39  2:37.48                                    
 11 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                 2:42.17    2:37.82 qJO    
       38.11  1:17.60  1:58.31  2:37.82                                    
 12 Mitchell, Summer A        14 NCA                  2:36.93    2:38.10 qJO    
       36.99  1:16.98  1:57.46  2:38.10                                    
 13 Diep, Allyson K           13 PS                   2:38.96    2:38.90 qJO    
       36.97  1:16.91  1:57.79  2:38.90                                    
 14 Madden, Rebecca C         14 RSD                  2:40.79    2:39.02 qJO    
       38.46  1:18.46  1:58.58  2:39.02                                    
 15 Mah, Maxine               13 PAC                  2:43.91    2:39.27 qJO    
       37.55  1:18.51  1:59.75  2:39.27                                    
 16 Kidd, Katie               14 PS                   2:44.35    2:39.82 qJO    
       36.86  1:16.57  1:58.44  2:39.82                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Davila, Pia P             14 SBA                  2:34.26    2:40.43 JO     
       37.52  1:17.77  1:59.91  2:40.43                                    
 18 Seto, Valerie             13 SSD                  2:40.32    2:41.56 JO     
       38.75  1:19.59  2:01.17  2:41.56                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burger, Ava C             14 RSD                  2:23.29Y   2:42.08 JO     
       37.48  1:18.24  2:00.17  2:42.08                                    
 20 Wassel, Taylor K          14 NCA                  2:49.00    2:42.55 JO     
       38.90  1:21.06  2:03.36  2:42.55                                    
 21 Kluge, Erin K             13 MRA                  2:46.22    2:42.64 JO     
       37.16  1:17.56  2:00.78  2:42.64                                    
 22 Olsen, Emma R             13 CAST                 2:44.56    2:43.74 JO     
       39.44  1:22.13  2:04.40  2:43.74                                    
 23 Faulstich, Claire E       14 NCA                  2:46.60    2:44.25 JO     
       38.34  1:19.79  2:02.07  2:44.25                                    
 24 Torykian, Alexis M        14 RSD                  2:47.26    2:44.29 JO     
       37.38  1:19.12  2:02.44  2:44.29                                    
 25 Seto, Vickie              13 SSD                  2:22.27Y   2:45.09 JO     
       39.04  1:21.00  2:02.62  2:45.09                                    
 26 Norris, Olivia M          14 RSD                  2:46.36    2:45.58 JO     
       39.60  1:20.47  2:03.54  2:45.58                                    
 27 Douglas, Christine A      13 PAC                  2:46.90    2:45.80 JO     
       38.50  1:20.34  2:03.01  2:45.80                                    
 28 Ouyang, Olivia L          14 WSST                 2:47.59    2:46.31 JO     
       38.78  1:20.63  2:03.73  2:46.31                                    
 29 Hackbarth, Natalia J      13 WSST                 2:25.52Y   2:46.88 JO     
       39.24  1:22.11  2:05.11  2:46.88                                    
 30 Gonzales, Camryn E        13 CAST                 2:25.99Y   2:47.46 JO     
       40.18  1:22.45  2:05.38  2:47.46                                    
 31 Thomas, Willa M           14 NCA                  2:48.31    2:50.39        
       39.00  1:21.26  2:05.79  2:50.39                                    
 -- Boese, Natalia L          13 RSD                  2:30.12         DQ        
       35.56  1:13.62  1:53.39       DQ                                    
 -- Leon, Catrina M           13 PS                   2:46.48         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
       39.00  1:21.05  2:04.29       DQ                                    
 
Event 57  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                34.49  ZONE
                38.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                     32.47      32.25 ZONE   
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                    34.08      32.75 ZONE   
  3 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                   33.50      33.06 ZONE   
  4 Cox, Izzy J               12 MRA                    33.93      33.33 ZONE   
  5 Hanaki, Meilene K         12 RSD                    33.45      33.34 ZONE   
  6 Alonso, Delaney G         11 PS                     34.21      33.42 ZONE   
  7 Luu, Emmy M               12 PAC                    34.40      33.48 ZONE   
  8 Zhang, Amy Y              11 NCA                    35.30      34.10 ZONE   
B - Final
  9 Wong, Hannah G            11 RSD                    35.45      34.44 ZONE   
 10 Arevalo, Florence D       12 SBA                    36.61      35.83 JO     
 11 Park, Lauren J            12 NCA                    36.49      36.17 JO     
 12 Groom, Emily J            12 NCA                    36.10      36.64 JO     
 13 Vargas, Sofie M           12 PAC                    36.69      36.71 JO     
 14 Nguyen, My K              11 CAST                   37.10      36.95 JO     
 15 Feyk, Liliana J           12 NCA                    36.71      37.08 JO     
 16 Lozano, Sofia G           12 RSD                    37.37      38.24 JO     
 
Event 57  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                34.49  ZONE
                38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                     33.46      32.47 qZONE  
  2 Hanaki, Meilene K         12 RSD                    34.48      33.45 qZONE  
  3 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                   33.19      33.50 qZONE  
  4 Cox, Izzy J               12 MRA                    35.07      33.93 qZONE  
  5 Dang, Megan V             12 RAQ                    33.49      34.08 qZONE  
  6 Alonso, Delaney G         11 PS                     33.67      34.21 qZONE  
  7 Luu, Emmy M               12 PAC                    34.10      34.40 qZONE  
  8 Zhang, Amy Y              11 NCA                    34.72      35.30 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wong, Hannah G            11 RSD                    34.45      35.45 qJO    
 10 Groom, Emily J            12 NCA                    37.76      36.10 qJO    
 11 Park, Lauren J            12 NCA                    36.75      36.49 qJO    
 12 Arevalo, Florence D       12 SBA                    36.40      36.61 qJO    
 13 Vargas, Sofie M           12 PAC                    37.00      36.69 qJO    
 14 Feyk, Liliana J           12 NCA                    37.75      36.71 qJO    
 15 Nguyen, My K              11 CAST                   36.55      37.10 qJO    
 16 Lozano, Sofia G           12 RSD                    38.10      37.37 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Joloya, Kayla             12 SBA                    37.94      37.40 JO     
 18 Pham, Emma L              12 NCA                    38.34      37.65 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Patron, Sophia M          12 NCA                    38.05      37.69 JO     
 20 Nguyen, Vivian N          11 SDY                    37.96      37.74 JO     
 21 Sanchez, Adania M         12 SBA                    38.01      37.78 JO     
 22 Zaragoza, Alex V          12 IVDA                   38.70      37.80 JO     
 23 Ruckdaschel, Charlie R    12 RSD                    38.59      38.18 JO     
 24 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                   32.97Y     38.26 JO     
 25 Naval, Victoria           11 SBA                    33.58Y     38.44 JO     
 26 Browne, Rylee Q           12 MRA                    33.79Y     38.93 JO     
 27 Harkins, Carmela D        11 NCA                    38.82      39.13        
 
Event 59  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 34.81     7/30/16 Delaney Alonso, PS                           
         SDI: # 34.75      8/7/05 Ashley Rowe, PS                              
                38.89  ZONE
                45.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                    37.51      36.20 ZONE   
  2 Yeager, Shelby R          10 UNAT                   37.48      36.39 ZONE   
  3 Zhu, Davina Y             10 SDY                    38.93      38.78 ZONE   
  4 Chen, Carley J            10 PS                     40.19      38.89 ZONE   
  5 Cuffie, Licia S           10 NCA                    38.77      39.21 JO     
  6 Rowe, Catherine N          9 PS                     39.35      39.41 JO     
  7 Dusseault, Katie L        10 RST                    41.87      41.69 JO     
  8 Kotnik, Norah E           10 RSD                    42.14      43.32 JO     
 
Event 59  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 34.81     7/30/16 Delaney Alonso, PS                           
         SDI: # 34.75      8/7/05 Ashley Rowe, PS                              
                38.89  ZONE
                45.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yeager, Shelby R          10 UNAT                   39.03      37.48 qZONE  
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                    37.12      37.51 qZONE  
  3 Cuffie, Licia S           10 NCA                    39.80      38.77 qZONE  
  4 Zhu, Davina Y             10 SDY                    41.03      38.93 qJO    
  5 Rowe, Catherine N          9 PS                     39.10      39.35 qJO    
  6 Chen, Carley J            10 PS                     40.09      40.19 qJO    
  7 Dusseault, Katie L        10 RST                    43.71      41.87 qJO    
  8 Kotnik, Norah E           10 RSD                    42.40      42.14 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hoskinson, Jada R         10 RSD                    43.09      42.41 JO     
 10 Hull, Riley A             10 HSA                    42.18      42.44 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Smith, Sofia A            10 NCA                    43.77      42.46 JO     
 12 Hou, Emily                 9 SDY                    45.18      42.51 JO     
 13 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                    44.37      42.93 JO     
 14 Finley, Micah M            9 RSD                    44.77      43.03 JO     
 15 Chou, Abigail             10 RSD                    44.90      43.27 JO     
 16 Le, Demi N                 9 NCA                    43.33      43.76 JO     
 17 Bishop, Aasha A           10 NCA                    44.15      44.12 JO     
 18 Putnam, Lauren A          10 NCA                    44.17      44.73 JO     
 19 Lew, Gloria G             10 NCA                    44.92      45.06 JO     
 20 Patron, Gisele R          10 NCA                    44.35      45.35        
 21 Jarvis, Clara L           10 SDY                    44.88      46.80        
 
Event 61  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.69     7/28/11 Rochelle Dong, RSD                           
                29.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Natale, Julianna L        15 RSD                    28.13      27.76 JO     
  2 Betts, Phoebe Y           16 SSD                    27.72      27.77 JO     
  3 DeLegge, Breena M         16 HSA                    28.26      28.03 JO     
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                   28.78      28.28 JO     
  5 Harry, Sarah K            17 SDY                    28.86      28.56 JO     
  6 Coffin, Leah A            16 RSD                    29.01      28.63 JO     
  7 Le, Natalie H             17 SSD                    28.90      28.82 JO     
  8 Tapia, Kristine A         16 SBA                    29.11      29.14 JO     
B - Final
  9 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                    29.76      28.41 JO     
 10 Ren, Lindsey Y            15 RSD                    29.31      29.12 JO     
 11 House, Courtney P         15 ICAC                   29.16      29.30 JO     
 12 Dion, Natalie R           16 CAST                   29.94      29.31 JO     
 13 Holden, Cassidy           17 CAST                   29.55      29.35 JO     
 14 Chen, Allison S           16 PAC                    29.72      29.44 JO     
 15 Peterson, Morgan I        15 RSD                    29.59      29.47 JO     
 16 Wilson, Natalie J         15 NCA                    29.46      29.77 JO     
 
Event 61  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.69     7/28/11 Rochelle Dong, RSD                           
                29.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Betts, Phoebe Y           16 SSD                    27.44      27.72 qJO    
  2 Natale, Julianna L        15 RSD                    27.88      28.13 qJO    
  3 DeLegge, Breena M         16 HSA                    27.85      28.26 qJO    
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                   28.61      28.78 qJO    
  5 Harry, Sarah K            17 SDY                    28.98      28.86 qJO    
  6 Le, Natalie H             17 SSD                    29.05      28.90 qJO    
  7 Coffin, Leah A            16 RSD                    29.18      29.01 qJO    
  8 Tapia, Kristine A         16 SBA                    29.57      29.11 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 House, Courtney P         15 ICAC                   26.05Y     29.16 qJO    
 10 Ren, Lindsey Y            15 RSD                    29.10      29.31 qJO    
 11 Eisenbraun, Kate A        16 UNAT                   29.66      29.41 qJO    
 12 Wilson, Natalie J         15 NCA                    26.14Y     29.46 qJO    
 13 Holden, Cassidy           17 CAST                   25.37Y     29.55 qJO    
 14 Peterson, Morgan I        15 RSD                    25.96Y     29.59 qJO    
 15 Chen, Allison S           16 PAC                    29.55      29.72 qJO    
 16 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                    28.98      29.76 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dion, Natalie R           16 CAST                   25.84Y     29.94        
 18 Widener, Brandi J         15 HSA                    29.41     J29.94        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Weller, Megan E           16 CSA                    29.60      29.96        
 20 Lam, Leanne L             16 PS                     29.75      29.97        
 21 Abouchabki, Martine       17 PS                     29.72      30.51        
 
Event 63  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, NCA                           
         SDI: # 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                           
                28.79  ZONE
                30.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             14 HSA                    28.45      27.52 ZONE   
  2 Lundgren, Emily L         13 SBA                    28.21      28.22 ZONE   
  3 Shields, Tiffany A        14 RAQ                    28.83      28.34 ZONE   
  4 Abrajan, Isabella D       13 RSD                    28.66      28.41 ZONE   
  5 Harvey, Noelle E          14 NCA                    28.73      28.45 ZONE   
  6 Kragh, Mia A              14 RSD                    28.74      28.52 ZONE   
  7 Hagewood, Ceci            13 SBA                    29.02      28.81 JO     
  8 Huang, Katherine M        13 NCA                    28.74      28.93 JO     
B - Final
  9 Thomas, Blest M           14 SDY                    29.24      28.93 JO     
 10 Cerceo, Talia L           13 NCA                    29.49      29.20 JO     
 11 Lora, Mirsha              13 SBA                    29.58      29.22 JO     
 12 McCormick, Kaylin S       13 NCA                    29.49      29.33 JO     
 13 Arnas, Ashley G           13 UNAT                   29.40      29.59 JO     
 14 Walker, Jazzie S          14 RSD                    29.74      29.72 JO     
 15 Martha, Aranza O          13 SBA                    29.55      29.79 JO     
 16 Lopez, Alejandra J        14 SBA                    29.74      30.07 JO     
 
Event 63  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, NCA                           
         SDI: # 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                           
                28.79  ZONE
                30.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                    29.30      28.21 qZONE  
  2 Hall, Laney J             14 HSA                    27.68      28.45 qZONE  
  3 Abrajan, Isabella D       13 RSD                    24.85Y     28.66 qZONE  
  4 Harvey, Noelle E          14 NCA                    28.23      28.73 qZONE  
  5 Kragh, Mia A              14 RSD                    28.19      28.74 qZONE  
  5 Huang, Katherine M        13 NCA                    28.53      28.74 qZONE  
  7 Shields, Tiffany A        14 RAQ                    28.42      28.83 qJO    
  8 Hagewood, Ceci            13 SBA                    28.50      29.02 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thomas, Blest M           14 SDY                    28.79      29.24 qJO    
 10 Arnas, Ashley G           13 UNAT                   29.19      29.40 qJO    
 11 McCormick, Kaylin S       13 NCA                    29.37      29.49 qJO    
 11 Cerceo, Talia L           13 NCA                    29.21      29.49 qJO    
 13 Martha, Aranza O          13 SBA                    29.40      29.55 qJO    
 14 Lora, Mirsha              13 SBA                    30.22      29.58 qJO    
 15 Lopez, Alejandra J        14 SBA                    30.07      29.74 qJO    
 15 Walker, Jazzie S          14 RSD                    26.80Y     29.74 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Swift, Gillian G          14 NCA                    30.11      29.76 JO     
 18 Palmroos, Maja L          14 UNAT                   29.81      29.79 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Landes, Natalie C         14 NCA                    30.23      29.81 JO     
 19 Lieu, Krystal T           14 NCA                    29.42      29.81 JO     
 21 Rowe, Isabelle G          14 PS                     29.72      29.84 JO     
 22 Henry, Ryan L             13 SDY                    26.55Y     29.94 JO     
 23 Larson, Aliyah L          13 RSD                    29.99      29.97 JO     
 23 Ramirez, Maya L           13 RAQ                    26.66Y     29.97 JO     
 25 Seto, Valerie             13 SSD                    30.21      30.09 JO     
 26 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                    30.45      30.16 JO     
 27 Ouyang, Olivia L          14 WSST                   29.88      30.19 JO     
 28 Gidley, Erin A            14 SBA                    30.74      30.23 JO     
 29 Hackbarth, Natalia J      13 WSST                   30.74      30.24 JO     
 30 Douglas, Christine A      13 PAC                    30.67      30.27 JO     
 30 Younce, Jean C            14 CSA                    30.35      30.27 JO     
 32 Diep, Allyson K           13 PS                     30.44      30.32 JO     
 33 Scotchlas, Samantha       14 SDAC                   30.63      30.34 JO     
 34 Proulx, McKayla K         14 NCA                    30.73      30.43 JO     
 35 Mowery, Eleni T           14 UNAT                   30.56      30.48 JO     
 36 Davila, Pia P             14 SBA                    30.18      30.52 JO     
 36 Tenorio, Kiara            14 CAST                   27.06Y     30.52 JO     
 38 Wu, Christine S           13 PAC                    30.35      30.87        
 39 Trinh, Mackenzie L        13 SDAC                   26.91Y     31.40        
 40 Shields, Taylor B         14 RAQ                    30.52      31.56        
 
Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 27.79     7/26/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 27.79     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
                29.49  ZONE
                32.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dang, Megan V             12 RAQ                    29.05      28.20 ZONE   
  2 Hazle, Kathryn M          12 SDY                    29.24      28.95 ZONE   
  3 Cox, Izzy J               12 MRA                    29.42      29.34 ZONE   
  4 Telfer, Caryn N           12 RSD                    30.29      29.82 JO     
  5 Yang, Rachel              11 PAC                    30.23      30.02 JO     
  6 Feyk, Liliana J           12 NCA                    30.26      30.22 JO     
  7 Park, Lauren J            12 NCA                    30.33      30.36 JO     
  8 Duarte, Ady R             12 IVDA                   30.63      30.44 JO     
B - Final
  9 Villa, Mia I              11 SBA                    31.04      30.24 JO     
 10 Munch, Rachel K           12 HSA                    30.65      30.53 JO     
 11 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                   31.05      30.84 JO     
 12 Sanchez, Adania M         12 SBA                    30.96      30.90 JO     
 13 Luu, Emmy M               12 PAC                    31.36      30.97 JO     
 14 Espinoza, Ruby            12 SSD                    31.13      31.21 JO     
 15 Groom, Emily J            12 NCA                    31.41      31.43 JO     
 16 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                    31.31      31.59 JO     
 
Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 27.79     7/26/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 27.79     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
                29.49  ZONE
                32.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dang, Megan V             12 RAQ                    28.63      29.05 qZONE  
  2 Hazle, Kathryn M          12 SDY                    30.01      29.24 qZONE  
  3 Cox, Izzy J               12 MRA                    30.88      29.42 qZONE  
  4 Yang, Rachel              11 PAC                    30.73      30.23 qJO    
  5 Feyk, Liliana J           12 NCA                    30.15      30.26 qJO    
  6 Telfer, Caryn N           12 RSD                    30.77      30.29 qJO    
  7 Park, Lauren J            12 NCA                    30.99      30.33 qJO    
  8 Duarte, Ady R             12 IVDA                   30.66      30.63 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Munch, Rachel K           12 HSA                    31.42      30.65 qJO    
 10 Sanchez, Adania M         12 SBA                    30.75      30.96 qJO    
 11 Villa, Mia I              11 SBA                    31.01      31.04 qJO    
 12 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                   26.83Y     31.05 qJO    
 13 Espinoza, Ruby            12 SSD                    31.64      31.13 qJO    
 14 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                    32.16      31.31 qJO    
 15 Luu, Emmy M               12 PAC                    32.05      31.36 qJO    
 16 Groom, Emily J            12 NCA                    31.99      31.41 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ahmed, Tanya              12 SBA                    31.93      31.54 JO     
 18 Baldwin, Riley R          12 RAQ                    32.01     J31.54 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Park, Haebin              12 SBA                    32.09      31.63 JO     
 20 Nguyen, My K              11 CAST                   31.91      31.65 JO     
 21 Brotman, Arielle B        11 NCA                    31.51      31.81 JO     
 22 Smider, Tatiana J         12 PS                     32.02      31.89 JO     
 23 Abbott, Piper M           12 HSA                    28.12Y     32.15 JO     
 24 Vargas, Sofie M           12 PAC                    28.49Y     32.43        
 25 Morgan, Chloe N           12 MRA                    28.15Y     32.93        
 26 Browne, Rylee Q           12 MRA                    28.49Y     33.07        
 
Event 67  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 30.10     8/20/77 Sandra Barnes, IVSA                          
         SDI: # 30.02      9/3/77 Sandra Barnes, IVSA                          
                32.99  ZONE
                36.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                    30.77      30.13 ZONE   
  2 Allison, Cassidy R        10 NCA                    33.40      33.33 JO     
  3 Rowe, Catherine N          9 PS                     33.55      33.34 JO     
  4 Zhu, Davina Y             10 SDY                    34.47      34.05 JO     
  5 Strouse, Hannah F         10 SDY                    34.71      34.39 JO     
  5 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                    35.53      34.39 JO     
  7 Hughes, London             9 SBA                    35.42      35.30 JO     
  8 Lynne, Emily C            10 ICAC                   35.52      36.15 JO     
 
Event 67  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 30.10     8/20/77 Sandra Barnes, IVSA                          
         SDI: # 30.02      9/3/77 Sandra Barnes, IVSA                          
                32.99  ZONE
                36.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                    30.60      30.77 qZONE  
  2 Allison, Cassidy R        10 NCA                    34.71      33.40 qJO    
  3 Rowe, Catherine N          9 PS                     33.08      33.55 qJO    
  4 Zhu, Davina Y             10 SDY                    33.68      34.47 qJO    
  5 Strouse, Hannah F         10 SDY                    34.36      34.71 qJO    
  6 Hughes, London             9 SBA                    36.38      35.42 qJO    
  7 Lynne, Emily C            10 ICAC                   36.22      35.52 qJO    
  8 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                    35.20      35.53 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muezzinoglu, Daria E      10 NCA                    36.06      35.61 JO     
 10 Chen, Kaitlyn L           10 PAC                    36.36      35.71 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Diep, Katie L              8 PS                     35.45      36.08 JO     
 12 Chen, Carley J            10 PS                     36.20      36.11 JO     
 13 Hull, Riley A             10 HSA                    35.00      36.27 JO     
 14 Hou, Emily                 9 SDY                    36.43      36.39 JO     
 15 Carrillo, Lorelei M       10 HSA                    36.33      36.44 JO     
 16 Hoskinson, Jada R         10 RSD                    36.59      36.47 JO     
 17 Topolovac, Makena J       10 PAC                    36.15      36.80        
 18 Le, Demi N                 9 NCA                    36.50      37.09        
 19 Finley, Micah M            9 RSD                    36.02      37.32        
 
Event 69  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:13.42     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                1:26.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                  1:21.96    1:16.94 JO     
       35.53  1:16.94                                                      
  2 Lam, Leanne L             16 PS                   1:19.19    1:17.75 JO     
       36.62  1:17.75                                                      
  3 Cho, Amelia A             16 RSD                  1:19.00    1:18.56 JO     
       37.72  1:18.56                                                      
  4 Stock, Emileigh E         17 SDY                  1:18.26    1:18.96 JO     
       37.47  1:18.96                                                      
  5 Brecht, Katie A           15 PS                   1:19.48    1:20.20 JO     
       37.98  1:20.20                                                      
  6 Yngson, Angelika          18 SBA                  1:21.12    1:20.66 JO     
       38.33  1:20.66                                                      
  7 Martinez, Isabella S      15 PAC                  1:22.77    1:22.28 JO     
       38.67  1:22.28                                                      
  8 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 1:22.60    1:22.95 JO     
       39.48  1:22.95                                                      
B - Final
  9 Taggart, Erin G           16 RSD                  1:23.13    1:20.38 JO     
       38.29  1:20.38                                                      
 10 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 1:23.90    1:22.74 JO     
       39.22  1:22.74                                                      
 11 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:23.65    1:23.57 JO     
       40.13  1:23.57                                                      
 12 Mitchell, Erica P         16 HSA                  1:24.64    1:23.74 JO     
       39.72  1:23.74                                                      
 13 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  1:23.71    1:24.45 JO     
       39.79  1:24.45                                                      
 14 Shields, Paige A          16 RSD                  1:24.11    1:24.58 JO     
       40.41  1:24.58                                                      
 15 Espinoza, Madeline        16 SSD                  1:25.05    1:25.32 JO     
       40.61  1:25.32                                                      
 16 Seto, Vivian              16 SSD                  1:25.23    1:26.12 JO     
       40.34  1:26.12                                                      
 
Event 69  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:13.42     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                1:26.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stock, Emileigh E         17 SDY                  1:17.24    1:18.26 qJO    
       36.89  1:18.26                                                      
  2 Cho, Amelia A             16 RSD                  1:16.10    1:19.00 qJO    
       37.80  1:19.00                                                      
  3 Lam, Leanne L             16 PS                   1:18.38    1:19.19 qJO    
       37.39  1:19.19                                                      
  4 Brecht, Katie A           15 PS                   1:22.80    1:19.48 qJO    
       37.84  1:19.48                                                      
  5 Yngson, Angelika          18 SBA                  1:19.32    1:21.12 qJO    
       38.74  1:21.12                                                      
  6 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                  1:13.86    1:21.96 qJO    
       38.43  1:21.96                                                      
  7 Haughton, Hannah F        16 ICAC                 1:24.39    1:22.60 qJO    
       39.74  1:22.60                                                      
  8 Martinez, Isabella S      15 PAC                  1:22.93    1:22.77 qJO    
       39.33  1:22.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taggart, Erin G           16 RSD                  1:22.77    1:23.13 qJO    
       38.97  1:23.13                                                      
 10 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:24.25    1:23.65 qJO    
       40.23  1:23.65                                                      
 11 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  1:25.64    1:23.71 qJO    
       39.78  1:23.71                                                      
 12 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 1:21.05    1:23.90 qJO    
       38.88  1:23.90                                                      
 13 Shields, Paige A          16 RSD                  1:24.23    1:24.11 qJO    
       40.35  1:24.11                                                      
 14 Mitchell, Erica P         16 HSA                  1:22.62    1:24.64 qJO    
       39.85  1:24.64                                                      
 15 Espinoza, Madeline        16 SSD                  1:25.69    1:25.05 qJO    
       40.13  1:25.05                                                      
 16 Seto, Vivian              16 SSD                  1:23.80    1:25.23 qJO    
       39.60  1:25.23                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wegener, Jane M           15 NCA                  1:23.76    1:25.27 JO     
       39.65  1:25.27                                                      
 18 Wilson, Natalie J         15 NCA                  1:25.68    1:25.53 JO     
       40.61  1:25.53                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cong, Charlotte R         15 PAC                  1:24.29    1:25.71 JO     
       40.29  1:25.71                                                      
 20 Harry, Sarah K            17 SDY                  1:25.12    1:26.41        
       40.42  1:26.41                                                      
 21 Chen, Allison S           16 PAC                  1:25.14    1:26.46        
       41.50  1:26.46                                                      
 22 Widener, Brandi J         15 HSA                  1:25.03    1:26.82        
       42.36  1:26.82                                                      
 23 Doan, Jamie T             15 BFST                 1:14.00Y   1:30.04        
       42.26  1:30.04                                                      
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.30     7/28/11 Sherri McIntee, RSD                        
         SDI: # 1:13.44     5/27/11 Sherri McIntee, RSD                        
                1:20.89  ZONE
                1:28.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lundgren, Emily L         13 SBA                  1:17.97    1:16.79 ZONE   
       36.89  1:16.79                                                      
  2 Hagewood, Ceci            13 SBA                  1:16.45    1:17.65 ZONE   
       36.08  1:17.65                                                      
  3 Burger, Ava C             14 RSD                  1:20.00    1:18.53 ZONE   
       36.80  1:18.53                                                      
  4 Raagas, Kiana M           13 PS                   1:20.87    1:19.48 ZONE   
       37.24  1:19.48                                                      
  5 Ryan, Sophia J            14 NCA                  1:22.38    1:20.13 ZONE   
       37.72  1:20.13                                                      
  6 Lieu, Krystal T           14 NCA                  1:22.10    1:20.83 ZONE   
       37.38  1:20.83                                                      
  7 Kirtland, Amanda L        13 PS                   1:21.78    1:21.23 JO     
       39.38  1:21.23                                                      
  8 Luu, Isabel K             14 PAC                  1:21.49    1:22.71 JO     
       39.04  1:22.71                                                      
B - Final
  9 Ruane, Maegan E           13 SBA                  1:23.78    1:19.79 ZONE   
       38.27  1:19.79                                                      
 10 Lingham, Lindsey E        14 PS                   1:23.01    1:20.31 ZONE   
       37.81  1:20.31                                                      
 11 Sapper, Rachel J          14 HSA                  1:22.46    1:20.54 ZONE   
       38.82  1:20.54                                                      
 12 Larson, Aliyah L          13 RSD                  1:24.23    1:20.72 ZONE   
       37.68  1:20.72                                                      
 13 Boese, Natalia L          13 RSD                  1:22.53    1:21.43 JO     
       38.85  1:21.43                                                      
 14 Sihota, Ameeta K          14 RSD                  1:23.80    1:23.10 JO     
 15 Dudley, Allysa G          14 NCA                  1:23.40    1:23.28 JO     
       39.25  1:23.28                                                      
 16 Walker, Noelle B          14 MRA                  1:22.66    1:24.04 JO     
       40.27  1:24.04                                                      
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.30     7/28/11 Sherri McIntee, RSD                        
         SDI: # 1:13.44     5/27/11 Sherri McIntee, RSD                        
                1:20.89  ZONE
                1:28.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hagewood, Ceci            13 SBA                  1:17.22    1:16.45 qZONE  
       35.86  1:16.45                                                      
  2 Lundgren, Emily L         13 SBA                  1:18.38    1:17.97 qZONE  
       37.12  1:17.97                                                      
  3 Burger, Ava C             14 RSD                  1:21.47    1:20.00 qZONE  
       36.63  1:20.00                                                      
  4 Raagas, Kiana M           13 PS                   1:20.61    1:20.87 qZONE  
       38.03  1:20.87                                                      
  5 Luu, Isabel K             14 PAC                  1:22.96    1:21.49 qJO    
       38.32  1:21.49                                                      
  6 Kirtland, Amanda L        13 PS                   1:24.81    1:21.78 qJO    
       39.16  1:21.78                                                      
  7 Lieu, Krystal T           14 NCA                  1:19.93    1:22.10 qJO    
       37.72  1:22.10                                                      
  8 Ryan, Sophia J            14 NCA                  1:20.47    1:22.38 qJO    
       38.69  1:22.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sapper, Rachel J          14 HSA                  1:20.09    1:22.46 qJO    
       40.21  1:22.46                                                      
 10 Boese, Natalia L          13 RSD                  1:24.68    1:22.53 qJO    
       39.82  1:22.53                                                      
 11 Walker, Noelle B          14 MRA                  1:25.01    1:22.66 qJO    
       39.03  1:22.66                                                      
 12 Lingham, Lindsey E        14 PS                   1:22.96    1:23.01 qJO    
       39.18  1:23.01                                                      
 13 Dudley, Allysa G          14 NCA                  1:25.84    1:23.40 qJO    
       38.99  1:23.40                                                      
 14 Schulze, Natalie A        14 PS                   1:19.96    1:23.75 qJO    
       39.04  1:23.75                                                      
 15 Ruane, Maegan E           13 SBA                  1:23.85    1:23.78 qJO    
       39.27  1:23.78                                                      
 16 Sihota, Ameeta K          14 RSD                  1:25.40    1:23.80 qJO    
       39.96  1:23.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Larson, Aliyah L          13 RSD                  1:25.89    1:24.23 JO     
       38.95  1:24.23                                                      
 18 Olsen, Emma R             13 CAST                 1:25.46    1:24.70 JO     
       39.69  1:24.70                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Faulstich, Claire E       14 NCA                  1:24.69    1:24.84 JO     
       40.27  1:24.84                                                      
 20 Tenorio, Kiara            14 CAST                 1:27.73    1:25.29 JO     
       40.91  1:25.29                                                      
 21 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 1:27.89    1:25.80 JO     
       40.62  1:25.80                                                      
 22 Scotchlas, Samantha       14 SDAC                 1:27.77    1:25.86 JO     
       40.85  1:25.86                                                      
 23 Leon, Catrina M           13 PS                   1:26.10    1:26.54 JO     
       40.07  1:26.54                                                      
 24 Mitchell, Summer A        14 NCA                  1:26.35    1:26.78 JO     
       41.70  1:26.78                                                      
 25 Trinh, Mackenzie L        13 SDAC                 1:28.16    1:27.42 JO     
       41.80  1:27.42                                                      
 26 Lopez, Alejandra J        14 SBA                  1:27.24    1:27.63 JO     
       41.29  1:27.63                                                      
 27 McIver, Hannah C          13 PS                   1:25.43    1:27.69 JO     
       42.49  1:27.69                                                      
 28 Ramirez, Maya L           13 RAQ                  1:16.86Y   1:28.16 JO     
       41.94  1:28.16                                                      
 29 Rowe, Isabelle G          14 PS                   1:28.25    1:28.25 JO     
       41.97  1:28.25                                                      
 30 Langat, Isabel J          13 RAQ                  1:16.33Y   1:28.47 JO     
       42.58  1:28.47                                                      
 31 Madden, Rebecca C         14 RSD                  1:26.10    1:29.58        
       42.70  1:29.58                                                      
 -- Zhang, Charlotte L        14 PAC                  1:18.71         DQ        
 
Event 73  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:16.90        1998 Felicia Casteneda, HSA                     
         SDI: # 1:14.26        1999 Felicia Castaneda, HSA                     
                1:23.89  ZONE
                1:35.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   1:18.28    1:15.95*ZONE   
       35.98  1:15.95                                                      
  2 Schmidt, Revere D         12 RSD                  1:23.58    1:20.20 ZONE   
       38.15  1:20.20                                                      
  3 Munch, Rachel K           12 HSA                  1:22.58    1:21.54 ZONE   
       39.11  1:21.54                                                      
  4 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  1:22.84    1:22.99 ZONE   
       40.26  1:22.99                                                      
  5 Brotman, Arielle B        11 NCA                  1:26.04    1:25.29 JO     
       40.43  1:25.29                                                      
  6 Cox, Izzy J               12 MRA                  1:25.92    1:26.64 JO     
       40.30  1:26.64                                                      
  7 Nguyen, My K              11 CAST                 1:24.62    1:27.62 JO     
       41.23  1:27.62                                                      
  8 Douglas, Allie C          11 PAC                  1:27.05    1:29.15 JO     
       42.17  1:29.15                                                      
B - Final
  9 Ren, Maddy Y              12 RSD                  1:27.59    1:26.25 JO     
       41.32  1:26.25                                                      
 10 Preston, Tiana L          12 NCA                  1:28.01    1:27.04 JO     
       40.74  1:27.04                                                      
 11 Peavey, Julia J           11 SDY                  1:27.12    1:27.07 JO     
       40.88  1:27.07                                                      
 12 Constantino, Poppy A      11 SDY                  1:28.72    1:27.22 JO     
 13 Leon, Melissa L           11 PS                   1:29.69    1:27.76 JO     
       40.97  1:27.76                                                      
 14 Park, Lauren J            12 NCA                  1:29.17    1:29.47 JO     
       42.42  1:29.47                                                      
 15 Yang, Rachel              11 PAC                  1:28.70    1:29.63 JO     
       43.62  1:29.63                                                      
 16 Amos, Brooke A            11 MRA                  1:29.57    1:32.43 JO     
       44.10  1:32.43                                                      
 
Event 73  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:16.90        1998 Felicia Casteneda, HSA                     
         SDI: # 1:14.26        1999 Felicia Castaneda, HSA                     
                1:23.89  ZONE
                1:35.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   1:17.37    1:18.28 qZONE  
       37.32  1:18.28                                                      
  2 Munch, Rachel K           12 HSA                  1:24.39    1:22.58 qZONE  
       38.46  1:22.58                                                      
  3 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  1:26.57    1:22.84 qZONE  
       39.41  1:22.84                                                      
  4 Schmidt, Revere D         12 RSD                  1:23.16    1:23.58 qZONE  
       39.72  1:23.58                                                      
  5 Nguyen, My K              11 CAST                 1:26.59    1:24.62 qJO    
       40.22  1:24.62                                                      
  6 Cox, Izzy J               12 MRA                  1:27.76    1:25.92 qJO    
       40.40  1:25.92                                                      
  7 Brotman, Arielle B        11 NCA                  1:28.58    1:26.04 qJO    
       41.06  1:26.04                                                      
  8 Douglas, Allie C          11 PAC                  1:27.26    1:27.05 qJO    
       41.17  1:27.05                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peavey, Julia J           11 SDY                  1:29.82    1:27.12 qJO    
       40.15  1:27.12                                                      
 10 Ren, Maddy Y              12 RSD                  1:28.66    1:27.59 qJO    
       41.05  1:27.59                                                      
 11 Preston, Tiana L          12 NCA                  1:29.42    1:28.01 qJO    
       41.36  1:28.01                                                      
 12 Yang, Rachel              11 PAC                  1:32.03    1:28.70 qJO    
       42.37  1:28.70                                                      
 13 Constantino, Poppy A      11 SDY                  1:33.73    1:28.72 qJO    
       43.17  1:28.72                                                      
 14 Park, Lauren J            12 NCA                  1:33.66    1:29.17 qJO    
       41.92  1:29.17                                                      
 15 Amos, Brooke A            11 MRA                  1:33.52    1:29.57 qJO    
       42.53  1:29.57                                                      
 16 Leon, Melissa L           11 PS                   1:30.40    1:29.69 qJO    
       41.40  1:29.69                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lynne, Sally K            12 ICAC                 1:31.10    1:30.19 JO     
       42.22  1:30.19                                                      
 18 Inamdar, Annika R         11 NCA                  1:33.63    1:30.85 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Abbott, Piper M           12 HSA                  1:34.36    1:31.03 JO     
       43.92  1:31.03                                                      
 20 Siegel, Mikeely L         12 RSD                  1:31.81    1:31.18 JO     
       43.80  1:31.18                                                      
 21 Hua, Hailey               11 PS                   1:34.78    1:31.93 JO     
       43.52  1:31.93                                                      
 22 Pham, Emma L              12 NCA                  1:34.65    1:32.66 JO     
       43.76  1:32.66                                                      
 23 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  1:28.79    1:32.90 JO     
       44.16  1:32.90                                                      
 24 Peters, Alessandra J      12 NCA                  1:35.14    1:33.26 JO     
       43.59  1:33.26                                                      
 25 Joloya, Kayla             12 SBA                  1:33.56    1:33.96 JO     
       44.51  1:33.96                                                      
 26 Sanchez, Adania M         12 SBA                  1:35.02    1:34.61 JO     
       45.03  1:34.61                                                      
 27 Ebert, Aleesa             12 SBA                  1:34.52    1:34.67 JO     
 28 Benjamin, Ella S          11 RSD                  1:33.82    1:34.94 JO     
 29 Baldwin, Riley R          12 RAQ                  1:34.55    1:35.53        
       45.01  1:35.53                                                      
 30 Browne, Rylee Q           12 MRA                  1:22.71Y   1:39.06        
       46.85  1:39.06                                                      
 
Event 75  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:26.60     7/26/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
         SDI: # 1:21.94      8/6/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
                1:35.79  ZONE
                1:49.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  1:34.79    1:32.42 ZONE   
       44.48  1:32.42                                                      
  2 Strouse, Hannah F         10 SDY                  1:35.74    1:33.14 ZONE   
       44.32  1:33.14                                                      
  3 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 1:37.05    1:37.05 JO     
       46.51  1:37.05                                                      
  4 Rowe, Catherine N          9 PS                   1:37.29    1:39.32 JO     
       47.25  1:39.32                                                      
  5 Chen, Carley J            10 PS                   1:42.37    1:40.36 JO     
       47.54  1:40.36                                                      
  6 Quick, Alyssa J           10 RSD                  1:41.99    1:41.68 JO     
       47.95  1:41.68                                                      
  7 Putnam, Lauren A          10 NCA                  1:43.53    1:41.81 JO     
       49.97  1:41.81                                                      
  8 Tran, Jeslyn L            10 NCA                  1:43.59    1:45.50 JO     
       48.60  1:45.50                                                      
 
Event 75  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:26.60     7/26/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
         SDI: # 1:21.94      8/6/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
                1:35.79  ZONE
                1:49.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  1:37.32    1:34.79 qZONE  
       45.09  1:34.79                                                      
  2 Strouse, Hannah F         10 SDY                  1:36.76    1:35.74 qZONE  
       45.30  1:35.74                                                      
  3 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 1:43.42    1:37.05 qJO    
       46.80  1:37.05                                                      
  4 Rowe, Catherine N          9 PS                   1:35.76    1:37.29 qJO    
       46.37  1:37.29                                                      
  5 Quick, Alyssa J           10 RSD                  1:48.33    1:41.99 qJO    
       48.46  1:41.99                                                      
  6 Chen, Carley J            10 PS                   1:48.19    1:42.37 qJO    
       49.52  1:42.37                                                      
  7 Putnam, Lauren A          10 NCA                  1:43.50    1:43.53 qJO    
       50.57  1:43.53                                                      
  8 Tran, Jeslyn L            10 NCA                  1:46.02    1:43.59 qJO    
       48.16  1:43.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hong, Isabelle A           9 PAC                  1:45.80    1:44.69 JO     
       50.53  1:44.69                                                      
 10 Diep, Katie L              8 PS                   1:44.07    1:45.15 JO     
       50.64  1:45.15                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Borchert, Sienna G        10 SDY                  1:44.64    1:45.45 JO     
       49.93  1:45.45                                                      
 12 Adamson, Landyn D          9 MRA                  1:45.50    1:45.62 JO     
 13 Smith, Sofia A            10 NCA                  1:34.75Y   1:45.79 JO     
       49.60  1:45.79                                                      
 14 Tang, Summer Y             9 NCA                  1:46.91    1:45.85 JO     
       50.86  1:45.85                                                      
 15 Hou, Emily                 9 SDY                  1:46.54    1:46.09 JO     
       51.91  1:46.09                                                      
 16 Tiwari, Mihika            10 NCA                  1:47.50    1:46.33 JO     
       52.01  1:46.33                                                      
 17 Chou, Abigail             10 RSD                  1:49.64    1:47.37 JO     
       51.61  1:47.37                                                      
 
Event 77  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:23.27        2003 Blake Hayter, NCA                          
                4:56.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  4:30.80    4:22.12*JO     
       30.23  1:02.70  1:35.91  2:09.01  2:42.58  3:16.27  3:49.74  4:22.12
  2 Moultrie, Taylor          15 CAST                 4:44.78    4:37.03 JO     
       31.46  1:05.42  1:40.25  2:15.75  2:51.23  3:26.91  4:02.78  4:37.03
  3 Brecht, Katie A           15 PS                   4:38.60    4:37.69 JO     
       31.48  1:05.83  1:40.99  2:16.38  2:52.01  3:27.71  4:03.25  4:37.69
  4 Nguyen, Katie L           15 PS                   4:44.92    4:43.61 JO     
       32.80  1:08.48  1:44.56  2:20.61  2:56.77  3:32.59  4:08.34  4:43.61
  5 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  4:45.86    4:46.18 JO     
       32.87  1:08.36  1:44.87  2:21.22  2:57.72  3:34.32  4:10.44  4:46.18
  6 Giordano, Morgan K        18 CAST                 4:43.54    4:46.43 JO     
       31.97  1:06.69  1:42.77  2:19.08  2:55.88  3:32.74  4:10.07  4:46.43
  7 Weller, Megan E           16 CSA                  4:45.39    4:49.56 JO     
       31.68  1:06.55  1:42.39  2:19.22  2:56.90  3:35.26  4:13.67  4:49.56
  8 Shields, Paige A          16 RSD                  4:43.85    4:52.96 JO     
       33.05  1:08.54  1:45.47  2:22.96  3:00.57  3:38.21  4:15.83  4:52.96
 
Event 77  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:23.27        2003 Blake Hayter, NCA                          
                4:56.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  4:26.05    4:30.80 qJO    
       31.42  1:05.10  1:39.47  2:14.22  2:48.64  3:23.42  3:57.41  4:30.80
  2 Brecht, Katie A           15 PS                   4:44.13    4:38.60 qJO    
       32.23  1:07.30  1:42.38  2:17.70  2:52.68  3:28.20  4:03.93  4:38.60
  3 Giordano, Morgan K        18 CAST                 4:39.57    4:43.54 qJO    
       32.73  1:08.08  1:43.97  2:20.08  2:55.93  3:32.15  4:08.34  4:43.54
  4 Shields, Paige A          16 RSD                  4:46.71    4:43.85 qJO    
       33.45  1:09.48  1:45.56  2:21.59  2:57.53  3:33.57  4:09.31  4:43.85
  5 Moultrie, Taylor          15 CAST                 4:39.10    4:44.78 qJO    
       32.16  1:07.85  1:43.56  2:19.99  2:56.38  3:32.66  4:09.08  4:44.78
  6 Nguyen, Katie L           15 PS                   4:42.85    4:44.92 qJO    
       32.61  1:08.02  1:43.63  2:19.71  2:56.61  3:33.78  4:10.33  4:44.92
  7 Weller, Megan E           16 CSA                  5:21.35Y   4:45.39 qJO    
       33.08  1:08.77  1:44.40  2:20.26  2:56.38  3:33.08  4:09.93  4:45.39
  8 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  4:49.54    4:45.86 qJO    
       32.76  1:08.17  1:44.62  2:21.14  2:57.77  3:34.18  4:10.70  4:45.86
-------------------------------------------------------------------------
  9 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  4:44.83    4:46.90 JO     
       33.84  1:09.47  1:45.32  2:21.21  2:57.32  3:33.90  4:10.57  4:46.90
 10 House, Courtney P         15 ICAC                 5:24.40Y   4:48.17 JO     
       32.79  1:09.29  1:46.61  2:22.98  2:58.97  3:35.44  4:12.35  4:48.17
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pulido, Izzy A            16 RAQ                  4:52.75    4:48.89 JO     
       33.23  1:08.87  1:45.28  2:22.30  2:59.35  3:36.53  4:13.34  4:48.89
 12 Ren, Lindsey Y            15 RSD                  4:45.02    4:49.37 JO     
       32.79  1:09.07  1:45.28  2:22.11  2:59.13  3:36.26  4:13.30  4:49.37
 13 Divis, Veronika           16 SDY                  5:19.30Y   4:50.98 JO     
       32.75  1:08.66  1:45.55  2:22.63  3:00.19  3:37.53  4:15.07  4:50.98
 14 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  5:27.29Y   4:52.26 JO     
       33.80  1:10.05  1:47.09  2:24.86  3:02.08  3:39.08  4:15.95  4:52.26
 15 Taggart, Erin G           16 RSD                  5:11.95Y   4:53.05 JO     
       33.42  1:09.93  1:47.41  2:24.65  3:02.23  3:39.57  4:17.26  4:53.05
 16 Chou, Evelyn              15 RSD                  4:43.88    4:53.18 JO     
       33.49  1:10.09  1:47.75  2:25.99  3:03.25  3:40.90  4:18.03  4:53.18
 17 Willett, Aurelia P        15 HSA                  4:55.89    4:53.84 JO     
       34.28  1:12.04  1:49.39  2:27.23  3:04.69  3:42.10  4:18.42  4:53.84
 18 Yngson, Angelika          18 SBA                  5:23.45Y   4:53.89 JO     
       33.71  1:10.01  1:47.86  2:25.46  3:03.18  3:40.68  4:18.14  4:53.89
 19 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 4:50.43    4:55.20 JO     
       34.68  1:11.38  1:49.40  2:27.21  3:04.43  3:41.67  4:18.92  4:55.20
 20 Smith, Natalie C          17 PS                   4:52.73    4:56.19 JO     
       33.68  1:10.16  1:47.82  2:25.39  3:03.33  3:41.14  4:19.32  4:56.19
 21 Wells, Elina K            16 CAST                 4:52.28    4:56.29 JO     
       32.91  1:09.43  1:46.06  2:23.37  3:00.99  3:39.20  4:17.66  4:56.29
 22 Whitaker, Mia J           15 PS                   4:55.59    4:58.15        
       33.21  1:09.80  1:47.28  2:25.44  3:03.58  3:41.68  4:20.06  4:58.15
 23 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  5:29.53Y   5:00.78        
       34.27  1:11.31  1:49.44  2:27.94  3:06.23  3:44.58  4:23.03  5:00.78
 -- Nowaski, Sarah N          19 CAST                 4:52.05Y  X4:31.30 JO     
       31.32  1:05.50  1:39.76  2:14.33  2:48.65  3:23.15  3:57.68  4:31.30
 -- DeLegge, Breena M         16 HSA                  4:37.06        DFS        
      Declared false start
 
Event 79  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:26.24     7/30/05 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:20.34      4/1/03 Blake Hayter, NCA                          
                4:40.19  ZONE
                5:05.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             14 HSA                  4:37.68    4:32.31 ZONE   
       32.66  1:07.40  1:42.51  2:17.42  2:52.26  3:25.82  4:00.14  4:32.31
  2 Collins, Cami             14 PAC                  4:37.09    4:32.40 ZONE   
       31.89  1:06.13  1:40.88  2:16.04  2:51.00  3:25.78  4:00.07  4:32.40
  3 Castillo, Paola I         13 SBA                  4:38.66    4:36.05 ZONE   
       30.81  1:04.24  1:38.91  2:14.31  2:49.87  3:25.66  4:01.48  4:36.05
  4 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  4:41.52    4:36.69 ZONE   
       31.99  1:07.24  1:42.99  2:18.90  2:54.07  3:29.46  4:03.86  4:36.69
  5 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  4:40.15    4:39.94 ZONE   
       31.80  1:06.17  1:41.52  2:17.34  2:52.82  3:28.78  4:05.19  4:39.94
  6 Huang, Katherine M        13 NCA                  4:44.08    4:40.08 ZONE   
       32.04  1:07.54  1:43.25  2:18.99  2:54.74  3:30.57  4:06.94  4:40.08
  7 Swift, Gillian G          14 NCA                  4:39.64    4:40.25 JO     
       32.06  1:06.69  1:42.31  2:18.05  2:53.72  3:29.28  4:05.21  4:40.25
  8 Lundgren, Emily L         13 SBA                  4:43.78    4:51.07 JO     
       32.15  1:07.85  1:44.92  2:22.09  2:59.37  3:36.86  4:14.48  4:51.07
 
Event 79  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:26.24     7/30/05 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:20.34      4/1/03 Blake Hayter, NCA                          
                4:40.19  ZONE
                5:05.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Cami             14 PAC                  4:37.78    4:37.09 qZONE  
       32.96  1:08.19  1:44.01  2:19.95  2:55.23  3:30.86  4:04.30  4:37.09
  2 Hall, Laney J             14 HSA                  4:34.09    4:37.68 qZONE  
       31.76  1:06.73  1:41.76  2:17.93  2:52.80  3:28.55  4:02.80  4:37.68
  3 Castillo, Paola I         13 SBA                  4:38.74    4:38.66 qZONE  
       31.05  1:05.06  1:40.51  2:16.04  2:52.20  3:28.36  4:04.13  4:38.66
  4 Swift, Gillian G          14 NCA                  4:39.29    4:39.64 qZONE  
       32.31  1:07.20  1:42.67  2:18.19  2:54.14  3:29.60  4:05.21  4:39.64
  5 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  4:45.51    4:40.15 qZONE  
       32.74  1:07.70  1:43.33  2:19.06  2:54.51  3:29.90  4:05.73  4:40.15
  6 Zhang, Charlotte L        14 PAC                  4:52.97    4:41.52 qJO    
       33.58  1:09.58  1:45.14  2:20.99  2:56.96  3:32.45  4:07.84  4:41.52
  7 Lundgren, Emily L         13 SBA                  4:50.77    4:43.78 qJO    
       31.81  1:07.42  1:44.00  2:21.33  2:57.29  3:33.74  4:09.59  4:43.78
  8 Huang, Katherine M        13 NCA                  4:40.04    4:44.08 qJO    
       32.00  1:07.29  1:43.25  2:19.65  2:56.10  3:33.21  4:09.20  4:44.08
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lora, Mirsha              13 SBA                  4:43.26    4:45.41 JO     
       32.70  1:08.34  1:44.52  2:20.81  2:57.36  3:34.02  4:10.26  4:45.41
 10 Lyon, Taylor C            14 RSD                  4:57.13    4:45.98 JO     
       32.65  1:08.28  1:44.13  2:20.54  2:57.00  3:33.94  4:10.47  4:45.98
-------------------------------------------------------------------------
 11 Walker, Jazzie S          14 RSD                  5:39.62Y   4:46.10 JO     
       32.04  1:07.69  1:44.16  2:20.63  2:57.16  3:33.22  4:10.41  4:46.10
 12 Ryan, Sophia J            14 NCA                  4:44.83    4:46.97 JO     
       33.08  1:09.25  1:45.28  2:22.58  2:58.83  3:35.70  4:11.64  4:46.97
 13 Cerceo, Talia L           13 NCA                  4:48.49    4:49.35 JO     
       32.55  1:08.39  1:44.85  2:22.24  2:59.03  3:36.40  4:13.48  4:49.35
 14 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 4:50.63    4:50.28 JO     
       33.33  1:09.51  1:46.68  2:23.76  3:00.61  3:37.88  4:14.74  4:50.28
 15 Lingham, Lindsey E        14 PS                   4:55.42    4:51.53 JO     
       33.08  1:09.23  1:45.91  2:23.17  3:00.28  3:38.00  4:15.12  4:51.53
 16 Hackman, Dani R           13 SSD                  5:00.25    4:51.77 JO     
       32.66  1:09.29  1:46.92  2:24.41  3:02.09  3:40.39  4:18.39  4:51.77
 17 Rowe, Isabelle G          14 PS                   4:59.80    4:52.73 JO     
       33.48  1:10.14  1:47.50  2:24.70  3:02.33  3:39.62  4:16.36  4:52.73
 18 Gidley, Erin A            14 SBA                  4:57.44    4:52.77 JO     
       32.70  1:09.01  1:45.59  2:23.19  3:01.33  3:39.65  4:17.42  4:52.77
 19 Proulx, McKayla K         14 NCA                  4:57.83    4:53.88 JO     
       32.26  1:08.58  1:45.46  2:22.92  3:00.84  3:38.87  4:17.30  4:53.88
 20 Estrada, Laura L          14 SBA                  4:54.02    4:53.89 JO     
       32.46  1:07.85  1:44.26  2:22.37  3:00.88  3:37.93  4:16.84  4:53.89
 21 Madden, Rebecca C         14 RSD                  4:57.05    4:55.20 JO     
       34.37  1:11.26  1:48.32  2:25.94  3:03.34  3:40.90  4:18.40  4:55.20
 22 Ruane, Maegan E           13 SBA                  4:58.14    4:58.86 JO     
       33.14  1:09.51  1:47.16  2:25.05  3:03.67  3:42.72  4:21.67  4:58.86
 23 Younce, Jean C            14 CSA                  4:55.56    4:59.58 JO     
       33.22  1:10.05  1:47.70  2:25.99  3:04.46  3:42.96  4:21.99  4:59.58
 24 Wassel, Taylor K          14 NCA                  5:03.77    5:03.23 JO     
       34.90  1:12.79  1:50.96  2:29.73  3:08.85  3:48.04  4:26.49  5:03.23
 25 Gonzales, Camryn E        13 CAST                 5:40.04Y   5:03.31 JO     
       35.09  1:14.03  1:52.68  2:31.94  3:10.63  3:49.00  4:27.14  5:03.31
 26 Dudley, Allysa G          14 NCA                  5:04.20    5:03.89 JO     
       33.80  1:12.07  1:51.50  2:30.88  3:09.98  3:48.98  4:27.61  5:03.89
 27 Macaulay, Lulu L          13 RAQ                  4:59.35    5:04.38 JO     
       33.70  1:11.71  1:50.41  2:29.38  3:07.69  3:47.07  4:25.79  5:04.38
 28 Morgan, Alex E            14 SDY                  5:41.66Y   5:07.90        
       32.50  1:08.86  1:47.55  2:26.97  3:07.28  3:48.09  4:28.77  5:07.90
 -- Leon, Catrina M           13 PS                   5:04.14        DFS        
      Declared false start
 
Event 81  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:28.83        1996 NCA, NCA                                   
         SDI: # 2:24.36      8/6/14 SBA, SBA                                   
                3:06.09  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego YMCA  'A'                               2:36.16    2:31.26 JO     
     1) Hou, Emily 9                    2) Strouse, Hannah F 10           
     3) Hardin, Sarah V 10              4) Zhu, Davina Y 10               
       40.29  1:25.41  1:58.65  2:31.26                                    
  2 North Coast Aquatics  'A'                         2:39.02    2:37.92 JO     
     1) Cuffie, Licia S 10              2) Tran, Jeslyn L 10              
     3) Allison, Cassidy R 10           4) Muezzinoglu, Daria E 10        
       39.21  1:26.76  2:07.90  2:37.92                                    
  3 Pacific Swim  'A'                                 2:46.86    2:43.95 JO     
     1) Chen, Carley J 10               2) Rowe, Catherine N 9            
     3) Diep, Katie L 8                 4) Qian, Anita J 8                
       40.98  1:26.39  2:06.38  2:43.95                                    
  4 South Bay Aquatics  'A'                           2:47.46    2:44.01 JO     
     1) Chavez-Varela, Isabella 10      2) Wang, Miki A 8                 
     3) Hughes, London 9                4) Song, Sienna A 10              
       37.41  1:31.45  2:08.36  2:44.01                                    
  5 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:54.24    2:46.88 JO     
     1) Topolovac, Makena J 10          2) Hong, Isabelle A 9             
     3) Chen, Kaitlyn L 10              4) Morera, Carmen M 10            
       45.57  1:33.26  2:09.59  2:46.88                                    
  6 North Coast Aquatics  'B'                         2:48.92    2:48.51 JO     
     1) Smith, Sofia A 10               2) Tang, Summer Y 9               
     3) Patron, Gisele R 10             4) Le, Demi N 9                   
       44.16  1:32.34  2:13.01  2:48.51                                    
  7 Rancho San Dieguito  'A'                          2:47.25    2:51.42 JO     
     1) Kotnik, Norah E 10              2) Quick, Alyssa J 10             
     3) Chou, Abigail 10                4) Finley, Micah M 9              
       43.87  1:30.46  2:13.31  2:51.42                                    
  8 Heartland Swimming Association  'A'               3:00.43    2:51.69 JO     
     1) Carrillo, Lorelei M 10          2) Cline, Maggie J 9              
     3) Hull, Riley A 10                4) Prado, Angela J 9              
              1:37.81  2:18.36  2:51.69                                    
  9 San Diego YMCA  'B'                               2:54.80    2:53.18 JO     
     1) Jarvis, Clara L 10              2) Borchert, Sienna G 10          
     3) Jimenez, Abbie N 9              4) Jochimsen, Taytum E 10         
       45.82  1:33.29  2:23.97  2:53.18                                    
 10 Rancho San Dieguito  'B'                          2:57.57    2:56.59 JO     
     1) Hoskinson, Jada R 10            2) Vangilder, Walker L 10         
     3) Koff, Ellie A 10                4) Ruckdaschel, Ella G 10         
       42.35  1:33.85  2:16.74  2:56.59                                    
 -- Renegade Aquatics  'A'                            3:06.09   x3:06.10        
     1) Mucino, Keyanna J 10            2) Jayasinghe, Svara 8            
     3) Macaulay, Livi O 9              4) McDonald, Devon D 10           
              1:44.73  2:27.78  3:06.10                                    
 -- Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               3:06.09   x3:27.57        
     1) Truong, Zoe L 10                2) Hong, Madeleine E 7            
     3) Long, Giada K 10                4) Chauvapun, Colby R 8           
       52.20  1:51.55  2:33.17  3:27.57                                    
 
Event 83  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:07.60     7/30/16 SBA, SBA                                   
         SDI: # 2:11.84     7/26/12 RSD, RSD                                   
                2:35.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          2:15.95    2:12.07 JO     
     1) Wong, Hannah G 11               2) Schmidt, Revere D 12           
     3) Hanaki, Meilene K 12            4) Telfer, Caryn N 12             
       34.34  1:11.26  1:43.12  2:12.07                                    
  2 North Coast Aquatics  'A'                         2:18.59    2:14.26 JO     
     1) Zhang, Amy Y 11                 2) Brotman, Arielle B 11          
     3) Park, Lauren J 12               4) Feyk, Liliana J 12             
       33.83  1:11.67  1:44.69  2:14.26                                    
  3 South Bay Aquatics  'A'                           2:24.85    2:20.06 JO     
     1) Arevalo, Florence D 12          2) Sanchez, Adania M 12           
     3) Joloya, Kayla 12                4) Villa, Mia I 11                
              1:16.64  1:50.59  2:20.06                                    
  4 North Coast Aquatics  'B'                         2:24.97    2:21.15 JO     
     1) Patron, Sophia M 12             2) Preston, Tiana L 12            
     3) Pham, Emma L 12                 4) Groom, Emily J 12              
       37.64  1:16.78  1:50.38  2:21.15                                    
  5 San Diego YMCA  'A'                               2:24.92    2:21.87 JO     
     1) Nguyen, Vivian N 11             2) Peavey, Julia J 11             
     3) Hazle, Kathryn M 12             4) McCort, Sarah M 12             
       38.02  1:18.61  1:50.09  2:21.87                                    
  6 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:21.32    2:21.95 JO     
     1) Vargas, Sofie M 12              2) Douglas, Allie C 11            
     3) Luu, Emmy M 12                  4) Yang, Rachel 11                
       36.54  1:19.03  1:51.96  2:21.95                                    
  7 Rancho San Dieguito  'B'                          2:25.29    2:23.56 JO     
     1) Lozano, Sofia G 12              2) Ren, Maddy Y 12                
     3) Baron, Miko L 11                4) Kocian-Rudenberg, Sarah E 11   
       37.56  1:17.28  1:50.70  2:23.56                                    
  8 Manta Ray Aquatics  'A'                           2:25.26    2:24.41 JO     
     1) Cox, Izzy J 12                  2) Amos, Brooke A 11              
     3) Browne, Rylee Q 12              4) Morgan, Chloe N 12             
              1:16.89  1:52.11  2:24.41                                    
  9 Coronado Swim Association  'A'                    2:31.91    2:26.20 JO     
     1) Call, Macenzie M 12             2) Hawthorne, Lydia S 12          
     3) Everitt, Jamison P 11           4) McVey, Savannah L 11           
              1:17.77  2:26.20                                             
 10 Inland Coastal Aquatic Club  'A'                  2:28.22    2:26.48 JO     
     1) Lee, Elizabeth D 12             2) Lynne, Sally K 12              
     3) Reynolds, Audrey X 11           4) Rowe, Jessica R 12             
       46.30  1:19.11  1:54.62  2:26.48                                    
 11 Heartland Swimming Association  'A'               2:31.32    2:27.31 JO     
     1) Willett, Adelina D 12           2) Abbott, Piper M 12             
     3) Munch, Rachel K 12              4) Glasser, Genevieve 12          
       40.38  1:21.09  1:54.99  2:27.31                                    
 12 South Bay Aquatics  'B'                           2:31.57    2:27.40 JO     
     1) Naval, Victoria 11              2) Ebert, Aleesa 12               
     3) Ahmed, Tanya 12                 4) Park, Haebin 12                
       39.34  1:21.60  1:56.24  2:27.40                                    
 13 San Diego YMCA  'B'                               2:35.18    2:30.40 JO     
     1) Jarina, Sophia A 11             2) Weeks, Elizabeth Y 12          
     3) Constantino, Poppy A 11         4) Rump, Laurenza P 12            
       40.78  1:22.49  1:57.89  2:30.40                                    
 -- College Area Swim Team  'A'                       2:35.99   x2:36.75        
     1) Forstot, Tess E 11              2) Flora, Emily G 12              
     3) Nguyen, My K 11                 4) McMahon, Cristina M 12         
       41.46  1:27.05  2:01.59  2:36.75                                    
 -- Renegade Aquatics  'A'                            2:33.77   x2:37.99        
     1) Galindo, Savannah S 11          2) Jayasinghe, Kiran 11           
     3) Baldwin, Riley R 12             4) Jayasinghe, Simran 11          
       41.46  1:35.02  2:02.47  2:37.99                                    
 -- Pacific Swim  'A'                                 2:17.94        DNF        
      Did not finish - Misc
     1) Rowe, Ashley K 12               2) Leon, Melissa L 11             
     3) Alonso, Delaney G 11            4) Smider, Tatiana J 12           
       32.50  1:13.35                                                      
 
Event 85  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:31.98     7/25/15 RSD, RSD                                   
         SDI: # 4:31.98     6/18/15 RSD, RSD                                   
                5:21.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          4:36.91    4:36.43 JO     
     1) Boese, Natalia L 13             2) Burger, Ava C 14               
     3) Abrajan, Isabella D 13          4) Kragh, Mia A 14                
       34.62  1:11.39  1:47.91  2:32.06  3:01.07  3:34.40  4:04.16  4:36.43
  2 South Bay Aquatics  'A'                           4:39.42    4:37.45 JO     
     1) Lundgren, Emily L 13            2) Hagewood, Ceci 13              
     3) Castillo, Paola I 13            4) Lora, Mirsha 13                
       34.32  1:11.16  1:46.80  2:28.17  2:59.17  3:35.27  4:04.70  4:37.45
  3 North Coast Aquatics  'A'                         4:37.81    4:38.28 JO     
     1) Harvey, Noelle E 14             2) Lieu, Krystal T 14             
     3) McCormick, Kaylin S 13          4) Huang, Katherine M 13          
       33.46  1:09.58  1:46.43  2:29.14  3:00.58  3:36.90  4:06.50  4:38.28
  4 North Coast Aquatics  'B'                         4:45.28    4:45.53 JO     
     1) Mitchell, Summer A 14           2) Ryan, Sophia J 14              
     3) Cerceo, Talia L 13              4) Swift, Gillian G 14            
       35.97  1:14.63  1:52.15  2:34.25  3:05.37  3:41.52  4:11.94  4:45.53
  5 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:46.91    4:46.62 JO     
     1) Mah, Maxine 13                  2) Luu, Isabel K 14               
     3) Collins, Cami 14                4) Zhang, Charlotte L 14          
       35.95  1:14.22  1:52.87  2:36.43  3:08.04  3:44.02  4:14.24  4:46.62
  6 Pacific Swim  'A'                                 4:55.03    4:48.92 JO     
     1) Diep, Allyson K 13              2) Raagas, Kiana M 13             
     3) Lingham, Lindsey E 14           4) Rowe, Isabelle G 14            
       36.15  1:15.34  1:52.97  2:36.06  3:08.32  3:45.25  4:15.27  4:48.92
  7 Rancho San Dieguito  'B'                          4:56.54    4:52.26 JO     
     1) Lyon, Taylor C 14               2) Larson, Aliyah L 13            
     3) Walker, Jazzie S 14             4) Madden, Rebecca C 14           
       34.74  1:11.94  1:50.08  2:34.75           3:48.23  4:52.26         
  8 South Bay Aquatics  'B'                           4:53.93    4:52.40 JO     
     1) Davila, Pia P 14                2) Ruane, Maegan E 13             
     3) Lopez, Alejandra J 14           4) Martha, Aranza O 13            
       36.49  1:16.23  1:54.46  2:38.05  3:10.36  3:48.21  4:19.17  4:52.40
  9 Pacific Swim  'B'                                 4:57.46    4:52.46 JO     
     1) Kidd, Katie 14                  2) Kirtland, Amanda L 13          
     3) McIver, Hannah C 13             4) Leon, Catrina M 13             
       35.15  1:13.31  1:51.16  2:35.08  3:08.03  3:46.28  4:17.69  4:52.46
 10 College Area Swim Team  'A'                       4:59.60    4:59.74 JO     
     1) Gonzales, Jordyn M 13           2) Olsen, Emma R 13               
     3) Tenorio, Kiara 14               4) Garcia-Hale, Maya M 13         
       37.09  1:16.12  1:55.38  2:41.26  3:15.54  3:56.32  4:26.78  4:59.74
 11 San Diego YMCA  'A'                               5:09.40    5:01.29 JO     
     1) Thomas, Blest M 14              2) Henry, Ryan L 13               
     3) Morgan, Alex E 14               4) Gracia, Sara G 13              
       33.07  1:08.96  1:49.85  2:37.90  3:11.75  3:53.37  4:25.38  5:01.29
 12 Heartland Swimming Association  'A'               5:13.29    5:05.06 JO     
     1) Hall, Laney J 14                2) Sapper, Rachel J 14            
     3) Prado, Annika I 14              4) Dickman, Madison M 14          
       35.05  1:13.05  1:50.46  2:33.79  3:10.72  3:53.20  4:26.26  5:05.06
 13 Renegade Aquatics  'A'                            5:04.77    5:05.20 JO     
     1) Ramirez, Maya L 13              2) Langat, Isabel J 13            
     3) Shields, Tiffany A 14           4) Shields, Taylor B 14           
       36.99  1:16.78  1:59.79  2:47.67  3:19.98  3:55.77  4:28.89  5:05.20
 14 Swim San Diego  'A'                               5:07.01    5:06.38 JO     
     1) Seto, Vickie 13                 2) Ha, Nha-Ai P 13                
     3) Seto, Valerie 13                4) Hackman, Dani R 13             
       37.24  1:17.57  2:01.98  2:49.15  3:22.92  4:02.49  4:33.04  5:06.38
 15 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               5:03.85    5:09.24 JO     
     1) Douglas, Christine A 13         2) Wu, Christine S 13             
     3) Douglas, Nicole D 13            4) Han, Aimee 13                  
       36.50  1:15.94  2:00.03  2:50.57  3:24.66  4:04.63  4:35.46  5:09.24
 16 Manta Ray Aquatics  'A'                           5:27.16    5:18.51 JO     
     1) Gideon, Ryann L 13              2) Kluge, Erin K 13               
     3) Walker, Noelle B 14             4) Dowling, Chase R 14            
       37.82  1:19.59  2:00.42  2:48.50  3:24.81  4:32.51  4:41.46  5:18.51
 
Event 87  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:26.78     7/27/13 RSD, RSD                                   
         SDI: # 4:21.19     8/10/10 NCA, NCA                                   
                5:10.89  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          4:23.05    4:29.27 JO     
     1) Peterson, Morgan I 15           2) Rhee, Rachel Y 16              
     3) Coffin, Leah A 16               4) Crage, Kira E 16               
       33.41  1:08.56  1:43.75  2:23.79  2:53.92  3:29.37  3:57.45  4:29.27
  2 Rancho San Dieguito  'B'                          4:29.91    4:40.22 JO     
     1) Shields, Paige A 16             2) Rosenthal, Danielle V 16       
     3) Taggart, Erin G 16              4) Natale, Julianna L 15          
       34.53  1:11.87  1:47.91  2:30.74           3:39.34  4:08.62  4:40.22
  3 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:41.01    4:41.55 JO     
     1) Fox, Juliana M 17               2) Martinez, Isabella S 15        
     3) Cong, Charlotte R 15            4) Gharbaoui, Leanna 15           
       32.74  1:08.14  1:48.49  2:32.47  3:04.39  3:43.41  4:10.70  4:41.55
  4 College Area Swim Team  'A'                       4:37.49    4:41.65 JO     
     1) Nowaski, Danielle P 16          2) Giordano, Morgan K 18          
     3) Moultrie, Taylor 15             4) Ishikawa, Trinity S 17         
       33.66  1:09.43  1:47.50  2:31.80  3:03.17  3:39.77  4:10.08  4:41.65
  5 South Bay Aquatics  'A'                           4:42.98    4:41.81 JO     
     1) Lundgren, Elisabeth A 17        2) Yngson, Angelika 18            
     3) Arzave, Juli 15                 4) Tapia, Kristine A 16           
       34.50  1:10.84  1:48.98  2:31.55  3:04.02  3:40.72  4:10.22  4:41.81
  6 Pacific Swim  'A'                                 4:41.49    4:47.38 JO     
     1) Nguyen, Katie L 15              2) Lam, Leanne L 16               
     3) Smith, Natalie C 17             4) Abouchabki, Martine 17         
       35.24  1:12.10  1:48.49  2:30.10  3:02.61  3:41.51  4:12.55  4:47.38
  7 Heartland Swimming Association  'A'               4:43.65    4:47.40 JO     
     1) Willett, Aurelia P 15           2) Mitchell, Erica P 16           
     3) Widener, Brandi J 15            4) DeLegge, Breena M 16           
       34.29  1:10.86  1:50.34  2:36.70  3:09.74  3:47.43  4:16.02  4:47.40
  8 College Area Swim Team  'B'                       4:44.58    4:55.32 JO     
     1) Holden, Cassidy 17              2) Sanchez, Itzel E 18            
     3) Wells, Elina K 16               4) Dion, Natalie R 16             
       34.89  1:12.17  1:51.29  2:36.19  3:09.63  3:49.42  4:20.39  4:55.32
  9 Swim San Diego  'A'                               4:55.08    4:55.96 JO     
     1) Seto, Vivian 16                 2) Espinoza, Madeline 16          
     3) Betts, Phoebe Y 16              4) Le, Natalie H 17               
       37.34  1:17.98  1:57.71  2:43.50  3:15.51  3:53.23  4:23.14  4:55.96
 10 Pacific Swim  'B'                                 4:59.63    4:56.29 JO     
     1) Timmerman, Noalani N 15         2) Brecht, Katie A 15             
     3) Whitaker, Mia J 15              4) Cecchetto, Chloe I 15          
       38.76  1:18.42  1:57.59  2:41.33  3:13.59  3:51.73  4:23.06  4:56.29
 11 San Diego YMCA  'A'                               5:05.11    5:01.92 JO     
     1) Szilard, Julie E 17             2) Stock, Emileigh E 17           
     3) Divis, Veronika 16              4) Harry, Sarah K 17              
       39.85  1:24.32  2:02.26  2:45.85  3:18.88  3:57.12  4:27.86  5:01.92
 12 Renegade Aquatics  'A'                            5:09.38    5:08.59 JO     
     1) Pulido, Izzy A 16               2) LaFoe, Sarah E 16              
     3) Hoff, Carly E 16                4) Noel, Kinsley Y 15             
       37.89  1:20.03  2:01.24  2:51.80  3:24.39  4:02.63  4:33.41  5:08.59
 -- Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               5:10.89         DQ        
     1) Thang, Cailin G 15              2) Leblanc, Marjorie 16           
     3) Leblanc, Heloise 17             4) Daleo, Alisa 15                
       44.11  1:31.08  2:20.14  3:15.71  3:50.40  4:30.64  5:04.84       DQ
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:07.16        1994 Jody Needles, HSA                          
         SDI: # 1:06.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                1:12.29  ZONE
                1:21.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  1:06.76    1:05.60#ZONE   
       31.88  1:05.60                                                      
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  1:09.79    1:08.80 ZONE   
       32.99  1:08.80                                                      
  3 Rowe, Catherine N          9 PS                   1:13.71    1:12.57 JO     
       34.34  1:12.57                                                      
  4 Zhu, Davina Y             10 SDY                  1:14.26    1:13.22 JO     
       35.95  1:13.22                                                      
  5 Allison, Cassidy R        10 NCA                  1:14.23    1:13.87 JO     
       35.67  1:13.87                                                      
  6 Strouse, Hannah F         10 SDY                  1:17.19    1:13.99 JO     
       35.64  1:13.99                                                      
  7 Hull, Riley A             10 HSA                  1:17.42    1:16.67 JO     
       37.14  1:16.67                                                      
  8 Muezzinoglu, Daria E      10 NCA                  1:18.21    1:17.45 JO     
       36.53  1:17.45                                                      
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:07.16        1994 Jody Needles, HSA                          
         SDI: # 1:06.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                1:12.29  ZONE
                1:21.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  1:07.17    1:06.76*qZONE  
       32.51  1:06.76                                                      
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  1:11.16    1:09.79 qZONE  
       33.88  1:09.79                                                      
  3 Rowe, Catherine N          9 PS                   1:11.88    1:13.71 qJO    
       34.70  1:13.71                                                      
  4 Allison, Cassidy R        10 NCA                  1:17.93    1:14.23 qJO    
       35.58  1:14.23                                                      
  5 Zhu, Davina Y             10 SDY                  1:14.55    1:14.26 qJO    
       36.01  1:14.26                                                      
  6 Strouse, Hannah F         10 SDY                  1:15.28    1:17.19 qJO    
       36.20  1:17.19                                                      
  7 Hull, Riley A             10 HSA                  1:17.91    1:17.42 qJO    
       36.85  1:17.42                                                      
  8 Muezzinoglu, Daria E      10 NCA                  1:12.35Y   1:18.21 qJO    
       37.15  1:18.21                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                  1:18.53    1:19.34 JO     
       37.20  1:19.34                                                      
 10 Diep, Katie L              8 PS                   1:17.47    1:19.63 JO     
       37.42  1:19.63                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Carley J            10 PS                   1:19.50    1:19.83 JO     
       37.84  1:19.83                                                      
 12 Tran, Jeslyn L            10 NCA                  1:21.25    1:20.50 JO     
       38.25  1:20.50                                                      
 13 Borchert, Sienna G        10 SDY                  1:11.96Y   1:23.11        
       39.50  1:23.11                                                      
 14 Hughes, London             9 SBA                  1:21.32    1:23.26        
       39.63  1:23.26                                                      
 
Event 91  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.59     7/27/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 59.59     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
              1:04.79  ZONE
              1:10.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  1:04.34    1:01.98 ZONE   
       30.11  1:01.98                                                      
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                  1:03.38    1:02.31 ZONE   
       30.41  1:02.31                                                      
  3 Schmidt, Revere D         12 RSD                  1:05.08    1:03.54 ZONE   
       30.86  1:03.54                                                      
  4 Cox, Izzy J               12 MRA                  1:04.34    1:03.55 ZONE   
       30.14  1:03.55                                                      
  5 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  1:05.41    1:04.78 ZONE   
       31.16  1:04.78                                                      
  6 Zhang, Amy Y              11 NCA                  1:05.72    1:05.33 JO     
       32.15  1:05.33                                                      
  7 Feyk, Liliana J           12 NCA                  1:04.44    1:05.71 JO     
       31.39  1:05.71                                                      
  8 Park, Lauren J            12 NCA                  1:06.25    1:05.88 JO     
       32.58  1:05.88                                                      
B - Final
  9 Sanchez, Adania M         12 SBA                  1:06.25    1:05.61 JO     
       32.56  1:05.61                                                      
 10 Villa, Mia I              11 SBA                  1:06.62    1:05.88 JO     
       32.70  1:05.88                                                      
 11 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                 1:08.08    1:06.35 JO     
       31.87  1:06.35                                                      
 12 Munch, Rachel K           12 HSA                  1:08.49    1:06.59 JO     
       32.17  1:06.59                                                      
 13 Duarte, Ady R             12 IVDA                 1:09.18    1:06.77 JO     
       32.10  1:06.77                                                      
 14 Yang, Rachel              11 PAC                  1:08.41    1:07.14 JO     
       33.50  1:07.14                                                      
 15 Groom, Emily J            12 NCA                  1:07.42    1:07.61 JO     
       32.98  1:07.61                                                      
 16 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  1:08.81    1:08.72 JO     
       33.30  1:08.72                                                      
 
Event 91  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.59     7/27/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 59.59     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
              1:04.79  ZONE
              1:10.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dang, Megan V             12 RAQ                  1:03.76    1:03.38 qZONE  
       30.85  1:03.38                                                      
  2 Cox, Izzy J               12 MRA                  1:07.26    1:04.34 qZONE  
       30.50  1:04.34                                                      
  2 Hazle, Kathryn M          12 SDY                  1:03.19    1:04.34 qZONE  
       31.35  1:04.34                                                      
  4 Feyk, Liliana J           12 NCA                  1:05.46    1:04.44 qZONE  
       31.08  1:04.44                                                      
  5 Schmidt, Revere D         12 RSD                  1:05.12    1:05.08 qJO    
       31.49  1:05.08                                                      
  6 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  1:06.60    1:05.41 qJO    
       31.74  1:05.41                                                      
  7 Zhang, Amy Y              11 NCA                  1:06.56    1:05.72 qJO    
       31.75  1:05.72                                                      
  8 Park, Lauren J            12 NCA                  1:07.68    1:06.25 qJO    
       31.80  1:06.25                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Adania M         12 SBA                  1:06.76   J1:06.25 qJO    
       32.33  1:06.25                                                      
 10 Villa, Mia I              11 SBA                  1:07.47    1:06.62 qJO    
       32.33  1:06.62                                                      
 11 Groom, Emily J            12 NCA                  1:09.04    1:07.42 qJO    
       32.18  1:07.42                                                      
 12 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                   58.47Y   1:08.08 qJO    
       32.55  1:08.08                                                      
 13 Yang, Rachel              11 PAC                  1:08.32    1:08.41 qJO    
       33.95  1:08.41                                                      
 14 Munch, Rachel K           12 HSA                  1:07.81    1:08.49 qJO    
       33.14  1:08.49                                                      
 15 Hawthorne, Lydia S        12 CSA                  1:09.33    1:08.81 qJO    
       33.76  1:08.81                                                      
 16 Duarte, Ady R             12 IVDA                 1:08.24    1:09.18 qJO    
       32.66  1:09.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ahmed, Tanya              12 SBA                  1:08.77    1:09.27 JO     
       32.68  1:09.27                                                      
 18 Wong, Hannah G            11 RSD                  1:08.72    1:09.52 JO     
       33.51  1:09.52                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Baldwin, Riley R          12 RAQ                  1:00.47Y   1:09.56 JO     
       34.02  1:09.56                                                      
 20 Abbott, Piper M           12 HSA                  1:01.29Y   1:11.60        
       34.53  1:11.60                                                      
 21 Browne, Rylee Q           12 MRA                  1:02.05Y   1:12.69        
       34.56  1:12.69                                                      
 
Event 93  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.01     7/31/16 Laney Hall, HSA                              
         SDI: # 58.11      8/9/10 Rochelle Dong, RSD                           
              1:02.29  ZONE
              1:06.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             14 HSA                  1:00.86      59.39 ZONE   
       28.77    59.39                                                      
  2 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  1:01.36    1:00.40 ZONE   
       29.61  1:00.40                                                      
  3 Kragh, Mia A              14 RSD                  1:02.48    1:00.83 ZONE   
       29.61  1:00.83                                                      
  4 Huang, Katherine M        13 NCA                  1:01.26    1:01.20 ZONE   
       29.37  1:01.20                                                      
  5 Collins, Cami             14 PAC                  1:02.51    1:01.55 ZONE   
       30.51  1:01.55                                                      
  6 Castillo, Paola I         13 SBA                  1:01.91    1:01.78 ZONE   
       30.07  1:01.78                                                      
  7 Lundgren, Emily L         13 SBA                  1:01.55    1:01.84 ZONE   
       29.79  1:01.84                                                      
  8 Ryan, Sophia J            14 NCA                  1:02.43    1:01.91 ZONE   
       30.57  1:01.91                                                      
B - Final
  9 Hagewood, Ceci            13 SBA                  1:03.95    1:02.01 ZONE   
       30.70  1:02.01                                                      
 10 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 1:02.74    1:02.06 ZONE   
       29.96  1:02.06                                                      
 11 Lora, Mirsha              13 SBA                  1:03.56    1:03.07 JO     
       30.49  1:03.07                                                      
 12 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  1:03.87    1:03.44 JO     
       31.01  1:03.44                                                      
 13 Lieu, Krystal T           14 NCA                  1:03.91    1:03.62 JO     
       30.87  1:03.62                                                      
 14 Boese, Natalia L          13 RSD                  1:03.91    1:03.73 JO     
       31.22  1:03.73                                                      
 15 Swift, Gillian G          14 NCA                  1:03.45    1:03.89 JO     
       30.62  1:03.89                                                      
 16 Kidd, Katie               14 PS                   1:04.36    1:04.58 JO     
       31.83  1:04.58                                                      
 
Event 93  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.01     7/31/16 Laney Hall, HSA                              
         SDI: # 58.11      8/9/10 Rochelle Dong, RSD                           
              1:02.29  ZONE
              1:06.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Laney J             14 HSA                    59.01    1:00.86 qZONE  
       28.90  1:00.86                                                      
  2 Huang, Katherine M        13 NCA                  1:01.13    1:01.26 qZONE  
       29.44  1:01.26                                                      
  3 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  1:00.54    1:01.36 qZONE  
       30.00  1:01.36                                                      
  4 Lundgren, Emily L         13 SBA                  1:03.44    1:01.55 qZONE  
       29.24  1:01.55                                                      
  5 Castillo, Paola I         13 SBA                  1:01.63    1:01.91 qZONE  
       29.69  1:01.91                                                      
  6 Ryan, Sophia J            14 NCA                  1:02.01    1:02.43 qJO    
       30.57  1:02.43                                                      
  7 Kragh, Mia A              14 RSD                  1:00.80    1:02.48 qJO    
       30.76  1:02.48                                                      
  8 Collins, Cami             14 PAC                  1:00.82    1:02.51 qJO    
       30.24  1:02.51                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 1:02.68    1:02.74 qJO    
       30.34  1:02.74                                                      
 10 Swift, Gillian G          14 NCA                  1:02.99    1:03.45 qJO    
       30.51  1:03.45                                                      
 11 Lora, Mirsha              13 SBA                  1:03.60    1:03.56 qJO    
       30.53  1:03.56                                                      
 12 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                  1:04.38    1:03.87 qJO    
       31.02  1:03.87                                                      
 13 Lieu, Krystal T           14 NCA                  1:03.83    1:03.91 qJO    
       30.81  1:03.91                                                      
 13 Boese, Natalia L          13 RSD                  1:04.67    1:03.91 qJO    
       30.71  1:03.91                                                      
 15 Hagewood, Ceci            13 SBA                  1:03.84    1:03.95 qJO    
       30.87  1:03.95                                                      
 16 Kidd, Katie               14 PS                     58.20Y   1:04.36 qJO    
       31.24  1:04.36                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ouyang, Olivia L          14 WSST                 1:05.43    1:04.53 JO     
       31.04  1:04.53                                                      
 18 Walker, Jazzie S          14 RSD                  1:05.98    1:04.61 JO     
       30.58  1:04.61                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Han, Aimee                13 PAC                  1:06.03    1:04.82 JO     
       31.38  1:04.82                                                      
 20 Martha, Aranza O          13 SBA                  1:03.69    1:04.88 JO     
       31.73  1:04.88                                                      
 21 Rowe, Isabelle G          14 PS                   1:05.46    1:04.99 JO     
       31.23  1:04.99                                                      
 22 Landes, Natalie C         14 NCA                  1:05.79    1:05.03 JO     
       31.00  1:05.03                                                      
 23 Gidley, Erin A            14 SBA                  1:06.35    1:05.08 JO     
       31.10  1:05.08                                                      
 24 Potwardowski, Margaret G  14 NCA                  1:05.42    1:05.20 JO     
       31.67  1:05.20                                                      
 25 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 1:05.11    1:05.40 JO     
       31.44  1:05.40                                                      
 26 Proulx, McKayla K         14 NCA                  1:05.92    1:05.89 JO     
       31.27  1:05.89                                                      
 27 Lopez, Alejandra J        14 SBA                    57.49Y   1:05.97 JO     
       31.60  1:05.97                                                      
 28 Ramirez, Maya L           13 RAQ                  1:06.32    1:06.20 JO     
       31.56  1:06.20                                                      
 29 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                   58.46Y   1:06.77        
       31.99  1:06.77                                                      
 30 Diep, Allyson K           13 PS                   1:05.44    1:06.78        
       31.68  1:06.78                                                      
 31 Henry, Ryan L             13 SDY                    58.33Y   1:07.31        
       31.83  1:07.31                                                      
 -- Harvey, Noelle E          14 NCA                  1:00.85         DQ        
       29.80       DQ                                                      
 
Event 95  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 58.51     7/28/11 Annabel Tomes, NCA                           
              1:04.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 DeLegge, Breena M         16 HSA                  1:00.71      59.75 JO     
       29.14    59.75                                                      
  2 Natale, Julianna L        15 RSD                  1:00.47    1:00.46 JO     
       29.49  1:00.46                                                      
  3 Kelly, Mckenzie E         17 CAST                 1:01.14    1:00.70 JO     
       29.86  1:00.70                                                      
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 1:01.19    1:01.11 JO     
       29.65  1:01.11                                                      
  5 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:01.66    1:01.27 JO     
       29.85  1:01.27                                                      
  6 Tapia, Kristine A         16 SBA                  1:02.19    1:02.16 JO     
       30.34  1:02.16                                                      
  7 Coffin, Leah A            16 RSD                  1:02.75    1:02.60 JO     
       29.76  1:02.60                                                      
  8 Ren, Lindsey Y            15 RSD                  1:02.35    1:02.83 JO     
       30.05  1:02.83                                                      
B - Final
  9 Hart, Emma J              15 NCA                  1:03.96    1:02.29 JO     
       29.66  1:02.29                                                      
 10 Tran, Emily B             16 PS                   1:03.62    1:03.20 JO     
       30.46  1:03.20                                                      
 11 Holden, Cassidy           17 CAST                 1:04.34    1:03.98 JO     
       30.89  1:03.98                                                      
 12 Brecht, Katie A           15 PS                   1:03.37    1:04.12 JO     
       30.85  1:04.12                                                      
 -- Chou, Evelyn              15 RSD                  1:04.49   x1:04.30        
       31.54  1:04.30                                                      
 -- Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  1:04.18   x1:04.30        
       31.53  1:04.30                                                      
 -- Abouchabki, Martine       17 PS                   1:05.96   x1:05.63        
       31.46  1:05.63                                                      
 
Event 95  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 58.51     7/28/11 Annabel Tomes, NCA                           
              1:04.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Natale, Julianna L        15 RSD                    59.78    1:00.47 qJO    
       29.71  1:00.47                                                      
  2 DeLegge, Breena M         16 HSA                    59.95    1:00.71 qJO    
       29.29  1:00.71                                                      
  3 Kelly, Mckenzie E         17 CAST                 1:00.95    1:01.14 qJO    
       28.98  1:01.14                                                      
  4 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 1:01.23    1:01.19 qJO    
       29.49  1:01.19                                                      
  5 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:01.79    1:01.66 qJO    
       30.07  1:01.66                                                      
  6 Tapia, Kristine A         16 SBA                  1:01.76    1:02.19 qJO    
       30.25  1:02.19                                                      
  7 Ren, Lindsey Y            15 RSD                  1:02.33    1:02.35 qJO    
       29.91  1:02.35                                                      
  8 Coffin, Leah A            16 RSD                  1:02.74    1:02.75 qJO    
       29.82  1:02.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brecht, Katie A           15 PS                   1:03.99    1:03.37 qJO    
       30.49  1:03.37                                                      
 10 Tran, Emily B             16 PS                   1:04.11    1:03.62 qJO    
       30.54  1:03.62                                                      
 11 Hart, Emma J              15 NCA                  1:03.68    1:03.96 qJO    
       29.59  1:03.96                                                      
 12 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                    56.20Y   1:04.18 qJO    
       31.56  1:04.18                                                      
 13 Holden, Cassidy           17 CAST                 1:03.47    1:04.34 q      
       30.84  1:04.34                                                      
 14 Chou, Evelyn              15 RSD                  1:04.13    1:04.49 q      
       31.05  1:04.49                                                      
 15 Abouchabki, Martine       17 PS                   1:03.90    1:05.96 q      
       31.60  1:05.96                                                      
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 32.66     7/31/16 Delaney Alonso, PS                           
         SDI: # 32.67     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                         
                36.19  ZONE
                42.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                    32.92      33.05 ZONE   
  2 Allison, Cassidy R        10 NCA                    37.48      36.68 JO     
  3 Chen, Kaitlyn L           10 PAC                    37.52      37.08 JO     
  4 Strouse, Hannah F         10 SDY                    37.96      37.15 JO     
  5 Yeager, Shelby R          10 UNAT                   38.37      37.27 JO     
  6 Zhu, Davina Y             10 SDY                    37.27      37.40 JO     
  7 Hull, Riley A             10 HSA                    39.09      37.73 JO     
  8 Cuffie, Licia S           10 NCA                    38.44      38.64 JO     
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 32.66     7/31/16 Delaney Alonso, PS                           
         SDI: # 32.67     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                         
                36.19  ZONE
                42.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                    32.36      32.92 qZONE  
  2 Zhu, Davina Y             10 SDY                    37.60      37.27 qJO    
  3 Allison, Cassidy R        10 NCA                    37.42      37.48 qJO    
  4 Chen, Kaitlyn L           10 PAC                    38.05      37.52 qJO    
  5 Strouse, Hannah F         10 SDY                    37.12      37.96 qJO    
  6 Yeager, Shelby R          10 UNAT                   39.16      38.37 qJO    
  7 Cuffie, Licia S           10 NCA                    37.77      38.44 qJO    
  8 Hull, Riley A             10 HSA                    38.71      39.09 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Le, Demi N                 9 NCA                    39.44      39.45 JO     
 10 Patron, Gisele R          10 NCA                    39.95      39.60 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Carley J            10 PS                     40.80      40.25 JO     
 12 Muezzinoglu, Daria E      10 NCA                    41.51      40.97 JO     
 13 Dusseault, Katie L        10 RST                    40.50      41.03 JO     
 14 Hughes, London             9 SBA                    40.38      41.47 JO     
 15 Hoskinson, Jada R         10 RSD                    42.21      41.87 JO     
 16 Scinta, Mia L             10 SDAC                   41.74      41.97 JO     
 17 Quick, Alyssa J           10 RSD                    42.46      42.54 JO     
 18 Chou, Abigail             10 RSD                    40.67      42.57 JO     
 19 Koff, Ellie A             10 RSD                    42.59      43.15        
 20 Cline, Maggie J            9 HSA                    42.51      43.27        
 21 Tang, Summer Y             9 NCA                    41.90      43.32        
 22 Librera, Andrea            9 MRA                    41.91      44.79        
 
Event 99  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                32.29  ZONE
                35.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hazle, Kathryn M          12 SDY                    32.43      30.93 ZONE   
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                    32.04      31.26 ZONE   
  3 Zhang, Amy Y              11 NCA                    31.68      31.60 ZONE   
  4 Telfer, Caryn N           12 RSD                    32.55      31.93 ZONE   
  5 Arevalo, Florence D       12 SBA                    32.96      32.75 JO     
  6 Espinoza, Ruby            12 SSD                    32.92      32.84 JO     
  7 Brotman, Arielle B        11 NCA                    33.08      32.90 JO     
  8 Park, Lauren J            12 NCA                    33.39      33.62 JO     
B - Final
  9 Luu, Emmy M               12 PAC                    33.74      32.75 JO     
 10 Peters, Alessandra J      12 NCA                    33.68      33.36 JO     
 11 Pham, Emma L              12 NCA                    33.58      33.44 JO     
 12 Patron, Sophia M          12 NCA                    33.62      33.66 JO     
 13 Nguyen, My K              11 CAST                   33.78      33.68 JO     
 14 Baron, Miko L             11 RSD                    33.70      33.86 JO     
 15 Joloya, Kayla             12 SBA                    34.14      34.25 JO     
 16 Ren, Maddy Y              12 RSD                    33.92      34.33 JO     
 
Event 99  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                32.29  ZONE
                35.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Amy Y              11 NCA                    32.52      31.68 qZONE  
  2 Dang, Megan V             12 RAQ                    32.36      32.04 qZONE  
  3 Hazle, Kathryn M          12 SDY                    32.59      32.43 qJO    
  4 Telfer, Caryn N           12 RSD                    33.25      32.55 qJO    
  5 Espinoza, Ruby            12 SSD                    34.05      32.92 qJO    
  6 Arevalo, Florence D       12 SBA                    33.72      32.96 qJO    
  7 Brotman, Arielle B        11 NCA                    33.71      33.08 qJO    
  8 Park, Lauren J            12 NCA                    33.71      33.39 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pham, Emma L              12 NCA                    34.29      33.58 qJO    
 10 Patron, Sophia M          12 NCA                    35.20      33.62 qJO    
 11 Peters, Alessandra J      12 NCA                    34.62      33.68 qJO    
 12 Baron, Miko L             11 RSD                    34.34      33.70 qJO    
 13 Luu, Emmy M               12 PAC                    33.36      33.74 qJO    
 14 Nguyen, My K              11 CAST                   33.85      33.78 qJO    
 15 Ren, Maddy Y              12 RSD                    34.67      33.92 qJO    
 16 Joloya, Kayla             12 SBA                    34.82      34.14 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wong, Hannah G            11 RSD                    34.62      34.30 JO     
 18 Munch, Rachel K           12 HSA                    33.88      34.50 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Groom, Emily J            12 NCA                    35.18      34.53 JO     
 20 Douglas, Allie C          11 PAC                    35.58      35.07 JO     
 21 Reynolds, Audrey X        11 ICAC                   33.64      35.47 JO     
 22 Yang, Rachel              11 PAC                    31.88Y     35.64 JO     
 23 Ahmed, Tanya              12 SBA                    35.71      36.06        
 24 Browne, Rylee Q           12 MRA                    35.34      36.20        
 25 Sanchez, Adania M         12 SBA                    34.39      36.49        
 26 Baldwin, Riley R          12 RAQ                    35.04      36.52        
 -- Amos, Brooke A            11 MRA                    34.94         DQ        
 
Event 101  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:20.74     7/26/12 Sarah Nowaski, CAST                        
         SDI: # 2:14.95        1995 Monica Shannahan, BFST                     
                2:34.59  ZONE
                2:57.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  2:22.54    2:19.62*ZONE   
       31.22  1:07.06  1:43.93  2:19.62                                    
  2 Castillo, Paola I         13 SBA                  2:27.64    2:27.32 ZONE   
       32.73  1:09.42  1:48.72  2:27.32                                    
  3 Cerceo, Talia L           13 NCA                  2:29.22    2:27.36 ZONE   
       32.94  1:09.99  2:27.36                                             
  4 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  2:32.65    2:28.20 ZONE   
       32.97  1:09.98  1:48.79  2:28.20                                    
  5 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  2:33.21    2:28.65 ZONE   
       32.92  1:09.72  1:48.51  2:28.65                                    
  6 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 2:36.30    2:29.31 ZONE   
       32.35  1:09.83  1:49.91  2:29.31                                    
  7 Collins, Cami             14 PAC                  2:29.13    2:30.36 ZONE   
       33.48  1:11.32  1:50.91  2:30.36                                    
  8 Wassel, Taylor K          14 NCA                  2:32.21    2:32.02 ZONE   
       34.16  1:12.86  1:52.94  2:32.02                                    
B - Final
  9 Ryan, Sophia J            14 NCA                  2:36.90    2:28.16 ZONE   
       34.06  1:11.21  1:49.84  2:28.16                                    
 10 Estrada, Laura L          14 SBA                  2:36.70    2:36.01 JO     
       34.67  1:15.07  1:56.60  2:36.01                                    
 11 Lyon, Taylor C            14 RSD                  2:39.52    2:36.23 JO     
       35.21  1:14.53  1:56.58  2:36.23                                    
 12 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 2:44.32    2:38.58 JO     
       34.72  1:13.16  1:55.71  2:38.58                                    
 13 Mitchell, Summer A        14 NCA                  2:43.75    2:39.30 JO     
       35.61  1:15.49  1:58.68  2:39.30                                    
 14 Younce, Jean C            14 CSA                  2:45.08    2:41.99 JO     
       35.88  1:15.99  1:59.06  2:41.99                                    
 15 McIver, Hannah C          13 PS                   2:45.94    2:44.36 JO     
       37.09  1:18.86  2:01.89  2:44.36                                    
 16 Brecht, Natalie R         13 PS                   2:42.85    2:44.95 JO     
              1:18.65  2:44.95                                             
 
Event 101  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:20.74     7/26/12 Sarah Nowaski, CAST                        
         SDI: # 2:14.95        1995 Monica Shannahan, BFST                     
                2:34.59  ZONE
                2:57.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  2:19.16    2:22.54 qZONE  
       31.15  1:07.94  1:45.93  2:22.54                                    
  2 Castillo, Paola I         13 SBA                  2:31.83    2:27.64 qZONE  
       32.73  1:09.88  1:48.85  2:27.64                                    
  3 Collins, Cami             14 PAC                  2:34.96    2:29.13 qZONE  
       33.02  1:09.86  1:49.57  2:29.13                                    
  4 Cerceo, Talia L           13 NCA                  2:26.54    2:29.22 qZONE  
       33.18  1:11.13  1:50.14  2:29.22                                    
  5 Wassel, Taylor K          14 NCA                  2:38.70    2:32.21 qZONE  
       34.58  1:13.07  1:53.78  2:32.21                                    
  6 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  2:30.91    2:32.65 qZONE  
       34.08  1:12.29  1:51.95  2:32.65                                    
  7 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  2:34.89    2:33.21 qZONE  
       33.82  1:11.01  1:51.68  2:33.21                                    
  8 Palmroos, Maja L          14 UNAT                 2:32.09    2:36.30 qJO    
       34.72  1:12.80  1:54.35  2:36.30                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Estrada, Laura L          14 SBA                  2:41.54    2:36.70 qJO    
       35.28  1:15.51  1:56.27  2:36.70                                    
 10 Ryan, Sophia J            14 NCA                  2:32.90    2:36.90 qJO    
       35.55  1:15.15  1:55.93  2:36.90                                    
 11 Lyon, Taylor C            14 RSD                  2:38.03    2:39.52 qJO    
       33.90  1:12.55  1:54.47  2:39.52                                    
 12 Thomas, Blest M           14 SDY                  2:39.04    2:41.21 qJO    
       35.52  1:16.55  1:58.94  2:41.21                                    
 13 Hackbarth, Natalia J      13 WSST                 2:41.67    2:41.91 qJO    
       34.83  1:14.37  1:57.50  2:41.91                                    
 14 Brecht, Natalie R         13 PS                   2:49.12    2:42.85 qJO    
       36.95  1:17.28  2:01.29  2:42.85                                    
 15 Mitchell, Summer A        14 NCA                  2:34.92    2:43.75 qJO    
       35.00  1:15.38  1:59.41  2:43.75                                    
 16 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 2:43.64    2:44.32 qJO    
       36.46  1:17.25  2:01.13  2:44.32                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Younce, Jean C            14 CSA                  2:40.16    2:45.08 JO     
       35.08  1:15.38  1:59.32  2:45.08                                    
 18 McIver, Hannah C          13 PS                   2:50.69    2:45.94 JO     
       36.42  1:18.34  2:02.35  2:45.94                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Seto, Valerie             13 SSD                  2:42.53    2:47.33 JO     
       36.19  1:16.96  2:02.56  2:47.33                                    
 20 Lopez, Alejandra J        14 SBA                  2:56.25    2:47.60 JO     
       36.78  1:16.67  2:00.85  2:47.60                                    
 21 Tenorio, Kiara            14 CAST                 2:52.40    2:48.27 JO     
       39.10  1:21.97  2:09.33  2:48.27                                    
 22 Douglas, Nicole D         13 PAC                  2:30.12Y   2:51.91 JO     
       38.52  1:21.83  2:07.27  2:51.91                                    
 23 Kluge, Erin K             13 MRA                  2:56.08    2:54.22 JO     
       35.90  1:19.28  2:07.33  2:54.22                                    
 24 Gonzales, Camryn E        13 CAST                 2:49.78    2:55.10 JO     
       37.94  1:20.29  2:07.65  2:55.10                                    
 25 Gan, Jessie               13 PS                   2:51.63    2:56.86 JO     
              1:20.72  2:56.86                                             
 26 Prado, Annika I           14 HSA                  2:30.31Y   3:00.15        
       40.06  1:27.07  2:14.37  3:00.15                                    
 27 Walker, Noelle B          14 MRA                  2:56.13    3:00.43        
              1:25.15  2:13.02  3:00.43                                    
 
Event 103  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:17.71     7/25/13 Gretchen Horbol, NCA                       
                2:50.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taggart, Erin G           16 RSD                  2:27.58    2:24.74 JO     
       32.66  1:08.95  1:47.08  2:24.74                                    
  2 Arzave, Juli              15 SBA                  2:33.21    2:26.71 JO     
       33.05  1:09.40  1:48.07  2:26.71                                    
  3 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  2:28.16    2:26.84 JO     
       32.50  1:08.96  1:48.33  2:26.84                                    
  4 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  2:33.13    2:31.07 JO     
       34.23  1:13.08  1:52.84  2:31.07                                    
  5 Smith, Natalie C          17 PS                   2:32.85    2:31.61 JO     
       32.92  1:10.70  1:51.27  2:31.61                                    
  6 Natale, Julianna L        15 RSD                  2:30.71    2:32.28 JO     
       33.48  1:11.12  1:51.62  2:32.28                                    
  7 Moultrie, Taylor          15 CAST                 2:32.85    2:33.73 JO     
       33.11  1:10.02  1:51.29  2:33.73                                    
  8 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 2:37.21    2:36.32 JO     
       34.81  1:13.80  1:54.52  2:36.32                                    
B - Final
  9 DeLegge, Breena M         16 HSA                  2:39.92    2:30.80 JO     
       33.61  1:11.08  1:50.76  2:30.80                                    
 10 Martinez, Isabella S      15 PAC                  2:37.48    2:33.29 JO     
       34.58  1:12.17  1:52.40  2:33.29                                    
 11 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:39.95    2:35.84 JO     
       33.99  1:12.38  1:54.13  2:35.84                                    
 12 Whitaker, Mia J           15 PS                   2:40.62    2:36.80 JO     
       35.05  1:14.59  1:54.91  2:36.80                                    
 13 Divis, Veronika           16 SDY                  2:38.68    2:36.98 JO     
       36.00  1:14.50  1:56.57  2:36.98                                    
 14 Weller, Megan E           16 CSA                  2:41.10    2:37.26 JO     
       33.56  1:12.21  1:53.11  2:37.26                                    
 15 Chou, Evelyn              15 RSD                  2:39.30    2:41.34 JO     
       36.40           1:58.51  2:41.34                                    
 16 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  2:41.17    2:41.39 JO     
       35.27  1:14.64  2:41.39                                             
 
Event 103  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:17.71     7/25/13 Gretchen Horbol, NCA                       
                2:50.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taggart, Erin G           16 RSD                  2:27.51    2:27.58 qJO    
       33.60  1:10.88  1:49.02  2:27.58                                    
  2 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  2:25.71    2:28.16 qJO    
       33.71  1:11.04  1:48.80  2:28.16                                    
  3 Natale, Julianna L        15 RSD                  2:30.42    2:30.71 qJO    
       33.82  1:11.27  1:50.82  2:30.71                                    
  4 Wells, Elina K            16 CAST                 2:34.58    2:32.61 qJO    
       33.46  1:10.61  1:49.82  2:32.61                                    
  5 Moultrie, Taylor          15 CAST                 2:26.98    2:32.85 qJO    
       34.16  1:12.60  1:53.50  2:32.85                                    
  5 Smith, Natalie C          17 PS                   2:28.93    2:32.85 qJO    
       32.77  1:11.32  1:52.22  2:32.85                                    
  7 Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  2:34.91    2:33.13 qJO    
       34.38  1:13.97  1:54.34  2:33.13                                    
  8 Arzave, Juli              15 SBA                  2:32.98    2:33.21 qJO    
       34.10  1:12.36  1:52.95  2:33.21                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Itzel E          18 CAST                 2:35.26    2:37.21 qJO    
       35.40  1:15.06  1:56.60  2:37.21                                    
 10 Martinez, Isabella S      15 PAC                  2:34.06    2:37.48 qJO    
       35.73  1:14.13  1:55.17  2:37.48                                    
 11 Divis, Veronika           16 SDY                  2:22.47Y   2:38.68 qJO    
       36.53  1:15.09  1:57.71  2:38.68                                    
 12 Chou, Evelyn              15 RSD                  2:42.38    2:39.30 qJO    
       36.00  1:15.90  2:39.30                                             
 13 DeLegge, Breena M         16 HSA                  2:28.34    2:39.92 qJO    
       34.25  1:13.77  2:39.92                                             
 14 Yngson, Angelika          18 SBA                  2:33.41    2:39.95 qJO    
       34.96  1:14.25  1:57.07  2:39.95                                    
 15 Whitaker, Mia J           15 PS                   2:41.03    2:40.62 qJO    
       35.33  1:15.27  1:57.12  2:40.62                                    
 16 Weller, Megan E           16 CSA                  2:18.25Y   2:41.10 qJO    
       34.58  1:13.64  2:41.10                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shahnazarian, Renee       16 RSD                  2:40.12    2:41.17 JO     
              1:15.10  2:41.17                                             
 18 Stock, Emileigh E         17 SDY                  2:13.06Y   2:42.54 JO     
       34.71  1:14.79  1:58.57  2:42.54                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cong, Charlotte R         15 PAC                  2:43.72    2:44.27 JO     
       35.93  1:16.54  2:00.44  2:44.27                                    
 20 Straight, Sydney R        15 ICAC                 2:39.84    2:46.29 JO     
       36.60  1:18.73  2:03.25  2:46.29                                    
 21 Jelsma, Margaret B        15 PS                   2:25.76Y   2:49.04 JO     
       36.21  1:17.85  2:49.04                                             
 22 Hobart, Ainsley A         15 NCA                  2:46.40    2:49.35 JO     
       36.96  1:17.67  2:49.35                                             
 23 Wegener, Jane M           15 NCA                  2:25.20Y   2:57.42        
       36.99  1:20.69  2:09.17  2:57.42                                    
 -- Nowaski, Sarah N          19 CAST                 2:04.12Y  X2:25.35 JO     
       34.14  1:10.73  1:48.31  2:25.35                                    
 
Event 105  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:24.01     7/31/16 Isabella Abrajan, UNAT                     
         SDI: # 2:19.13     4/30/17 Isabelle Abrajan, RSD                      
                2:47.59  ZONE
                3:05.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 2:43.03    2:38.71 ZONE   
       34.64  1:16.12  1:58.77  2:38.71                                    
  2 Brotman, Arielle B        11 NCA                  2:48.09    2:46.63 ZONE   
       36.27  1:19.11  2:03.20  2:46.63                                    
  3 Telfer, Caryn N           12 RSD                  2:56.19    2:47.24 ZONE   
       36.75  1:20.45  2:05.25  2:47.24                                    
  4 Espinoza, Ruby            12 SSD                  3:00.50    2:48.36 JO     
       37.49  1:20.13  2:05.60  2:48.36                                    
  5 Ren, Maddy Y              12 RSD                  2:47.17    2:48.53 JO     
       37.56  1:19.81  2:05.58  2:48.53                                    
  6 Smider, Tatiana J         12 PS                   2:50.09    2:48.73 JO     
       37.24  1:20.35  2:06.43  2:48.73                                    
  7 Patron, Sophia M          12 NCA                  2:52.49    2:52.92 JO     
              1:19.38  2:05.61  2:52.92                                    
  8 Peters, Alessandra J      12 NCA                  2:56.66    2:55.19 JO     
       36.90  1:21.48  2:09.89  2:55.19                                    
  9 Villa, Mia I              11 SBA                  2:42.57Y   3:02.49 JO     
       38.33  1:22.65  3:02.49                                             
 
Event 107  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:16.13     7/31/16 Delaney Alonso, PS                         
         SDI: # 1:15.03      8/5/15 Ashley Rowe, PS                            
                1:23.89  ZONE
                1:36.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  1:20.06    1:16.89 ZONE   
       38.02  1:16.89                                                      
  2 Hardin, Sarah V           10 SDY                  1:19.33    1:17.20 ZONE   
       38.27  1:17.20                                                      
  3 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 1:20.32    1:19.37 ZONE   
       38.51  1:19.37                                                      
  4 Chen, Carley J            10 PS                   1:23.14    1:24.03 JO     
       41.42  1:24.03                                                      
  5 Cuffie, Licia S           10 NCA                  1:25.41    1:24.91 JO     
       42.59  1:24.91                                                      
  6 Diep, Katie L              8 PS                   1:29.71    1:28.46 JO     
       42.49  1:28.46                                                      
  7 Allison, Cassidy R        10 NCA                  1:29.01    1:29.07 JO     
       42.38  1:29.07                                                      
  8 Hull, Riley A             10 HSA                  1:30.08    1:31.51 JO     
       44.78  1:31.51                                                      
 
Event 107  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:16.13     7/31/16 Delaney Alonso, PS                         
         SDI: # 1:15.03      8/5/15 Ashley Rowe, PS                            
                1:23.89  ZONE
                1:36.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hardin, Sarah V           10 SDY                  1:19.92    1:19.33 qZONE  
       39.00  1:19.33                                                      
  2 Chavez-Varela, Isabella   10 SBA                  1:18.59    1:20.06 qZONE  
       38.89  1:20.06                                                      
  3 Yeager, Shelby R          10 UNAT                 1:22.99    1:20.32 qZONE  
       38.80  1:20.32                                                      
  4 Chen, Carley J            10 PS                   1:24.30    1:23.14 qZONE  
       40.47  1:23.14                                                      
  5 Cuffie, Licia S           10 NCA                  1:24.58    1:25.41 qJO    
       42.30  1:25.41                                                      
  6 Allison, Cassidy R        10 NCA                  1:28.74    1:29.01 qJO    
       42.25  1:29.01                                                      
  7 Diep, Katie L              8 PS                   1:31.44    1:29.71 qJO    
       43.13  1:29.71                                                      
  8 Hull, Riley A             10 HSA                  1:21.61Y   1:30.08 qJO    
       44.43  1:30.08                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kotnik, Norah E           10 RSD                  1:33.74    1:30.25 JO     
       44.19  1:30.25                                                      
 10 Hou, Emily                 9 SDY                  1:33.46    1:30.63 JO     
       43.71  1:30.63                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dusseault, Katie L        10 RST                  1:34.44    1:32.48 JO     
       44.78  1:32.48                                                      
 12 Hoskinson, Jada R         10 RSD                  1:21.54Y   1:33.35 JO     
       45.40  1:33.35                                                      
 13 Tang, Summer Y             9 NCA                  1:34.87    1:33.47 JO     
       45.88  1:33.47                                                      
 14 Chou, Abigail             10 RSD                  1:34.81    1:33.93 JO     
       46.92  1:33.93                                                      
 15 Smith, Sofia A            10 NCA                  1:36.08    1:34.01 JO     
       45.36  1:34.01                                                      
 16 Le, Demi N                 9 NCA                  1:31.54    1:34.09 JO     
       45.10  1:34.09                                                      
 17 Bishop, Aasha A           10 NCA                  1:36.64    1:34.85 JO     
       46.58  1:34.85                                                      
 18 Brickhaus, Veronica K     10 CSA                  1:32.29    1:35.61 JO     
       46.85  1:35.61                                                      
 19 Putnam, Lauren A          10 NCA                  1:34.02    1:35.75 JO     
       47.78  1:35.75                                                      
 20 Finley, Micah M            9 RSD                  1:35.87    1:36.26 JO     
       45.89  1:36.26                                                      
 21 Jarvis, Clara L           10 SDY                  1:34.31    1:38.60        
       48.38  1:38.60                                                      
 22 Patron, Gisele R          10 NCA                  1:24.18Y   1:41.96        
       50.89  1:41.96                                                      
 23 Librera, Andrea            9 MRA                  1:35.69    1:43.12        
       51.09  1:43.12                                                      
 
Event 109  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.71     7/28/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:05.57     7/12/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:13.99  ZONE
                1:23.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   1:09.83    1:08.02 ZONE   
       32.56  1:08.02                                                      
  2 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 1:11.46    1:11.30 ZONE   
       34.23  1:11.30                                                      
  3 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  1:13.57    1:12.43 ZONE   
       34.50  1:12.43                                                      
  4 Luu, Emmy M               12 PAC                  1:14.42    1:12.63 ZONE   
       35.43  1:12.63                                                      
  5 Zhang, Amy Y              11 NCA                  1:13.70    1:13.12 ZONE   
       35.55  1:13.12                                                      
  6 Wong, Hannah G            11 RSD                  1:16.01    1:15.11 JO     
       36.22  1:15.11                                                      
  7 Feyk, Liliana J           12 NCA                  1:18.38    1:17.24 JO     
       37.43  1:17.24                                                      
  8 Smider, Tatiana J         12 PS                   1:18.79    1:18.04 JO     
       37.79  1:18.04                                                      
B - Final
  9 Baron, Miko L             11 RSD                  1:19.63    1:17.41 JO     
       37.61  1:17.41                                                      
 10 Arevalo, Florence D       12 SBA                  1:19.12    1:18.01 JO     
       38.17  1:18.01                                                      
 11 Lozano, Sofia G           12 RSD                  1:19.88    1:18.74 JO     
       38.60  1:18.74                                                      
 12 Preston, Tiana L          12 NCA                  1:21.64    1:18.90 JO     
       38.67  1:18.90                                                      
 13 Vargas, Sofie M           12 PAC                  1:19.27    1:19.44 JO     
       39.19  1:19.44                                                      
 14 Huntley, Olivia           12 NCA                  1:21.06    1:19.45 JO     
       38.56  1:19.45                                                      
 15 Groom, Emily J            12 NCA                  1:20.08    1:19.83 JO     
       38.32  1:19.83                                                      
 16 Nguyen, My K              11 CAST                 1:20.93    1:20.81 JO     
       39.22  1:20.81                                                      
 
Event 109  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.71     7/28/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:05.57     7/12/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:13.99  ZONE
                1:23.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rowe, Ashley K            12 PS                   1:10.15    1:09.83 qZONE  
       33.71  1:09.83                                                      
  2 Mullica, Keirlyn S        11 UNAT                 1:10.81    1:11.46 qZONE  
       34.79  1:11.46                                                      
  3 Hanaki, Meilene K         12 RSD                  1:12.98    1:13.57 qZONE  
       35.34  1:13.57                                                      
  4 Zhang, Amy Y              11 NCA                  1:13.59    1:13.70 qZONE  
       35.93  1:13.70                                                      
  5 Luu, Emmy M               12 PAC                  1:13.61    1:14.42 qJO    
       36.43  1:14.42                                                      
  6 Wong, Hannah G            11 RSD                  1:16.58    1:16.01 qJO    
       36.64  1:16.01                                                      
  7 Feyk, Liliana J           12 NCA                  1:19.50    1:18.38 qJO    
       37.84  1:18.38                                                      
  8 Smider, Tatiana J         12 PS                   1:18.03    1:18.79 qJO    
       38.34  1:18.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arevalo, Florence D       12 SBA                  1:23.28    1:19.12 qJO    
       40.05  1:19.12                                                      
 10 Vargas, Sofie M           12 PAC                  1:19.53    1:19.27 qJO    
       38.86  1:19.27                                                      
 11 Baron, Miko L             11 RSD                  1:19.22    1:19.63 qJO    
       37.74  1:19.63                                                      
 12 Lozano, Sofia G           12 RSD                  1:22.32    1:19.88 qJO    
       39.05  1:19.88                                                      
 13 Groom, Emily J            12 NCA                  1:22.19    1:20.08 qJO    
       38.92  1:20.08                                                      
 14 Nguyen, My K              11 CAST                 1:20.46    1:20.93 qJO    
       39.28  1:20.93                                                      
 15 Huntley, Olivia           12 NCA                  1:22.83    1:21.06 qJO    
       39.61  1:21.06                                                      
 16 Preston, Tiana L          12 NCA                  1:19.92    1:21.64 qJO    
       39.64  1:21.64                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patron, Sophia M          12 NCA                  1:21.76    1:21.76 JO     
       39.31  1:21.76                                                      
 18 Naval, Victoria           11 SBA                  1:22.75    1:21.99 JO     
       40.94  1:21.99                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lee, Elizabeth D          12 ICAC                 1:09.25Y   1:22.01 JO     
       40.14  1:22.01                                                      
 20 Pham, Emma L              12 NCA                  1:22.19    1:22.97 JO     
       40.15  1:22.97                                                      
 21 Ruckdaschel, Charlie R    12 RSD                  1:21.51    1:22.98 JO     
       39.49  1:22.98                                                      
 22 Callahan, Frankie L       11 NCA                  1:22.19    1:23.57        
       40.46  1:23.57                                                      
 23 Hua, Hailey               11 PS                   1:23.26    1:26.04        
       41.86  1:26.04                                                      
 
Event 111  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.37     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: # 1:02.37     8/14/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:10.79  ZONE
                1:18.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  1:07.98    1:07.36 ZONE   
       32.70  1:07.36                                                      
  2 Hall, Laney J             14 HSA                  1:09.51    1:07.65 ZONE   
       33.12  1:07.65                                                      
  3 Harvey, Noelle E          14 NCA                  1:10.39    1:08.41 ZONE   
       33.19  1:08.41                                                      
  4 Thomas, Blest M           14 SDY                  1:11.02    1:08.84 ZONE   
       33.00  1:08.84                                                      
  5 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  1:12.17    1:09.70 ZONE   
       34.49  1:09.70                                                      
  6 Lyon, Taylor C            14 RSD                  1:11.15    1:10.78 ZONE   
       34.59  1:10.78                                                      
  7 Boese, Natalia L          13 RSD                  1:12.17    1:11.12 JO     
       35.16  1:11.12                                                      
  8 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 1:11.76    1:12.36 JO     
       34.32  1:12.36                                                      
B - Final
  9 Burger, Ava C             14 RSD                  1:13.46    1:11.10 JO     
       34.44  1:11.10                                                      
 10 Lieu, Krystal T           14 NCA                  1:12.71    1:11.78 JO     
       34.74  1:11.78                                                      
 11 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  1:12.62    1:12.66 JO     
       35.55  1:12.66                                                      
 12 McIver, Hannah C          13 PS                   1:13.40    1:13.14 JO     
       36.04  1:13.14                                                      
 13 Davila, Pia P             14 SBA                  1:14.30    1:14.06 JO     
       36.23  1:14.06                                                      
 14 Kluge, Erin K             13 MRA                  1:13.97    1:14.28 JO     
       35.96  1:14.28                                                      
 15 Mah, Maxine               13 PAC                  1:13.96    1:14.44 JO     
       36.38  1:14.44                                                      
 16 Kidd, Katie               14 PS                   1:13.65    1:14.55 JO     
       36.56  1:14.55                                                      
 
Event 111  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.37     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: # 1:02.37     8/14/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:10.79  ZONE
                1:18.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrajan, Isabella D       13 RSD                  1:06.59    1:07.98 qZONE  
       33.18  1:07.98                                                      
  2 Hall, Laney J             14 HSA                  1:07.93    1:09.51 qZONE  
       33.73  1:09.51                                                      
  3 Harvey, Noelle E          14 NCA                  1:09.18    1:10.39 qZONE  
       34.25  1:10.39                                                      
  4 Thomas, Blest M           14 SDY                  1:07.18    1:11.02 qJO    
       34.31  1:11.02                                                      
  5 Lyon, Taylor C            14 RSD                  1:11.29    1:11.15 qJO    
       34.91  1:11.15                                                      
  6 Arnas, Ashley G           13 UNAT                 1:10.76    1:11.76 qJO    
       34.69  1:11.76                                                      
  7 Shields, Tiffany A        14 RAQ                  1:10.08    1:12.17 qJO    
       35.40  1:12.17                                                      
  7 Boese, Natalia L          13 RSD                  1:10.55    1:12.17 qJO    
       35.50  1:12.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCormick, Kaylin S       13 NCA                  1:14.82    1:12.62 qJO    
       35.50  1:12.62                                                      
 10 Lieu, Krystal T           14 NCA                  1:12.07    1:12.71 qJO    
       34.81  1:12.71                                                      
 11 McIver, Hannah C          13 PS                   1:15.60    1:13.40 qJO    
       36.09  1:13.40                                                      
 12 Burger, Ava C             14 RSD                  1:14.68    1:13.46 qJO    
       35.97  1:13.46                                                      
 13 Kidd, Katie               14 PS                   1:15.60    1:13.65 qJO    
       35.83  1:13.65                                                      
 14 Mah, Maxine               13 PAC                  1:14.78    1:13.96 qJO    
       36.17  1:13.96                                                      
 15 Kluge, Erin K             13 MRA                  1:15.53    1:13.97 qJO    
       35.93  1:13.97                                                      
 16 Davila, Pia P             14 SBA                  1:14.37    1:14.30 qJO    
       36.07  1:14.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Seto, Valerie             13 SSD                  1:14.89    1:14.93 JO     
       36.69  1:14.93                                                      
 18 Norris, Olivia M          14 RSD                  1:14.06    1:15.16 JO     
       36.74  1:15.16                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Diep, Allyson K           13 PS                   1:15.21    1:15.25 JO     
       36.47  1:15.25                                                      
 20 Olsen, Emma R             13 CAST                 1:17.24    1:15.27 JO     
       36.26  1:15.27                                                      
 21 Torykian, Alexis M        14 RSD                  1:17.19    1:15.41 JO     
       36.67  1:15.41                                                      
 22 Douglas, Christine A      13 PAC                  1:16.55    1:15.57 JO     
       36.39  1:15.57                                                      
 23 Rowe, Isabelle G          14 PS                   1:17.60    1:15.84 JO     
       37.39  1:15.84                                                      
 24 Faulstich, Claire E       14 NCA                  1:17.06    1:15.89 JO     
       36.19  1:15.89                                                      
 25 Ramirez, Maya L           13 RAQ                  1:17.97    1:16.08 JO     
       37.25  1:16.08                                                      
 26 Han, Aimee                13 PAC                  1:16.29    1:16.41 JO     
       37.33  1:16.41                                                      
 26 Wu, Christine S           13 PAC                  1:16.63    1:16.41 JO     
       37.04  1:16.41                                                      
 28 Mitchell, Summer A        14 NCA                  1:13.74    1:16.73 JO     
       37.38  1:16.73                                                      
 29 Kragh, Mia A              14 RSD                  1:15.63    1:16.88 JO     
       37.61  1:16.88                                                      
 30 Lingham, Lindsey E        14 PS                   1:17.24    1:16.93 JO     
       37.21  1:16.93                                                      
 31 Leon, Catrina M           13 PS                   1:15.94    1:17.03 JO     
       37.74  1:17.03                                                      
 32 Seto, Vickie              13 SSD                  1:17.61    1:17.39 JO     
       37.68  1:17.39                                                      
 33 Kang, Emily K             14 PAC                  1:17.42    1:17.87 JO     
       37.25  1:17.87                                                      
 34 Martha, Aranza O          13 SBA                  1:05.39Y   1:18.89        
       37.76  1:18.89                                                      
 -- Gonzales, Jordyn M        13 CAST                 1:14.49         DQ        
       36.12       DQ                                                      
 
Event 113  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.77     7/25/13 Gerogia Reilly, PS                         
                1:15.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Peterson, Morgan I        15 RSD                  1:07.93    1:06.90 JO     
       33.10  1:06.90                                                      
  2 Coffin, Leah A            16 RSD                  1:10.34    1:09.23 JO     
       33.73  1:09.23                                                      
  3 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 1:10.11    1:09.48 JO     
       34.22  1:09.48                                                      
  4 Willett, Aurelia P        15 HSA                  1:09.71    1:09.68 JO     
       33.71  1:09.68                                                      
  5 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  1:10.85    1:10.69 JO     
       34.79  1:10.69                                                      
  6 Tapia, Kristine A         16 SBA                  1:11.94    1:11.23 JO     
       35.07  1:11.23                                                      
  7 Shields, Paige A          16 RSD                  1:10.30    1:11.30 JO     
       34.78  1:11.30                                                      
  8 Holden, Cassidy           17 CAST                 1:10.92    1:11.71 JO     
       35.09  1:11.71                                                      
B - Final
  9 Kelly, Mckenzie E         17 CAST                 1:12.62    1:10.74 JO     
       34.92  1:10.74                                                      
 10 Nguyen, Katie L           15 PS                   1:12.17    1:10.85 JO     
       35.06  1:10.85                                                      
 11 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  1:13.23    1:12.28 JO     
       35.79  1:12.28                                                      
 12 Hart, Emma J              15 NCA                  1:11.98    1:12.51 JO     
       34.79  1:12.51                                                      
 13 Abouchabki, Martine       17 PS                   1:12.72    1:13.36 JO     
       35.63  1:13.36                                                      
 14 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:14.30    1:13.47 JO     
       35.98  1:13.47                                                      
 15 Jelsma, Margaret B        15 PS                   1:14.95    1:15.17 JO     
       36.86  1:15.17                                                      
 -- Moultrie, Taylor          15 CAST                 1:14.86   x1:15.86        
       36.81  1:15.86                                                      
 
Event 113  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.77     7/25/13 Gerogia Reilly, PS                         
                1:15.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Morgan I        15 RSD                  1:08.49    1:07.93 qJO    
       33.45  1:07.93                                                      
  2 Willett, Aurelia P        15 HSA                  1:10.32    1:09.71 qJO    
       33.81  1:09.71                                                      
  3 Ishikawa, Trinity S       17 CAST                 1:10.88    1:10.11 qJO    
       34.72  1:10.11                                                      
  4 Shields, Paige A          16 RSD                  1:11.07    1:10.30 qJO    
       34.51  1:10.30                                                      
  5 Coffin, Leah A            16 RSD                  1:07.84    1:10.34 qJO    
       33.97  1:10.34                                                      
  6 Lundgren, Elisabeth A     17 SBA                  1:11.66    1:10.85 qJO    
       34.74  1:10.85                                                      
  7 Holden, Cassidy           17 CAST                 1:10.85    1:10.92 qJO    
       34.57  1:10.92                                                      
  8 Tapia, Kristine A         16 SBA                  1:11.71    1:11.94 qJO    
       35.15  1:11.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hart, Emma J              15 NCA                  1:12.16    1:11.98 qJO    
       34.50  1:11.98                                                      
 10 Nguyen, Katie L           15 PS                   1:10.28    1:12.17 qJO    
       35.54  1:12.17                                                      
 11 Kelly, Mckenzie E         17 CAST                 1:11.16    1:12.62 qJO    
       35.72  1:12.62                                                      
 12 Abouchabki, Martine       17 PS                   1:14.20    1:12.72 qJO    
       35.46  1:12.72                                                      
 13 Dorostkar, Carlie M       15 NCA                  1:12.93    1:13.23 qJO    
       35.73  1:13.23                                                      
 14 Betts, Phoebe Y           16 SSD                  1:13.02    1:14.30 qJO    
       36.72  1:14.30                                                      
 15 Moultrie, Taylor          15 CAST                 1:01.39Y   1:14.86 qJO    
       36.21  1:14.86                                                      
 16 Jelsma, Margaret B        15 PS                   1:04.58Y   1:14.95 qJO    
       37.93  1:14.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chen, Allison S           16 PAC                  1:14.04    1:15.58        
       35.47  1:15.58                                                      
 18 Rosenthal, Danielle V     16 RSD                  1:04.20Y   1:15.61        
       35.54  1:15.61                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mitchell, Erica P         16 HSA                  1:04.85Y   1:16.87        
       37.31  1:16.87                                                      
 20 Seto, Vivian              16 SSD                  1:03.89Y   1:18.67        
       38.40  1:18.67                                                      
 
Event 115  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 9:02.43        2002 Blake Hayter, NCA                          
         SDI: # 8:52.62     8/20/81 Tammy Bruce, UNAT                          
                9:50.69  ZONE
               10:34.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castillo, Paola I         13 SBA                  9:32.74    9:35.71 ZONE   
       31.70  1:06.39  1:42.33  2:18.39  2:54.61  3:30.93  4:07.44  4:44.01
     5:20.59  5:57.24  6:33.87  7:10.75  7:47.14  8:23.94  9:00.44  9:35.71
  2 Swift, Gillian G          14 NCA                  9:50.62    9:40.48 ZONE   
       33.22  1:09.38  1:46.66  2:23.23  3:00.48  3:37.09  4:14.24  4:51.15
     5:28.12  6:04.49  6:40.90  7:16.91  7:53.25  8:29.03  9:05.24  9:40.48
  3 Chavez-Varela, Sofia      14 SBA                 10:04.60    9:44.58 ZONE   
       33.03  1:08.39  1:44.77  2:21.08  2:57.57  3:34.38  4:11.71  4:49.28
     5:26.42  6:03.87  6:41.47  7:18.43  7:55.49  8:32.69  9:09.15  9:44.58
  4 Walker, Jazzie S          14 RSD                 10:08.29    9:46.14 ZONE   
       33.73  1:09.31  1:46.02  2:22.14  2:58.46  3:34.86  4:11.95  4:48.94
     5:25.34  6:02.57  6:40.11  7:17.68  7:54.94  8:32.32  9:09.69  9:46.14
  5 Lora, Mirsha              13 SBA                  9:44.81    9:47.41 ZONE   
       33.47  1:11.07  1:49.72  2:27.70  3:05.01  3:42.43  4:19.97  4:56.36
     5:34.48  6:11.11  6:48.55  7:24.63  8:02.65  8:38.62  9:14.16  9:47.41
  6 Garcia-Hale, Maya M       13 CAST                 9:57.21    9:48.57 ZONE   
       32.51  1:08.57  1:46.14  2:23.81  3:01.84  3:39.74  4:17.18  4:54.84
     5:32.12  6:10.07  6:46.93  7:24.04  8:01.18  8:38.66  9:14.06  9:48.57
  7 Burger, Ava C             14 RSD                 10:11.00    9:53.22 JO     
       33.77  1:10.88  1:48.95  2:26.25  3:04.09  3:41.89  4:19.17  4:56.98
     5:34.67  6:11.97  6:50.34  7:27.38  8:04.73  8:41.64  9:18.46  9:53.22
  8 Lingham, Lindsey E        14 PS                  10:15.32    9:56.30 JO     
       34.33  1:11.38  1:48.94  2:26.64  2:51.01  3:42.23  4:20.33  4:58.33
     5:36.43  6:14.18  6:51.84  7:29.14  8:06.91  8:44.32  9:21.22  9:56.30
  9 Davila, Pia P             14 SBA                 10:05.63    9:59.11 JO     
       32.86  1:08.66  1:45.89  2:23.22  3:00.70  3:38.23  4:16.43  4:53.92
     5:32.58  6:10.97  6:49.33  7:27.90  8:06.92  8:44.99  9:23.68  9:59.11
 10 Hackman, Dani R           13 SSD                 10:20.99   10:04.13 JO     
       34.87  1:12.61  1:49.99  2:27.85  3:06.75  3:44.53  4:22.56  5:00.74
     5:39.48  6:18.28  6:57.09  7:35.45  8:14.05  8:52.15  9:29.77 10:04.13
 11 Gidley, Erin A            14 SBA                 10:08.61   10:04.42 JO     
       33.22  1:09.32  1:46.88  2:23.91  3:02.19  3:39.75  4:18.18  4:56.74
     5:35.51  6:13.93  6:53.14  7:31.96  8:10.48  8:49.70  9:28.43 10:04.42
 12 Proulx, McKayla K         14 NCA                 10:16.69   10:08.71 JO     
       32.82  1:09.35  1:46.95  2:24.94  3:02.96  3:41.03  4:19.30  4:57.66
     5:36.70  6:15.67  6:55.26  7:34.93  8:14.79  8:53.55  9:32.53 10:08.71
 13 Estrada, Laura L          14 SBA                 10:03.23   10:13.21 JO     
       33.48  1:10.59  1:48.43  2:26.16  3:03.78  3:42.82  4:21.60  5:00.56
     5:39.68  6:18.81  6:58.44  7:37.46  8:16.84  8:55.80  9:35.41 10:13.21
 14 Leon, Catrina M           13 PS                  10:23.43   10:13.28 JO     
       34.78  1:13.13  1:52.21  2:30.66  3:10.10  3:48.82  4:28.18  5:07.14
     5:46.33  6:25.08  7:04.15  7:42.54  8:21.57  8:59.51  9:37.13 10:13.28
 15 Faulstich, Claire E       14 NCA                 10:29.10   10:14.20 JO     
       33.96  1:11.01  1:48.76  2:26.34  3:05.15  3:43.44  4:21.85  5:00.75
     5:40.27  6:19.78  6:59.48  7:38.40  8:18.29  8:57.57  9:36.62 10:14.20
 16 Gonzales, Jordyn M        13 CAST                10:18.71   10:14.72 JO     
       35.15  1:13.99  1:53.28  2:32.33  3:11.49  3:50.46  4:29.98  5:08.18
     5:46.69  6:25.39  7:04.66  7:42.92  8:21.60  9:00.03  9:38.28 10:14.72
 17 Macaulay, Lulu L          13 RAQ                 10:19.88   10:14.77 JO     
       34.81  1:13.26  1:51.14  2:30.69  3:09.76  3:48.99  4:27.42  5:07.82
     5:46.62  6:25.58  7:04.62  7:43.52  8:22.21  9:00.68  9:38.92 10:14.77
 18 Younce, Jean C            14 CSA                 10:33.67   10:18.35 JO     
       34.76  1:12.23  1:50.51  2:29.01  3:07.89  3:46.42  4:26.01  5:05.72
     5:45.70  6:24.93  7:04.88  7:44.41  8:23.58  9:02.91  9:41.03 10:18.35
 19 Gonzales, Camryn E        13 CAST                10:21.70   10:18.54 JO     
       34.72  1:13.98  1:54.24  2:33.10  3:12.28  3:51.10  4:30.50  5:09.22
     5:47.72  6:26.33  7:05.40  7:44.36  8:23.29  9:02.96  9:41.75 10:18.54
 20 Ruane, Maegan E           13 SBA                 10:14.88   10:19.00 JO     
       32.69  1:08.77  1:46.42  2:24.93  3:04.11  3:43.60  4:23.65  5:02.99
     5:42.63  6:21.94  7:02.27  7:41.63  8:21.36  9:01.14  9:40.08 10:19.00
 21 Dudley, Allysa G          14 NCA                 10:21.28   10:19.16 JO     
       34.71  1:12.87  1:52.09  2:30.47  3:09.65  3:48.45  4:28.13  5:07.45
     5:46.92  6:26.18  7:05.89  7:45.02  8:24.46  9:03.86  9:42.46 10:19.16
 22 Cosgrove, Abby G          14 RSD                 10:33.85   10:22.99 JO     
       35.32  1:13.97  1:53.97  2:33.86  3:13.84  3:53.23  4:32.68  5:12.07
     5:51.71  6:31.28  7:10.20  7:48.72  8:27.75  9:06.30  9:45.15 10:22.99
 23 Carroll, Tesia R          14 SBA                 10:33.38   10:24.84 JO     
       35.77  1:14.02  1:53.79  2:33.12  3:13.52  3:52.92  4:32.61  5:11.65
     5:51.93  6:30.93  7:10.23  7:49.17  8:28.42  9:07.64  9:47.09 10:24.84
 24 Brecht, Natalie R         13 PS                  10:19.07   10:25.22 JO     
       35.37  1:14.64  1:54.36  2:34.13  3:13.83  3:52.35  4:32.02  5:11.03
     5:50.56  6:29.78  7:09.57  7:48.88  8:28.56  9:07.58  9:47.27 10:25.22
 25 Morgan, Alex E            14 SDY                 10:29.24   10:32.56 JO     
       34.57  1:12.66  1:51.75  2:30.08  3:09.81  3:49.11  4:28.79  5:08.33
     5:49.14  6:29.68  7:10.60  7:50.61  8:31.88  9:12.63  9:53.30 10:32.56
 
Event 117  Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 9:02.14        1989 Michelle Butcher, HSA                      
               10:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arzave, Juli              15 SBA                  9:02.37    9:01.77*JO     
       30.99  1:04.47  1:38.60  2:12.74  2:47.16  3:21.41  3:55.77  4:30.17
     5:04.88  5:39.03  6:13.82  6:48.34  7:22.26  7:56.32  8:30.10  9:01.77
  2 Brecht, Katie A           15 PS                   9:21.28    9:26.80 JO     
       32.63  1:07.42  1:42.70  2:18.00  2:53.52  3:28.91  4:04.52  4:39.75
     5:15.44  5:51.13  6:27.47  7:03.83  7:39.66  8:15.57  8:51.70  9:26.80
  3 Giordano, Morgan K        18 CAST                 9:38.66    9:45.66 JO     
       33.69  1:09.52  1:46.46  2:22.50  2:59.21  3:35.45  4:12.43  4:49.31
     5:26.34  6:03.53  6:41.26  7:18.17  7:55.82  8:33.23  9:10.53  9:45.66
  4 Shields, Paige A          16 RSD                 10:07.31    9:46.22 JO     
       34.08  1:10.42  1:47.54  2:24.52  3:01.48  3:38.64  4:15.92  4:53.30
     5:30.63  6:07.53  6:44.67  7:21.46  7:58.12  8:34.80  9:11.11  9:46.22
  5 Divis, Veronika           16 SDY                 10:09.27    9:49.93 JO     
       32.68  1:08.39  1:45.49  2:22.56  2:59.99  3:37.65  4:15.69  4:53.42
     5:30.93  6:08.48  6:46.40  7:23.45  8:00.75  8:37.24  9:14.23  9:49.93
  6 Pulido, Izzy A            16 RAQ                 11:13.16Y   9:51.50 JO     
       33.30  1:09.02  1:45.94  2:23.23  3:00.84  3:38.30  4:16.14  4:53.67
     5:31.15  6:08.58  6:46.34  7:23.62  8:01.14  8:38.35  9:15.73  9:51.50
  7 Ren, Lindsey Y            15 RSD                  9:48.74   10:05.10 JO     
       34.88  1:12.81  1:50.89  2:29.20  3:07.61  3:45.78  4:23.87  5:01.15
     5:38.85  6:16.56  6:54.68  7:32.79  8:11.18  8:49.60  9:28.13 10:05.10
  8 Chou, Evelyn              15 RSD                 11:05.30Y  10:11.24 JO     
       32.76  1:09.23  1:47.35  2:25.12  3:03.37  3:41.58  4:20.42  4:58.77
     5:38.19  6:17.46  6:57.20  7:36.40  8:16.28  8:55.77  9:34.95 10:11.24
 -- Villa-Jimenez, Itzel      15 SBA                  9:53.08  x10:27.44        
       34.83  1:11.95  1:50.84  2:30.10  3:08.84  3:47.46  4:26.85  5:06.87
     5:46.74  6:26.73  7:06.91  7:47.36  8:27.93  9:08.76  9:48.75 10:27.44
 -- Wells, Elina K            16 CAST                10:01.03        DFS        
      Declared false start
 
Event 119  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 2:08.87     7/27/14 SBA, SBA                                   
         SDI: # 2:08.87     7/24/14 SBA, SBA                                   
                2:38.59  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego YMCA  'A'                               2:15.07    2:13.00 JO     
     1) Zhu, Davina Y 10                2) Hou, Emily 9                   
     3) Strouse, Hannah F 10            4) Hardin, Sarah V 10             
       33.17  1:07.11  2:09.98  2:13.00                                    
  2 Pacific Swim  'A'                                 2:24.52    2:20.66 JO     
     1) Rowe, Catherine N 9             2) Chen, Carley J 10              
     3) Qian, Anita J 8                 4) Diep, Katie L 8                
       35.22  1:07.76  1:46.25  2:20.66                                    
  3 North Coast Aquatics  'A'                         2:21.45    2:23.25 JO     
     1) Allison, Cassidy R 10           2) Putnam, Lauren A 10            
     3) Le, Demi N 9                    4) Muezzinoglu, Daria E 10        
       34.09  1:10.94  1:48.32  2:23.25                                    
  4 South Bay Aquatics  'A'                           2:26.49    2:23.54 JO     
     1) Hughes, London 9                2) Song, Sienna A 10              
     3) Wang, Miki A 8                  4) Chavez-Varela, Isabella 10     
              1:12.55  2:23.54                                             
  5 Rancho San Dieguito  'A'                          2:26.16    2:25.91 JO     
     1) Quick, Alyssa J 10              2) Finley, Micah M 9              
     3) Hoskinson, Jada R 10            4) Chou, Abigail 10               
       37.58  1:15.18  1:50.35  2:25.91                                    
  6 Heartland Swimming Association  'A'               2:28.01    2:26.29 JO     
     1) Hull, Riley A 10                2) Prado, Angela J 9              
     3) Cline, Maggie J 9               4) Carrillo, Lorelei M 10         
       37.16  1:15.34  2:09.34  2:26.29                                    
  7 North Coast Aquatics  'B'                         2:31.30    2:28.64 JO     
     1) Tran, Jeslyn L 10               2) Tang, Summer Y 9               
     3) Patron, Gisele R 10             4) Cuffie, Licia S 10             
       36.77  1:14.32  1:58.83  2:28.64                                    
  8 Rancho San Dieguito  'B'                          2:35.58    2:32.93 JO     
     1) Vangilder, Walker L 10          2) Kotnik, Norah E 10             
     3) Wietfeldt, Katerina I 9         4) Koff, Ellie A 10               
       37.30  1:15.59  1:55.65  2:32.93                                    
  9 San Diego YMCA  'B'                               2:33.35    2:33.45 JO     
     1) Jarvis, Clara L 10              2) Copeland, Kaitlyn B 10         
     3) Jochimsen, Taytum E 10          4) Borchert, Sienna G 10          
       38.34  1:19.73  2:33.45                                             
 10 Renegade Aquatics  'A'                            2:38.59    2:35.33 JO     
     1) Macaulay, Livi O 9              2) Jayasinghe, Svara 8            
     3) McDonald, Devon D 10            4) Mucino, Keyanna J 10           
       38.70  1:19.49  1:59.76  2:35.33                                    
 
Event 121  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:54.22     7/31/16 SBA, SBA                                   
         SDI: # 1:58.60     6/17/05 SSS, SSS                                   
                2:17.29  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          2:03.37    1:58.56#JO     
     1) Telfer, Caryn N 12              2) Baron, Miko L 11               
     3) Hanaki, Meilene K 12            4) Schmidt, Revere D 12           
       29.61  1:00.32  1:38.19  1:58.56                                    
  2 North Coast Aquatics  'A'                         2:03.24    1:59.84 JO     
     1) Zhang, Amy Y 11                 2) Park, Lauren J 12              
     3) Brotman, Arielle B 11           4) Feyk, Liliana J 12             
       30.12    59.95  1:30.14  1:59.84                                    
  3 South Bay Aquatics  'A'                           2:05.38    2:02.03 JO     
     1) Villa, Mia I 11                 2) Ahmed, Tanya 12                
     3) Arevalo, Florence D 12          4) Sanchez, Adania M 12           
       30.61  1:00.90  1:32.45  2:02.03                                    
  4 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:07.86    2:04.25 JO     
     1) Luu, Emmy M 12                  2) Vargas, Sofie M 12             
     3) Douglas, Allie C 11             4) Yang, Rachel 11                
       30.98  1:02.36  1:34.46  2:04.25                                    
  5 North Coast Aquatics  'B'                         2:09.49    2:05.39 JO     
     1) Preston, Tiana L 12             2) Peters, Alessandra J 12        
     3) Patron, Sophia M 12             4) Groom, Emily J 12              
       31.71  1:02.57  1:34.53  2:05.39                                    
  6 Pacific Swim  'A'                                 2:06.29    2:06.29 JO     
     1) Hua, Hailey 11                  2) Smider, Tatiana J 12           
     3) Leon, Melissa L 11              4) Rowe, Ashley K 12              
       35.51  1:04.20  1:37.94  2:06.29                                    
  7 Manta Ray Aquatics  'A'                           2:10.91    2:06.49 JO     
     1) Morgan, Chloe N 12              2) Browne, Rylee Q 12             
     3) Amos, Brooke A 11               4) Cox, Izzy J 12                 
       32.59  1:04.50  1:37.71  2:06.49                                    
  8 San Diego YMCA  'A'                               2:11.90    2:06.92 JO     
     1) McCort, Sarah M 12              2) Rump, Laurenza P 12            
     3) Constantino, Poppy A 11         4) Hazle, Kathryn M 12            
       33.65  1:05.09  1:37.45  2:06.92                                    
  9 Rancho San Dieguito  'B'                          2:11.95    2:07.22 JO     
     1) Wong, Hannah G 11               2) Lozano, Sofia G 12             
     3) Ren, Maddy Y 12                 4) Kocian-Rudenberg, Sarah E 11   
       31.53  1:02.72  1:35.82  2:07.22                                    
 10 Heartland Swimming Association  'A'               2:12.58    2:07.99 JO     
     1) Munch, Rachel K 12              2) Abbott, Piper M 12             
     3) Glasser, Genevieve 12           4) Willett, Adelina D 12          
       29.98  1:02.19  1:40.10  2:07.99                                    
 11 Renegade Aquatics  'A'                            2:10.00    2:08.51 JO     
     1) Baldwin, Riley R 12             2) Jayasinghe, Simran 11          
     3) Galindo, Savannah S 11          4) Dang, Megan V 12               
       31.27  1:06.71  1:39.96  2:08.51                                    
 12 Inland Coastal Aquatic Club  'A'                  2:12.82    2:08.56 JO     
     1) Lee, Elizabeth D 12             2) Lynne, Sally K 12              
     3) Reynolds, Audrey X 11           4) Rowe, Jessica R 12             
              1:02.50  1:36.34  2:08.56                                    
 13 Coronado Swim Association  'A'                    2:13.26    2:10.62 JO     
     1) Call, Macenzie M 12             2) Everitt, Jamison P 11          
     3) McVey, Savannah L 11            4) Hawthorne, Lydia S 12          
       42.29           1:40.41  2:10.62                                    
 -- College Area Swim Team  'A'                       2:17.29   x2:24.50        
     1) McMahon, Cristina M 12          2) Forstot, Tess E 11             
     3) Flora, Emily G 12               4) Nguyen, My K 11                
       35.71  1:14.27  2:24.50                                             
 -- South Bay Aquatics  'B'                           2:09.45         DQ        
     1) Naval, Victoria 11              2) Joloya, Kayla 12               
     3) Surrey, Meghan R 12             4) Park, Haebin 12                
       32.45  1:04.47  1:37.34       DQ                                    
 -- San Diego YMCA  'B'                               2:17.19         DQ        
     1) Nguyen, Vivian N 11             2) Nieto, Vivien Y 12             
     3) Eisenhamer, Linda M 11          4) Weeks, Elizabeth Y 12          
              1:09.04  1:43.21       DQ                                    
 
Event 123  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 4:06.19     7/31/08 NCA, NCA                                   
         SDI: # 4:06.19     7/31/08 NCA, NCA                                   
                4:41.29  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         4:06.98    4:04.19*JO     
     1) Huang, Katherine M 13           2) Ryan, Sophia J 14              
     3) Swift, Gillian G 14             4) Harvey, Noelle E 14            
       29.05  1:00.75  1:30.11  2:01.65  2:31.20  3:03.34  3:32.31  4:04.19
  2 South Bay Aquatics  'A'                           4:12.36    4:07.98 JO     
     1) Hagewood, Ceci 13               2) Lundgren, Emily L 13           
     3) Lora, Mirsha 13                 4) Castillo, Paola I 13           
       30.18  1:02.10           1:23.47  2:33.28  3:06.60  3:36.02  4:07.98
  3 Rancho San Dieguito  'A'                          4:10.30    4:08.77 JO     
     1) Lyon, Taylor C 14               2) Kragh, Mia A 14                
     3) Boese, Natalia L 13             4) Abrajan, Isabella D 13         
       31.09  1:04.08  1:33.10  2:05.35  2:35.92  3:08.98  3:37.99  4:08.77
  4 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:20.65    4:12.71 JO     
     1) Zhang, Charlotte L 14           2) Douglas, Christine A 13        
     3) Han, Aimee 13                   4) Collins, Cami 14               
       29.72  1:00.64  1:32.29  2:07.32  2:38.00  3:11.77  3:41.10  4:12.71
  5 South Bay Aquatics  'B'                           4:18.30    4:15.18 JO     
     1) Davila, Pia P 14                2) Chavez-Varela, Sofia 14        
     3) Martha, Aranza O 13             4) Gidley, Erin A 14              
       30.83  1:04.03  1:34.53  2:07.22  2:37.76  3:11.05  3:40.96  4:15.18
  6 North Coast Aquatics  'B'                         4:17.88    4:17.05 JO     
     1) Lieu, Krystal T 14              2) McCormick, Kaylin S 13         
     3) Potwardowski, Margaret G 14     4) Cerceo, Talia L 13             
       30.72  1:03.91  1:34.34  2:08.05  2:39.10  3:13.52  3:43.52  4:17.05
  7 Rancho San Dieguito  'B'                          4:26.82    4:17.72 JO     
     1) Burger, Ava C 14                2) Madden, Rebecca C 14           
     3) Larson, Aliyah L 13             4) Walker, Jazzie S 14            
       30.62  1:03.64  1:34.69  2:08.33  2:39.06  3:14.13  3:44.06  4:17.72
  8 Pacific Swim  'A'                                 4:23.64    4:22.41 JO     
     1) Rowe, Isabelle G 14             2) Kidd, Katie 14                 
     3) Leon, Catrina M 13              4) Diep, Allyson K 13             
       31.05  1:04.53  1:35.36  2:08.56  2:40.55  3:16.20  3:47.24  4:22.41
  9 San Diego YMCA  'A'                               4:27.92    4:24.07 JO     
     1) Henry, Ryan L 13                2) Morgan, Alex E 14              
     3) Gracia, Sara G 13               4) Thomas, Blest M 14             
       31.53  1:06.10  1:38.19  2:14.06  2:46.38  3:22.17  3:51.69  4:24.07
 10 College Area Swim Team  'A'                       4:36.09    4:30.65 JO     
     1) Gonzales, Jordyn M 13           2) Gonzales, Camryn E 13          
     3) Olsen, Emma R 13                4) Garcia-Hale, Maya M 13         
       33.04  1:07.91  1:41.27  2:17.23  2:50.41  3:26.67  3:57.09  4:30.65
 11 Swim San Diego  'A'                               4:34.27    4:30.90 JO     
     1) Hackman, Dani R 13              2) Seto, Vickie 13                
     3) Ha, Nha-Ai P 13                 4) Seto, Valerie 13               
       31.47  1:05.33  1:38.62  2:14.43  2:47.61  3:25.22  3:56.13  4:30.90
 12 Pacific Swim  'B'                                 4:30.37    4:32.38 JO     
     1) McIver, Hannah C 13             2) Kirtland, Amanda L 13          
     3) Lingham, Lindsey E 14           4) Brecht, Natalie R 13           
       33.03  1:09.03  1:40.43  2:16.39  2:47.91  3:23.10  3:56.43  4:32.38
 13 Heartland Swimming Association  'A'               4:35.40    4:34.84 JO     
     1) Hall, Laney J 14                2) Prado, Annika I 14             
     3) Sapper, Rachel J 14             4) Dickman, Madison M 14          
       29.48  1:01.84  1:35.24  2:11.84  2:45.08  3:21.36  3:55.96  4:34.84
 14 Manta Ray Aquatics  'A'                           4:40.29    4:39.76 JO     
     1) Walker, Noelle B 14             2) Dowling, Chase R 14            
     3) Gideon, Ryann L 13              4) Kluge, Erin K 13               
       34.67  1:11.98  1:46.13  2:23.26  2:56.21  3:33.75  4:05.87  4:39.76
 15 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               4:35.33    4:40.48 JO     
     1) Luu, Isabel K 14                2) Kang, Emily K 14               
     3) Douglas, Nicole D 13            4) Wu, Christine S 13             
       33.19  1:09.51  1:43.50  2:22.38  2:55.39  3:32.44  4:04.68  4:40.48
 -- Renegade Aquatics  'A'                            4:25.74         DQ        
     1) Ramirez, Maya L 13              2) Langat, Isabel J 13            
     3) Shields, Taylor B 14            4) Shields, Tiffany A 14          
       31.66  1:06.42  1:38.51  2:13.82  2:46.56  3:22.50  3:52.35       DQ
 
Event 125  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:58.19     8/16/09 NCA, NCA                                   
         SDI: # 3:54.10     8/10/09 NCA, NCA                                   
                4:32.49  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          3:57.79    4:02.02 JO     
     1) Natale, Julianna L 15           2) Peterson, Morgan I 15          
     3) Crage, Kira E 16                4) Rhee, Rachel Y 16              
       29.93  1:01.35  1:31.35  2:03.61  2:32.25  3:03.58  3:31.23  4:02.02
  2 College Area Swim Team  'A'                       4:06.81    4:07.98 JO     
     1) Ishikawa, Trinity S 17          2) Holden, Cassidy 17             
     3) Nowaski, Danielle P 16          4) Kelly, Mckenzie E 17           
       30.44  1:02.09  1:32.60  2:06.18  2:35.16  3:06.52  3:35.90  4:07.98
  3 South Bay Aquatics  'A'                           4:10.63    4:09.64 JO     
     1) Arzave, Juli 15                 2) Lundgren, Elisabeth A 17       
     3) Yngson, Angelika 18             4) Tapia, Kristine A 16           
       30.31  1:01.69  1:32.78  2:05.72  2:36.17  3:08.18  3:38.04  4:09.64
  4 Rancho San Dieguito  'B'                          4:14.50    4:16.39 JO     
     1) Ren, Lindsey Y 15               2) Chou, Evelyn 15                
     3) Rosenthal, Danielle V 16        4) Coffin, Leah A 16              
       30.68  1:02.91  1:34.14  2:06.80  2:37.30  3:12.34  3:42.34  4:16.39
  5 Heartland Swimming Association  'A'               4:19.16    4:17.33 JO     
     1) Willett, Aurelia P 15           2) Mitchell, Erica P 16           
     3) Widener, Brandi J 15            4) DeLegge, Breena M 16           
       31.20  1:05.06  1:36.24  2:11.34  2:41.93  3:16.92  3:45.51  4:17.33
  6 College Area Swim Team  'B'                       4:20.50    4:19.88 JO     
     1) Giordano, Morgan K 18           2) Dion, Natalie R 16             
     3) Sanchez, Itzel E 18             4) Moultrie, Taylor 15            
       31.59  1:05.78  1:37.18  2:11.70  2:43.49  3:17.01  3:46.65  4:19.88
  7 Pacific Swim  'A'                                 4:15.71    4:20.61 JO     
     1) Nguyen, Katie L 15              2) Tran, Emily B 16               
     3) Abouchabki, Martine 17          4) Brecht, Katie A 15             
       31.18  1:03.80  1:34.28  2:08.33  2:40.22  3:15.48  3:46.52  4:20.61
  8 Pacific Swim  'B'                                 4:22.55    4:25.47 JO     
     1) Cecchetto, Chloe I 15           2) Lam, Leanne L 16               
     3) Smith, Natalie C 17             4) Whitaker, Mia J 15             
       32.50  1:05.69  1:36.25  2:10.95  2:42.79  3:18.23  3:49.97  4:25.47
  9 San Diego YMCA  'A'                               4:27.89    4:27.72 JO     
     1) Harry, Sarah K 17               2) Szilard, Julie E 17            
     3) Stock, Emileigh E 17            4) Divis, Veronika 16             
       30.27  1:03.68  1:37.38  2:15.98  2:48.70  3:24.31  3:54.93  4:27.72
 10 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:31.53    4:28.78 JO     
     1) Martinez, Isabella S 15         2) Cong, Charlotte R 15           
     3) Chen, Allison S 16              4) Leblanc, Heloise 17            
       32.52  1:07.28  1:39.57  2:15.33  2:46.90  3:23.22  3:55.28  4:28.78
 -- Renegade Aquatics  'A'                            4:31.31   x4:35.14        
     1) Pulido, Izzy A 16               2) LaFoe, Sarah E 16              
     3) Noel, Kinsley Y 15              4) Hoff, Carly E 16               
       30.99  1:04.35  1:42.37  2:23.71  2:55.00  3:29.53  4:00.12  4:35.14
 
Event 127  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Swim-off
===============================================================================
                38.39  ZONE
                43.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Abbott, Piper M           12 HSA                       NT      38.79 JO     
  2 Constantino, Poppy A      11 SDY                       NT      39.82 JO     
 
Event 161  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                29.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dion, Natalie R           16 CAST                      NT      29.36 JO     
  2 Widener, Brandi J         15 HSA                       NT      29.37 JO     
 
Event 165  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                29.49  ZONE
                32.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahmed, Tanya              12 SBA                       NT      30.24 JO     
  2 Baldwin, Riley R          12 RAQ                       NT      30.54 JO     
 
Event 191  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
              1:04.79  ZONE
              1:10.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Lauren J            12 NCA                       NT    1:05.59 JO     
       32.36  1:05.59                                                      
  2 Sanchez, Adania M         12 SBA                       NT    1:06.08 JO     
       32.30  1:06.08