Licensed to San Diego Imperial LSC - For Office Use Only License
                                      HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 8/1/16 12:16 PM
                2016 SI LC Junior Olympics - 7/28/16 to 7/31/16                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:45.76        1987 Laurie Kline, UPPR                         
         SDI: # 2:41.07        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:58.19  ZONE
                3:24.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                   2:46.81    2:45.18*ZONE   
       34.60  1:17.83  2:06.03  2:45.18                                    
  2 Alonso, Delaney G         10 PS                   2:52.67    2:49.10 ZONE   
       36.00  1:16.15  2:10.10  2:49.10                                    
  3 Baron, Miko L             10 OSC                  2:52.50    2:51.23 ZONE   
       37.41  1:22.66  2:13.64  2:51.23                                    
  4 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  2:56.81    2:52.91 ZONE   
              1:22.95  2:14.99  2:52.91                                    
  5 Douglas, Allie C          10 NCA                  3:00.72    2:58.70 JO     
       37.55  1:24.39  2:19.76  2:58.70                                    
  6 Naval, Victoria D         10 SBA                  3:03.34    3:00.21 JO     
              1:26.13  2:21.46  3:00.21                                    
  7 Villa, Mia I              10 SBA                  3:02.60    3:01.71 JO     
              1:26.88  2:22.40  3:01.71                                    
  8 Amos, Brooke A            10 MRA                  3:07.34    3:05.75 JO     
       41.84  1:31.81  2:25.54  3:05.75                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:45.76        1987 Laurie Kline, UPPR                         
         SDI: # 2:41.07        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:58.19  ZONE
                3:24.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                   2:51.05    2:46.81 qZONE  
              1:18.81  2:46.81                                             
  2 Baron, Miko L             10 OSC                  2:55.18    2:52.50 qZONE  
     1:23.58  2:52.50                                                      
  3 Alonso, Delaney G         10 PS                   2:57.67    2:52.67 qZONE  
              1:18.08  2:52.67                                             
  4 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  3:01.57    2:56.81 qZONE  
              1:23.66  2:56.81                                             
  5 Douglas, Allie C          10 NCA                  3:03.72    3:00.72 qJO    
     1:26.76  3:00.72                                                      
  6 Villa, Mia I              10 SBA                  3:11.95    3:02.60 qJO    
              1:27.44  3:02.60                                             
  7 Naval, Victoria D         10 SBA                  3:13.39    3:03.34 qJO    
              1:28.15  3:03.34                                             
  8 Amos, Brooke A            10 MRA                  3:18.40    3:07.34 qJO    
              1:32.86  3:07.34                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rowe, Catherine N          8 PS                   3:19.40    3:08.84 JO     
     1:32.87  3:08.84                                                      
 10 Strouse, Hannah F          9 SDY                  3:15.57    3:11.66 JO     
     1:32.90  3:11.66                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hua, Hailey               10 UN                   3:16.20    3:12.88 JO     
              1:31.12  3:12.88                                             
 12 Lee, Jocelyn E            10 NCA                  2:54.45Y   3:16.46 JO     
              1:33.57  3:16.46                                             
 13 Yeager, Shelby R           9 CAST                 3:18.59    3:17.77 JO     
              1:30.00  3:17.77                                             
 14 Jayasinghe, Kiran         10 RAQ                  3:20.50    3:18.50 JO     
              1:36.78  3:18.50                                             
 15 Dorrestein, Tatiana K     10 NCA                  3:15.78    3:19.77 JO     
              1:35.51  3:19.77                                             
 16 Raskin, Ella F            10 PS                   3:17.93    3:21.97 JO     
     1:40.90  3:21.97                                                      
 17 Diep, Katie L              7 PS                   3:00.19Y   3:22.74 JO     
              1:36.96  3:22.74                                             
 18 Inamdar, Annika R         10 NCA                  3:00.06Y   3:23.02 JO     
     1:39.83  3:23.02                                                      
 19 Zhu, Davina Y              9 NCA                  3:00.59Y   3:24.57        
              1:40.16  3:24.57                                             
 
Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.79  ZONE
                2:54.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   2:30.85    2:26.85 ZONE   
       31.34  1:09.85  1:54.79  2:26.85                                    
  2 Lundgren, Emily L         12 SBA                  2:35.10    2:29.76 ZONE   
       31.96  1:11.54  1:55.28  2:29.76                                    
  3 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  2:36.36    2:32.99 ZONE   
       31.63  1:12.49  2:32.99                                             
  4 Rowe, Ashley K            11 PS                   2:39.53    2:35.56 ZONE   
       33.92  1:12.42  1:58.80  2:35.56                                    
  5 Cerceo, Talia L           12 NCA                  2:37.44    2:36.74 ZONE   
       33.10  1:15.65  2:36.74                                             
  6 Huang, Katherine M        12 NCA                  2:40.36    2:37.22 ZONE   
       33.00  1:13.72  2:02.26  2:37.22                                    
  7 Seto, Valerie             12 UN                   2:39.84    2:37.74 ZONE   
       33.62           2:02.82  2:37.74                                    
  8 Boese, Natalia L          12 RSD                  2:42.39    2:40.69 JO     
       35.28  1:16.32  2:04.32  2:40.69                                    
B - Final
  9 Martha, Aranza O          12 SBA                  2:46.07    2:40.31 JO     
       33.68  1:16.10  2:04.79  2:40.31                                    
 10 Diep, Allyson K           12 PS                   2:43.80    2:40.49 JO     
       34.76  1:15.02  2:03.66  2:40.49                                    
 11 Arnas, Ashley G           12 CNSA                 2:42.45    2:40.65 JO     
       34.26  1:16.25  2:04.42  2:40.65                                    
 12 Raagas, Kiana M           12 PS                   2:45.57    2:41.55 JO     
       35.97  1:17.69  2:04.35  2:41.55                                    
 13 Dang, Megan V             11 RAQ                  2:44.67    2:43.45 JO     
       34.03  1:16.46  2:07.26  2:43.45                                    
 14 Schmidt, Revere D         11 RSD                  2:47.74    2:48.11 JO     
       36.13  1:21.24  2:11.17  2:48.11                                    
 15 Seto, Vickie              12 UN                   2:48.56    2:48.29 JO     
       35.78  1:18.68  2:48.29                                             
 -- Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 2:43.78         DQ        
       35.58  1:17.52  2:06.07       DQ                                    
 
Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:25.89     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.79  ZONE
                2:54.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   2:29.83    2:30.85 qZONE  
     1:11.51  2:30.85                                                      
  2 Lundgren, Emily L         12 SBA                  2:34.06    2:35.10 qZONE  
     1:14.14  2:35.10                                                      
  3 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  2:32.90    2:36.36 qZONE  
              1:14.33  2:36.36                                             
  4 Cerceo, Talia L           12 NCA                  2:36.34    2:37.44 qZONE  
     1:15.26  2:37.44                                                      
  5 Rowe, Ashley K            11 PS                   2:39.21    2:39.53 qJO    
              1:14.01  2:39.53                                             
  6 Seto, Valerie             12 UN                   2:46.44    2:39.84 qJO    
     1:16.09  2:39.84                                                      
  7 Huang, Katherine M        12 NCA                  2:42.47    2:40.36 qJO    
     1:15.72  2:40.36                                                      
  8 Boese, Natalia L          12 RSD                  2:44.19    2:42.39 qJO    
     1:15.86  2:42.39                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arnas, Ashley G           12 CNSA                 2:45.61    2:42.45 qJO    
              1:15.79  2:42.45                                             
 10 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 2:51.17    2:43.78 qJO    
     1:18.13  2:43.78                                                      
 11 Diep, Allyson K           12 PS                   2:43.19    2:43.80 qJO    
              1:15.70  2:43.80                                             
 12 Dang, Megan V             11 RAQ                  2:45.97    2:44.67 qJO    
     1:17.86  2:44.67                                                      
 13 Raagas, Kiana M           12 PS                   2:45.47    2:45.57 qJO    
     1:18.75  2:45.57                                                      
 14 Martha, Aranza O          12 SBA                  2:40.05    2:46.07 qJO    
     1:17.30  2:46.07                                                      
 15 Schmidt, Revere D         11 RSD                  2:49.65    2:47.74 qJO    
     1:20.45  2:47.74                                                      
 16 Seto, Vickie              12 UN                   2:51.20    2:48.56 qJO    
     1:17.78  2:48.56                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCormick, Kaylin S       12 NCA                  2:54.11    2:49.74 JO     
              1:18.83  2:49.74                                             
 18 Mah, Maxine               12 PAC                  2:49.63    2:50.57 JO     
     1:18.71  2:50.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Perez, Paulina            12 PS                   2:52.69    2:51.37 JO     
     1:19.80  2:51.37                                                      
 20 Luu, Emmy M               11 PAC                  2:52.77    2:51.87 JO     
     1:20.59  2:51.87                                                      
 21 Gonzales, Camryn E        12 CAST                 2:47.68    2:52.23 JO     
              1:20.57  2:52.23                                             
 22 Wu, Christine S           12 PAC                  2:52.45    2:53.37 JO     
              1:20.53  2:53.37                                             
 23 Gan, Jessie               12 PS                   2:34.16Y   2:54.04 JO     
              1:20.86  2:54.04                                             
 24 Hackman, Dani R           12 NCA                  2:32.73Y   2:54.52        
              1:23.75  2:54.52                                             
 25 Cox, Izzy J               11 MRA                  2:34.08Y   2:54.80        
              1:26.99  2:54.80                                             
 26 Kirtland, Amanda L        12 PS                   2:53.71    2:55.30        
     1:26.45  2:55.30                                                      
 27 Burnworth, Hannah M       12 HSA                  2:52.78    2:57.44        
              1:25.49  2:57.44                                             
 28 Allen, Rory C             12 CNSA                 2:50.43    2:58.40        
              1:24.92  2:58.40                                             
 
Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:23.43     7/30/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:20.23      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:32.99  ZONE
                2:44.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brooker, Anna C           14 NCA                  2:29.77    2:23.82 ZONE   
       30.91  1:06.38  1:51.02  2:23.82                                    
  2 Arzave, Juli              14 SBA                  2:31.49    2:29.03 ZONE   
       32.92  1:13.20  1:56.67  2:29.03                                    
  3 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  2:31.01    2:29.74 ZONE   
       33.17  1:12.73  2:29.74                                             
  4 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:32.72    2:30.28 ZONE   
       32.39  1:09.95  1:57.20  2:30.28                                    
  5 Nguyen, Katie L           14 PS                   2:30.29    2:31.76 ZONE   
       33.41  1:11.32  1:57.18  2:31.76                                    
  6 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  2:33.62    2:32.57 ZONE   
       34.06  1:12.61  1:58.24  2:32.57                                    
  7 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 2:33.51    2:33.14 JO     
       33.02  1:12.29  1:57.79  2:33.14                                    
  8 Ryan, Keely D             14 NCA                  2:33.42    2:33.33 JO     
       32.50  1:10.92  1:59.29  2:33.33                                    
B - Final
  9 Fanta, Greta M            14 NCA                  2:36.76    2:31.96 ZONE   
       32.17  1:12.64  1:59.24  2:31.96                                    
 10 Martinez, Isabella S      14 PAC                  2:33.64    2:33.10 JO     
       33.32  1:14.40  1:58.04  2:33.10                                    
 11 Thomas, Blest M           13 SDY                  2:34.64    2:34.21 JO     
       31.96  1:09.36  2:34.21                                             
 12 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  2:37.58    2:34.36 JO     
       31.93  1:11.76  1:59.73  2:34.36                                    
 13 Ryan, Sophia J            13 NCA                  2:35.27    2:34.58 JO     
       32.92  1:13.51  2:00.48  2:34.58                                    
 14 Lieu, Krystal T           13 NCA                  2:38.31    2:34.90 JO     
       34.59  1:14.51  1:59.08  2:34.90                                    
 15 Lingham, Lindsey E        13 PS                   2:36.33    2:35.87 JO     
       33.95  1:15.08  2:01.23  2:35.87                                    
 16 Madden, Rebecca C         13 RSD                  2:37.27    2:36.19 JO     
              1:15.05  2:36.19                                             
 
Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:23.43     7/30/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:20.23      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:32.99  ZONE
                2:44.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brooker, Anna C           14 NCA                  2:33.95    2:29.77 qZONE  
              1:08.70  2:29.77                                             
  2 Nguyen, Katie L           14 PS                   2:32.75    2:30.29 qZONE  
              1:10.92  2:30.29                                             
  3 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  2:36.54    2:31.01 qZONE  
              1:13.21  2:31.01                                             
  4 Arzave, Juli              14 SBA                  2:36.10    2:31.49 qZONE  
     1:12.49  2:31.49                                                      
  5 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:30.00    2:32.72 qZONE  
              1:10.25  2:32.72                                             
  6 Gharbaoui, Leanna         14 PAC                  2:35.37    2:32.76 qZONE  
     1:11.49  2:32.76                                                      
  7 Ryan, Keely D             14 NCA                  2:38.21    2:33.42 qJO    
     1:10.81  2:33.42                                                      
  8 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 2:35.74    2:33.51 qJO    
              1:11.23  2:33.51                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  2:36.78    2:33.62 qJO    
              1:13.07  2:33.62                                             
 10 Martinez, Isabella S      14 PAC                  2:38.18    2:33.64 qJO    
              1:15.23  2:33.64                                             
 11 Thomas, Blest M           13 SDY                  2:20.87Y   2:34.64 qJO    
     1:12.21  2:34.64                                                      
 12 Ryan, Sophia J            13 NCA                  2:31.75    2:35.27 qJO    
     1:12.84  2:35.27                                                      
 13 Lingham, Lindsey E        13 PS                   2:37.30    2:36.33 qJO    
     1:14.58  2:36.33                                                      
 14 Fanta, Greta M            14 NCA                  2:37.86    2:36.76 qJO    
              1:13.88  2:36.76                                             
 15 Madden, Rebecca C         13 RSD                  2:41.61    2:37.27 qJO    
     1:15.07  2:37.27                                                      
 16 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  2:38.88    2:37.58 qJO    
              1:13.30  2:37.58                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lieu, Krystal T           13 NCA                  2:39.23    2:38.31 JO     
     1:13.37  2:38.31                                                      
 18 Whitaker, Mia J           14 PS                   2:21.49Y   2:38.67 JO     
     1:13.78  2:38.67                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Younce, Jean C            13 CNSA                 2:35.43    2:38.71 JO     
              1:13.52  2:38.71                                             
 20 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                  2:43.92    2:38.98 JO     
     1:15.89  2:38.98                                                      
 21 Schulze, Natalie A        13 PS                   2:38.85    2:39.25 JO     
              1:20.34  2:39.25                                             
 22 Chou, Evelyn              14 RSD                  2:42.67    2:39.28 JO     
     1:17.75  2:39.28                                                      
 23 Hall, Laney J             13 HSA                  2:20.55Y   2:39.83 JO     
     1:12.39  2:39.83                                                      
 24 Palmroos, Maja L          13 NCA                  2:21.49Y   2:39.94 JO     
     1:14.70  2:39.94                                                      
 25 Lyon, Taylor C            13 RSD                  2:39.79    2:40.67 JO     
              1:14.70  2:40.67                                             
 26 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  2:41.86    2:41.21 JO     
              1:12.83  2:41.21                                             
 27 Wilson, Natalie J         14 NCA                  2:44.47    2:41.36 JO     
     1:17.42  2:41.36                                                      
 28 Dolphina, Jasira          13 RSD                  2:42.74    2:41.96 JO     
              1:14.78  2:41.96                                             
 29 Harvey, Noelle E          13 NCA                  2:42.41    2:43.04 JO     
              1:17.14  2:43.04                                             
 30 Lopez, Alejandra J        13 SBA                  2:23.25Y   2:43.22 JO     
              1:16.62  2:43.22                                             
 31 Parker, Riley L           14 NCA                  2:41.44    2:43.82 JO     
              1:18.06  2:43.82                                             
 32 Swift, Gillian G          13 NCA                  2:43.43    2:43.99 JO     
     1:19.75  2:43.99                                                      
 33 Cong, Charlotte R         14 PAC                  2:24.17Y   2:44.85        
              1:17.09  2:44.85                                             
 34 Ouyang, Olivia L          13 NCA                  2:26.08Y   2:45.89        
              1:17.22  2:45.89                                             
 35 Schobert Conrique, Chant  13 UN                   2:43.82    2:46.36        
     1:20.71  2:46.36                                                      
 36 Wetzel, Kate J            14 RSD                  2:26.05Y   2:53.68        
              1:17.27  2:53.68                                             
 
Event 7  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:19.65     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fox, Juliana M            16 PS                   2:26.50    2:24.85 JO     
       30.79  1:06.81  1:49.87  2:24.85                                    
  2 Ladman, Lindsay A         18 NCA                  2:29.90    2:27.82 JO     
       31.38  1:09.05  1:54.51  2:27.82                                    
  3 Thomas, Mia I             15 NCA                  2:28.50    2:27.91 JO     
       31.49  1:10.47  1:54.16  2:27.91                                    
  4 Nowaski, Danielle P       15 CAST                 2:29.74    2:28.98 JO     
       31.68  1:08.48  1:55.60  2:28.98                                    
  5 Yang, Crystal             16 NCA                  2:31.36    2:29.49 JO     
       32.44  1:11.19  1:55.09  2:29.49                                    
  6 Bram, Isabella F          15 NCA                  2:31.07    2:31.06 JO     
       33.34  1:13.63  1:57.90  2:31.06                                    
  7 Giordano, Morgan K        17 CAST                 2:32.09    2:32.79 JO     
       32.76  1:14.32  1:59.00  2:32.79                                    
  8 Logan, Gillian N          18 PS                   2:32.86    2:36.83 JO     
       33.02  1:14.95  2:00.07  2:36.83                                    
B - Final
  9 Taggart, Erin G           15 RSD                  2:33.66    2:31.94 JO     
       32.73  1:13.32  1:57.48  2:31.94                                    
 10 Cho, Amelia A             15 RSD                  2:34.03    2:32.22 JO     
              1:15.09  1:57.55  2:32.22                                    
 11 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  2:36.71    2:33.15 JO     
       33.24  1:12.90  1:56.71  2:33.15                                    
 12 Yngson, Angelika V        17 SBA                  2:33.35    2:33.71 JO     
       33.42  1:14.72  1:58.64  2:33.71                                    
 13 Lam, Leanne L             15 PS                   2:36.20    2:34.29 JO     
       32.97  1:15.69  1:58.46  2:34.29                                    
 14 Anderson, Lindsey D       17 PAC                  2:34.81    2:34.42 JO     
       32.77  1:10.89  1:58.29  2:34.42                                    
 15 Morris, Samantha D        18 PS                   2:35.89    2:35.04 JO     
       33.03  1:11.86  1:59.99  2:35.04                                    
 16 DeLegge, Breena M         15 HSA                  2:35.50    2:36.48 JO     
       32.84  1:11.90  2:36.48                                             
 
Event 7  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 2:19.65     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:38.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fox, Juliana M            16 PS                   2:36.71    2:26.50 qJO    
              1:06.66  2:26.50                                             
  2 Thomas, Mia I             15 NCA                  2:28.26    2:28.50 qJO    
     1:10.52  2:28.50                                                      
  3 Nowaski, Danielle P       15 CAST                 2:30.78    2:29.74 qJO    
              1:09.42  2:29.74                                             
  4 Ladman, Lindsay A         18 NCA                  2:31.79    2:29.90 qJO    
              1:10.12  2:29.90                                             
  5 Bram, Isabella F          15 NCA                  2:33.67    2:31.07 qJO    
              1:12.33  2:31.07                                             
  6 Yang, Crystal             16 NCA                  2:33.39    2:31.36 qJO    
     1:11.73  2:31.36                                                      
  7 Giordano, Morgan K        17 CAST                 2:33.12    2:32.09 qJO    
              1:14.57  2:32.09                                             
  8 Logan, Gillian N          18 PS                   2:32.15    2:32.86 qJO    
     1:13.46  2:32.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yngson, Angelika V        17 SBA                  2:33.42    2:33.35 qJO    
              1:13.69  2:33.35                                             
 10 Taggart, Erin G           15 RSD                  2:34.41    2:33.66 qJO    
     1:12.60  2:33.66                                                      
 11 Cho, Amelia A             15 RSD                  2:37.63    2:34.03 qJO    
     1:15.82  2:34.03                                                      
 12 Anderson, Lindsey D       17 PAC                  2:17.60Y   2:34.81 qJO    
     1:12.33  2:34.81                                                      
 13 Christensen, Taylor G     16 HSA                  2:34.68    2:34.99 qJO    
              1:13.96  2:34.99                                             
 14 DeLegge, Breena M         15 HSA                  2:35.64    2:35.50 qJO    
              1:11.12  2:35.50                                             
 15 Morris, Samantha D        18 PS                   2:32.33    2:35.89 qJO    
              1:11.26  2:35.89                                             
 16 Lam, Leanne L             15 PS                   2:36.92    2:36.20 qJO    
              1:16.57  2:36.20                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tran, Emily B             15 PS                   2:35.31    2:36.52 JO     
     1:16.25  2:36.52                                                      
 18 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  2:14.22Y   2:36.71 JO     
              1:14.68  2:36.71                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Le, Audrey A              16 PAC                  2:37.27    2:37.18 JO     
              1:12.90  2:37.18                                             
 20 Necochea, Madison S       16 HSA                  2:38.50    2:38.51 JO     
              1:14.20  2:38.51                                             
 21 Weller, Megan E           15 CNSA                 2:35.25    2:40.68        
              1:16.29  2:40.68                                             
 -- Sumrow, Amanda K          19 HSA                  2:27.84   X2:29.14 JO     
              1:11.05  2:29.14                                             
 -- Rakotz, Talia T           17 RSD                  2:36.75         DQ        
     1:11.79       DQ                                                      
 
Event 9  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:37.05        1993 Erin Corn, UPPR                            
         SDI: # 4:30.07        1989 Laurie Kline, BFST                         
                4:55.39  ZONE
                5:23.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Castillo, Paola I         12 SBA                  4:41.92    4:38.74 ZONE   
       30.81  1:05.08  1:40.78  2:16.52  2:52.61  3:28.52  4:04.36  4:38.74
  2 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 4:58.66    4:53.96 ZONE   
       33.91  1:10.97  1:49.29  2:26.72  3:04.33  3:41.09  4:18.01  4:53.96
  3 Parsons, Jamie L          12 SBA                  4:54.45    4:55.51 JO     
       32.79  1:09.26  1:47.44  2:24.84  3:03.32  3:40.61  4:18.28  4:55.51
  4 Lora, Mirsha              12 SBA                  4:52.58    4:57.16 JO     
       33.05  1:09.21  1:47.41  2:25.77  3:04.07  3:41.45  4:19.89  4:57.16
  5 Cerceo, Talia L           12 NCA                  4:59.34    4:59.42 JO     
       33.22  1:10.76  1:50.06  2:28.08  3:07.10  3:45.97  4:24.11  4:59.42
  6 Ruane, Maegan E           12 SBA                  5:08.74    5:02.97 JO     
       34.17  1:11.85  1:50.05  2:29.08  3:08.41  3:48.10  4:26.24  5:02.97
  7 Schmidt, Revere D         11 RSD                  5:06.67    5:04.77 JO     
       34.91  1:12.78  1:51.73  2:30.36  3:09.15  3:47.88  4:26.26  5:04.77
  8 Brecht, Natalie R         12 PS                   5:14.96    5:20.12 JO     
       36.35  1:15.72  1:56.59  2:37.02  3:18.34  3:58.98  4:40.38  5:20.12
 
Event 9  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:37.05        1993 Erin Corn, UPPR                            
         SDI: # 4:30.07        1989 Laurie Kline, BFST                         
                4:55.39  ZONE
                5:23.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Castillo, Paola I         12 SBA                  4:45.06    4:41.92 qZONE  
     1:05.71  2:17.83  3:30.85  4:41.92                                    
  2 Lora, Mirsha              12 SBA                  4:56.14    4:52.58 qZONE  
              1:08.23           2:23.08           3:39.05  4:52.58         
  3 Parsons, Jamie L          12 SBA                  5:01.90    4:54.45 qZONE  
              1:09.45           2:24.49           3:40.19  4:54.45         
  4 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 5:05.15    4:58.66 qJO    
     1:12.89  2:29.78  3:45.45  4:58.66                                    
  5 Cerceo, Talia L           12 NCA                  4:56.38    4:59.34 qJO    
     1:11.96  2:29.17  3:45.94  4:59.34                                    
  6 Schmidt, Revere D         11 RSD                  5:11.18    5:06.67 qJO    
     1:12.19  2:29.81  3:48.69  5:06.67                                    
  7 Ruane, Maegan E           12 SBA                  5:12.84    5:08.74 qJO    
              1:12.42           2:32.33           3:51.71  5:08.74         
  8 Brecht, Natalie R         12 PS                   5:18.74    5:14.96 qJO    
              1:16.36           2:37.41           3:58.32  5:14.96         
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Elizabeth D          11 ICAC                 5:56.99Y   5:15.23 JO     
              1:14.52           2:35.92           3:57.59  5:15.23         
 10 Hackman, Dani R           12 NCA                  5:16.61    5:16.77 JO     
     1:14.93  2:36.06  3:58.25  5:16.77                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Macaulay, Lulu L          12 RAQ                  5:22.79    5:19.31 JO     
              1:15.16           2:37.06           3:59.73  5:19.31         
 12 Burnworth, Hannah M       12 HSA                  5:10.16    5:21.89 JO     
              1:17.07           2:39.15           4:00.92  5:21.89         
 13 Morgan, Chloe N           11 MRA                  5:55.62Y   5:24.13        
     1:16.42  2:39.78  4:02.62  5:24.13                                    
 14 Preston, Tiana L          11 NCA                  5:22.50    5:31.65        
     1:15.81  2:40.73  4:06.34  5:31.65                                    
 
Event 11  Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 17:27.41        1981 Tami Bruce, UNAT                          
         SDI: # 16:54.54     8/17/85 Michelle Butcher, HSA                     
                18:49.09  ZONE
                20:35.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arzave, Juli              14 SBA                 17:29.85   17:25.68*ZONE   
              1:05.15           2:14.70           3:24.06           4:34.06
              5:44.21           6:54.20           8:04.47           9:14.75
             10:25.31          11:35.64          12:46.05          13:57.11
             15:07.85          16:18.24 17:25.68                           
  2 Brecht, Katie A           14 PS                  20:00.96   18:19.56 ZONE   
              1:08.96           2:21.55           3:33.74           4:46.01
              5:59.09           7:12.32           8:26.21           9:39.81
             10:54.41          12:08.96          13:23.79          14:38.58
             15:53.23          17:07.79 18:19.56                           
  3 Schulze, Natalie A        13 PS                  18:41.48   18:37.18 ZONE   
              1:09.05           2:22.12           3:36.44           4:51.21
              6:05.95           7:20.77           8:35.87           9:51.26
             11:05.82          12:21.74          13:37.29          14:53.29
             16:09.43          17:24.45 18:37.18                           
  4 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                 19:30.57   18:37.31 ZONE   
              1:09.18           2:22.92           3:36.44           4:50.44
              6:05.49           7:20.06           8:34.75           9:50.26
             11:05.97          12:21.71          13:38.00          14:52.92
             16:09.40          17:24.91 18:37.31                           
  5 Davila, Pia P             13 SBA                 20:14.99   19:15.43 JO     
              1:09.85           2:25.70           3:41.93           4:58.25
              6:13.77           7:31.06           8:48.89          10:06.80
             11:25.78          12:44.65          14:03.68          15:22.60
             16:42.65          18:00.37 19:15.43                           
  6 Ren, Lindsey Y            14 RSD                 18:39.02   19:16.73 JO     
              1:08.82           2:23.10           3:37.78           4:53.45
              6:10.68           7:28.30           8:46.74          10:05.98
             11:24.54          12:42.83          14:00.90          15:20.96
             16:40.71          17:59.44 19:16.73                           
  7 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                 19:20.17   19:28.34 JO     
              1:09.93           2:24.79           3:40.75           4:57.76
              6:16.38           7:36.09           8:55.39          10:14.73
             11:34.82          12:53.95          14:13.36          15:32.06
             16:50.31          18:09.35 19:28.34                           
  8 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                 19:34.66   19:30.97 JO     
              1:10.83           2:25.88           3:40.83           4:56.63
              6:13.22           7:29.81           8:46.23          10:04.08
             11:22.45          12:42.64          14:04.79          15:28.38
             16:51.21          18:12.31 19:30.97                           
  9 Lyon, Taylor C            13 RSD                 20:09.39   19:38.09 JO     
              1:13.44           2:32.15           3:52.36           5:12.45
              6:32.80           7:52.60           9:10.36          10:28.01
             11:46.79          13:04.59          14:22.08          15:41.28
             17:01.00          18:20.71 19:38.09                           
 10 Gidley, Erin A            13 SBA                 20:13.30   19:46.35 JO     
              1:10.91           2:29.00           3:48.53           5:07.74
              6:27.94           7:48.33           9:07.43          10:24.92
             11:44.46          13:03.04          14:25.34          15:48.17
             17:09.82          18:31.23 19:46.35                           
 11 Estrada, Laura L          13 SBA                 19:52.62   19:46.83 JO     
              1:11.08           2:28.11           3:46.03           5:04.59
              6:23.40           7:42.41           9:02.40          10:22.05
             11:42.55          13:03.73          14:24.73          15:45.72
             17:06.97          18:27.21 19:46.83                           
 12 Heineken, Sarah R         14 NCA                 19:58.63Y  20:20.85 JO     
              1:12.25           2:31.89           3:51.92           5:13.54
              6:35.30           7:57.51           9:20.28          10:43.32
             12:06.04          13:29.59          14:52.95          16:14.88
             17:38.62          19:00.76 20:20.85                           
 -- Lopez, Alejandra J        13 SBA                 20:24.01  x20:48.66        
              1:12.43           2:32.52           3:54.84           5:18.34
              6:42.69           8:07.64           9:32.43          10:56.99
             12:21.76          13:46.62          15:11.99          16:36.70
             18:01.88          19:26.41 20:48.66                           
 
Event 13  Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 17:16.62     7/28/11 Molly Barry, NCA                          
                20:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                 17:48.26   17:42.47 JO     
              1:06.25           2:15.59           3:24.89           4:34.19
              5:43.80           6:54.00           8:04.80           9:16.60
             10:28.32          11:40.30          12:52.29          14:04.55
             15:17.93          16:30.74 17:42.47                           
  2 Pham, Halan               15 NCA                 18:49.87   18:05.14 JO     
              1:08.03           2:19.93           3:31.78           4:43.89
              5:56.18           7:08.16           8:21.41           9:34.73
             10:48.37          12:02.92          13:15.97          14:29.89
             15:43.31          16:56.19 18:05.14                           
  3 Bram, Isabella F          15 NCA                 18:42.17   18:06.45 JO     
              1:09.80           2:21.70           3:34.33           4:46.65
              5:58.88           7:11.77           8:25.16           9:38.24
             10:51.34          12:04.49          13:17.34          14:30.87
             15:44.33          16:56.31 18:06.45                           
  4 Logan, Gillian N          18 PS                  18:28.85   18:29.38 JO     
              1:08.91           2:21.44           3:34.97           4:49.04
              6:03.83           7:18.24           8:33.01           9:47.93
             11:02.71          12:17.26          13:30.66          14:45.52
             16:00.19          17:15.63 18:29.38                           
  5 Leblanc, Heloise          16 UN                  18:16.62   18:34.20 JO     
              1:08.13           2:20.43           3:33.44           4:46.83
              6:01.19           7:15.62           8:30.66           9:45.82
             11:01.36          12:17.01          13:32.43          14:47.68
             16:03.28          17:19.36 18:34.20                           
  6 Giordano, Morgan K        17 CAST                18:12.59   18:41.44 JO     
              1:07.96           2:19.17           3:29.80           4:41.47
              5:55.27           7:10.05           8:25.34           9:41.42
             10:58.32          12:15.59          13:32.37          14:49.52
             16:07.23          17:24.86 18:41.44                           
  7 Shields, Paige A          15 RSD                 19:12.17   18:43.72 JO     
              1:10.48           2:24.48           3:38.13           4:52.11
              6:06.11           7:20.44           8:35.13           9:50.55
             11:06.21          12:22.19          13:38.51          14:54.91
             16:11.55          17:28.97 18:43.72                           
  8 Kredich, Hannah K         17 PS                  18:59.46   19:04.93 JO     
              1:10.33           2:24.61           3:41.00           4:57.09
              6:13.67           7:30.56           8:46.89          10:03.52
             11:21.31          12:39.35          13:57.18          15:14.99
             16:32.09          17:48.74 19:04.93                           
  9 Smith, Natalie C          16 PS                  18:39.07   19:23.12 JO     
              1:09.57           2:26.57           3:43.77           5:01.50
              6:18.46           7:35.97           8:54.14          10:11.75
             11:30.51          12:48.97          14:07.67          15:27.25
             16:46.84          18:05.25 19:23.12                           
 10 Pulido, Izzy A            15 RAQ                 19:38.77   19:24.86 JO     
              1:13.62           2:32.32           3:50.86           5:09.33
              6:27.48           7:46.45           9:05.05          10:23.49
             11:42.09          13:00.30          14:18.32          15:35.99
             16:53.79          18:10.49 19:24.86                           
 11 Rivas, Paola F            17 SBA                 19:46.34   19:24.92 JO     
              1:11.32           2:27.50           3:45.91           5:04.92
              6:23.50           7:42.72           9:02.18          10:20.34
             11:39.24          12:57.95          14:16.72          15:35.45
             16:54.25          18:11.20 19:24.92                           
 12 Wells, Elina K            15 CAST                19:03.49   19:49.36 JO     
              1:10.28           2:25.58           3:41.14           4:57.76
              6:15.32           7:34.10           8:53.82          10:14.01
             11:34.62          12:56.03          14:17.17          15:39.61
             17:02.45          18:26.12 19:49.36                           
 13 Berrios-Rivera, Natalia   15 Blue Fins           19:12.73Y  19:56.07 JO     
              1:14.83           2:33.77           3:52.95           5:12.30
              6:31.29           7:51.17           9:11.34          10:31.32
             11:51.70          13:12.22          14:32.99          15:54.10
             17:15.06          18:36.57 19:56.07                           
 14 Greco, Sophia R           17 WAVE                19:20.63Y  20:04.05 JO     
              1:13.39           2:31.41           3:50.96           5:11.23
              6:31.45           7:51.19           9:12.12          10:34.70
             11:56.06          13:17.74          14:39.91          16:01.80
             17:23.69          18:45.05 20:04.05                           
 
Event 15  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 8:49.55     7/29/05 NCA, NCA                                   
         SDI: # 8:46.89     8/12/78 CNSA, CNSA                                 
               10:09.49  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         9:11.00    9:04.31 JO     
     1) Fanta, Greta M 14               2) Swift, Gillian G 13            
     3) Wilson, Natalie J 14            4) Brooker, Anna C 14             
       30.77  1:04.76  1:40.14  2:14.84  2:47.55  3:23.11  3:58.81  4:33.30
     5:05.84  5:41.32  6:17.78  6:53.24  7:23.53  7:57.05  8:31.21  9:04.31
  2 South Bay Aquatics  'A'                           9:07.58    9:09.00 JO     
     1) Chavez-Varela, Sofia 13         2) Estrada, Laura L 13            
     3) Villa-Jimenez, Itzel 14         4) Arzave, Juli 14                
       32.17  1:06.27  2:49.75  3:26.18                             4:39.07
     5:11.05  5:47.21  6:23.82  6:58.60  7:28.85  8:01.97  8:36.31  9:09.00
  3 Rancho San Dieguito  'A'                          9:17.90    9:09.86 JO     
     1) Ren, Lindsey Y 14               2) Peterson, Morgan I 14          
     3) Lyon, Taylor C 13               4) Chou, Evelyn 14                
       30.48  1:04.03  1:39.72  2:14.59  2:45.18  3:20.05  3:56.78  4:31.23
     5:03.29  5:39.71  6:16.80  6:54.17  7:26.00  8:00.16  8:35.50  9:09.86
  4 North Coast Aquatics  'B'                         9:23.98    9:15.30 JO     
     1) Ryan, Sophia J 13               2) Ryan, Keely D 14               
     3) Dorostkar, Carlie M 14          4) Pentlarge, Catie A 14          
       32.70  1:07.38  1:43.29  2:17.41  2:49.61  3:25.25  4:02.02  4:36.89
     5:08.88  5:44.10  6:20.43  6:55.91  7:27.93  8:03.00  8:39.63  9:15.30
  5 Pacific Swim  'A'                                 9:14.36    9:18.97 JO     
     1) Schulze, Natalie A 13           2) Whitaker, Mia J 14             
     3) Brecht, Katie A 14              4) Nguyen, Katie L 14             
       32.75  1:08.53  1:45.94  2:21.90  2:54.00  3:29.26           4:40.90
     5:13.32  5:49.01  6:26.10  7:02.47  7:33.85  8:07.94  8:43.60  9:18.97
  6 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               9:30.00    9:22.94 JO     
     1) Zhang, Charlotte L 13           2) Cong, Charlotte R 14           
     3) Martinez, Isabella S 14         4) Collins, Cami 13               
       32.15  1:07.34  1:42.58  2:17.08  2:50.55  3:27.63  4:07.21  4:46.54
     5:20.34  5:56.45  7:40.48  8:14.88  8:49.69  9:22.94                  
  7 South Bay Aquatics  'B'                           9:32.11    9:26.69 JO     
     1) Cuellar Andrade, Ina S 14       2) Gidley, Erin A 13              
     3) Pangelinan, Brenna J 14         4) Davila, Pia P 13               
       32.46  1:07.50  1:44.25  2:19.47  2:50.72  3:26.69  4:04.71  4:41.84
     5:14.27  5:50.25  6:27.30  7:03.91  7:35.93  8:12.01  8:50.14  9:26.69
  8 Rancho San Dieguito  'B'                          9:45.29    9:34.48 JO     
     1) Woelkers, Megan E 14            2) Madden, Rebecca C 13           
     3) Dolphina, Jasira 13             4) Wetzel, Kate J 14              
       33.02  1:07.57  1:44.26  2:20.94  2:54.24  3:29.77  4:06.61  4:42.29
     5:16.31  5:53.30  6:31.19  7:05.93  7:38.81  8:15.93  8:55.93  9:34.48
  9 Heartland Swimming Association  'A'               9:29.85    9:42.60 JO     
     1) Widener, Brandi J 14            2) Willett, Aurelia P 14          
     3) Coons, Kaitlyn M 14             4) Hall, Laney J 13               
       32.55  1:08.78  1:46.96  2:35.49  2:58.96  3:36.13  4:14.71  5:01.66
              6:06.06  6:45.45  7:25.46  7:54.55  8:28.14  9:04.89  9:42.60
 10 Pacific Swim  'B'                                 9:46.44    9:46.00 JO     
     1) Rowe, Isabelle G 13             2) Kidd, Katie 13                 
     3) Jelsma, Margaret B 14           4) Lingham, Lindsey E 13          
       32.22  1:08.16  1:45.15  2:21.44  2:53.88  3:31.37  4:12.85  4:51.91
     5:25.43  6:03.09  6:44.15  7:22.13  7:54.98  8:31.55  9:09.58  9:46.00
 -- College Area Swim Team  'A'                       9:39.38         DQ        
     1) Moultrie, Taylor M 14           2) Johnston, Shelby D 14          
     3) Simonelli, Pearl P 13           4) Balsley, Carina J 14           
       31.38  1:07.11  1:43.74  2:20.66  2:52.78  3:29.95  4:08.11  4:45.65
     5:22.47  6:04.25  6:46.29  7:26.47  7:59.73  8:37.73  9:17.54       DQ
 
Event 17  Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 8:31.14     7/28/11 NCA, NCA                                   
         SDI: # 8:27.02      8/5/03 NCA, NCA                                   
                9:58.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 College Area Swim Team  'A'                       8:50.98    8:45.88 JO     
     1) Nowaski, Danielle P 15          2) Giordano, Morgan K 17          
     3) Holden, Cassidy R 16            4) Nowaski, Sarah N 18            
       31.35  1:04.20  1:37.48  2:09.91  2:41.00  3:14.93  3:50.15  4:23.86
     4:55.28  5:29.96  6:05.77  6:40.44  7:09.60  7:41.13  8:13.99  8:45.88
  2 North Coast Aquatics  'A'                         8:40.00    8:51.79 JO     
     1) Pham, Halan 15                  2) Yang, Crystal 16               
     3) Bram, Isabella F 15             4) Thomas, Mia I 15               
       30.77  1:04.33  1:38.76  2:12.25  2:43.40  3:16.71  3:51.27  4:25.22
     4:56.73  5:31.07  6:04.76  6:38.29  7:08.60  7:42.62  8:17.80  8:51.79
  3 Rancho San Dieguito  'A'                          8:42.90    8:54.66 JO     
     1) Chen, Winnie X 16               2) Cosgrove, Maddie M 18          
     3) McClelland, Cora L 18           4) Rhee, Rachel Y 15              
       31.85  1:05.83  1:40.98  2:14.61  2:45.06  3:19.22  3:55.38  4:31.00
              5:37.19  6:12.83  6:47.39  7:15.92  7:48.05  8:21.88  8:54.66
  4 Pacific Swim  'A'                                 9:14.53    9:12.34 JO     
     1) Morris, Samantha D 18           2) Schmidt, Sam K 18              
     3) Toetter, Micah N 17             4) Vega, Marci M 17               
       32.62  1:08.12  1:44.87  2:20.30  2:53.08  3:28.64  4:04.56  4:40.04
     5:10.81  5:44.82  6:19.20  6:53.06  7:24.57  7:59.86  8:36.65  9:12.34
  5 South Bay Aquatics  'A'                           9:12.40    9:17.23 JO     
     1) Tapia, Kristine F 15            2) Rivas, Paola F 17              
     3) Lundgren, Elisabeth A 16        4) Yngson, Angelika V 17          
       31.58  1:04.72  1:40.90  2:16.92  2:49.43  3:25.88  4:03.71  4:40.74
     5:12.69  5:48.18  6:24.61  7:01.06  7:32.78  8:07.05  8:43.49  9:17.23
  6 Rancho San Dieguito  'B'                          9:27.64    9:17.84 JO     
     1) Boese, Isabela K 16             2) Rosenthal, Danielle V 15       
     3) Shields, Paige A 15             4) Cho, Amelia A 15               
       31.26  1:05.67  1:40.45  2:15.11  2:46.44  3:21.41  3:58.70  4:35.23
     5:07.50  5:41.88  6:18.00  6:53.11  7:25.88  8:02.45  8:40.55  9:17.84
  7 College Area Swim Team  'B'                       9:11.90    9:20.09 JO     
     1) Kelly, Mckenzie E 16            2) Ishikawa, Trinity S 16         
     3) Lynch, Taylor C 18              4) Sanchez, Itzel E 17            
       32.52  1:06.81  1:42.17  2:17.33  2:49.14  3:24.38  4:00.77  4:36.62
              5:46.57  6:24.22  7:01.00  7:33.08  8:07.71  8:44.01  9:20.09
  8 Heartland Swimming Association  'A'               9:14.00    9:22.72 JO     
     1) Christensen, Taylor G 16        2) Christensen, Kendall A 16      
     3) Necochea, Madison S 16          4) DeLegge, Breena M 15           
       31.99  1:06.21  1:41.07  2:14.83  2:47.63  3:24.54  4:02.55  4:40.35
     5:13.67  5:51.82  6:30.28  7:07.49  7:37.86  8:11.97  8:47.61  9:22.72
  9 Pacific Swim  'B'                                 9:41.78    9:42.80 JO     
     1) Mabe, Emma L 17                 2) Ekaireb, Emily N 15            
     3) Abouchabki, Martine 16          4) Kredich, Hannah K 17           
       34.63  1:12.26  1:51.83  2:29.41  3:02.78  3:38.60  4:17.63  4:55.56
     5:28.85  6:06.55  6:44.63  7:21.60  7:54.03  8:29.72  9:06.65  9:42.80
 
Event 19  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 5:29.39     7/24/15 Emily Lundgren, SBA                        
         SDI: # 5:07.83     1/16/04 Jessica Schmitt, NCA                       
                5:51.89  ZONE
                6:31.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   5:14.87    5:10.13*ZONE   
              2:26.05  3:59.88  5:10.13                                    
  2 Lundgren, Emily L         12 SBA                  5:20.63    5:21.00*ZONE   
     1:10.79  2:38.61  4:07.90  5:21.00                                    
  3 Rowe, Ashley K            11 PS                   5:36.82    5:35.07 ZONE   
              2:40.06  4:17.62  5:35.07                                    
  4 Seto, Valerie             12 UN                   6:03.99    5:40.11 ZONE   
              1:16.25           2:44.98           4:25.35  5:40.11         
  5 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 5:46.06    5:44.95 ZONE   
     1:18.49  2:49.34  4:30.02  5:44.95                                    
  6 Raagas, Kiana M           12 PS                   5:41.53    5:46.95 ZONE   
     1:21.48  2:51.16  4:27.11  5:46.95                                    
  7 Schmidt, Revere D         11 RSD                  6:03.29    5:55.13 JO     
              1:21.78           2:56.36           4:36.64  5:55.13         
  8 Seto, Vickie              12 UN                   6:12.47    6:00.73 JO     
              1:23.89           2:55.02           4:39.21  6:00.73         
  9 Parsons, Jamie L          12 SBA                  6:03.07    6:01.90 JO     
     1:18.81  2:53.56  4:40.34  6:01.90                                    
 10 Gonzales, Camryn E        12 CAST                 6:06.43    6:01.92 JO     
              1:22.07           2:55.75           4:39.74  6:01.92         
 11 Hackman, Dani R           12 NCA                  6:13.81    6:06.54 JO     
              1:26.61           3:01.42           4:49.13  6:06.54         
 12 Brecht, Natalie R         12 PS                   6:01.83    6:07.25 JO     
     1:23.85  2:59.37  4:47.96  6:07.25                                    
 13 Gan, Jessie               12 PS                   6:08.71    6:07.45 JO     
              1:20.60           4:47.02  6:07.45                           
 14 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                 6:08.19    6:10.55 JO     
              1:28.11           3:03.06           4:48.48  6:10.55         
 15 Ren, Maddy Y              11 RSD                  6:14.89    6:10.92 JO     
     1:21.13  2:59.10  4:47.12  6:10.92                                    
 16 Telfer, Caryn N           11 RSD                  6:21.37    6:11.51 JO     
     1:24.78  2:59.05  4:50.86  6:11.51                                    
 17 Lee, Yealin               12 SBA                  6:06.35    6:12.75 JO     
              1:25.02           4:48.67  6:12.75                           
 18 Fomuso, Jane Y            12 SBA                  6:20.69    6:13.66 JO     
     1:26.76  3:08.63  4:47.21  6:13.66                                    
 19 McNeff, Morgan E          12 NCA                  6:16.33    6:17.54 JO     
     1:25.83  3:02.11  4:52.01  6:17.54                                    
 20 Park, Lauren J            11 NCA                  6:29.12    6:19.86 JO     
              1:22.93           3:06.93           4:59.58  6:19.86         
 21 Peters, Alessandra J      11 NCA                  6:22.19    6:27.01 JO     
     1:26.84  3:09.36  5:00.01  6:27.01                                    
 -- Groom, Emily J            11 NCA                  6:27.93   x6:37.34        
     1:30.95  3:08.71  5:05.80  6:37.34                                    
 -- Rivas, Daniella A         12 SBA                  5:42.63Y  x6:44.09        
              1:30.24           3:20.14           5:18.25  6:44.09         
 -- Boese, Natalia L          12 RSD                  5:37.93         DQ        
     1:17.44  2:45.27  4:25.09       DQ                                    
 -- Molloy, Ava E             12 NCA                  5:46.38Y        DQ        
              1:26.86           3:04.19           4:53.62       DQ         
 
Event 21  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 5:01.05     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:51.32      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                5:23.99  ZONE
                5:58.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Preston, Tegan S          14 NCA                  5:22.20    5:08.93 ZONE   
              1:10.53           2:27.40           3:56.75  5:08.93         
  2 Peterson, Morgan I        14 RSD                  5:17.29    5:13.89 ZONE   
              1:10.07           2:29.97           4:04.93  5:13.89         
  3 Arzave, Juli              14 SBA                  5:19.36    5:14.42 ZONE   
              1:10.74           2:32.72           4:06.24  5:14.42         
  4 Nguyen, Katie L           14 PS                   5:22.59    5:18.19 ZONE   
              1:12.08           2:31.25           4:05.81  5:18.19         
  5 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  5:23.97    5:20.45 ZONE   
              1:11.89           2:37.71           4:07.90  5:20.45         
  6 Ryan, Keely D             14 NCA                  5:25.84    5:23.85 ZONE   
              1:11.02           2:32.85           4:11.94  5:23.85         
  7 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  5:27.64    5:26.89 JO     
              1:10.50           2:36.86           4:14.69  5:26.89         
  8 Lingham, Lindsey E        13 PS                   5:28.86    5:28.05 JO     
              1:15.08           2:41.33           4:14.24  5:28.05         
 
Event 21  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 5:01.05     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:51.32      8/9/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                5:23.99  ZONE
                5:58.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peterson, Morgan I        14 RSD                  5:13.25    5:17.29 qZONE  
     1:11.08  2:32.87  4:05.57  5:17.29                                    
  2 Arzave, Juli              14 SBA                  5:12.83    5:19.36 qZONE  
     1:12.04  2:35.10  4:09.88  5:19.36                                    
  3 Preston, Tegan S          14 NCA                  5:12.91    5:22.20 qZONE  
              1:13.25           2:34.78           4:07.15  5:22.20         
  4 Nguyen, Katie L           14 PS                   5:20.50    5:22.59 qZONE  
     1:14.27  2:37.26  4:10.84  5:22.59                                    
  5 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  5:33.92    5:23.97 qZONE  
     1:14.41  2:39.10  4:11.66  5:23.97                                    
  6 Ryan, Keely D             14 NCA                  5:22.44    5:25.84 qJO    
              1:11.14           2:33.04           4:13.46  5:25.84         
  7 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  5:26.70    5:27.64 qJO    
     1:09.11  2:33.47  4:12.55  5:27.64                                    
  8 Lingham, Lindsey E        13 PS                   5:28.01    5:28.86 qJO    
     1:14.76  2:42.81  4:14.58  5:28.86                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martinez, Isabella S      14 PAC                  5:32.96    5:30.51 JO     
     1:12.82  2:40.51  4:14.15  5:30.51                                    
 10 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  5:38.42    5:30.91 JO     
     1:15.06  2:40.43  4:16.64  5:30.91                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Collins, Cami             13 PAC                  5:28.09    5:32.01 JO     
              1:12.76           2:36.95           4:22.41  5:32.01         
 12 Younce, Jean C            13 CNSA                 5:37.51    5:34.14 JO     
     1:13.19  2:40.23  4:20.37  5:34.14                                    
 13 Madden, Rebecca C         13 RSD                  5:34.66    5:35.96 JO     
              1:16.35           2:42.47           4:22.30  5:35.96         
 14 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  5:42.20    5:38.31 JO     
     1:16.03  2:41.33  4:20.58  5:38.31                                    
 15 Davila, Pia P             13 SBA                  5:43.20    5:38.72 JO     
              2:40.60  4:24.52  5:38.72                                    
 16 Straight, Sydney R        14 ICAC                 5:53.69    5:39.40 JO     
              1:16.82           2:46.34           4:23.04  5:39.40         
 17 Chhay, Melissa M          13 NCA                  5:50.13    5:40.71 JO     
     1:14.56  2:44.86  4:25.59  5:40.71                                    
 18 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  5:41.66    5:40.78 JO     
     1:13.24  2:46.67  4:26.23  5:40.78                                    
 19 Palmroos, Maja L          13 NCA                  4:58.59Y   5:41.09 JO     
              1:11.78           2:43.64           4:21.19  5:41.09         
 20 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  5:39.14    5:42.37 JO     
              1:16.25           2:42.41           4:25.67  5:42.37         
 21 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                  5:49.29    5:43.00 JO     
              1:17.19           2:45.44           4:26.88  5:43.00         
 22 Lyon, Taylor C            13 RSD                  5:55.37    5:46.93 JO     
              1:20.14           2:47.70           4:30.33  5:46.93         
 23 Schobert Conrique, Chant  13 UN                   5:45.39    5:48.51 JO     
     1:22.35  2:50.65  4:32.38  5:48.51                                    
 24 Lieu, Krystal T           13 NCA                  5:42.70    5:48.58 JO     
              1:20.22           2:49.07           4:29.10  5:48.58         
 25 Lopez, Alejandra J        13 SBA                  5:50.75    5:49.12 JO     
     1:16.33  2:47.76  4:28.33  5:49.12                                    
 26 Doan, Jamie T             14 Blue Fins            5:56.41    5:51.35 JO     
              1:19.79           2:50.20           4:31.79  5:51.35         
 27 Ouyang, Olivia L          13 NCA                  5:05.38Y   5:52.72 JO     
              1:18.99           2:48.64           4:35.50  5:52.72         
 28 Dudley, Allysa G          13 NCA                  5:54.07    5:57.29 JO     
     1:19.81  2:54.26  4:36.93  5:57.29                                    
 
Event 23  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 4:56.37     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                5:50.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mia I             15 NCA                  5:16.53    5:07.64 JO     
              1:07.77           2:29.21           3:59.17  5:07.64         
  2 Toetter, Micah N          17 PS                   5:15.37    5:09.88 JO     
              1:13.46           2:31.85           4:01.44  5:09.88         
  3 Bram, Isabella F          15 NCA                  5:16.25    5:10.55 JO     
              1:12.35           2:34.96           4:03.20  5:10.55         
  4 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  5:13.67    5:14.47 JO     
              1:10.44           2:30.32           4:04.84  5:14.47         
  5 Logan, Gillian N          18 PS                   5:20.51    5:17.35 JO     
              1:11.84           2:35.42           4:08.50  5:17.35         
  6 Giordano, Morgan K        17 CAST                 5:16.73    5:17.41 JO     
              1:11.48           2:36.62           4:07.27  5:17.41         
  7 Taggart, Erin G           15 RSD                  5:19.55    5:20.01 JO     
              1:12.16           2:37.45           4:07.64  5:20.01         
  8 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  5:25.74    5:35.53 JO     
              1:14.38           2:39.21           4:20.56  5:35.53         
 
Event 23  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
          JO: * 4:56.37     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                5:50.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  5:15.14    5:13.67 qJO    
              1:10.58           2:29.66           4:04.96  5:13.67         
  2 Toetter, Micah N          17 PS                   5:13.55    5:15.37 qJO    
              1:13.51           2:31.59           4:02.48  5:15.37         
  3 Bram, Isabella F          15 NCA                  5:19.62    5:16.25 qJO    
     1:12.81  2:35.18  4:06.65  5:16.25                                    
  4 Thomas, Mia I             15 NCA                  5:09.67    5:16.53 qJO    
              1:09.50           2:31.55           4:05.42  5:16.53         
  5 Giordano, Morgan K        17 CAST                 5:20.49    5:16.73 qJO    
              1:12.07           2:36.15           4:06.57  5:16.73         
  6 Taggart, Erin G           15 RSD                  5:25.65    5:19.55 qJO    
              1:11.65           2:36.03           4:07.18  5:19.55         
  7 Logan, Gillian N          18 PS                   5:12.93    5:20.51 qJO    
     1:11.09  2:35.38  4:07.06  5:20.51                                    
  8 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  5:38.32    5:25.74 qJO    
              1:12.46           2:34.23           4:13.50  5:25.74         
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 5:36.95    5:30.60 JO     
              1:11.59           2:42.99           4:16.11  5:30.60         
 10 Kaur, Gurleen             15 NCA                  5:33.12    5:30.95 JO     
              1:13.75           2:36.35           4:15.68  5:30.95         
-------------------------------------------------------------------------
 11 Le, Audrey A              16 PAC                  5:27.01    5:31.35 JO     
     1:16.44  2:38.63  4:18.23  5:31.35                                    
 12 Smith, Natalie C          16 PS                   5:29.74    5:32.06 JO     
              1:10.85           2:34.92           4:18.10  5:32.06         
 13 Wells, Elina K            15 CAST                 5:38.36    5:33.08 JO     
     1:15.82  2:41.74  4:16.71  5:33.08                                    
 14 Shields, Paige A          15 RSD                  5:46.27    5:33.70 JO     
              1:16.16           2:41.94           4:17.47  5:33.70         
 15 Murphy, Holly F           15 SDY                  5:40.11    5:37.62 JO     
              1:15.48           2:44.32           4:22.87  5:37.62         
 16 Rivas, Paola F            17 SBA                  5:39.54    5:40.88 JO     
              1:18.38           2:45.93           4:26.11  5:40.88         
 17 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  5:36.11    5:41.21 JO     
     1:20.59  2:48.89  4:22.99  5:41.21                                    
 18 Pulido, Izzy A            15 RAQ                  5:45.43    5:41.47 JO     
              1:19.15           2:48.13           4:27.25  5:41.47         
 19 Greco, Sophia R           17 WAVE                 4:58.62Y   5:44.82 JO     
              1:15.82           2:41.38           4:27.72  5:44.82         
 20 Ekaireb, Emily N          15 PS                   5:48.16    5:45.63 JO     
              2:46.79  4:26.25  5:45.63                                    
 21 Leblanc, Heloise          16 UN                   5:40.83    5:47.54 JO     
     1:16.65           4:35.74  5:47.54                                    
 22 Shahnazarian, Renee       15 RSD                  5:07.87Y   5:48.14 JO     
              2:48.61  4:30.81  5:48.14                                    
 23 Weller, Megan E           15 CNSA                 4:59.69Y   5:48.20 JO     
              1:14.89           2:46.62           4:29.52  5:48.20         
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 38.67      8/6/96 Leigh Going, NCA                             
         SDI: # 37.39     5/30/14 Cecilia Hagewood, SBA                        
                44.19  ZONE
                50.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nguyen, My K              10 CAST                   41.86      40.69 ZONE   
  2 Yang, Rachel              10 PAC                    42.12      41.92 ZONE   
  3 Leon, Melissa L           10 PS                     42.39      42.91 ZONE   
  4 Baron, Miko L             10 OSC                    41.91      43.14 ZONE   
  5 Amos, Brooke A            10 MRA                    43.09      43.95 ZONE   
  6 Peavey, Julia J           10 SDY                    43.24      44.92 JO     
  7 Strouse, Hannah F          9 SDY                    45.39      45.54 JO     
  8 Inamdar, Annika R         10 NCA                    45.37      45.98 JO     
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 38.67      8/6/96 Leigh Going, NCA                             
         SDI: # 37.39     5/30/14 Cecilia Hagewood, SBA                        
                44.19  ZONE
                50.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nguyen, My K              10 CAST                   40.89      41.86 qZONE  
  2 Baron, Miko L             10 OSC                    43.90      41.91 qZONE  
  3 Yang, Rachel              10 PAC                    41.68      42.12 qZONE  
  4 Leon, Melissa L           10 PS                     44.29      42.39 qZONE  
  5 Amos, Brooke A            10 MRA                    46.58      43.09 qZONE  
  6 Peavey, Julia J           10 SDY                    46.74      43.24 qZONE  
  7 Inamdar, Annika R         10 NCA                    46.46      45.37 qJO    
  8 Strouse, Hannah F          9 SDY                    46.45      45.39 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hua, Hailey               10 UN                     48.46      45.71 JO     
 10 Raskin, Ella F            10 PS                     46.73      46.22 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Li, Rena X                10 NCA                    47.69      47.17 JO     
 12 Halcomb, Dakota M         10 NCA                    49.27      47.29 JO     
 13 Mertens, Arianna S        10 UN                     48.53      47.42 JO     
 14 Jayasinghe, Kiran         10 RAQ                    47.77      47.49 JO     
 15 Jaffe, Sydney K           10 SSD                    48.61      47.60 JO     
 16 Rowe, Catherine N          8 PS                     48.61      47.68 JO     
 17 Yeager, Shelby R           9 CAST                   49.78      47.90 JO     
 18 He, Tiffany S             10 RSD                    49.64      48.36 JO     
 19 Benjamin, Ella S          10 RSD                    43.63Y     48.70 JO     
 20 Jayasinghe, Simran        10 RAQ                    47.32      49.01 JO     
 21 Wunderlich, Peyton M      10 ICAC                   43.44Y     49.20 JO     
 22 Constantino, Poppy A      10 SDY                    48.85      49.55 JO     
 23 Potwardowski, Katherine    9 NCA                    42.94Y     49.62 JO     
 24 Diep, Katie L              7 PS                     49.97      51.90        
 -- Albaladejo, Isabelle L    10 OSC                    49.20         DQ        
 
Event 27  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 33.90        1999 Felicia Castaneda, HSA                       
         SDI: # 33.92      9/3/99 Felicia Castaneda, HSA                       
                38.49  ZONE
                43.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                    36.09      35.14 ZONE   
  2 Ruane, Maegan E           12 SBA                    39.21      37.93 ZONE   
  3 Raagas, Kiana M           12 PS                     37.79      38.10 ZONE   
  4 Rowe, Ashley K            11 PS                     40.20      38.31 ZONE   
  5 Olsen, Emma R             12 CAST                   39.59      39.05 JO     
  6 Ramirez, Maya L           12 RAQ                    39.77      39.68 JO     
  7 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   40.39      39.82 JO     
  8 Cox, Izzy J               11 MRA                    40.45      40.80 JO     
B - Final
  9 Fomuso, Jane Y            12 SBA                    41.26      40.69 JO     
 10 Munch, Rachel K           11 HSA                    40.93      40.81 JO     
 10 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   40.54      40.81 JO     
 12 Penton, Sophia            12 NCA                    40.62      41.11 JO     
 13 Langat, Isabel J          12 RAQ                    40.78      41.51 JO     
 14 Preston, Tiana L          11 NCA                    43.38      41.97 JO     
 15 Leon, Catrina M           12 PS                     40.91      42.23 JO     
 -- Allen, Rory C             12 CNSA                   43.61     x43.77        
 
Event 27  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 33.90        1999 Felicia Castaneda, HSA                       
         SDI: # 33.92      9/3/99 Felicia Castaneda, HSA                       
                38.49  ZONE
                43.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                    36.19      36.09 qZONE  
  2 Raagas, Kiana M           12 PS                     37.78      37.79 qZONE  
  3 Ruane, Maegan E           12 SBA                    39.65      39.21 qJO    
  4 Olsen, Emma R             12 CAST                   40.12      39.59 qJO    
  5 Ramirez, Maya L           12 RAQ                    40.98      39.77 qJO    
  6 Rowe, Ashley K            11 PS                     38.39      40.20 qJO    
  7 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   40.94      40.39 qJO    
  8 Cox, Izzy J               11 MRA                    42.40      40.45 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   42.78      40.54 qJO    
 10 Penton, Sophia            12 NCA                    40.98      40.62 qJO    
 11 Langat, Isabel J          12 RAQ                    43.02      40.78 qJO    
 12 Leon, Catrina M           12 PS                     40.99      40.91 qJO    
 13 Munch, Rachel K           11 HSA                    41.14      40.93 qJO    
 14 Fomuso, Jane Y            12 SBA                    37.23Y     41.26 qJO    
 15 Preston, Tiana L          11 NCA                    43.18      43.38 q      
 16 Allen, Rory C             12 CNSA                   42.76      43.61 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fang, Sophia Y            12 PS                     42.10      43.65        
 18 Jessie, Natalie B         12 PS                     37.27Y     43.85        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Molloy, Ava E             12 NCA                    37.94Y     45.45        
 -- Tran, Rachel S            12 RSD                    37.27Y        DQ        
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:35.87     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:32.88      8/3/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:53.69  ZONE
                3:12.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  2:51.27    2:48.49 ZONE   
              1:22.05  2:48.49                                             
  2 Schulze, Natalie A        13 PS                   2:53.29    2:50.22 ZONE   
              1:23.07  2:50.22                                             
  3 Lingham, Lindsey E        13 PS                   2:53.24    2:53.99 JO     
              1:23.93  2:53.99                                             
  4 Ryan, Sophia J            13 NCA                  2:56.63    2:55.16 JO     
              1:24.71  2:55.16                                             
  5 Martinez, Isabella S      14 PAC                  2:54.36    2:55.23 JO     
              1:25.27  2:55.23                                             
  6 Luu, Isabel K             13 PAC                  2:56.04    2:56.17 JO     
              1:25.76  2:56.17                                             
  7 Widener, Brandi J         14 HSA                  3:02.42    3:03.85 JO     
              1:29.08  3:03.85                                             
  8 Farnsworth, Noelle B      13 MRA                  3:01.07    3:07.66 JO     
              1:30.86  3:07.66                                             
B - Final
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  3:02.55    2:58.20 JO     
              1:23.59  2:58.20                                             
 10 Parker, Riley L           14 NCA                  3:02.83    3:00.11 JO     
              1:27.40  3:00.11                                             
 11 Burger, Ava C             13 RSD                  3:03.39    3:01.31 JO     
              1:27.03  3:01.31                                             
 12 Sapper, Rachel J          13 HSA                  3:04.08    3:03.87 JO     
              1:30.72  3:03.87                                             
 13 Coons, Kaitlyn M          14 HSA                  3:05.11    3:04.79 JO     
              1:31.03  3:04.79                                             
 14 Bolton, Gianna A          14 NCA                  3:04.97    3:07.31 JO     
              1:31.43  3:07.31                                             
 15 Wilson, Natalie J         14 NCA                  3:05.21    3:07.73 JO     
              1:31.33  3:07.73                                             
 16 Sihota, Ameeta K          13 RSD                  3:05.29    3:07.78 JO     
              1:30.71  3:07.78                                             
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:35.87     7/31/04 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 2:32.88      8/3/05 Jessica Schmitt, NCA                       
                2:53.69  ZONE
                3:12.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  2:56.55    2:51.27 qZONE  
  2 Lingham, Lindsey E        13 PS                   3:00.04    2:53.24 qZONE  
  3 Schulze, Natalie A        13 PS                   2:53.91    2:53.29 qZONE  
     1:23.67  2:53.29                                                      
  4 Martinez, Isabella S      14 PAC                  2:52.50    2:54.36 qJO    
              1:24.30  2:54.36                                             
  5 Luu, Isabel K             13 PAC                  3:01.29    2:56.04 qJO    
              1:24.40  2:56.04                                             
  6 Ryan, Sophia J            13 NCA                  2:59.65    2:56.63 qJO    
     1:25.04  2:56.63                                                      
  7 Farnsworth, Noelle B      13 MRA                  3:11.18    3:01.07 qJO    
  8 Widener, Brandi J         14 HSA                  3:07.36    3:02.42 qJO    
     1:28.65  3:02.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  3:01.68    3:02.55 qJO    
     1:27.17  3:02.55                                                      
 10 Parker, Riley L           14 NCA                  2:58.71    3:02.83 qJO    
              1:28.12  3:02.83                                             
 11 Burger, Ava C             13 RSD                  3:10.91    3:03.39 qJO    
              1:28.36  3:03.39                                             
 12 Sapper, Rachel J          13 HSA                  3:09.03    3:04.08 qJO    
     1:29.98  3:04.08                                                      
 13 Bolton, Gianna A          14 NCA                  3:07.89    3:04.97 qJO    
 14 Coons, Kaitlyn M          14 HSA                  3:04.07    3:05.11 qJO    
 15 Wilson, Natalie J         14 NCA                  3:07.18    3:05.21 qJO    
              1:31.20  3:05.21                                             
 16 Sihota, Ameeta K          13 RSD                  3:11.53    3:05.29 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Doan, Jamie T             14 Blue Fins            3:11.31    3:06.21 JO     
              1:29.23  3:06.21                                             
 18 Flores, Gabriella J       14 NCA                  3:10.32    3:06.93 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dudley, Allysa G          13 NCA                  3:11.03    3:07.16 JO     
     1:31.49  3:07.16                                                      
 20 Cong, Charlotte R         14 PAC                  3:11.46    3:07.24 JO     
     1:29.69  3:07.24                                                      
 21 Norton, Angela G          14 NCA                  3:07.98    3:08.44 JO     
              1:30.27  3:08.44                                             
 22 Swift, Gillian G          13 NCA                  2:44.02Y   3:08.84 JO     
     1:30.56  3:08.84                                                      
 23 Tamarkin, Melissa J       13 RAQ                  2:43.41Y   3:16.65        
              1:34.84  3:16.65                                             
 24 Hime, Emily L             14 PS                   2:44.45Y   3:20.57        
 
Event 31  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:37.68     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                3:07.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Molina, Tori C            15 HSA                  2:42.34    2:41.60 JO     
              1:16.72  2:41.60                                             
  2 Stock, Emileigh E         16 SDY                  2:49.30    2:46.49 JO     
              1:22.44  2:46.49                                             
  3 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  2:53.65    2:48.77 JO     
              1:21.79  2:48.77                                             
  4 Cho, Amelia A             15 RSD                  2:50.72    2:48.86 JO     
              1:22.03  2:48.86                                             
  5 Lam, Leanne L             15 PS                   2:52.98    2:49.02 JO     
              1:20.38  2:49.02                                             
  6 Yngson, Angelika V        17 SBA                  2:48.93    2:49.73 JO     
              1:20.65  2:49.73                                             
  7 Mitchell, Erica P         15 PS                   2:51.00    2:52.14 JO     
              1:22.43  2:52.14                                             
  8 Toetter, Micah N          17 PS                   2:52.03    2:53.38 JO     
              1:24.11  2:53.38                                             
B - Final
  9 Yang, Crystal             16 NCA                  2:56.61    2:56.74 JO     
              1:23.38  2:56.74                                             
 10 Luu, Evelyn               16 PAC                  2:57.09    2:58.07 JO     
              1:24.84  2:58.07                                             
 11 Lekse, Quinn D            16 NCA                  2:54.52    2:59.06 JO     
              1:24.90  2:59.06                                             
 12 Weller, Megan E           15 CNSA                 3:05.48    3:01.49 JO     
              1:25.29  3:01.49                                             
 13 Seto, Vivian              15 UN                   3:02.71    3:01.61 JO     
              1:27.59  3:01.61                                             
 14 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  3:01.33    3:01.92 JO     
              1:27.12  3:01.92                                             
 15 Chen, Allison S           15 PAC                  3:04.13    3:06.12 JO     
              1:30.87  3:06.12                                             
 16 Giordano, Morgan K        17 CAST                 2:56.64    3:06.20 JO     
              1:28.13  3:06.20                                             
 
Event 31  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:37.68     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                3:07.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Molina, Tori C            15 HSA                  2:47.72    2:42.34 qJO    
              1:18.08  2:42.34                                             
  2 Yngson, Angelika V        17 SBA                  2:53.06    2:48.93 qJO    
              1:22.02  2:48.93                                             
  3 Stock, Emileigh E         16 SDY                  2:51.26    2:49.30 qJO    
     1:23.76  2:49.30                                                      
  4 Cho, Amelia A             15 RSD                  2:52.27    2:50.72 qJO    
              1:22.93  2:50.72                                             
  5 Mitchell, Erica P         15 PS                   2:51.66    2:51.00 qJO    
              1:23.38  2:51.00                                             
  6 Toetter, Micah N          17 PS                   2:49.31    2:52.03 qJO    
              1:23.72  2:52.03                                             
  7 Lam, Leanne L             15 PS                   2:52.85    2:52.98 qJO    
     1:22.84  2:52.98                                                      
  8 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  2:49.35    2:53.65 qJO    
              1:23.88  2:53.65                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lekse, Quinn D            16 NCA                  3:02.73    2:54.52 qJO    
     1:23.72  2:54.52                                                      
 10 Yang, Crystal             16 NCA                  2:47.81    2:56.61 qJO    
     1:23.54  2:56.61                                                      
 11 Giordano, Morgan K        17 CAST                 2:56.09    2:56.64 qJO    
              1:24.64  2:56.64                                             
 12 Luu, Evelyn               16 PAC                  2:54.20    2:57.09 qJO    
              1:22.51  2:57.09                                             
 13 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  2:34.63Y   3:01.33 qJO    
     1:25.37  3:01.33                                                      
 14 Seto, Vivian              15 UN                   3:06.62    3:02.71 qJO    
     1:29.18  3:02.71                                                      
 15 Chen, Allison S           15 PAC                  3:04.06    3:04.13 qJO    
              1:28.80  3:04.13                                             
 16 Weller, Megan E           15 CNSA                 2:56.58    3:05.48 qJO    
              1:27.96  3:05.48                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shahnazarian, Renee       15 RSD                  3:03.30    3:05.87 JO     
              1:29.64  3:05.87                                             
 18 Rivas, Paola F            17 SBA                  3:07.71    3:08.11        
              1:31.01  3:08.11                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Le, Audrey A              16 PAC                  3:07.42    3:09.14        
              1:32.02  3:09.14                                             
 -- McIntee, Sherri J         19 RSD                  2:39.95         X         
 -- Tran, Emily B             15 PS                   2:55.22         DQ        
     1:23.06       DQ                                                      
 
Event 33  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:53.46     7/26/15 Emily Lundgren, SBA                        
         SDI: # 2:39.06     1/16/04 Jessica Schmitt, NCA                       
                3:06.89  ZONE
                3:30.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lundgren, Emily L         12 SBA                  2:49.83    2:48.03*ZONE   
     1:20.36  2:48.03                                                      
  2 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  2:58.18    2:55.06 ZONE   
     1:22.32  2:55.06                                                      
  3 Raagas, Kiana M           12 PS                   3:02.81    2:56.21 ZONE   
     1:26.01  2:56.21                                                      
  4 Cerceo, Talia L           12 NCA                  3:00.71    2:58.91 ZONE   
     1:26.80  2:58.91                                                      
  5 Rowe, Ashley K            11 PS                   2:58.74    3:00.38 ZONE   
  6 Ruane, Maegan E           12 SBA                  3:05.18    3:01.40 ZONE   
     1:29.10  3:01.40                                                      
  7 Schmidt, Revere D         11 RSD                  3:09.34    3:06.85 ZONE   
  8 Diep, Allyson K           12 PS                   3:07.23    3:09.31 JO     
     1:29.78  3:09.31                                                      
  9 Cox, Izzy J               11 MRA                  3:16.14    3:10.46 JO     
              1:33.30  3:10.46                                             
 10 Kirtland, Amanda L        12 PS                   3:13.82    3:11.95 JO     
              1:32.78  3:11.95                                             
 11 Fomuso, Jane Y            12 SBA                  3:18.12    3:13.00 JO     
              1:34.02  3:13.00                                             
 12 Ramirez, Maya L           12 RAQ                  3:21.55    3:13.32 JO     
              1:33.80  3:13.32                                             
 13 Langat, Isabel J          12 RAQ                  3:25.00    3:14.36 JO     
     1:35.50  3:14.36                                                      
 14 Leon, Catrina M           12 PS                   2:56.47Y   3:14.69 JO     
              1:33.18  3:14.69                                             
 15 Penton, Sophia            12 NCA                  2:52.36Y   3:16.30 JO     
              1:33.62  3:16.30                                             
 16 Lee, Yealin               12 SBA                  3:15.08    3:16.93 JO     
              1:33.53  3:16.93                                             
 17 Perez, Paulina            12 PS                   3:18.58    3:17.14 JO     
              1:35.45  3:17.14                                             
 18 Olsen, Emma R             12 CAST                 3:16.04    3:18.06 JO     
              1:35.71  3:18.06                                             
 19 Preston, Tiana L          11 NCA                  3:14.26    3:18.12 JO     
              1:35.82  3:18.12                                             
 20 Ren, Maddy Y              11 RSD                  3:23.70    3:20.42 JO     
     1:38.38  3:20.42                                                      
 21 Luu, Emmy M               11 PAC                  3:25.10    3:20.50 JO     
     1:39.39  3:20.50                                                      
 22 McNeff, Morgan E          12 NCA                  3:28.01    3:20.92 JO     
     1:38.38  3:20.92                                                      
 23 Hackman, Dani R           12 NCA                  3:27.50    3:22.01 JO     
     1:38.71  3:22.01                                                      
 24 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                 3:06.09Y   3:22.06 JO     
              1:38.12  3:22.06                                             
 25 Fang, Sophia Y            12 PS                   2:55.97Y   3:26.38 JO     
              1:39.93  3:26.38                                             
 26 Peters, Alessandra J      11 NCA                  3:27.25    3:26.93 JO     
     1:39.73  3:26.93                                                      
 27 Tran, Rachel S            12 RSD                  3:01.10Y   3:29.35 JO     
              1:40.01  3:29.35                                             
 -- Cayer, Maddie G           12 NCA                  3:28.09   x3:32.63        
     1:43.64  3:32.63                                                      
 -- Prestrelski, Samantha     12 PAC                  3:29.99   x3:32.99        
     1:41.58  3:32.99                                                      
 
Event 35  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
         SDI: # 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
                1:23.69  ZONE
                1:42.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                   1:14.31    1:12.98 ZONE   
  2 Alonso, Delaney G         10 PS                   1:17.84    1:16.14 ZONE   
  3 Zhang, Amy Y              10 NCA                  1:18.15    1:16.62 ZONE   
  4 Wong, Hannah G            10 CAST                 1:20.41    1:19.01 ZONE   
  5 Douglas, Allie C          10 NCA                  1:20.97    1:20.69 ZONE   
  6 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  1:23.11    1:22.77 ZONE   
  7 Ryan, Molly R             10 NCA                  1:29.23    1:29.15 JO     
  8 Amos, Brooke A            10 MRA                  1:24.91    1:29.89 JO     
 
Event 35  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
         SDI: # 1:12.32     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                       
                1:23.69  ZONE
                1:42.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                   1:15.82    1:14.31 qZONE  
  2 Alonso, Delaney G         10 PS                   1:22.32    1:17.84 qZONE  
  3 Zhang, Amy Y              10 NCA                  1:17.77    1:18.15 qZONE  
  4 Wong, Hannah G            10 CAST                 1:23.42    1:20.41 qZONE  
  5 Douglas, Allie C          10 NCA                  1:23.27    1:20.97 qZONE  
  6 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  1:26.13    1:23.11 qZONE  
  7 Nguyen, My K              10 CAST                 1:26.54    1:23.89 qJO    
  8 Amos, Brooke A            10 MRA                  1:32.66    1:24.91 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryan, Molly R             10 NCA                  1:28.84    1:29.23 JO     
 10 Villa, Mia I              10 SBA                  1:38.42    1:29.55 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                 1:28.15Y   1:31.37 JO     
 12 Naval, Victoria D         10 SBA                  1:35.81    1:31.71 JO     
 13 Callahan, Frankie L       10 NCA                  1:37.61    1:32.48 JO     
 14 Faulkner, Bree R          10 CNSA                 1:38.88    1:33.53 JO     
 15 Inamdar, Annika R         10 NCA                  1:39.28    1:34.28 JO     
 16 Dorrestein, Tatiana K     10 NCA                  1:34.73    1:35.41 JO     
 17 Yeager, Shelby R           9 CAST                 1:34.76    1:35.42 JO     
 18 Strouse, Hannah F          9 SDY                  1:42.49    1:35.50 JO     
 19 Hua, Hailey               10 UN                   1:32.73    1:35.62 JO     
 20 Cuffie, Licia S            9 HSA                  1:36.21    1:36.32 JO     
 21 Lee, Jocelyn E            10 NCA                  1:24.16Y   1:37.38 JO     
 22 Davies, Jaylin G          10 CAST                 1:40.40    1:37.72 JO     
 23 Navarrette, Rikka E       10 CNSA                 1:40.68    1:40.07 JO     
 24 Evans, Natalie K          10 MEYR                 1:26.11Y   1:40.11 JO     
 25 Goodwin, Karis L          10 RSD                  1:41.34    1:41.71 JO     
 26 Li, Rena X                10 NCA                  1:42.05    1:43.72        
 27 Jayasinghe, Kiran         10 RAQ                  1:40.60    1:51.18        
 
Event 37  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:04.94     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:04.62      8/6/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:12.39  ZONE
                1:22.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   1:06.96    1:04.97 ZONE   
       31.09  1:04.97                                                      
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                  1:07.59    1:07.32 ZONE   
       31.60  1:07.32                                                      
  3 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  1:10.28    1:09.69 ZONE   
       32.37  1:09.69                                                      
  4 Cerceo, Talia L           12 NCA                  1:11.37    1:10.72 ZONE   
       32.65  1:10.72                                                      
  5 Huang, Katherine M        12 NCA                  1:11.22    1:11.35 ZONE   
       33.23  1:11.35                                                      
  6 Seto, Valerie             12 UN                   1:11.97    1:11.61 ZONE   
       33.49  1:11.61                                                      
  7 Dang, Megan V             11 RAQ                  1:12.38    1:11.73 ZONE   
       34.92  1:11.73                                                      
  8 Lora, Mirsha              12 SBA                  1:13.35    1:14.33 JO     
B - Final
  9 Martha, Aranza O          12 SBA                  1:13.44    1:11.64 ZONE   
       33.06  1:11.64                                                      
 10 Parsons, Jamie L          12 SBA                  1:15.04    1:11.75 ZONE   
       33.66  1:11.75                                                      
 11 Arnas, Ashley G           12 CNSA                 1:13.67    1:14.15 JO     
 12 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 1:13.66    1:14.40 JO     
       34.85  1:14.40                                                      
 13 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                 1:14.54    1:14.56 JO     
       35.19  1:14.56                                                      
 14 Mah, Maxine               12 PAC                  1:15.65    1:15.05 JO     
       34.46  1:15.05                                                      
 15 Wu, Christine S           12 PAC                  1:16.11    1:15.11 JO     
       35.51  1:15.11                                                      
 16 Rhea, Jaden M             12 CNSA                 1:15.88    1:15.29 JO     
       33.59  1:15.29                                                      
 
Event 37  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:04.94     7/27/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:04.62      8/6/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:12.39  ZONE
                1:22.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   1:05.85    1:06.96 qZONE  
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                  1:09.94    1:07.59 qZONE  
  3 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  1:11.76    1:10.28 qZONE  
  4 Huang, Katherine M        12 NCA                  1:14.51    1:11.22 qZONE  
  5 Cerceo, Talia L           12 NCA                  1:10.09    1:11.37 qZONE  
  6 Seto, Valerie             12 UN                   1:12.98    1:11.97 qZONE  
  7 Dang, Megan V             11 RAQ                  1:11.15    1:12.38 qZONE  
  8 Lora, Mirsha              12 SBA                  1:15.78    1:13.35 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martha, Aranza O          12 SBA                  1:14.30    1:13.44 qJO    
 10 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 1:15.80    1:13.66 qJO    
 11 Arnas, Ashley G           12 CNSA                 1:17.37    1:13.67 qJO    
 12 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                 1:16.89    1:14.54 qJO    
 13 Parsons, Jamie L          12 SBA                  1:13.79    1:15.04 qJO    
 14 Mah, Maxine               12 PAC                  1:20.78    1:15.65 qJO    
 15 Rhea, Jaden M             12 CNSA                 1:12.35Y   1:15.88 qJO    
 16 Wu, Christine S           12 PAC                  1:17.54    1:16.11 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gan, Jessie               12 PS                   1:15.49    1:16.18 JO     
 18 McCormick, Kaylin S       12 NCA                  1:18.28    1:16.75 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Han, Aimee                12 PAC                  1:15.29    1:17.32 JO     
 20 Douglas, Nicole D         12 PAC                  1:18.38    1:18.20 JO     
 21 Douglas, Christine A      12 PAC                  1:19.00    1:19.08 JO     
 22 Allen, Rory C             12 CNSA                 1:19.39    1:19.91 JO     
 23 Ren, Maddy Y              11 RSD                  1:19.23    1:20.31 JO     
 24 Brecht, Natalie R         12 PS                   1:22.03    1:21.84 JO     
 25 Luu, Emmy M               11 PAC                  1:21.07    1:22.21 JO     
 26 Telfer, Caryn N           11 RSD                  1:22.12    1:23.13        
 27 Rivas, Daniella A         12 SBA                  1:22.57    1:25.27        
 
Event 39  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:03.81     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: #   59.51     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:08.99  ZONE
                1:15.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 1:08.29    1:06.39 ZONE   
       31.30  1:06.39                                                      
  2 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  1:06.30    1:06.76 ZONE   
       31.69  1:06.76                                                      
  3 Fanta, Greta M            14 NCA                  1:09.38    1:07.59 ZONE   
       31.88  1:07.59                                                      
  4 Thomas, Blest M           13 SDY                  1:08.07    1:07.65 ZONE   
       31.17  1:07.65                                                      
  5 Ryan, Keely D             14 NCA                  1:08.94    1:07.78 ZONE   
       32.27  1:07.78                                                      
  6 Collins, Cami             13 PAC                  1:07.69    1:08.21 ZONE   
       32.07  1:08.21                                                      
  7 Palmroos, Maja L          13 NCA                  1:07.66    1:08.34 ZONE   
       31.50  1:08.34                                                      
  8 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  1:08.98    1:09.40 JO     
       32.65  1:09.40                                                      
B - Final
  9 Ryan, Sophia J            13 NCA                  1:11.68    1:11.17 JO     
       33.53  1:11.17                                                      
 10 Younce, Jean C            13 CNSA                 1:11.26    1:11.35 JO     
       33.35  1:11.35                                                      
 11 Widener, Brandi J         14 HSA                  1:10.76    1:11.39 JO     
       33.73  1:11.39                                                      
 12 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  1:10.86    1:11.41 JO     
       32.65  1:11.41                                                      
 13 Whitaker, Mia J           14 PS                   1:11.78    1:11.58 JO     
 14 Martinez, Isabella S      14 PAC                  1:11.02    1:11.94 JO     
 15 Cong, Charlotte R         14 PAC                  1:11.38    1:12.48 JO     
       33.83  1:12.48                                                      
 16 Johnston, Shelby D        14 CAST                 1:11.76    1:13.08 JO     
       33.64  1:13.08                                                      
 
Event 39  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:03.81     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: #   59.51     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:08.99  ZONE
                1:15.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  1:08.29    1:06.30 qZONE  
  2 Palmroos, Maja L          13 NCA                  1:09.49    1:07.66 qZONE  
  3 Collins, Cami             13 PAC                  1:08.58    1:07.69 qZONE  
  4 Thomas, Blest M           13 SDY                  1:10.49    1:08.07 qZONE  
  5 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 1:08.76    1:08.29 qZONE  
  6 Ryan, Keely D             14 NCA                  1:09.61    1:08.94 qZONE  
  7 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  1:10.10    1:08.98 qZONE  
  8 Fanta, Greta M            14 NCA                  1:10.15    1:09.38 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Widener, Brandi J         14 HSA                  1:11.33    1:10.76 qJO    
 10 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  1:11.13    1:10.86 qJO    
 11 Martinez, Isabella S      14 PAC                  1:11.32    1:11.02 qJO    
 12 Younce, Jean C            13 CNSA                 1:12.82    1:11.26 qJO    
 13 Cong, Charlotte R         14 PAC                  1:11.28    1:11.38 qJO    
 14 Ryan, Sophia J            13 NCA                  1:10.64    1:11.68 qJO    
 15 Johnston, Shelby D        14 CAST                 1:13.23    1:11.76 qJO    
 16 Whitaker, Mia J           14 PS                   1:12.85    1:11.78 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Davila, Pia P             13 SBA                  1:12.02    1:11.92 JO     
 18 Pham, Lauren L            14 NCA                  1:13.01    1:11.96 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                  1:14.49    1:12.13 JO     
 20 Lopez, Alejandra J        13 SBA                  1:13.05    1:12.15 JO     
 21 Chou, Evelyn              14 RSD                  1:10.86    1:12.32 JO     
 22 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  1:14.46    1:12.68 JO     
 23 Balsley, Carina J         14 CAST                 1:05.28Y   1:13.15 JO     
 24 Estrada, Laura L          13 SBA                  1:13.23    1:13.33 JO     
 25 Jelsma, Margaret B        14 PS                   1:14.08    1:13.63 JO     
 26 Straight, Sydney R        14 ICAC                 1:07.40Y   1:14.08 JO     
 27 Cervantes, Jessica A      14 IVDA                 1:06.11Y   1:14.15 JO     
 28 Woelkers, Megan E         14 RSD                  1:15.14    1:14.41 JO     
 29 Dudley, Allysa G          13 NCA                  1:15.32    1:14.67 JO     
 30 Thomas, Willa M           13 NCA                  1:14.70    1:14.81 JO     
 31 Lyon, Taylor C            13 RSD                  1:12.96    1:15.98        
 32 Flores, Gabriella J       14 NCA                  1:14.62    1:20.83        
 -- Chhay, Melissa M          13 NCA                  1:12.28         DQ        
 
Event 41  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:02.20     7/25/13 Rochelle Dong, RSD                         
                1:11.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McClelland, Cora L        18 RSD                  1:06.77    1:04.46 JO     
       30.12  1:04.46                                                      
  2 Fox, Juliana M            16 PS                   1:07.19    1:04.57 JO     
       30.75  1:04.57                                                      
  3 Thomas, Mia I             15 NCA                  1:06.47    1:05.21 JO     
       30.67  1:05.21                                                      
  4 Cosgrove, Maddie M        18 RSD                  1:07.76    1:06.62 JO     
       31.56  1:06.62                                                      
  5 Morris, Samantha D        18 PS                   1:08.23    1:06.98 JO     
       31.57  1:06.98                                                      
  6 DeLegge, Breena M         15 HSA                  1:08.25    1:07.66 JO     
       31.21  1:07.66                                                      
  7 Marsh, Hannah T           15 PAC                  1:08.51    1:07.84 JO     
       32.12  1:07.84                                                      
  8 Rakotz, Talia T           17 RSD                  1:08.20    1:07.87 JO     
       31.19  1:07.87                                                      
B - Final
  9 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 1:08.95    1:08.79 JO     
       32.82  1:08.79                                                      
 10 Smith, Natalie C          16 PS                   1:08.93    1:09.03 JO     
       32.05  1:09.03                                                      
 11 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 1:09.56    1:09.68 JO     
       32.99  1:09.68                                                      
 12 Ekaireb, Emily N          15 PS                   1:10.46    1:09.69 JO     
       33.59  1:09.69                                                      
 13 Toetter, Micah N          17 PS                   1:08.75    1:10.29 JO     
       32.72  1:10.29                                                      
 14 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  1:10.21    1:10.95 JO     
 -- Leslie, Alix A            17 NCA                  1:09.34   x1:11.88        
       32.88  1:11.88                                                      
 -- Lauerman, Katherine M     18 RSD                  1:10.54   x1:13.84        
       33.44  1:13.84                                                      
 
Event 41  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:02.20     7/25/13 Rochelle Dong, RSD                         
                1:11.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mia I             15 NCA                  1:07.57    1:06.47 qJO    
  2 McClelland, Cora L        18 RSD                  1:04.15    1:06.77 qJO    
  3 Fox, Juliana M            16 PS                   1:04.67    1:07.19 qJO    
  4 Cosgrove, Maddie M        18 RSD                  1:05.82    1:07.76 qJO    
  5 Rakotz, Talia T           17 RSD                  1:07.47    1:08.20 qJO    
  6 Morris, Samantha D        18 PS                   1:06.90    1:08.23 qJO    
  7 DeLegge, Breena M         15 HSA                  1:08.10    1:08.25 qJO    
  8 Marsh, Hannah T           15 PAC                  1:11.33    1:08.51 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toetter, Micah N          17 PS                   1:11.13    1:08.75 qJO    
 10 Smith, Natalie C          16 PS                   1:09.67    1:08.93 qJO    
 11 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 1:10.03    1:08.95 qJO    
 12 Leslie, Alix A            17 NCA                  1:01.72Y   1:09.34 qJO    
 13 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 1:10.93    1:09.56 qJO    
 14 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  1:10.32    1:10.21 qJO    
 15 Ekaireb, Emily N          15 PS                   1:09.49    1:10.46 qJO    
 16 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  1:02.89Y   1:10.54 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yngson, Angelika V        17 SBA                  1:01.07Y   1:10.64 JO     
 18 Greco, Sophia R           17 WAVE                 1:10.79    1:10.75 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wells, Elina K            15 CAST                 1:02.43Y   1:10.89 JO     
 20 Estes, Samantha M         18 IVDA                 1:10.57    1:10.92 JO     
 21 Stock, Emileigh E         16 SDY                  1:11.31    1:10.96 JO     
 22 Tran, Emily B             15 PS                   1:10.05    1:11.50 JO     
 23 Hoff, Carly E             15 RAQ                  1:10.94    1:11.72 JO     
 24 Pham, Halan               15 NCA                  1:09.72    1:12.01        
 25 Stipe, Carlie A           16 NCA                  1:03.00Y   1:12.25        
 26 Lam, Leanne L             15 PS                   1:11.24    1:12.44        
 27 Taggart, Erin G           15 RSD                  1:09.39    1:12.85        
 28 Abouchabki, Martine       16 PS                   1:10.58    1:13.09        
 29 Lenzkes, Baylee L         18 CAST                 1:09.62    1:14.06        
 30 Seto, Vivian              15 UN                   1:03.22Y   1:15.63        
 31 Knight, Kiley L           16 SDY                  1:02.13Y   1:17.12        
 
Event 43  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
         SDI: # 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:37.89  ZONE
                2:59.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                   2:30.64    2:28.32 ZONE   
       33.95  1:11.94  1:50.96  2:28.32                                    
  2 Baron, Miko L             10 OSC                  2:30.23    2:28.51 ZONE   
       33.54  1:11.75  1:51.50  2:28.51                                    
  3 Wong, Hannah G            10 CAST                 2:33.37    2:31.50 ZONE   
       34.85  1:13.37  1:52.13  2:31.50                                    
  4 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  2:30.49    2:33.57 ZONE   
       35.76  1:14.28  1:54.50  2:33.57                                    
  5 Alonso, Delaney G         10 PS                   2:35.18    2:33.92 ZONE   
       34.79  1:14.11  1:55.06  2:33.92                                    
  6 Zhang, Amy Y              10 NCA                  2:35.65    2:34.29 ZONE   
       35.64  1:15.27  1:55.99  2:34.29                                    
  7 Villa, Mia I              10 SBA                  2:35.58    2:36.86 ZONE   
       35.86  1:15.70  1:57.45  2:36.86                                    
  8 Yang, Rachel              10 PAC                  2:38.95    2:39.21 JO     
       36.52  1:18.11  2:00.12  2:39.21                                    
 
Event 43  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
         SDI: # 2:21.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                2:37.89  ZONE
                2:59.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baron, Miko L             10 OSC                  2:33.96    2:30.23 qZONE  
              1:12.84  2:30.23                                             
  2 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  2:36.54    2:30.49 qZONE  
     1:13.42  2:30.49                                                      
  3 Wong, Cassidy K           10 PS                   2:31.39    2:30.64 qZONE  
     1:13.04  2:30.64                                                      
  4 Wong, Hannah G            10 CAST                 2:34.23    2:33.37 qZONE  
     1:14.37  2:33.37                                                      
  5 Alonso, Delaney G         10 PS                   2:37.65    2:35.18 qZONE  
              1:16.31  2:35.18                                             
  6 Villa, Mia I              10 SBA                  2:45.91    2:35.58 qZONE  
     1:15.59  2:35.58                                                      
  7 Zhang, Amy Y              10 NCA                  2:43.10    2:35.65 qZONE  
              1:16.05  2:35.65                                             
  8 Yang, Rachel              10 PAC                  2:40.25    2:38.95 qJO    
     1:18.93  2:38.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Douglas, Allie C          10 NCA                  2:44.77    2:41.97 JO     
     1:19.28  2:41.97                                                      
 10 Naval, Victoria D         10 SBA                  2:46.70    2:43.33 JO     
              1:20.30  2:43.33                                             
-------------------------------------------------------------------------
 11 Raskin, Ella F            10 PS                   2:47.04    2:44.96 JO     
     1:21.17  2:44.96                                                      
 12 Leon, Melissa L           10 PS                   2:42.15    2:46.55 JO     
     1:19.89  2:46.55                                                      
 13 Rowe, Catherine N          8 PS                   2:49.07    2:48.93 JO     
     1:20.86  2:48.93                                                      
 14 Ramirez-Ruvalcaba, Danny  10 SBA                  2:58.98    2:49.53 JO     
              1:22.24  2:49.53                                             
 15 Strouse, Hannah F          9 SDY                  2:38.21Y   2:51.61 JO     
              1:25.15  2:51.61                                             
 16 Peavey, Julia J           10 SDY                  2:53.66    2:51.63 JO     
     1:22.75  2:51.63                                                      
 17 Fomuso, Gina K            10 SBA                  2:40.99Y   2:52.68 JO     
              1:24.19  2:52.68                                             
 18 Callahan, Frankie L       10 NCA                  2:36.01Y   2:52.96 JO     
     1:25.22  2:52.96                                                      
 19 Faulkner, Bree R          10 CNSA                 2:54.67    2:56.18 JO     
     1:27.14  2:56.18                                                      
 20 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                 2:36.12Y   2:56.52 JO     
     1:25.36  2:56.52                                                      
 21 Jayasinghe, Simran        10 RAQ                  2:58.62    2:56.83 JO     
     1:24.47  2:56.83                                                      
 22 Dorrestein, Tatiana K     10 NCA                  2:51.45    2:57.30 JO     
              1:27.43  2:57.30                                             
 23 Lee, Jocelyn E            10 NCA                  2:37.87Y   2:57.50 JO     
              1:27.19  2:57.50                                             
 24 Navarrette, Rikka E       10 CNSA                 2:58.35    3:00.13        
              1:28.78  3:00.13                                             
 25 Galindo, Savannah S       10 RAQ                  2:37.86Y   3:00.31        
              1:24.53  3:00.31                                             
 26 Jayasinghe, Kiran         10 RAQ                  2:58.58    3:03.92        
     1:30.25  3:03.92                                                      
 
Event 45  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:11.22     7/27/06 Andrea BAsaraba, NCA                       
         SDI: # 2:08.05     8/16/79 Tammy Bruce, CVAA                          
                2:20.19  ZONE
                2:34.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Castillo, Paola I         12 SBA                  2:13.39    2:13.30 ZONE   
       30.44  1:04.07  1:39.16  2:13.30                                    
  2 Huang, Katherine M        12 NCA                  2:20.09    2:19.47 ZONE   
       32.03  1:06.71  1:43.30  2:19.47                                    
  3 Boese, Natalia L          12 RSD                  2:20.99    2:20.77 JO     
       32.91  1:08.39  1:45.14  2:20.77                                    
  4 Parsons, Jamie L          12 SBA                  2:23.96    2:21.61 JO     
       32.98  1:09.41  1:46.25  2:21.61                                    
  5 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 2:24.29    2:22.67 JO     
       32.79  1:09.29  1:46.89  2:22.67                                    
  6 Lora, Mirsha              12 SBA                  2:21.48    2:22.84 JO     
       32.61  1:08.91  1:46.20  2:22.84                                    
  7 Cerceo, Talia L           12 NCA                  2:21.94    2:23.03 JO     
       33.16  1:10.06  1:47.52  2:23.03                                    
  8 Diep, Allyson K           12 PS                   2:23.81    2:23.31 JO     
       31.54  1:07.20  1:45.57  2:23.31                                    
B - Final
  9 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  2:25.27    2:23.62 JO     
       33.89  1:10.30  1:48.16  2:23.62                                    
 10 Schmidt, Revere D         11 RSD                  2:25.12    2:23.79 JO     
       32.87  1:09.08  1:46.47  2:23.79                                    
 11 Rhea, Jaden M             12 CNSA                 2:25.34    2:24.94 JO     
       32.23  1:08.34  1:47.52  2:24.94                                    
 12 Perez, Paulina            12 PS                   2:27.01    2:26.46 JO     
       32.50  1:09.45  1:48.67  2:26.46                                    
 13 Dang, Megan V             11 RAQ                  2:29.16    2:27.40 JO     
              1:13.75  1:52.54  2:27.40                                    
 14 Ruane, Maegan E           12 SBA                  2:26.98    2:28.52 JO     
       33.84  1:12.07  1:51.37  2:28.52                                    
 15 Gonzales, Camryn E        12 CAST                 2:28.19    2:28.88 JO     
       34.93  1:12.83  1:51.68  2:28.88                                    
 16 Lee, Yealin               12 SBA                  2:29.09    2:29.50 JO     
       33.68  1:11.04  1:50.84  2:29.50                                    
 
Event 45  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:11.22     7/27/06 Andrea BAsaraba, NCA                       
         SDI: # 2:08.05     8/16/79 Tammy Bruce, CVAA                          
                2:20.19  ZONE
                2:34.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Castillo, Paola I         12 SBA                  2:16.31    2:13.39 qZONE  
     1:04.19  2:13.39                                                      
  2 Huang, Katherine M        12 NCA                  2:19.60    2:20.09 qZONE  
              1:07.19  2:20.09                                             
  3 Boese, Natalia L          12 RSD                  2:27.58    2:20.99 qJO    
     1:09.67  2:20.99                                                      
  4 Lora, Mirsha              12 SBA                  2:24.27    2:21.48 qJO    
     1:07.55  2:21.48                                                      
  5 Cerceo, Talia L           12 NCA                  2:22.21    2:21.94 qJO    
     1:09.07  2:21.94                                                      
  6 Diep, Allyson K           12 PS                   2:23.18    2:23.81 qJO    
              1:09.07  2:23.81                                             
  7 Parsons, Jamie L          12 SBA                  2:23.16    2:23.96 qJO    
     1:09.05  2:23.96                                                      
  8 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 2:25.56    2:24.29 qJO    
     1:11.10  2:24.29                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schmidt, Revere D         11 RSD                  2:30.55    2:25.12 qJO    
              1:10.57  2:25.12                                             
 10 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  2:27.12    2:25.27 qJO    
              1:10.12  2:25.27                                             
 11 Rhea, Jaden M             12 CNSA                 2:32.35    2:25.34 qJO    
     1:09.59  2:25.34                                                      
 12 Ruane, Maegan E           12 SBA                  2:29.54    2:26.98 qJO    
     1:11.17  2:26.98                                                      
 13 Perez, Paulina            12 PS                   2:31.30    2:27.01 qJO    
     1:10.73  2:27.01                                                      
 14 Gonzales, Camryn E        12 CAST                 2:29.97    2:28.19 qJO    
     1:12.51  2:28.19                                                      
 15 Lee, Yealin               12 SBA                  2:34.20    2:29.09 qJO    
     1:11.70  2:29.09                                                      
 16 Dang, Megan V             11 RAQ                  2:29.53    2:29.16 qJO    
              1:11.90  2:29.16                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mah, Maxine               12 PAC                  2:30.71    2:29.27 JO     
     1:12.57  2:29.27                                                      
 18 Douglas, Christine A      12 PAC                  2:34.09    2:29.97 JO     
     1:12.81  2:29.97                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Henry, Ryan L             12 SDY                  2:16.34Y   2:31.18 JO     
 20 McCormick, Kaylin S       12 NCA                  2:32.29    2:31.88 JO     
              1:13.43  2:31.88                                             
 21 Brecht, Natalie R         12 PS                   2:12.50Y   2:32.17 JO     
              1:15.31  2:32.17                                             
 22 Feyk, Liliana J           11 NCA                  2:33.96    2:32.44 JO     
              1:13.65  2:32.44                                             
 23 Burnworth, Hannah M       12 HSA                  2:29.51    2:33.45 JO     
     1:13.18  2:33.45                                                      
 23 Morgan, Chloe N           11 MRA                  2:14.93Y   2:33.45 JO     
              1:16.15  2:33.45                                             
 25 Leon, Catrina M           12 PS                   2:33.85    2:38.59        
     1:15.80  2:38.59                                                      
 
Event 47  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:06.87     7/27/07 Jessica Heim, CAST                         
         SDI: # 2:03.74        1995 Caroline Kilian, BFST                      
                2:14.79  ZONE
                2:24.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             13 HSA                  2:13.85    2:08.14 ZONE   
       30.08  1:02.81  1:35.18  2:08.14                                    
  2 Arzave, Juli              14 SBA                  2:12.45    2:10.11 ZONE   
       30.23  1:03.14  1:36.44  2:10.11                                    
  3 Gharbaoui, Leanna         14 PAC                  2:13.83    2:11.31 ZONE   
       30.20  1:03.08  1:37.40  2:11.31                                    
  4 Collins, Cami             13 PAC                  2:13.20    2:13.45 ZONE   
       30.97  1:04.66  1:40.14  2:13.45                                    
  5 Ren, Lindsey Y            14 RSD                  2:14.59    2:14.29 ZONE   
       30.80  1:04.56  1:39.74  2:14.29                                    
  6 Fanta, Greta M            14 NCA                  2:15.47    2:14.81 JO     
       31.22  1:05.51  1:40.77  2:14.81                                    
  7 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 2:13.56    2:15.54 JO     
       30.42  1:04.44  1:40.23  2:15.54                                    
  8 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:13.99    2:16.85 JO     
       30.63  1:04.98  1:41.50  2:16.85                                    
B - Final
  9 Brecht, Katie A           14 PS                   2:17.72    2:15.10 JO     
       31.49  1:05.87  1:41.29  2:15.10                                    
 10 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  2:17.76    2:15.65 JO     
       31.21  1:04.88  1:39.82  2:15.65                                    
 11 Chou, Evelyn              14 RSD                  2:16.36    2:16.92 JO     
       31.64  1:05.98  1:41.67  2:16.92                                    
 12 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  2:17.04    2:17.25 JO     
       31.79  1:06.01  1:41.98  2:17.25                                    
 13 Whitaker, Mia J           14 PS                   2:18.49    2:19.51 JO     
       32.45  1:07.92  1:43.95  2:19.51                                    
 14 Parker, Riley L           14 NCA                  2:19.16    2:20.87 JO     
       33.05  1:08.61  1:44.92  2:20.87                                    
 15 Schulze, Natalie A        13 PS                   2:18.83    2:21.63 JO     
       32.50  1:08.66  1:45.50  2:21.63                                    
 16 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  2:18.85    2:21.66 JO     
       32.95  1:08.74  1:45.14  2:21.66                                    
 
Event 47  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:06.87     7/27/07 Jessica Heim, CAST                         
         SDI: # 2:03.74        1995 Caroline Kilian, BFST                      
                2:14.79  ZONE
                2:24.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arzave, Juli              14 SBA                  2:10.02    2:12.45 qZONE  
              1:03.88  2:12.45                                             
  2 Collins, Cami             13 PAC                  2:16.09    2:13.20 qZONE  
     1:05.72  2:13.20                                                      
  3 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 2:16.58    2:13.56 qZONE  
     1:05.22  2:13.56                                                      
  4 Gharbaoui, Leanna         14 PAC                  2:11.41    2:13.83 qZONE  
     1:04.60  2:13.83                                                      
  5 Hall, Laney J             13 HSA                  2:09.43    2:13.85 qZONE  
     1:03.20  2:13.85                                                      
  6 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:16.28    2:13.99 qZONE  
              1:04.34  2:13.99                                             
  7 Ren, Lindsey Y            14 RSD                  2:18.32    2:14.59 qZONE  
              1:04.38  2:14.59                                             
  8 Fanta, Greta M            14 NCA                  2:16.78    2:15.47 qJO    
     1:05.04  2:15.47                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chou, Evelyn              14 RSD                  2:18.26    2:16.36 qJO    
     1:06.75  2:16.36                                                      
 10 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  2:17.51    2:17.04 qJO    
              1:06.46  2:17.04                                             
 11 Brecht, Katie A           14 PS                   2:19.10    2:17.72 qJO    
     1:04.31  2:17.72                                                      
 12 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  2:19.18    2:17.76 qJO    
     1:07.01  2:17.76                                                      
 13 Whitaker, Mia J           14 PS                   2:19.02    2:18.49 qJO    
     1:07.71  2:18.49                                                      
 14 Schulze, Natalie A        13 PS                   2:18.31    2:18.83 qJO    
     1:07.55  2:18.83                                                      
 15 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  2:22.48    2:18.85 qJO    
              1:07.56  2:18.85                                             
 16 Parker, Riley L           14 NCA                  2:05.69Y   2:19.16 qJO    
              1:10.36  2:19.16                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Swift, Gillian G          13 NCA                  2:19.54    2:19.21 JO     
     1:08.12  2:19.21                                                      
 18 Madden, Rebecca C         13 RSD                  2:01.57Y   2:19.55 JO     
              1:08.79  2:19.55                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                  2:24.65    2:19.85 JO     
              1:06.49  2:19.85                                             
 20 Harvey, Noelle E          13 NCA                  2:24.07    2:20.43 JO     
              1:08.49  2:20.43                                             
 21 Estrada, Laura L          13 SBA                  2:20.87    2:20.89 JO     
     1:07.75  2:20.89                                                      
 22 Willett, Aurelia P        14 HSA                  2:22.71    2:20.92 JO     
     1:08.49  2:20.92                                                      
 23 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                  2:23.09    2:21.70 JO     
     1:08.89  2:21.70                                                      
 24 Wilson, Natalie J         14 NCA                  2:20.54    2:22.32 JO     
              1:09.87  2:22.32                                             
 25 Rowe, Isabelle G          13 PS                   2:23.54    2:22.97 JO     
              1:10.03  2:22.97                                             
 26 Woelkers, Megan E         14 RSD                  2:23.22    2:23.16 JO     
              1:10.28  2:23.16                                             
 27 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  2:19.18    2:23.33 JO     
              1:08.10  2:23.33                                             
 28 Gidley, Erin A            13 SBA                  2:22.38    2:23.74 JO     
     1:08.16  2:23.74                                                      
 29 Schobert Conrique, Chant  13 UN                   2:23.41    2:24.49 JO     
              1:10.47  2:24.49                                             
 30 Ouyang, Olivia L          13 NCA                  2:24.60    2:24.63 JO     
              1:10.42  2:24.63                                             
 31 Rozenshteyn, Maya A       14 CAST                 2:23.25    2:26.45        
     1:10.78  2:26.45                                                      
 32 Curran, Isabelle J        14 CAST                 2:06.52Y   2:38.15        
              1:18.81  2:38.15                                             
 
Event 49  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:04.40     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  2:12.25    2:08.97 JO     
       29.83  1:02.13  1:35.38  2:08.97                                    
  2 Marsh, Hannah T           15 PAC                  2:12.91    2:12.55 JO     
       31.81  1:05.38  1:39.40  2:12.55                                    
  3 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 2:13.55    2:12.69 JO     
       31.34  1:05.06  1:39.54  2:12.69                                    
  4 DeLegge, Breena M         15 HSA                  2:16.07    2:13.21 JO     
       31.36  1:05.72  1:40.15  2:13.21                                    
  5 Yang, Crystal             16 NCA                  2:13.29    2:13.67 JO     
       31.71  1:05.20  1:39.51  2:13.67                                    
  6 Stipe, Carlie A           16 NCA                  2:13.50    2:14.27 JO     
       31.31  1:05.62  1:39.95  2:14.27                                    
  7 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  2:12.95    2:16.19 JO     
       31.39  1:05.76  1:41.51  2:16.19                                    
 -- Kaur, Gurleen             15 NCA                  2:16.16   x2:19.17        
       32.39  1:07.98  1:43.93  2:19.17                                    
B - Final
  9 Giordano, Morgan K        17 CAST                 2:19.06    2:13.52 JO     
       31.38  1:05.33  1:39.83  2:13.52                                    
 10 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 2:16.54    2:14.27 JO     
       32.27  1:06.52  1:41.17  2:14.27                                    
 11 Tapia, Kristine F         15 SBA                  2:16.33    2:15.61 JO     
       31.38  1:05.88  1:41.17  2:15.61                                    
 12 Leblanc, Heloise          16 UN                   2:18.73    2:16.87 JO     
       32.50  1:07.15  1:42.34  2:16.87                                    
 13 Yngson, Angelika V        17 SBA                  2:16.73    2:17.86 JO     
       31.90  1:06.53  1:43.21  2:17.86                                    
 14 Schmidt, Sam K            18 PS                   2:17.84    2:18.07 JO     
       31.80  1:06.31  1:42.06  2:18.07                                    
 15 Holden, Cassidy R         16 CAST                 2:17.02    2:18.43 JO     
       32.53  1:07.34  1:43.23  2:18.43                                    
 -- Pulido, Izzy A            15 RAQ                  2:19.14   x2:19.64        
       32.68  1:07.72  1:43.97  2:19.64                                    
 
Event 49  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:04.40     7/26/12 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  2:10.29    2:12.25 qJO    
              1:03.49  2:12.25                                             
  2 Marsh, Hannah T           15 PAC                  2:16.31    2:12.91 qJO    
              1:05.52  2:12.91                                             
  3 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  2:10.88    2:12.95 qJO    
     1:05.26  2:12.95                                                      
  4 Yang, Crystal             16 NCA                  2:17.94    2:13.29 qJO    
     1:05.45  2:13.29                                                      
  5 Stipe, Carlie A           16 NCA                  2:15.19    2:13.50 qJO    
              1:05.44  2:13.50                                             
  6 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 2:12.42    2:13.55 qJO    
              1:05.06  2:13.55                                             
  7 DeLegge, Breena M         15 HSA                  2:12.75    2:16.07 qJO    
              1:05.93  2:16.07                                             
  8 Kaur, Gurleen             15 NCA                  2:18.98    2:16.16 qJO    
     1:06.77  2:16.16                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tapia, Kristine F         15 SBA                  2:17.39    2:16.33 qJO    
     1:06.10  2:16.33                                                      
 10 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 2:01.18Y   2:16.54 qJO    
              1:07.62  2:16.54                                             
 11 Yngson, Angelika V        17 SBA                  2:16.29    2:16.73 qJO    
     1:06.67  2:16.73                                                      
 12 Holden, Cassidy R         16 CAST                 2:17.96    2:17.02 qJO    
              1:06.14  2:17.02                                             
 13 Schmidt, Sam K            18 PS                   2:16.47    2:17.84 qJO    
              1:07.28  2:17.84                                             
 14 Leblanc, Heloise          16 UN                   2:17.75    2:18.73 qJO    
              1:08.57  2:18.73                                             
 15 Giordano, Morgan K        17 CAST                 2:14.18    2:19.06 q      
     1:06.13  2:19.06                                                      
 16 Pulido, Izzy A            15 RAQ                  2:01.16Y   2:19.14 q      
     1:08.01  2:19.14                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kredich, Hannah K         17 PS                   2:00.32Y   2:19.42        
              1:08.15  2:19.42                                             
 18 Lundgren, Elisabeth A     16 SBA                  2:17.88    2:19.78        
              1:07.48  2:19.78                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shields, Paige A          15 RSD                  2:01.25Y   2:19.81        
              1:08.33  2:19.81                                             
 20 Vega, Marci M             17 PS                   2:15.61    2:20.05        
              1:08.48  2:20.05                                             
 21 Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  2:01.28Y   2:21.47        
     1:09.24  2:21.47                                                      
 22 Hoff, Carly E             15 RAQ                  2:18.31    2:26.43        
              1:10.40  2:26.43                                             
 23 Estes, Samantha M         18 IVDA                 2:00.64Y   2:27.39        
              1:10.20  2:27.39                                             
 
Event 51  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:31.81     7/26/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                     
         SDI: # 2:25.38     6/16/16 Isabelle Abrajan, UN                       
                2:45.79  ZONE
                3:08.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   2:27.54    2:25.66*ZONE   
              1:10.92  2:25.66                                             
  2 Lundgren, Emily L         12 SBA                  2:39.02    2:36.33 ZONE   
              1:15.23  2:36.33                                             
  3 Diep, Allyson K           12 PS                   2:40.80    2:38.96 ZONE   
              1:17.25  2:38.96                                             
  4 Rowe, Ashley K            11 PS                   2:44.01    2:39.47 ZONE   
              1:17.54  2:39.47                                             
  5 Boese, Natalia L          12 RSD                  2:42.98    2:40.81 ZONE   
              1:18.55  2:40.81                                             
  6 Luu, Emmy M               11 PAC                  2:49.58    2:45.12 ZONE   
              1:22.49  2:45.12                                             
  7 Lora, Mirsha              12 SBA                  2:50.25    2:47.71 JO     
     1:20.93  2:47.71                                                      
  8 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  2:58.22    2:48.09 JO     
              1:24.25  2:48.09                                             
  9 Wilcox, Michaela R        12 CALI                 2:57.38    2:48.15 JO     
              1:22.37  2:48.15                                             
 10 Mah, Maxine               12 PAC                  2:48.03    2:48.65 JO     
              1:21.56  2:48.65                                             
 11 Raagas, Kiana M           12 PS                   2:49.96    2:50.32 JO     
              1:23.32  2:50.32                                             
 12 Feyk, Liliana J           11 NCA                  2:55.14    2:50.58 JO     
              1:25.06  2:50.58                                             
 13 Seto, Vickie              12 UN                   2:55.70    2:50.98 JO     
              1:23.87  2:50.98                                             
 14 Olsen, Emma R             12 CAST                 2:55.03    2:51.09 JO     
     1:23.10  2:51.09                                                      
 15 Gonzales, Camryn E        12 CAST                 2:54.03    2:51.44 JO     
     1:25.76  2:51.44                                                      
 16 Han, Aimee                12 PAC                  2:51.09    2:51.98 JO     
     1:24.55  2:51.98                                                      
 17 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                 2:54.39    2:52.58 JO     
     1:24.46  2:52.58                                                      
 18 Tran, Rachel S            12 RSD                  2:34.51Y   2:53.48 JO     
     1:25.15  2:53.48                                                      
 19 Douglas, Nicole D         12 PAC                  2:56.08    2:53.98 JO     
              1:23.93  2:53.98                                             
 20 Lee, Yealin               12 SBA                  2:55.11    2:54.27 JO     
     1:23.83  2:54.27                                                      
 21 Smider, Tatiana J         11 PS                   2:52.24    2:54.34 JO     
     1:25.17  2:54.34                                                      
 22 Ongteco, Annika S         12 SBA                  3:02.67    2:54.85 JO     
     1:23.70  2:54.85                                                      
 23 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                 2:58.60    2:55.22 JO     
              1:25.38  2:55.22                                             
 24 Groom, Emily J            11 NCA                  2:39.57Y   2:58.26 JO     
              1:28.31  2:58.26                                             
 25 Lee, Elizabeth D          11 ICAC                 2:59.79    2:58.49 JO     
              1:28.08  2:58.49                                             
 26 James, Kelsey M           12 NCA                  2:36.82Y   2:58.96 JO     
     1:26.86  2:58.96                                                      
 27 Telfer, Caryn N           11 RSD                  2:59.75    2:59.11 JO     
              1:29.29  2:59.11                                             
 27 McNeff, Morgan E          12 NCA                  2:53.95    2:59.11 JO     
     1:28.84  2:59.11                                                      
 29 Arevalo, Florence D       11 SBA                  3:05.26    3:01.19 JO     
     1:30.79  3:01.19                                                      
 30 Patron, Sophia M          11 NCA                  3:02.77    3:01.72 JO     
     1:29.72  3:01.72                                                      
 31 Molloy, Ava E             12 NCA                  3:07.03    3:04.07 JO     
     1:30.41  3:04.07                                                      
 32 Huntley, Olivia           11 NCA                  3:05.32    3:04.98 JO     
     1:30.33  3:04.98                                                      
 -- Hrossowyc, Alexandria E   12 NCA                  3:04.74   x3:09.33        
     1:33.00  3:09.33                                                      
 -- Bennett, Mylin M          11 RSD                  2:46.19Y  x3:12.11        
              1:34.01  3:12.11                                             
 -- Lewis, Kirsten M          12 NCA                  2:44.13Y  x3:15.98        
              1:35.73  3:15.98                                             
 
Event 53  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:22.09     8/20/10 Sarah Luibel, HSA                          
                2:45.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parsons, Julie A          17 SBA                  2:27.62    2:24.73 JO     
       33.86  1:09.57  1:47.49  2:24.73                                    
  2 Le, Audrey A              16 PAC                  2:28.66    2:27.57 JO     
       35.79  1:12.58  1:50.23  2:27.57                                    
  3 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 2:35.49    2:31.35 JO     
       35.85  1:13.96  1:53.02  2:31.35                                    
  4 Rakotz, Talia T           17 RSD                  2:35.32    2:31.69 JO     
       34.49  1:12.60  1:52.63  2:31.69                                    
  5 Kaur, Gurleen             15 NCA                  2:33.84    2:31.86 JO     
       36.87  1:15.16  1:53.34  2:31.86                                    
  6 Holden, Cassidy R         16 CAST                 2:33.49    2:31.97 JO     
       36.36  1:14.85  1:54.04  2:31.97                                    
  7 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 2:32.61    2:32.07 JO     
       36.50  1:14.59  1:54.53  2:32.07                                    
  8 Lundgren, Elisabeth A     16 SBA                  2:35.91    2:39.84 JO     
       37.82  1:17.92  1:59.23  2:39.84                                    
B - Final
  9 Pham, Halan               15 NCA                  2:36.91    2:29.89 JO     
       35.01  1:13.06  1:51.53  2:29.89                                    
 10 Morris, Samantha D        18 PS                   2:36.10    2:31.99 JO     
       35.29  1:13.75  1:53.25  2:31.99                                    
 11 Greco, Sophia R           17 WAVE                 2:38.61    2:34.82 JO     
       36.64  1:15.41  1:56.05  2:34.82                                    
 12 Tapia, Kristine F         15 SBA                  2:35.98    2:35.62 JO     
       36.32  1:15.34  1:56.52  2:35.62                                    
 13 Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  2:38.87    2:38.55 JO     
       37.32  1:17.46  1:58.70  2:38.55                                    
 14 Betts, Phoebe Y           15 NCA                  2:44.78    2:39.97 JO     
       38.30  1:18.70  1:59.60  2:39.97                                    
 15 Estes, Samantha M         18 IVDA                 2:40.71    2:40.54 JO     
       36.99  1:18.18  1:59.48  2:40.54                                    
 16 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  2:40.07    2:40.78 JO     
       38.99  1:19.20  2:00.33  2:40.78                                    
 
Event 53  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:22.09     8/20/10 Sarah Luibel, HSA                          
                2:45.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fox, Juliana M            16 PS                   2:30.20    2:26.28 qJO    
              1:11.29  2:26.28                                             
  2 Toetter, Micah N          17 PS                   2:23.51    2:26.36 qJO    
     1:12.46  2:26.36                                                      
  3 Parsons, Julie A          17 SBA                  2:22.65    2:27.62 qJO    
              1:12.09  2:27.62                                             
  4 Le, Audrey A              16 PAC                  2:27.23    2:28.66 qJO    
              1:13.62  2:28.66                                             
  5 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 2:29.68    2:32.61 qJO    
     1:13.40  2:32.61                                                      
  6 Holden, Cassidy R         16 CAST                 2:31.91    2:33.49 qJO    
     1:14.76  2:33.49                                                      
  7 Kaur, Gurleen             15 NCA                  2:34.73    2:33.84 qJO    
     1:14.81  2:33.84                                                      
  8 Rakotz, Talia T           17 RSD                  2:30.41    2:35.32 qJO    
              1:14.06  2:35.32                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 2:16.17Y   2:35.49 qJO    
     1:15.67  2:35.49                                                      
 10 Lundgren, Elisabeth A     16 SBA                  2:32.75    2:35.91 qJO    
              1:16.49  2:35.91                                             
 11 Tapia, Kristine F         15 SBA                  2:39.48    2:35.98 qJO    
              1:16.23  2:35.98                                             
 12 Morris, Samantha D        18 PS                   2:26.80    2:36.10 qJO    
              1:15.87  2:36.10                                             
 13 Pham, Halan               15 NCA                  2:38.31    2:36.91 qJO    
              1:15.04  2:36.91                                             
 14 Greco, Sophia R           17 WAVE                 2:38.55    2:38.61 qJO    
     1:16.58  2:38.61                                                      
 15 Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  2:34.05    2:38.87 qJO    
              1:16.30  2:38.87                                             
 16 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  2:39.50    2:40.07 qJO    
     1:19.17  2:40.07                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Estes, Samantha M         18 IVDA                 2:39.94    2:40.71 JO     
              1:18.59  2:40.71                                             
 18 Betts, Phoebe Y           15 NCA                  2:44.78    2:44.78 JO     
              1:19.86  2:44.78                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Seto, Vivian              15 UN                   2:43.08    2:45.19        
              1:22.00  2:45.19                                             
 20 Cho, Amelia A             15 RSD                  2:42.85    2:46.50        
              1:22.39  2:46.50                                             
 21 Mabe, Emma L              17 PS                   2:37.19    2:47.71        
              1:22.88  2:47.71                                             
 22 Rivas, Paola F            17 SBA                  2:42.88    2:51.81        
     1:23.44  2:51.81                                                      
 -- Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  2:38.90         DQ        
              1:17.99       DQ                                             
 
Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:20.86     7/24/08 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:15.39     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:32.29  ZONE
                2:49.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Blest M           13 SDY                  2:28.05    2:24.59 ZONE   
       33.66  1:10.64  1:48.43  2:24.59                                    
  2 Preston, Tegan S          14 NCA                  2:35.08    2:24.74 ZONE   
       34.48  1:11.02  1:48.41  2:24.74                                    
  3 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:28.39    2:26.32 ZONE   
       34.53  1:11.69  1:49.91  2:26.32                                    
  4 Nguyen, Katie L           14 PS                   2:31.27    2:27.19 ZONE   
       34.78  1:11.49  1:48.91  2:27.19                                    
  5 Hall, Laney J             13 HSA                  2:33.69    2:30.08 ZONE   
       34.79  1:11.57  1:50.90  2:30.08                                    
  6 Ryan, Keely D             14 NCA                  2:33.33    2:32.24 ZONE   
       35.99  1:14.11  1:53.60  2:32.24                                    
  7 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  2:33.43    2:33.92 JO     
       34.66  1:13.12  1:53.87  2:33.92                                    
  8 Davila, Pia P             13 SBA                  2:34.68    2:34.26 JO     
       35.66  1:14.73  1:55.02  2:34.26                                    
B - Final
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  2:36.76    2:31.03 ZONE   
       36.72  1:14.91  1:52.95  2:31.03                                    
 10 Collins, Cami             13 PAC                  2:37.40    2:34.84 JO     
       36.78  1:16.26  1:56.48  2:34.84                                    
 11 Dolphina, Jasira          13 RSD                  2:38.36    2:35.79 JO     
       37.12  1:16.37  1:57.18  2:35.79                                    
 12 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                  2:38.59    2:36.15 JO     
       36.62  1:15.94  1:56.44  2:36.15                                    
 13 Lieu, Krystal T           13 NCA                  2:38.61    2:37.88 JO     
       37.21  1:17.31  1:58.70  2:37.88                                    
 14 Lyon, Taylor C            13 RSD                  2:40.38    2:38.68 JO     
       36.89  1:17.31  1:59.28  2:38.68                                    
 15 Willett, Aurelia P        14 HSA                  2:38.69    2:40.30 JO     
       37.04  1:17.86  1:59.50  2:40.30                                    
 16 Madden, Rebecca C         13 RSD                  2:40.79    2:40.79 JO     
       38.80  1:18.76  2:00.10  2:40.79                                    
 
Event 55  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 2:20.86     7/24/08 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 2:15.39     8/10/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                2:32.29  ZONE
                2:49.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Blest M           13 SDY                  2:30.02    2:28.05 qZONE  
     1:11.00  2:28.05                                                      
  2 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:26.20    2:28.39 qZONE  
     1:11.10  2:28.39                                                      
  3 Nguyen, Katie L           14 PS                   2:27.52    2:31.27 qZONE  
              1:13.92  2:31.27                                             
  4 Gharbaoui, Leanna         14 PAC                  2:14.24Y   2:32.33 qJO    
              1:14.03  2:32.33                                             
  5 Ryan, Keely D             14 NCA                  2:36.63    2:33.33 qJO    
     1:14.78  2:33.33                                                      
  6 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  2:36.45    2:33.43 qJO    
     1:13.67  2:33.43                                                      
  7 Hall, Laney J             13 HSA                  2:28.52    2:33.69 qJO    
     1:14.36  2:33.69                                                      
  8 Davila, Pia P             13 SBA                  2:39.37    2:34.68 qJO    
     1:15.14  2:34.68                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Preston, Tegan S          14 NCA                  2:30.02    2:35.08 qJO    
              1:14.65  2:35.08                                             
 10 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  2:38.33    2:36.76 qJO    
              1:15.89  2:36.76                                             
 11 Collins, Cami             13 PAC                  2:36.71    2:37.40 qJO    
              1:17.43  2:37.40                                             
 12 Dolphina, Jasira          13 RSD                  2:44.70    2:38.36 qJO    
              1:19.33  2:38.36                                             
 13 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                  2:41.30    2:38.59 qJO    
              1:16.65  2:38.59                                             
 14 Lieu, Krystal T           13 NCA                  2:43.40    2:38.61 qJO    
     1:16.58  2:38.61                                                      
 15 Willett, Aurelia P        14 HSA                  2:42.33    2:38.69 qJO    
     1:17.20  2:38.69                                                      
 16 Lyon, Taylor C            13 RSD                  2:38.16    2:40.38 qJO    
     1:19.02  2:40.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Madden, Rebecca C         13 RSD                  2:39.15    2:40.79 JO     
     1:19.17  2:40.79                                                      
 18 Chhay, Melissa M          13 NCA                  2:46.51    2:42.80 JO     
     1:19.72  2:42.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Younce, Jean C            13 CNSA                 2:37.37    2:43.19 JO     
     1:19.86  2:43.19                                                      
 20 Woelkers, Megan E         14 RSD                  2:46.23    2:43.51 JO     
     1:19.46  2:43.51                                                      
 21 Santana de Valdez, Charl  14 SBA                  2:26.58Y   2:44.08 JO     
              1:20.83  2:44.08                                             
 22 Johnston, Shelby D        14 CAST                 2:47.46    2:44.97 JO     
              1:19.64  2:44.97                                             
 23 Schobert Conrique, Chant  13 UN                   2:44.04    2:46.21 JO     
              1:22.05  2:46.21                                             
 24 Norris, Olivia M          13 RSD                  2:44.10    2:46.36 JO     
     1:18.88  2:46.36                                                      
 25 Wetzel, Kate J            14 RSD                  2:49.43    2:47.03 JO     
              1:20.65  2:47.03                                             
 26 Ouyang, Olivia L          13 NCA                  2:48.43    2:47.59 JO     
              1:21.08  2:47.59                                             
 27 Cong, Charlotte R         14 PAC                  2:47.18    2:50.18        
     1:22.08  2:50.18                                                      
 28 Cervantes, Jessica A      14 IVDA                 2:48.78    2:50.62        
              1:22.43  2:50.62                                             
 29 Gidley, Erin A            13 SBA                  2:47.01    2:53.83        
              1:24.68  2:53.83                                             
 -- Harvey, Noelle E          13 NCA                  2:44.54         DQ        
     1:18.81       DQ                                                      
 
Event 57  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                34.59  ZONE
                39.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lundgren, Emily L         12 SBA                    33.39      32.91 ZONE   
  2 Rowe, Ashley K            11 PS                     34.04      33.75 ZONE   
  3 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   34.79      34.28 ZONE   
  4 Martha, Aranza O          12 SBA                    35.27      34.84 JO     
  5 Diep, Allyson K           12 PS                     35.17      35.28 JO     
  6 Han, Aimee                12 PAC                    35.79      35.54 JO     
  7 Penton, Sophia            12 NCA                    35.79      35.62 JO     
  8 Douglas, Christine A      12 PAC                    35.84      36.03 JO     
B - Final
  9 Dang, Megan V             11 RAQ                    36.09      34.86 JO     
 10 Wu, Christine S           12 PAC                    36.66      36.24 JO     
 11 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                   36.57      36.37 JO     
 12 Hazle, Kathryn M          11 SDY                    37.07      36.61 JO     
 13 Wilcox, Michaela R        12 CALI                   36.65      36.72 JO     
 14 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   36.83      36.80 JO     
 15 McCormick, Kaylin S       12 NCA                    36.59      37.54 JO     
 -- Olsen, Emma R             12 CAST                   36.46         DQ        
 
Event 57  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 31.95     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                34.59  ZONE
                39.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundgren, Emily L         12 SBA                    34.32      33.39 qZONE  
  2 Rowe, Ashley K            11 PS                     34.71      34.04 qZONE  
  3 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   35.00      34.79 qJO    
  4 Diep, Allyson K           12 PS                     35.58      35.17 qJO    
  5 Martha, Aranza O          12 SBA                    34.84      35.27 qJO    
  6 Penton, Sophia            12 NCA                    36.29      35.79 qJO    
  6 Han, Aimee                12 PAC                    35.83      35.79 qJO    
  8 Douglas, Christine A      12 PAC                    36.39      35.84 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dang, Megan V             11 RAQ                    36.23      36.09 qJO    
 10 Olsen, Emma R             12 CAST                   37.74      36.46 qJO    
 11 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                   37.41      36.57 qJO    
 12 McCormick, Kaylin S       12 NCA                    37.35      36.59 qJO    
 13 Wilcox, Michaela R        12 CALI                   38.26      36.65 qJO    
 14 Wu, Christine S           12 PAC                    37.73      36.66 qJO    
 15 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   37.73      36.83 qJO    
 16 Hazle, Kathryn M          11 SDY                    39.10      37.07 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Perez, Paulina            12 PS                     37.95      37.22 JO     
 18 Cox, Izzy J               11 MRA                    39.10      37.24 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                   37.83     J37.24 JO     
 20 Aldrich, Jami M           12 OSC                    38.38      37.28 JO     
 21 Mah, Maxine               12 PAC                    38.47      37.29 JO     
 22 Ramirez, Maya L           12 RAQ                    37.05      37.53 JO     
 23 Leon, Catrina M           12 PS                     38.44      37.58 JO     
 24 Luu, Emmy M               11 PAC                    38.19      37.64 JO     
 25 Seto, Vickie              12 UN                     36.62      37.70 JO     
 26 Feyk, Liliana J           11 NCA                    37.62      37.75 JO     
 27 Tran, Rachel S            12 RSD                    32.83Y     37.94 JO     
 28 Groom, Emily J            11 NCA                    38.93      38.16 JO     
 29 Burnworth, Hannah M       12 HSA                    38.40      38.17 JO     
 30 Douglas, Nicole D         12 PAC                    38.39      38.22 JO     
 31 James, Kelsey M           12 NCA                    37.06      38.27 JO     
 32 Ongteco, Annika S         12 SBA                    39.00      38.49 JO     
 33 Henry, Ryan L             12 SDY                    38.79      38.56 JO     
 34 McNeff, Morgan E          12 NCA                    37.62      38.72 JO     
 35 Telfer, Caryn N           11 RSD                    38.09      38.83 JO     
 36 Lee, Elizabeth D          11 ICAC                   33.90Y     39.56        
 37 Gonzales, Camryn E        12 CAST                   38.49      39.89        
 38 Pham, Emma L              11 NCA                    33.80Y     39.90        
 39 Smider, Tatiana J         11 PS                     38.46      40.02        
 40 Molloy, Ava E             12 NCA                    34.11Y     41.16        
 41 Bennett, Mylin M          11 RSD                    33.92Y     41.77        
 
Event 57A  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
                34.59  ZONE
                39.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Cox, Izzy J               11 MRA                       NT      36.77 JO     
  2 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                      NT      36.84 JO     
 
Event 59  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 35.25     7/30/05 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 34.75      8/7/05 Ashley Rowe, PS                              
                39.09  ZONE
                45.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Alonso, Delaney G         10 PS                     36.07      34.81*ZONE   
  2 Zhang, Amy Y              10 NCA                    36.45      35.95 ZONE   
  3 Wong, Cassidy K           10 PS                     36.95      37.40 ZONE   
  4 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                    38.91      38.16 ZONE   
  5 Nguyen, Vivian N          10 SDY                    37.96      39.05 ZONE   
  6 Wong, Hannah G            10 CAST                   39.12      39.46 JO     
  7 Yeager, Shelby R           9 CAST                   40.16      39.63 JO     
  8 Villa, Mia I              10 SBA                    40.66      40.25 JO     
 
Event 59  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 35.25     7/30/05 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 34.75      8/7/05 Ashley Rowe, PS                              
                39.09  ZONE
                45.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Alonso, Delaney G         10 PS                     37.63      36.07 qZONE  
  2 Zhang, Amy Y              10 NCA                    36.17      36.45 qZONE  
  3 Wong, Cassidy K           10 PS                     38.08      36.95 qZONE  
  4 Nguyen, Vivian N          10 SDY                    40.26      37.96 qZONE  
  5 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                    39.22      38.91 qZONE  
  6 Wong, Hannah G            10 CAST                   39.52      39.12 qJO    
  7 Yeager, Shelby R           9 CAST                   40.82      40.16 qJO    
  8 Villa, Mia I              10 SBA                    42.51      40.66 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kocian-Rudenberg, Sarah   10 RSD                    41.24      40.70 JO     
 10 Rowe, Catherine N          8 PS                     43.43      42.11 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wunderlich, Peyton M      10 ICAC                   44.92      42.16 JO     
 12 Cuffie, Licia S            9 HSA                    42.43      42.20 JO     
 13 Hua, Hailey               10 UN                     43.66      42.23 JO     
 14 Leon, Melissa L           10 PS                     41.85      42.34 JO     
 15 Callahan, Frankie L       10 NCA                    37.79Y     42.73 JO     
 16 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                   38.97Y     42.83 JO     
 17 Albaladejo, Isabelle L    10 OSC                    42.90      43.24 JO     
 18 Dudley, Corrie F          10 NCA                    44.53      43.55 JO     
 19 Espiritu, Aloha K         10 SBA                    44.92      43.77 JO     
 20 Zhu, Davina Y              9 NCA                    38.85Y     44.23 JO     
 21 Faulkner, Bree R          10 CNSA                   38.31Y     44.30 JO     
 22 Jayasinghe, Kiran         10 RAQ                    43.16      44.54 JO     
 23 Lee, Jocelyn E            10 NCA                    39.26Y     44.84 JO     
 24 Chen, Carley J             9 PS                     45.01      45.11 JO     
 25 Davies, Jaylin G          10 CAST                   44.15      46.92        
 -- Hardin, Sarah V            9 SDY                    40.16         DQ        
 -- Yang, Rachel              10 PAC                    39.23         DQ        
 
Event 61  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.69     7/28/11 Rochelle Dong, RSD                           
                29.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rhee, Rachel Y            15 RSD                    27.27      27.21 JO     
  2 Swan, Skylar M            16 NCA                    27.49      27.99 JO     
  3 DeLegge, Breena M         15 HSA                    28.33      28.03 JO     
  4 Chen, Winnie X            16 RSD                    28.49      28.22 JO     
  5 Betts, Phoebe Y           15 NCA                    28.51      28.41 JO     
  6 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                   28.61      28.63 JO     
  7 Lauerman, Katherine M     18 RSD                    28.71      28.74 JO     
  8 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                   28.45      28.76 JO     
B - Final
  9 Leslie, Alix A            17 NCA                    28.98      28.61 JO     
 10 Hoff, Carly E             15 RAQ                    29.53      29.20 JO     
 11 Estes, Samantha M         18 IVDA                   29.11      29.32 JO     
 12 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                    29.45      29.39 JO     
 13 Rosenthal, Danielle V     15 RSD                    28.98      29.41 JO     
 14 Necochea, Madison S       16 HSA                    29.45      29.54 JO     
 14 Stewart, Violet           17 NCA                    29.43      29.54 JO     
 -- Anderson, Lindsey D       17 PAC                    28.90         DQ        
 
Event 61  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.69     7/28/11 Rochelle Dong, RSD                           
                29.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rhee, Rachel Y            15 RSD                    26.62      27.27 qJO    
  2 Swan, Skylar M            16 NCA                    28.27      27.49 qJO    
  3 DeLegge, Breena M         15 HSA                    28.65      28.33 qJO    
  4 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                   28.06      28.45 qJO    
  5 Chen, Winnie X            16 RSD                    27.92      28.49 qJO    
  6 Betts, Phoebe Y           15 NCA                    28.74      28.51 qJO    
  7 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                   29.06      28.61 qJO    
  8 Lauerman, Katherine M     18 RSD                    28.58      28.71 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Anderson, Lindsey D       17 PAC                    29.77      28.90 qJO    
 10 Leslie, Alix A            17 NCA                    28.76      28.98 qJO    
 10 Rosenthal, Danielle V     15 RSD                    29.61      28.98 qJO    
 12 Estes, Samantha M         18 IVDA                   29.11      29.11 qJO    
 13 Toetter, Micah N          17 PS                     29.11      29.29 qJO    
 14 Tran, Emily B             15 PS                     28.80      29.31 qJO    
 15 Stewart, Violet           17 NCA                    29.50      29.43 qJO    
 16 Necochea, Madison S       16 HSA                    29.64      29.45 qJO    
 16 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                    25.85Y     29.45 qJO    
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Hoff, Carly E             15 RAQ                    29.14      29.53 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schmidt, Sam K            18 PS                     29.11      29.56 JO     
 20 Tapia, Kristine F         15 SBA                    29.56      29.57 JO     
 21 Weller, Megan E           15 CNSA                   26.05Y     29.60 JO     
 22 Eisenbraun, Kate A        15 SDAC                   29.71      29.66 JO     
 23 Abouchabki, Martine       16 PS                     25.39Y     29.72 JO     
 24 Morris, Samantha D        18 PS                     29.07      29.80        
 25 Holden, Cassidy R         16 CAST                   25.94Y     29.81        
 26 Chen, Allison S           15 PAC                    29.38      30.00        
 27 Vega, Marci M             17 PS                     25.80Y     30.17        
 28 Luu, Evelyn               16 PAC                    25.90Y     30.28        
 29 Stuecklen, Victoria A     16 WSST                   29.69      30.37        
 
Event 63  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, NCA                           
         SDI: # 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                           
                28.79  ZONE
                30.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             13 HSA                    28.28      27.68 ZONE   
  2 Fanta, Greta M            14 NCA                    28.89      28.61 ZONE   
  3 Thomas, Blest M           13 SDY                    29.23      28.79 ZONE   
  4 Shields, Tiffany A        13 RAQ                    29.36      29.11 JO     
  5 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                    29.20      29.16 JO     
  6 Woelkers, Megan E         14 RSD                    29.47      29.59 JO     
  7 Lieu, Krystal T           13 NCA                    29.58      29.67 JO     
  8 Harvey, Noelle E          13 NCA                    29.35      29.70 JO     
B - Final
  9 Ren, Lindsey Y            14 RSD                    29.82      29.10 JO     
 10 Pham, Lauren L            14 NCA                    29.71      29.26 JO     
 11 Widener, Brandi J         14 HSA                    29.73      29.41 JO     
 12 Curran, Isabelle J        14 CAST                   29.99      29.73 JO     
 13 Ouyang, Olivia L          13 NCA                    29.94      29.88 JO     
 14 Nguyen, Katie L           14 PS                     29.96      29.89 JO     
 15 Ryan, Keely D             14 NCA                    29.95      30.05 JO     
 16 Jelsma, Margaret B        14 PS                     30.00      30.41 JO     
 
Event 63  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, NCA                           
         SDI: # 26.43     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                           
                28.79  ZONE
                30.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Laney J             13 HSA                    28.03      28.28 qZONE  
  2 Fanta, Greta M            14 NCA                    29.19      28.89 qJO    
  3 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                    30.10      29.20 qJO    
  4 Thomas, Blest M           13 SDY                    29.16      29.23 qJO    
  5 Harvey, Noelle E          13 NCA                    29.81      29.35 qJO    
  6 Shields, Tiffany A        13 RAQ                    29.15      29.36 qJO    
  7 Woelkers, Megan E         14 RSD                    29.54      29.47 qJO    
  8 Lieu, Krystal T           13 NCA                    30.39      29.58 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pham, Lauren L            14 NCA                    30.68      29.71 qJO    
 10 Widener, Brandi J         14 HSA                    29.84      29.73 qJO    
 11 Ren, Lindsey Y            14 RSD                    29.43      29.82 qJO    
 12 Ouyang, Olivia L          13 NCA                    29.86      29.94 qJO    
 13 Ryan, Keely D             14 NCA                    30.52      29.95 qJO    
 14 Nguyen, Katie L           14 PS                     30.39      29.96 qJO    
 15 Curran, Isabelle J        14 CAST                   29.11      29.99 qJO    
 16 Jelsma, Margaret B        14 PS                     26.84Y     30.00 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lopez, Alejandra J        13 SBA                    30.69      30.07 JO     
 18 Dolphina, Jasira          13 RSD                    30.57      30.11 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parker, Riley L           14 NCA                    29.72      30.16 JO     
 20 Rowe, Isabelle G          13 PS                     29.66      30.28 JO     
 21 Palmroos, Maja L          13 NCA                    26.75Y     30.30 JO     
 22 Cong, Charlotte R         14 PAC                    30.67      30.32 JO     
 23 Rozenshteyn, Maya A       14 CAST                   30.72      30.43 JO     
 23 Balsley, Carina J         14 CAST                   26.71Y     30.43 JO     
 25 Brecht, Katie A           14 PS                     30.74      30.53 JO     
 26 Willett, Aurelia P        14 HSA                    30.50      30.60 JO     
 27 Gidley, Erin A            13 SBA                    30.67      30.74 JO     
 28 Swift, Gillian G          13 NCA                    30.84      30.90        
 -- Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                    30.64         DQ        
 
Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 27.79     7/26/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 27.79     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
                29.49  ZONE
                32.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                    28.88      28.50 ZONE   
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                    28.91      28.71 ZONE   
  3 Martha, Aranza O          12 SBA                    29.66      29.59 JO     
  4 Huang, Katherine M        12 NCA                    29.82      29.85 JO     
  5 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   30.14      30.04 JO     
  6 Dang, Megan V             11 RAQ                    29.89      30.06 JO     
  7 Perez, Paulina            12 PS                     30.75      30.33 JO     
  8 Lora, Mirsha              12 SBA                    30.48      30.60 JO     
B - Final
  9 Diep, Allyson K           12 PS                     30.83      30.55 JO     
 10 Rhea, Jaden M             12 CNSA                   31.09      30.58 JO     
 11 Hazle, Kathryn M          11 SDY                    31.09      30.97 JO     
 12 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                   31.19      31.00 JO     
 13 Penton, Sophia            12 NCA                    30.82      31.01 JO     
 14 Han, Aimee                12 PAC                    31.10      31.13 JO     
 15 Feyk, Liliana J           11 NCA                    31.22      31.42 JO     
 16 Hackman, Dani R           12 NCA                    31.03      31.48 JO     
 
Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 27.79     7/26/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 27.79     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
                29.49  ZONE
                32.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                    29.49      28.88 qZONE  
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                    29.65      28.91 qZONE  
  3 Martha, Aranza O          12 SBA                    29.42      29.66 qJO    
  4 Huang, Katherine M        12 NCA                    29.85      29.82 qJO    
  5 Dang, Megan V             11 RAQ                    29.88      29.89 qJO    
  6 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   30.13      30.14 qJO    
  7 Lora, Mirsha              12 SBA                    31.23      30.48 qJO    
  8 Perez, Paulina            12 PS                     31.76      30.75 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Penton, Sophia            12 NCA                    30.85      30.82 qJO    
 10 Diep, Allyson K           12 PS                     30.76      30.83 qJO    
 11 Hackman, Dani R           12 NCA                    31.87      31.03 qJO    
 12 Aldrich, Jami M           12 OSC                    31.65      31.04 qJO    
 13 Hazle, Kathryn M          11 SDY                    32.16      31.09 qJO    
 13 Rhea, Jaden M             12 CNSA                   31.72      31.09 qJO    
 15 Han, Aimee                12 PAC                    31.04      31.10 qJO    
 16 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                   31.45      31.19 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Feyk, Liliana J           11 NCA                    31.30      31.22 JO     
 18 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   31.97     J31.22 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gracia, Sara G            12 SDY                    31.30      31.24 JO     
 20 Wu, Christine S           12 PAC                    30.85      31.26 JO     
 21 Ramirez, Maya L           12 RAQ                    31.31      31.32 JO     
 22 Henry, Ryan L             12 SDY                    31.58      31.53 JO     
 23 Wilcox, Michaela R        12 CALI                   28.84Y     31.63 JO     
 24 Douglas, Christine A      12 PAC                    31.53      31.65 JO     
 25 Park, Lauren J            11 NCA                    31.90      31.71 JO     
 26 McCormick, Kaylin S       12 NCA                    31.40      31.72 JO     
 27 Ruane, Maegan E           12 SBA                    32.05      31.98 JO     
 28 Tran, Rachel S            12 RSD                    28.39Y     32.01 JO     
 29 Telfer, Caryn N           11 RSD                    28.77Y     32.04 JO     
 30 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                   31.78      32.17 JO     
 31 Allen, Rory C             12 CNSA                   31.81      32.22 JO     
 32 James, Kelsey M           12 NCA                    32.18      32.54        
 33 Lee, Yealin               12 SBA                    28.75Y     32.55        
 34 Lee, Elizabeth D          11 ICAC                   32.10      32.56        
 35 Gonzales, Camryn E        12 CAST                   31.54      33.65        
 
Event 65A  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                29.49  ZONE
                32.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Feyk, Liliana J           11 NCA                       NT      30.76 JO     
  2 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                      NT      31.02 JO     
 
Event 67  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 30.10     8/20/77 Sandra Barnes, IVSA                          
         SDI: # 30.02      9/3/77 Sandra Barnes, IVSA                          
                32.99  ZONE
                36.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Rachel              10 PAC                    31.73      31.12 ZONE   
  2 Alonso, Delaney G         10 PS                     32.43      32.24 ZONE   
  3 Zhang, Amy Y              10 NCA                    32.66      32.40 ZONE   
  4 Baron, Miko L             10 OSC                    32.57      32.46 ZONE   
  5 Villa, Mia I              10 SBA                    33.05      32.93 ZONE   
  6 Wong, Hannah G            10 CAST                   32.86      33.05 JO     
  7 Naval, Victoria D         10 SBA                    33.94      33.48 JO     
  8 Douglas, Allie C          10 NCA                    33.95      33.64 JO     
 
Event 67  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 30.10     8/20/77 Sandra Barnes, IVSA                          
         SDI: # 30.02      9/3/77 Sandra Barnes, IVSA                          
                32.99  ZONE
                36.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yang, Rachel              10 PAC                    31.21      31.73 qZONE  
  2 Alonso, Delaney G         10 PS                     32.56      32.43 qZONE  
  3 Baron, Miko L             10 OSC                    34.05      32.57 qZONE  
  4 Zhang, Amy Y              10 NCA                    32.35      32.66 qZONE  
  5 Wong, Hannah G            10 CAST                   32.74      32.86 qZONE  
  6 Villa, Mia I              10 SBA                    34.00      33.05 qJO    
  7 Naval, Victoria D         10 SBA                    34.25      33.94 qJO    
  8 Douglas, Allie C          10 NCA                    34.97      33.95 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                    33.89      34.31 JO     
 10 Nguyen, Vivian N          10 SDY                    32.83Y     34.61 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Espiritu, Aloha K         10 SBA                    35.46      34.98 JO     
 12 Faulkner, Bree R          10 CNSA                   35.99      35.03 JO     
 13 Rowe, Catherine N          8 PS                     35.13      35.05 JO     
 14 Hardin, Sarah V            9 SDY                    35.17      35.17 JO     
 15 Raskin, Ella F            10 PS                     35.88      35.25 JO     
 16 Kocian-Rudenberg, Sarah   10 RSD                    33.06Y     35.26 JO     
 17 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                   32.47Y     35.32 JO     
 18 Amos, Brooke A            10 MRA                    36.52      35.36 JO     
 19 Albaladejo, Isabelle L    10 OSC                    36.49      35.72 JO     
 20 Galindo, Savannah S       10 RAQ                    32.63Y     35.74 JO     
 21 Leon, Melissa L           10 PS                     35.57      35.83 JO     
 22 Eisenhamer, Linda M       10 SDY                    32.96Y     35.85 JO     
 23 Peavey, Julia J           10 SDY                    36.59      35.95 JO     
 24 Inamdar, Annika R         10 NCA                    32.68Y     35.96 JO     
 25 Ambrosius, Tatiana        10 SBA                    35.92      36.17 JO     
 26 Dudley, Corrie F          10 NCA                    32.63Y     36.29 JO     
 27 Lee, Jocelyn E            10 NCA                    32.99Y     36.67 JO     
 28 Potwardowski, Katherine    9 NCA                    33.01Y     36.99        
 29 Hua, Hailey               10 UN                     32.98Y     37.15        
 -- Wunderlich, Peyton M      10 ICAC                   32.54Y        DQ        
 
Event 69  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:13.42     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                1:26.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Molina, Tori C            15 HSA                  1:16.83    1:15.49 JO     
       35.90  1:15.49                                                      
  2 Cho, Amelia A             15 RSD                  1:16.19    1:16.10 JO     
       36.22  1:16.10                                                      
  3 Rosenthal, Danielle V     15 RSD                  1:17.97    1:16.33 JO     
       36.73  1:16.33                                                      
  4 Stock, Emileigh E         16 SDY                  1:18.20    1:17.60 JO     
       36.77  1:17.60                                                      
  5 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  1:21.19    1:18.95 JO     
       37.67  1:18.95                                                      
  6 Lam, Leanne L             15 PS                   1:19.56    1:19.41 JO     
       37.62  1:19.41                                                      
  7 Yngson, Angelika V        17 SBA                  1:19.32    1:19.73 JO     
       37.98  1:19.73                                                      
  8 Luu, Evelyn               16 PAC                  1:20.55    1:21.09 JO     
       37.76  1:21.09                                                      
B - Final
  9 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 1:21.33    1:21.05 JO     
       38.45  1:21.05                                                      
 10 Mitchell, Erica P         15 PS                   1:22.75    1:22.62 JO     
       38.98  1:22.62                                                      
 11 Taggart, Erin G           15 RSD                  1:23.50    1:22.77 JO     
       40.51  1:22.77                                                      
 12 Weller, Megan E           15 CNSA                 1:23.40    1:23.03 JO     
       38.17  1:23.03                                                      
 13 Yang, Crystal             16 NCA                  1:23.88    1:23.08 JO     
       39.03  1:23.08                                                      
 14 Necochea, Madison S       16 HSA                  1:22.96    1:23.23 JO     
       39.15  1:23.23                                                      
 15 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  1:23.53    1:23.43 JO     
       38.92  1:23.43                                                      
 -- Rivas, Paola F            17 SBA                  1:25.45   x1:27.29        
       40.67  1:27.29                                                      
 
Event 69  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:13.42     8/20/10 Kelsey Kafka, NCA                          
                1:26.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cho, Amelia A             15 RSD                  1:19.33    1:16.19 qJO    
  2 Molina, Tori C            15 HSA                  1:16.40    1:16.83 qJO    
  3 Rosenthal, Danielle V     15 RSD                  1:14.13    1:17.97 qJO    
  4 Stock, Emileigh E         16 SDY                  1:19.00    1:18.20 qJO    
  5 Toetter, Micah N          17 PS                   1:21.78    1:18.99 qJO    
  6 Yngson, Angelika V        17 SBA                  1:19.72    1:19.32 qJO    
  7 Lam, Leanne L             15 PS                   1:19.55    1:19.56 qJO    
  8 Tran, Emily B             15 PS                   1:19.43    1:20.46 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Luu, Evelyn               16 PAC                  1:20.46    1:20.55 qJO    
 10 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  1:19.44    1:21.19 qJO    
 11 Boese, Isabela K          16 RSD                  1:14.44    1:21.33 qJO    
 11 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 1:23.49    1:21.33 qJO    
 13 Mitchell, Erica P         15 PS                   1:21.75    1:22.75 qJO    
 14 Necochea, Madison S       16 HSA                  1:21.99    1:22.96 qJO    
 15 Weller, Megan E           15 CNSA                 1:23.99    1:23.40 qJO    
 16 Taggart, Erin G           15 RSD                  1:23.25    1:23.50 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fox, Juliana M            16 PS                   1:25.14    1:23.53 JO     
 17 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  1:25.89    1:23.53 JO     
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Yang, Crystal             16 NCA                  1:22.82    1:23.88 JO     
 20 Rivas, Paola F            17 SBA                  1:13.81Y   1:25.45 JO     
 21 Espinoza, Madeline        15 SSD                  1:25.76    1:25.63 JO     
 22 Seto, Vivian              15 UN                   1:24.87    1:26.36        
 23 Chen, Allison S           15 PAC                  1:26.14    1:27.19        
 24 Proffit, Lael A           18 CAST                 1:14.63Y   1:27.61        
 -- McIntee, Sherri J         19 RSD                  1:13.65   X1:16.89 JO     
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.30     7/28/11 Sherri McIntee, RSD                        
         SDI: # 1:13.44     5/27/11 Sherri McIntee, RSD                        
                1:20.69  ZONE
                1:29.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  1:18.71    1:19.37 ZONE   
       38.44  1:19.37                                                      
  2 Ryan, Sophia J            13 NCA                  1:23.49    1:20.93 JO     
       38.52  1:20.93                                                      
  3 Lieu, Krystal T           13 NCA                  1:21.12    1:21.58 JO     
       37.84  1:21.58                                                      
  4 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  1:23.33    1:21.92 JO     
       38.87  1:21.92                                                      
  5 Martinez, Isabella S      14 PAC                  1:23.50    1:22.93 JO     
       39.59  1:22.93                                                      
  6 Lingham, Lindsey E        13 PS                   1:24.27    1:22.96 JO     
       39.10  1:22.96                                                      
  6 Luu, Isabel K             13 PAC                  1:23.44    1:22.96 JO     
       39.85  1:22.96                                                      
  8 Wegener, Jane M           14 NCA                  1:24.29    1:23.76 JO     
B - Final
  9 Parker, Riley L           14 NCA                  1:26.01    1:23.60 JO     
       38.89  1:23.60                                                      
 10 Schulze, Natalie A        13 PS                   1:24.67    1:23.76 JO     
       40.08  1:23.76                                                      
 11 Cong, Charlotte R         14 PAC                  1:24.73    1:24.29 JO     
       38.53  1:24.29                                                      
 12 Pham, Lauren L            14 NCA                  1:24.91    1:25.03 JO     
       39.28  1:25.03                                                      
 13 Burger, Ava C             13 RSD                  1:25.75    1:25.33 JO     
       39.94  1:25.33                                                      
 14 Widener, Brandi J         14 HSA                  1:25.03    1:25.84 JO     
       40.52  1:25.84                                                      
 15 Farnsworth, Noelle B      13 MRA                  1:25.82    1:26.52 JO     
       41.48  1:26.52                                                      
 16 Wilson, Natalie J         14 NCA                  1:25.68    1:28.09 JO     
       41.82  1:28.09                                                      
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.30     7/28/11 Sherri McIntee, RSD                        
         SDI: # 1:13.44     5/27/11 Sherri McIntee, RSD                        
                1:20.69  ZONE
                1:29.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  1:21.60    1:18.71 qZONE  
  2 Lieu, Krystal T           13 NCA                  1:21.10    1:21.12 qJO    
  3 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  1:23.47    1:23.33 qJO    
  4 Luu, Isabel K             13 PAC                  1:26.16    1:23.44 qJO    
  5 Ryan, Sophia J            13 NCA                  1:20.86    1:23.49 qJO    
  6 Martinez, Isabella S      14 PAC                  1:23.73    1:23.50 qJO    
  7 Lingham, Lindsey E        13 PS                   1:24.25    1:24.27 qJO    
  8 Wegener, Jane M           14 NCA                  1:24.83    1:24.29 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schulze, Natalie A        13 PS                   1:22.36    1:24.67 qJO    
 10 Cong, Charlotte R         14 PAC                  1:28.83    1:24.73 qJO    
 11 Stannard, Taylor N        14 NCA                  1:26.78    1:24.88 qJO    
 12 Pham, Lauren L            14 NCA                  1:27.70    1:24.91 qJO    
 13 Widener, Brandi J         14 HSA                  1:25.60    1:25.03 qJO    
 14 Wilson, Natalie J         14 NCA                  1:27.33    1:25.68 qJO    
 15 Burger, Ava C             13 RSD                  1:27.29    1:25.75 qJO    
 16 Farnsworth, Noelle B      13 MRA                  1:28.47    1:25.82 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parker, Riley L           14 NCA                  1:24.17    1:26.01 JO     
 18 Madden, Rebecca C         13 RSD                  1:28.12    1:26.10 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chou, Evelyn              14 RSD                  1:27.78    1:26.39 JO     
 20 Coons, Kaitlyn M          14 HSA                  1:24.86    1:26.46 JO     
 21 Bolton, Gianna A          14 NCA                  1:27.45    1:27.56 JO     
 22 Dudley, Allysa G          13 NCA                  1:28.90    1:27.62 JO     
 23 Lopez, Alejandra J        13 SBA                  1:15.88Y   1:27.88 JO     
 24 Sapper, Rachel J          13 HSA                  1:25.71    1:27.91 JO     
 25 Younce, Jean C            13 CNSA                 1:25.84    1:27.93 JO     
 26 Norton, Angela G          14 NCA                  1:27.83    1:28.12 JO     
 27 Doan, Jamie T             14 Blue Fins            1:14.88Y   1:28.46 JO     
 28 Palmroos, Maja L          13 NCA                  1:16.14Y   1:28.77 JO     
 29 Flores, Gabriella J       14 NCA                  1:16.51Y   1:29.27        
 30 Harvey, Noelle E          13 NCA                  1:28.17    1:30.83        
 31 Broberg, Emily D          14 NCA                  1:17.16Y   1:32.34        
 
Event 73  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:16.90        1998 Felicia Casteneda, HSA                     
         SDI: # 1:14.26        1999 Felicia Castaneda, HSA                     
                1:23.89  ZONE
                1:35.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  1:19.59    1:18.31 ZONE   
       36.41  1:18.31                                                      
  2 Lundgren, Emily L         12 SBA                  1:22.63    1:20.20 ZONE   
       38.18  1:20.20                                                      
  3 Raagas, Kiana M           12 PS                   1:21.94    1:21.61 ZONE   
       38.54  1:21.61                                                      
  4 Ruane, Maegan E           12 SBA                  1:27.24    1:23.85 ZONE   
       40.71  1:23.85                                                      
  5 Huang, Katherine M        12 NCA                  1:27.99    1:27.74 JO     
       40.75  1:27.74                                                      
  6 Boese, Natalia L          12 RSD                  1:28.87    1:27.80 JO     
       41.30  1:27.80                                                      
  7 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                 1:29.30    1:28.16 JO     
       42.52  1:28.16                                                      
  8 Cox, Izzy J               11 MRA                  1:27.76    1:28.61 JO     
       41.45  1:28.61                                                      
B - Final
  9 Leon, Catrina M           12 PS                   1:29.39    1:29.08 JO     
       41.82  1:29.08                                                      
 10 Ramirez, Maya L           12 RAQ                  1:30.44    1:29.54 JO     
       41.84  1:29.54                                                      
 11 Fomuso, Jane Y            12 SBA                  1:29.51    1:30.09 JO     
       42.35  1:30.09                                                      
 12 Kirtland, Amanda L        12 PS                   1:29.39    1:30.22 JO     
       42.83  1:30.22                                                      
 13 Langat, Isabel J          12 RAQ                  1:29.65    1:30.44 JO     
       42.49  1:30.44                                                      
 14 Munch, Rachel K           11 HSA                  1:31.94    1:30.62 JO     
       42.15  1:30.62                                                      
 15 Olsen, Emma R             12 CAST                 1:30.72    1:30.95 JO     
       42.13  1:30.95                                                      
 16 Penton, Sophia            12 NCA                  1:32.29    1:31.45 JO     
       43.50  1:31.45                                                      
 
Event 73  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:16.90        1998 Felicia Casteneda, HSA                     
         SDI: # 1:14.26        1999 Felicia Castaneda, HSA                     
                1:23.89  ZONE
                1:35.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                  1:18.59    1:19.59 qZONE  
  2 Raagas, Kiana M           12 PS                   1:23.02    1:21.94 qZONE  
  3 Lundgren, Emily L         12 SBA                  1:20.99    1:22.63 qZONE  
  4 Ruane, Maegan E           12 SBA                  1:27.39    1:27.24 qJO    
  5 Cox, Izzy J               11 MRA                  1:31.69    1:27.76 qJO    
  6 Huang, Katherine M        12 NCA                  1:28.51    1:27.99 qJO    
  7 Boese, Natalia L          12 RSD                  1:27.79    1:28.87 qJO    
  8 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                 1:33.43    1:29.30 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kirtland, Amanda L        12 PS                   1:29.20    1:29.39 qJO    
  9 Leon, Catrina M           12 PS                   1:28.37    1:29.39 qJO    
 11 Fomuso, Jane Y            12 SBA                  1:22.71Y   1:29.51 qJO    
 12 Langat, Isabel J          12 RAQ                  1:34.16    1:29.65 qJO    
 13 Ramirez, Maya L           12 RAQ                  1:32.31    1:30.44 qJO    
 14 Olsen, Emma R             12 CAST                 1:28.68    1:30.72 qJO    
 15 Munch, Rachel K           11 HSA                  1:32.17    1:31.94 qJO    
 16 Penton, Sophia            12 NCA                  1:30.41    1:32.29 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 1:34.52    1:32.70 JO     
 18 Lee, Yealin               12 SBA                  1:33.92    1:33.54 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hackman, Dani R           12 NCA                  1:34.27    1:33.79 JO     
 20 Preston, Tiana L          11 NCA                  1:35.17    1:34.19 JO     
 21 Jessie, Natalie B         12 PS                   1:23.01Y   1:34.77 JO     
 22 Molloy, Ava E             12 NCA                  1:35.14    1:35.58        
 23 Fang, Sophia Y            12 PS                   1:32.16    1:35.83        
 
Event 75  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:26.60     7/26/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
         SDI: # 1:21.94      8/6/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
                1:35.99  ZONE
                1:49.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Leon, Melissa L           10 PS                   1:34.31    1:30.40 ZONE   
       43.44  1:30.40                                                      
  2 Wong, Cassidy K           10 PS                   1:32.40    1:30.43 ZONE   
       42.87  1:30.43                                                      
  3 Amos, Brooke A            10 MRA                  1:35.84    1:34.01 ZONE   
       44.59  1:34.01                                                      
  4 Baron, Miko L             10 OSC                  1:36.53    1:35.01 ZONE   
       45.24  1:35.01                                                      
  5 Peavey, Julia J           10 SDY                  1:36.77    1:36.04 JO     
       46.35  1:36.04                                                      
  6 Yang, Rachel              10 PAC                  1:37.90    1:37.60 JO     
       44.85  1:37.60                                                      
  7 Strouse, Hannah F          9 SDY                  1:39.39    1:37.63 JO     
       46.07  1:37.63                                                      
 -- Douglas, Allie C          10 NCA                  1:39.70         DQ        
       48.45       DQ                                                      
 
Event 75  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:26.60     7/26/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
         SDI: # 1:21.94      8/6/14 Cecilia Hagewood, SBA                      
                1:35.99  ZONE
                1:49.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                   1:34.30    1:32.40 qZONE  
  2 Leon, Melissa L           10 PS                   1:34.77    1:34.31 qZONE  
  3 Amos, Brooke A            10 MRA                  1:42.12    1:35.84 qZONE  
  4 Baron, Miko L             10 OSC                  1:39.75    1:36.53 qJO    
  5 Peavey, Julia J           10 SDY                  1:41.16    1:36.77 qJO    
  6 Yang, Rachel              10 PAC                  1:35.79    1:37.90 qJO    
  7 Strouse, Hannah F          9 SDY                  1:44.10    1:39.39 qJO    
  8 Douglas, Allie C          10 NCA                  1:44.70    1:39.70 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hua, Hailey               10 UN                   1:43.26    1:39.77 JO     
 10 Inamdar, Annika R         10 NCA                  1:46.13    1:41.18 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Halcomb, Dakota M         10 NCA                  1:34.47Y   1:41.63 JO     
 12 Raskin, Ella F            10 PS                   1:43.58    1:41.94 JO     
 13 Rowe, Catherine N          8 PS                   1:42.09    1:42.00 JO     
 14 Li, Rena X                10 NCA                  1:48.17    1:42.09 JO     
 15 He, Tiffany S             10 RSD                  1:46.97    1:43.09 JO     
 16 Benjamin, Ella S          10 RSD                  1:48.63    1:43.72 JO     
 17 Naval, Victoria D         10 SBA                  1:42.07    1:43.87 JO     
 18 Nguyen, Vivian N          10 SDY                  1:35.24Y   1:43.94 JO     
 19 Constantino, Poppy A      10 SDY                  1:36.35Y   1:44.37 JO     
 20 Jaffe, Sydney K           10 SSD                  1:34.61Y   1:45.13 JO     
 21 Albaladejo, Isabelle L    10 OSC                  1:45.96    1:45.74 JO     
 22 Yeager, Shelby R           9 CAST                 1:46.11    1:45.75 JO     
 23 Jayasinghe, Simran        10 RAQ                  1:45.77    1:46.22 JO     
 24 Diep, Katie L              7 PS                   1:47.45    1:48.69 JO     
 25 Chen, Carley J             9 PS                   1:34.92Y   1:52.85        
 -- Fomuso, Gina K            10 SBA                  1:35.71Y        DQ        
 
Event 77  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:23.27        2003 Blake Hayter, NCA                          
                4:56.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  4:32.41    4:27.92 JO     
       30.34  1:02.57  1:35.58  2:08.84  2:43.04  3:17.91  3:53.38  4:27.92
  2 Keenan-Rivers, Julee A    17 NCA                  4:31.85    4:31.42 JO     
       30.45  1:02.86  1:36.40  2:10.69  2:45.68  3:21.10  3:56.42  4:31.42
  3 Thomas, Mia I             15 NCA                  4:41.33    4:33.45 JO     
       31.42  1:05.40  1:40.13  2:15.04  2:50.12  3:25.36  4:00.20  4:33.45
  4 Bram, Isabella F          15 NCA                  4:38.61    4:33.69 JO     
       31.85  1:06.08  1:40.60  2:15.60  2:50.37  3:25.62  4:00.38  4:33.69
  5 Marsh, Hannah T           15 PAC                  4:36.80    4:35.12 JO     
       32.38  1:06.71  1:41.22  2:16.01  2:50.99  3:25.78  4:01.07  4:35.12
  6 Pham, Halan               15 NCA                  4:37.17    4:37.63 JO     
       31.92  1:06.35  1:41.53  2:16.87  2:52.88  3:28.55  4:04.09  4:37.63
  7 Giordano, Morgan K        17 CAST                 4:40.55    4:39.57 JO     
       31.52  1:05.69  1:41.33  2:16.75  2:52.84  3:28.83  4:05.20  4:39.57
  8 Leblanc, Heloise          16 UN                   4:42.46    4:39.87 JO     
       32.54  1:07.08  1:42.15  2:17.51  2:53.46  3:29.22  4:05.15  4:39.87
 
Event 77  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:23.27        2003 Blake Hayter, NCA                          
                4:56.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Keenan-Rivers, Julee A    17 NCA                  4:35.47    4:31.85 qJO    
              1:04.48           2:13.22           3:22.40  4:31.85         
  2 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  4:27.79    4:32.41 qJO    
              1:04.68           2:13.63           3:23.65  4:32.41         
  3 Marsh, Hannah T           15 PAC                  4:39.35    4:36.80 qJO    
              1:07.18           2:17.40           3:27.42  4:36.80         
  4 Pham, Halan               15 NCA                  4:42.66    4:37.17 qJO    
              1:05.93           2:16.78           3:28.10  4:37.17         
  5 Bram, Isabella F          15 NCA                  4:42.08    4:38.61 qJO    
     1:07.36  2:18.21  3:29.13  4:38.61                                    
  6 Giordano, Morgan K        17 CAST                 4:35.43    4:40.55 qJO    
     1:06.73  2:17.94  3:29.43  4:40.55                                    
  7 Thomas, Mia I             15 NCA                  4:31.61    4:41.33 qJO    
     1:08.15  2:19.39  3:30.95  4:41.33                                    
  8 Leblanc, Heloise          16 UN                   4:38.60    4:42.46 qJO    
     1:08.03  2:19.17  3:30.90  4:42.46                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Turner, Lindsay N         15 NCA                  4:26.60    4:42.63 JO     
     1:07.86  2:19.36  3:31.34  4:42.63                                    
 10 DeLegge, Breena M         15 HSA                  4:42.14    4:46.08 JO     
     1:08.64  2:21.14  3:33.88  4:46.08                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Proffit, Lael A           18 CAST                 4:50.86    4:46.38 JO     
     1:09.50  2:22.44  3:35.88  4:46.38                                    
 12 Logan, Gillian N          18 PS                   4:42.01    4:46.79 JO     
              1:06.28           2:18.23           3:32.52  4:46.79         
 13 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  4:37.94    4:47.74 JO     
     1:09.03  2:22.59  3:35.73  4:47.74                                    
 14 Murphy, Holly F           15 SDY                  4:49.87    4:48.51 JO     
     1:08.90  2:22.09  3:35.44  4:48.51                                    
 15 Kredich, Hannah K         17 PS                   4:49.93    4:48.80 JO     
              1:08.50           2:22.39           3:36.25  4:48.80         
 16 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 4:50.34    4:50.43 JO     
     1:09.50  2:23.51  3:37.98  4:50.43                                    
 17 Vega, Marci M             17 PS                   4:39.99    4:50.84 JO     
     1:10.28  2:23.94  3:38.15  4:50.84                                    
 18 Wells, Elina K            15 CAST                 4:56.18    4:52.28 JO     
              1:09.30           2:23.86           3:37.36  4:52.28         
 19 Smith, Natalie C          16 PS                   4:41.53    4:52.73 JO     
     1:07.91  2:21.83  3:36.83  4:52.73                                    
 20 Pulido, Izzy A            15 RAQ                  5:24.79Y   4:52.75 JO     
              1:10.09           2:24.29           3:38.89  4:52.75         
 21 Holden, Cassidy R         16 CAST                 4:53.74    4:53.01 JO     
     1:09.89  2:24.68  3:39.46  4:53.01                                    
 22 Lundgren, Elisabeth A     16 SBA                  4:53.53    4:56.53 JO     
              1:09.10           2:23.72           3:39.83  4:56.53         
 23 Taggart, Erin G           15 RSD                  4:52.90    4:56.67 JO     
     1:11.38  2:27.72  3:42.88  4:56.67                                    
 24 Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  4:49.26    4:56.93        
     1:12.40  2:28.24  3:43.90  4:56.93                                    
 25 Lenzkes, Baylee L         18 CAST                 5:23.12Y   5:05.08        
              1:11.50           2:28.36           3:47.04  5:05.08         
 26 Hoff, Carly E             15 RAQ                  5:26.19Y   5:05.32        
              1:11.69           2:30.03           3:50.08  5:05.32         
 27 Parsons, Julie A          17 SBA                  4:53.06    5:05.93        
     1:10.54  2:29.92  3:50.68  5:05.93                                    
 28 Mabe, Emma L              17 PS                   4:52.66    5:11.00        
              1:14.31           2:33.19           3:52.66  5:11.00         
 
Event 79  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:26.24     7/30/05 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:20.34      4/1/03 Blake Hayter, NCA                          
                4:43.59  ZONE
                5:06.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arzave, Juli              14 SBA                  4:39.80    4:29.53 ZONE   
       30.03  1:03.13  1:37.08  2:11.82  2:46.48  3:21.54  3:56.27  4:29.53
  2 Collins, Cami             13 PAC                  4:44.45    4:37.78 ZONE   
       32.86  1:07.35  1:43.41  2:18.88  2:54.89  3:29.78  4:05.10  4:37.78
  3 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 4:43.60    4:39.10 ZONE   
       31.81  1:07.09  1:42.95  2:18.43  2:54.31  3:29.66  4:04.66  4:39.10
  4 Hall, Laney J             13 HSA                  4:44.25    4:40.07 ZONE   
       31.92  1:06.99  1:43.02  2:18.89  2:54.90  3:30.42  4:05.55  4:40.07
  5 Chou, Evelyn              14 RSD                  4:44.71    4:43.88 JO     
       32.94  1:08.81  1:44.61  2:21.22  2:57.83  3:34.59  4:10.03  4:43.88
  6 Brecht, Katie A           14 PS                   4:44.36    4:44.13 JO     
       31.85  1:06.99  1:42.95  2:18.95  2:55.11  3:32.36  4:08.96  4:44.13
  7 Peterson, Morgan I        14 RSD                  4:42.39    4:46.02 JO     
       31.60  1:07.08  1:44.05  2:20.39  2:57.23  3:33.76  4:10.92  4:46.02
  8 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  4:44.83    4:46.39 JO     
       32.48  1:07.96  1:43.93  2:20.02  2:57.26  3:34.72  4:11.70  4:46.39
 
Event 79  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:26.24     7/30/05 Jessica Schmitt, NCA                       
         SDI: # 4:20.34      4/1/03 Blake Hayter, NCA                          
                4:43.59  ZONE
                5:06.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arzave, Juli              14 SBA                  4:31.28    4:39.80 qZONE  
     1:05.51  2:16.19  3:27.89  4:39.80                                    
  2 Peterson, Morgan I        14 RSD                  4:38.45    4:42.39 qZONE  
              1:06.79           2:19.62           3:31.91  4:42.39         
  3 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 4:41.97    4:43.60 qJO    
     1:06.88  2:20.41  3:32.86  4:43.60                                    
  4 Hall, Laney J             13 HSA                  4:47.77    4:44.25 qJO    
     1:08.19  2:22.27  3:34.70  4:44.25                                    
  5 Brecht, Katie A           14 PS                   4:52.65    4:44.36 qJO    
     1:08.50  2:21.14  3:33.53  4:44.36                                    
  6 Collins, Cami             13 PAC                  4:46.01    4:44.45 qJO    
     1:07.87  2:20.81  3:34.52  4:44.45                                    
  7 Chou, Evelyn              14 RSD                  4:56.65    4:44.71 qJO    
     1:09.63  2:23.05  3:35.85  4:44.71                                    
  8 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  4:50.95    4:44.83 qJO    
     1:07.99  2:21.07  3:33.86  4:44.83                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schulze, Natalie A        13 PS                   4:48.34    4:45.23 JO     
              1:08.86           2:20.85           3:33.75  4:45.23         
 10 Ren, Lindsey Y            14 RSD                  4:48.16    4:45.52 JO     
     1:08.50  2:21.36  3:34.82  4:45.52                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fanta, Greta M            14 NCA                  4:46.07    4:46.27 JO     
              1:08.03           2:21.04           3:34.40  4:46.27         
 12 Ryan, Sophia J            13 NCA                  4:56.57    4:46.57 JO     
              1:08.29           2:21.19           3:34.93  4:46.57         
 13 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                  4:51.32    4:48.19 JO     
     1:08.36  2:21.93  3:35.52  4:48.19                                    
 14 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  4:51.61    4:51.13 JO     
              1:07.88           2:21.44           3:36.77  4:51.13         
 15 Zhang, Charlotte L        13 PAC                  5:01.29    4:52.97 JO     
              1:07.65           2:23.15           3:38.84  4:52.97         
 16 Swift, Gillian G          13 NCA                  4:53.23    4:53.07 JO     
     1:08.85  2:22.13  3:36.93  4:53.07                                    
 17 Davila, Pia P             13 SBA                  5:01.99    4:53.64 JO     
     1:08.31  2:22.31  3:38.86  4:53.64                                    
 18 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  4:55.28    4:53.66 JO     
     1:09.24  2:23.09  3:38.48  4:53.66                                    
 19 Estrada, Laura L          13 SBA                  5:04.65    4:54.02 JO     
              1:07.04           2:23.17           3:40.32  4:54.02         
 19 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  5:36.37Y   4:54.02 JO     
              1:11.50           2:26.40           3:42.08  4:54.02         
 21 Whitaker, Mia J           14 PS                   4:54.84    4:55.59 JO     
              1:07.98           2:22.15           3:38.37  4:55.59         
 22 Lingham, Lindsey E        13 PS                   5:36.47Y   4:56.29 JO     
              1:11.14           2:27.60           3:43.19  4:56.29         
 23 Martinez, Isabella S      14 PAC                  5:36.77Y   4:56.60 JO     
              1:12.07           2:27.47           3:43.42  4:56.60         
 24 Chhay, Melissa M          13 NCA                  5:02.93    4:57.94 JO     
              1:09.12           2:25.19           3:42.52  4:57.94         
 25 Lyon, Taylor C            13 RSD                  5:33.69Y   5:00.06 JO     
              1:10.16           2:27.61           3:44.47  5:00.06         
 26 Gidley, Erin A            13 SBA                  5:01.46    5:01.32 JO     
     1:10.22  2:27.90  3:46.28  5:01.32                                    
 27 Madden, Rebecca C         13 RSD                  4:56.08    5:02.69 JO     
     1:09.37  2:25.83  3:44.52  5:02.69                                    
 28 Rowe, Isabelle G          13 PS                   5:04.11    5:02.86 JO     
     1:10.18  2:25.57  3:43.95  5:02.86                                    
 29 Doan, Jamie T             14 Blue Fins            5:40.49Y   5:08.12        
              1:14.54           2:33.42           3:51.39  5:08.12         
 30 Wilson, Natalie J         14 NCA                  5:39.65Y   5:11.32        
              1:14.83           2:34.43           3:53.08  5:11.32         
 -- Rozenshteyn, Maya A       14 CAST                 5:00.01         DQ        
 
Event 81  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:28.83        1996 NCA, NCA                                   
         SDI: # 2:24.36      8/6/14 SBA, SBA                                   
                3:06.09  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         2:33.25    2:30.95 JO     
     1) Zhang, Amy Y 10                 2) Inamdar, Annika R 10           
     3) Brotman, Arielle B 10           4) Douglas, Allie C 10            
       46.23  1:23.34  1:57.62  2:30.95                                    
  2 South Bay Aquatics  'A'                           2:44.72    2:39.24 JO     
     1) Chavez-Varela, Isabella 9       2) Espiritu, Aloha K 10           
     3) Villa, Mia I 10                 4) Naval, Victoria D 10           
       38.89  1:26.39  2:11.11  2:39.24                                    
  3 North Coast Aquatics  'B'                         2:48.31    2:45.04 JO     
     1) Callahan, Frankie L 10          2) Li, Rena X 10                  
     3) Ryan, Molly R 10                4) Dudley, Corrie F 10            
       42.05  1:29.33  2:09.37  2:45.04                                    
  4 Rancho San Dieguito  'A'                          2:59.88    2:47.43 JO     
     1) Kocian-Rudenberg, Sarah E 10    2) Benjamin, Ella S 10            
     3) Goodwin, Karis L 10             4) He, Tiffany S 10               
       41.52  1:29.95  2:11.34  2:47.43                                    
  5 San Diego YMCA  'A'                               2:52.46    2:49.21 JO     
     1) Nguyen, Vivian N 10             2) Copeland, Kaitlyn B 9          
     3) Strouse, Hannah F 9             4) Hardin, Sarah V 9              
              1:34.19  2:22.63  2:49.21                                    
  6 Coronado-Navy Swim Assn  'A'                      2:59.84    2:50.26 JO     
     1) Brickhaus, Veronica K 9         2) Kroonen, Sydney L 10           
     3) Faulkner, Bree R 10             4) Navarrette, Rikka E 10         
       46.77  1:36.26  2:15.94  2:50.26                                    
  7 South Bay Aquatics  'B'                           3:06.09    2:51.42 JO     
     1) DeLeon, Sophia Isabelle G 10    2) Fomuso, Gina K 10              
     3) Ramirez-Ruvalcaba, Danny C 10   4) Ambrosius, Tatiana 10          
       45.30  1:31.25  2:16.13  2:51.42                                    
  8 Renegade Aquatics  'A'                            2:54.47    2:54.95 JO     
     1) Galindo, Savannah S 10          2) Jayasinghe, Kiran 10           
     3) Jayasinghe, Simran 10           4) Kim, Anna S 10                 
       49.77  1:32.54  2:27.22  2:54.95                                    
  9 San Diego YMCA  'B'                               3:01.11    2:56.46 JO     
     1) Peavey, Julia J 10              2) Constantino, Poppy A 10        
     3) Eisenhamer, Linda M 10          4) Borchert, Sienna G 9           
       45.67  1:40.62  2:15.99  2:56.46                                    
 10 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:55.00    3:03.73 JO     
     1) Yang, Rachel 10                 2) Hong, Isabelle A 8             
     3) Long, Giada K 9                 4) Morera, Carmen M 9             
       46.57  1:32.46  2:23.72  3:03.73                                    
 -- Rancho San Dieguito  'B'                          3:06.00   x3:08.37        
     1) Wietfeldt, Katerina I 8         2) Halpern, Hollis R 10           
     3) Koff, Ellie A 9                 4) Bennett, Torin P 8             
       50.66  1:39.80  2:28.40  3:08.37                                    
 -- Pacific Swim  'A'                                 2:30.83         DQ        
     1) Alonso, Delaney G 10            2) Leon, Melissa L 10             
     3) Wong, Cassidy K 10              4) Rowe, Catherine N 8            
       35.90  1:18.67  1:52.67       DQ                                    
 -- Fallbrook Assoc Swim Team  'A'                    3:06.09         DQ        
     1) Vorndam, Amelia J 10            2) Brown, Tatum A 10              
     3) Hanlon, Samantha A 10           4) Hanlon, Stephanie B 10         
       43.99  1:33.87  2:35.31       DQ                                    
 -- Manta Ray Aquatics  'A'                           2:56.85         DQ        
     1) Librera, Andrea 8               2) Amos, Brooke A 10              
     3) Abrahamsen, Kayden M 10         4) McCoy, Brooke M 10             
       46.74  1:30.72  2:12.06       DQ                                    
 
Event 83  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:11.84     7/26/12 RSD, RSD                                   
         SDI: # 2:11.84     7/26/12 RSD, RSD                                   
                2:36.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Bay Aquatics  'A'                           2:12.28    2:07.60*JO     
     1) Lundgren, Emily L 12            2) Hagewood, Cecilia 12           
     3) Castillo, Paola I 12            4) Martha, Aranza O 12            
       33.28  1:08.64  1:38.79  2:07.60                                    
  2 Pacific Swim  'A'                                 2:18.42    2:13.10 JO     
     1) Diep, Allyson K 12              2) Raagas, Kiana M 12             
     3) Rowe, Ashley K 11               4) Perez, Paulina 12              
       34.51  1:11.54  1:43.32  2:13.10                                    
  3 North Coast Aquatics  'A'                         2:19.16    2:20.40 JO     
     1) Penton, Sophia 12               2) Huang, Katherine M 12          
     3) Cerceo, Talia L 12              4) Feyk, Liliana J 11             
       35.99  1:16.66  1:48.77  2:20.40                                    
  4 South Bay Aquatics  'B'                           2:24.18    2:20.45 JO     
     1) Ongteco, Annika S 12            2) Ruane, Maegan E 12             
     3) Parsons, Jamie L 12             4) Lora, Mirsha 12                
       38.12  1:17.30  1:50.36  2:20.45                                    
  5 Rancho San Dieguito  'A'                          2:29.78    2:22.78 JO     
     1) Boese, Natalia L 12             2) Schmidt, Revere D 11           
     3) Ren, Maddy Y 11                 4) Tran, Rachel S 12              
       35.62  1:16.15  1:51.03  2:22.78                                    
  6 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:24.72    2:22.82 JO     
     1) Han, Aimee 12                   2) Mah, Maxine 12                 
     3) Luu, Emmy M 11                  4) Wu, Christine S 12             
       35.32  1:17.04  1:52.16  2:22.82                                    
  7 College Area Swim Team  'A'                       2:24.27    2:24.59 JO     
     1) Gonzales, Jordyn M 12           2) Olsen, Emma R 12               
     3) Garcia-Hale, Maya M 12          4) Gonzales, Camryn E 12          
       38.71  1:17.95  1:52.00  2:24.59                                    
  8 North Coast Aquatics  'B'                         2:26.38    2:26.35 JO     
     1) James, Kelsey M 12              2) Hackman, Dani R 12             
     3) McCormick, Kaylin S 12          4) Park, Lauren J 11              
       38.12  1:20.55  2:02.89  2:26.35                                    
  9 Renegade Aquatics  'A'                            2:26.92    2:26.91 JO     
     1) Ramirez, Maya L 12              2) Langat, Isabel J 12            
     3) Dang, Megan V 11                4) Macaulay, Lulu L 12            
       38.33  1:20.47  1:53.28  2:26.91                                    
 10 San Diego YMCA  'A'                               2:34.97    2:29.21 JO     
     1) Hazle, Kathryn M 11             2) Glasser, Genevieve P 11        
     3) Henry, Ryan L 12                4) Gracia, Sara G 12              
       36.77           1:58.96  2:29.21                                    
 11 Manta Ray Aquatics  'A'                           2:36.49    2:32.29 JO     
     1) Gideon, Ryann L 12              2) Cox, Izzy J 11                 
     3) Browne, Rylee Q 11              4) Morgan, Chloe N 11             
       48.35  1:20.48  1:59.64  2:32.29                                    
 12 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               2:33.49    2:32.89 JO     
     1) Vargas, Sofie M 11              2) Prestrelski, Samantha 12       
     3) Douglas, Nicole D 12            4) Douglas, Christine A 12        
       41.59  1:26.23  2:01.28  2:32.89                                    
 13 Heartland Swimming Association  'A'               2:34.92    2:33.90 JO     
     1) Burnworth, Hannah M 12          2) Munch, Rachel K 11             
     3) Punsalan, Emilee L 11           4) Haro, Macy G 11                
       39.58  1:18.56  2:33.90                                             
 14 Rancho San Dieguito  'B'                          2:35.06    2:35.12 JO     
     1) Bennett, Mylin M 11             2) Telfer, Caryn N 11             
     3) Lozano, Sofia G 11              4) Hennessy, Kathryn A 12         
       40.49  1:23.50  2:01.87  2:35.12                                    
 -- Swim San Diego  'A'                               2:36.99   x2:42.55        
     1) Bauer, Hannah D 11              2) Kansagara, Shiva G 11          
     3) Yeager, Nicole A 12             4) Espinoza, Ruby 11              
              1:29.64  2:20.73  2:42.55                                    
 -- Heartland Swimming Association  'B'               2:36.99         DQ        
     1) Willett, Adelina D 11           2) Abbott, Piper M 11             
     3) Swallow, Nicole E 12            4) Thiem, Harli R 11              
       42.92  1:27.40  2:33.60       DQ                                    
 -- Pacific Swim  'B'                                 2:29.94         DQ        
     1) Smider, Tatiana J 11            2) Leon, Catrina M 12             
     3) Gan, Jessie 12                  4) Brecht, Natalie R 12           
       47.91  1:21.16  1:55.41       DQ                                    
 -- Coronado-Navy Swim Assn  'A'                      2:28.00         DQ        
     1) Arnas, Ashley G 12              2) Hawthorne, Lydia S 11          
     3) Allen, Rory C 12                4) Rhea, Jaden M 12               
       35.88  1:17.17  1:56.92       DQ                                    
 
Event 85  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:31.98     7/25/15 RSD, RSD                                   
         SDI: # 4:31.98     6/18/15 RSD, RSD                                   
                5:22.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         4:38.08    4:44.67 JO     
     1) Hupfeld, Midori K 14            2) Pentlarge, Catie A 14          
     3) Dorostkar, Carlie M 14          4) Fanta, Greta M 14              
       34.62  1:11.72  1:51.14  2:35.83  3:06.83  3:42.67  4:11.95  4:44.67
  2 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:48.99    4:45.05 JO     
     1) Gharbaoui, Leanna 14            2) Zhang, Charlotte L 13          
     3) Cong, Charlotte R 14            4) Collins, Cami 13               
       34.59  1:12.10  1:50.35  2:32.94  3:05.35  3:44.25  4:13.38  4:45.05
  3 North Coast Aquatics  'B'                         4:50.17    4:48.95 JO     
     1) Ryan, Keely D 14                2) Ryan, Sophia J 13              
     3) Palmroos, Maja L 13             4) Parker, Riley L 14             
       35.42  1:12.62  1:50.88  2:34.60  3:05.88  3:43.07  4:14.02  4:48.95
  4 Pacific Swim  'A'                                 4:52.52    4:51.32 JO     
     1) Nguyen, Katie L 14              2) Lingham, Lindsey E 13          
     3) Whitaker, Mia J 14              4) Brecht, Katie A 14             
       34.77  1:10.28  1:48.67  2:31.80  3:05.23  3:45.36  4:16.18  4:51.32
  5 Rancho San Dieguito  'A'                          4:51.75    4:53.66 JO     
     1) Peterson, Morgan I 14           2) Burger, Ava C 13               
     3) Chou, Evelyn 14                 4) Ren, Lindsey Y 14              
       33.67  1:10.51  1:51.02  2:37.17  3:11.24  3:51.10  4:20.68  4:53.66
  6 South Bay Aquatics  'A'                           4:53.17    4:56.26 JO     
     1) Davila, Pia P 13                2) Chavez-Varela, Sofia 13        
     3) Villa-Jimenez, Itzel 14         4) Arzave, Juli 14                
       35.61  1:14.44  1:54.95           3:12.33  3:51.66  4:22.79  4:56.26
  7 Pacific Swim  'B'                                 5:01.60    4:58.41 JO     
     1) Kidd, Katie 13                  2) Schulze, Natalie A 13          
     3) Jelsma, Margaret B 14           4) Rowe, Isabelle G 13            
       36.52  1:17.17  1:56.17  2:39.83  3:14.15  3:54.39  4:25.01  4:58.41
  8 South Bay Aquatics  'B'                           5:03.73    4:59.38 JO     
     1) Cuellar Andrade, Ina S 14       2) Lopez, Alejandra J 13          
     3) Estrada, Laura L 13             4) Gidley, Erin A 13              
       36.82  1:15.48  1:55.50  2:41.68  3:16.41  3:54.33  4:25.07  4:59.38
  9 Rancho San Dieguito  'B'                          4:59.94    5:01.39 JO     
     1) Norris, Olivia M 13             2) Madden, Rebecca C 13           
     3) Lyon, Taylor C 13               4) Woelkers, Megan E 14           
       35.86  1:14.06  1:54.68  2:41.60  3:15.77  3:56.71  4:27.46  5:01.39
 10 Heartland Swimming Association  'A'               4:51.30    5:04.96 JO     
     1) Hall, Laney J 13                2) Coons, Kaitlyn M 14            
     3) Widener, Brandi J 14            4) Willett, Aurelia P 14          
       35.91  1:16.08  1:57.77  2:44.90  3:17.55  3:57.69  4:29.41  5:04.96
 11 College Area Swim Team  'A'                       5:01.73    5:06.41 JO     
     1) Johnston, Shelby D 14           2) Tenorio, Kiara 13              
     3) Moultrie, Taylor M 14           4) Curran, Isabelle J 14          
       37.58  1:16.93  1:59.96  2:46.40  3:19.50  3:59.11  4:31.63  5:06.41
 12 Heartland Swimming Association  'B'               5:22.99    5:21.77 JO     
     1) Dickman, Madison M 13           2) Sapper, Rachel J 13            
     3) Prado, Annika I 13              4) Meza, Sierra R 14              
       40.55  1:24.72  2:05.81  2:51.06  3:26.00  4:09.82  4:43.91  5:21.77
 13 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               5:20.00    5:22.78 JO     
     1) Kang, Emily K 13                2) Luu, Isabel K 13               
     3) Martinez, Isabella S 14         4) Sullivan, Mia G 14             
       38.55  1:20.28  2:02.46  2:48.35  3:22.23  4:00.79  4:39.33  5:22.78
 -- Renegade Aquatics  'A'                            5:16.15   x5:24.27        
     1) Harvey, Janelle J 13            2) Tamarkin, Melissa J 13         
     3) Shields, Tiffany A 13           4) Shields, Taylor B 13           
       41.66  1:30.40  2:09.78  2:58.36  3:32.44  4:12.38  4:46.11  5:24.27
 
Event 87  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 4:26.78     7/27/13 RSD, RSD                                   
         SDI: # 4:21.19     8/10/10 NCA, NCA                                   
                5:10.89  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rancho San Dieguito  'A'                          4:23.74    4:32.67 JO     
     1) Chen, Winnie X 16               2) Cho, Amelia A 15               
     3) McClelland, Cora L 18           4) Rhee, Rachel Y 15              
       33.98  1:10.32  1:46.73  2:27.34  2:57.47  3:33.42  4:01.53  4:32.67
  2 College Area Swim Team  'A'                       4:34.34    4:39.69 JO     
     1) Nowaski, Danielle P 15          2) Lynch, Taylor C 18             
     3) Nowaski, Sarah N 18             4) Kelly, Mckenzie E 16           
       34.17  1:09.86  1:47.52  2:30.67  3:02.60  3:37.73  4:07.51  4:39.69
  3 North Coast Aquatics  'A'                         4:24.00    4:41.02 JO     
     1) Pham, Halan 15                  2) Schwartz-Collins, Kaila E 15   
     3) Thomas, Mia I 15                4) Swan, Skylar M 16              
       35.07  1:13.14  1:50.22  2:32.07  3:02.91  3:38.33  4:07.58  4:41.02
  4 Pacific Swim  'A'                                 4:39.82    4:41.66 JO     
     1) Morris, Samantha D 18           2) Lam, Leanne L 15               
     3) Smith, Natalie C 16             4) Logan, Gillian N 18            
       34.92  1:11.48  1:47.93  2:29.19  3:00.90  3:38.73  4:08.73  4:41.66
  5 Rancho San Dieguito  'B'                          4:31.79    4:42.67 JO     
     1) Rakotz, Talia T 17              2) Boese, Isabela K 16            
     3) Cosgrove, Maddie M 18           4) Lauerman, Katherine M 18       
       34.26  1:12.50  1:49.86  2:33.18  3:04.75  3:40.37  4:09.93  4:42.67
  6 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:43.89    4:44.93 JO     
     1) Le, Audrey A 16                 2) Luu, Evelyn 16                 
     3) Marsh, Hannah T 15              4) Anderson, Lindsey D 17         
       34.80  1:10.89  1:48.91  2:32.69  3:05.38  3:42.42  4:11.78  4:44.93
  7 Heartland Swimming Association  'A'               4:45.00    4:47.00 JO     
     1) Necochea, Madison S 16          2) Molina, Tori C 15              
     3) DeLegge, Breena M 15            4) Christensen, Taylor G 16       
       38.10  1:18.31  1:54.56  2:36.38  3:07.26  3:44.28  4:14.04  4:47.00
  8 College Area Swim Team  'B'                       4:47.81    4:48.31 JO     
     1) Holden, Cassidy R 16            2) Sanchez, Itzel E 17            
     3) Ishikawa, Trinity S 16          4) Giordano, Morgan K 17          
       35.78  1:13.13  1:52.09  2:35.63  3:09.05  3:45.96  4:16.10  4:48.31
  9 South Bay Aquatics  'A'                           4:45.00    4:48.37 JO     
     1) Parsons, Julie A 17             2) Yngson, Angelika V 17          
     3) Rivas, Paola F 17               4) Tapia, Kristine F 15           
       34.34  1:10.27  1:48.15  2:30.26  3:05.25  3:46.79  4:16.30  4:48.37
 10 Pacific Swim  'B'                                 4:52.34    4:49.85 JO     
     1) Abouchabki, Martine 16          2) Mitchell, Erica P 15           
     3) Ekaireb, Emily N 15             4) Schmidt, Sam K 18              
       35.81  1:14.20  1:53.58  2:38.62  3:11.47  3:47.58  4:16.93  4:49.85
 11 North Coast Aquatics  'B'                         4:25.00    4:51.33 JO     
     1) Kaur, Gurleen 15                2) Potwardowski, Elizabeth R 15   
     3) Leslie, Alix A 17               4) Stewart, Violet 17             
       35.66  1:11.83  1:50.75  2:37.33  3:09.14  3:47.51  4:17.91  4:51.33
 12 San Diego YMCA  'A'                               5:00.92    5:05.11 JO     
     1) Szilard, Julie E 16             2) Stock, Emileigh E 16           
     3) Murphy, Holly F 15              4) Knight, Kiley L 16             
       37.76  1:18.27  1:56.81  2:41.94  3:16.39  3:56.85  4:28.73  5:05.11
 -- Renegade Aquatics  'A'                            5:09.81   x5:14.67        
     1) Pulido, Izzy A 15               2) Hollmen, Milla L 17            
     3) Hoff, Carly E 15                4) Thorogood, Tiyanna H 16        
       38.97  1:19.65  2:00.21  2:49.90  3:21.42  4:01.77  4:35.26  5:14.67
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:07.16        1994 Jody Needles, HSA                          
         SDI: # 1:06.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                1:12.29  ZONE
                1:21.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhang, Amy Y              10 NCA                  1:10.95    1:08.92 ZONE   
       33.82  1:08.92                                                      
  2 Baron, Miko L             10 OSC                  1:10.01    1:08.95 ZONE   
       33.41  1:08.95                                                      
  3 Wong, Hannah G            10 CAST                 1:10.98    1:09.44 ZONE   
       33.35  1:09.44                                                      
  4 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  1:12.08    1:11.50 ZONE   
       35.17  1:11.50                                                      
  5 Yang, Rachel              10 PAC                  1:10.62    1:11.52 ZONE   
       32.95  1:11.52                                                      
  6 Villa, Mia I              10 SBA                  1:12.63    1:12.03 ZONE   
       34.96  1:12.03                                                      
  7 Douglas, Allie C          10 NCA                  1:14.36    1:13.63 JO     
       35.97  1:13.63                                                      
  8 Naval, Victoria D         10 SBA                  1:13.84    1:14.17 JO     
       36.47  1:14.17                                                      
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:07.16        1994 Jody Needles, HSA                          
         SDI: # 1:06.63        1987 Laurie Kline, UPPR                         
                1:12.29  ZONE
                1:21.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baron, Miko L             10 OSC                  1:13.48    1:10.01 qZONE  
  2 Yang, Rachel              10 PAC                  1:10.58    1:10.62 qZONE  
  3 Zhang, Amy Y              10 NCA                  1:10.93    1:10.95 qZONE  
  4 Wong, Hannah G            10 CAST                 1:11.07    1:10.98 qZONE  
  5 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  1:14.31    1:12.08 qZONE  
  6 Villa, Mia I              10 SBA                  1:16.92    1:12.63 qJO    
  7 Naval, Victoria D         10 SBA                  1:16.87    1:13.84 qJO    
  8 Douglas, Allie C          10 NCA                  1:16.87    1:14.36 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Raskin, Ella F            10 PS                   1:18.49    1:17.19 JO     
 10 Hardin, Sarah V            9 SDY                  1:18.61    1:17.20 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Faulkner, Bree R          10 CNSA                 1:21.15    1:17.54 JO     
 12 Espiritu, Aloha K         10 SBA                  1:18.03    1:17.65 JO     
 13 Rowe, Catherine N          8 PS                   1:18.22    1:17.86 JO     
 14 Albaladejo, Isabelle L    10 OSC                  1:18.81    1:18.35 JO     
 15 Leon, Melissa L           10 PS                   1:17.91    1:18.51 JO     
 16 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                 1:10.98Y   1:19.14 JO     
 17 Amos, Brooke A            10 MRA                  1:20.20    1:19.71 JO     
 18 Inamdar, Annika R         10 NCA                  1:12.57Y   1:21.89        
 19 Wunderlich, Peyton M      10 ICAC                 1:11.65Y   1:22.25        
 20 Kocian-Rudenberg, Sarah   10 RSD                  1:11.93Y   1:22.32        
 21 Dudley, Corrie F          10 NCA                  1:20.98    1:22.36        
 22 Galindo, Savannah S       10 RAQ                  1:13.06Y   1:23.00        
 
Event 91  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.59     7/27/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 59.59     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
              1:04.89  ZONE
              1:10.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   1:02.33    1:00.50 ZONE   
       29.63  1:00.50                                                      
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                  1:02.41    1:01.63 ZONE   
       29.62  1:01.63                                                      
  3 Martha, Aranza O          12 SBA                  1:04.49    1:03.69 ZONE   
       31.31  1:03.69                                                      
  4 Huang, Katherine M        12 NCA                  1:04.69    1:03.87 ZONE   
       30.48  1:03.87                                                      
  5 Cerceo, Talia L           12 NCA                  1:05.73    1:04.60 ZONE   
       30.75  1:04.60                                                      
  6 Dang, Megan V             11 RAQ                  1:05.12    1:05.63 JO     
       32.00  1:05.63                                                      
  7 Lora, Mirsha              12 SBA                  1:06.17    1:05.98 JO     
       31.70  1:05.98                                                      
  8 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  1:06.86    1:06.95 JO     
       32.68  1:06.95                                                      
B - Final
  9 Parsons, Jamie L          12 SBA                  1:07.17    1:05.00 JO     
       31.60  1:05.00                                                      
 10 Rhea, Jaden M             12 CNSA                 1:07.78    1:06.38 JO     
       31.57  1:06.38                                                      
 11 Perez, Paulina            12 PS                   1:07.25    1:06.78 JO     
       31.82  1:06.78                                                      
 12 Schmidt, Revere D         11 RSD                  1:07.85    1:07.27 JO     
       32.43  1:07.27                                                      
 13 Henry, Ryan L             12 SDY                  1:08.03    1:07.40 JO     
       31.98  1:07.40                                                      
 14 Ruane, Maegan E           12 SBA                  1:08.26    1:07.43 JO     
       32.61  1:07.43                                                      
 15 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                 1:07.72    1:07.62 JO     
       32.88  1:07.62                                                      
 16 Han, Aimee                12 PAC                  1:07.67    1:08.75 JO     
       33.00  1:08.75                                                      
 
Event 91  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.59     7/27/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
         SDI: # 59.59     7/24/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                       
              1:04.89  ZONE
              1:10.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   1:01.42    1:02.33 qZONE  
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                  1:03.46    1:02.41 qZONE  
  3 Martha, Aranza O          12 SBA                  1:05.19    1:04.49 qZONE  
  4 Huang, Katherine M        12 NCA                  1:04.85    1:04.69 qZONE  
  5 Dang, Megan V             11 RAQ                  1:04.32    1:05.12 qJO    
  6 Cerceo, Talia L           12 NCA                  1:04.61    1:05.73 qJO    
  7 Lora, Mirsha              12 SBA                  1:07.13    1:06.17 qJO    
  8 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  1:01.54Y   1:06.86 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Parsons, Jamie L          12 SBA                  1:06.09    1:07.17 qJO    
 10 Perez, Paulina            12 PS                   1:08.89    1:07.25 qJO    
 11 Han, Aimee                12 PAC                  1:07.33    1:07.67 qJO    
 12 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                 1:08.57    1:07.72 qJO    
 13 Rhea, Jaden M             12 CNSA                 1:09.73    1:07.78 qJO    
 14 Schmidt, Revere D         11 RSD                  1:08.70    1:07.85 qJO    
 15 Henry, Ryan L             12 SDY                  1:02.24Y   1:08.03 qJO    
 16 Ruane, Maegan E           12 SBA                  1:07.67    1:08.26 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gracia, Sara G            12 SDY                  1:09.21    1:08.70 JO     
 18 Hackman, Dani R           12 NCA                  1:09.66    1:08.80 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Feyk, Liliana J           11 NCA                  1:08.18    1:09.06 JO     
 20 Douglas, Christine A      12 PAC                  1:08.90    1:09.09 JO     
 21 Aldrich, Jami M           12 OSC                  1:09.32    1:09.33 JO     
 22 Ramirez, Maya L           12 RAQ                  1:09.57    1:09.49 JO     
 23 McCormick, Kaylin S       12 NCA                  1:07.81    1:09.61 JO     
 24 Wu, Christine S           12 PAC                  1:01.03Y   1:12.06        
 25 Burnworth, Hannah M       12 HSA                  1:09.77    1:12.15        
 
Event 93  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.24     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                           
         SDI: # 58.11      8/9/10 Rochelle Dong, RSD                           
              1:02.39  ZONE
              1:06.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hall, Laney J             13 HSA                  1:00.94      59.01*ZONE   
       28.93    59.01                                                      
  2 Collins, Cami             13 PAC                  1:00.88    1:00.82 ZONE   
       29.63  1:00.82                                                      
  3 Arzave, Juli              14 SBA                  1:02.77    1:01.09 ZONE   
       29.96  1:01.09                                                      
  4 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 1:02.25    1:01.65 ZONE   
       29.62  1:01.65                                                      
  5 Fanta, Greta M            14 NCA                  1:03.22    1:02.25 ZONE   
       30.14  1:02.25                                                      
  6 Ren, Lindsey Y            14 RSD                  1:02.76    1:02.33 ZONE   
       29.97  1:02.33                                                      
  7 Ryan, Sophia J            13 NCA                  1:03.31    1:04.26 JO     
       31.08  1:04.26                                                      
  8 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                  1:03.44    1:04.36 JO     
       31.07  1:04.36                                                      
B - Final
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  1:04.16    1:03.17 JO     
       30.59  1:03.17                                                      
 10 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  1:03.58    1:03.20 JO     
       30.90  1:03.20                                                      
 11 Dolphina, Jasira          13 RSD                  1:03.87    1:03.55 JO     
       30.66  1:03.55                                                      
 12 Nguyen, Katie L           14 PS                   1:04.00    1:03.71 JO     
       31.00  1:03.71                                                      
 13 Chou, Evelyn              14 RSD                  1:04.13    1:04.30 JO     
       31.34  1:04.30                                                      
 14 Wilson, Natalie J         14 NCA                  1:04.44    1:04.45 JO     
       31.21  1:04.45                                                      
 15 Woelkers, Megan E         14 RSD                  1:04.41    1:04.47 JO     
       31.17  1:04.47                                                      
 16 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  1:04.24    1:04.50 JO     
       31.22  1:04.50                                                      
 
Event 93  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 59.24     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                           
         SDI: # 58.11      8/9/10 Rochelle Dong, RSD                           
              1:02.39  ZONE
              1:06.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Cami             13 PAC                  1:03.56    1:00.88 qZONE  
  2 Hall, Laney J             13 HSA                    59.97    1:00.94 qZONE  
  3 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 1:02.79    1:02.25 qZONE  
  4 Ren, Lindsey Y            14 RSD                  1:03.23    1:02.76 qJO    
  5 Arzave, Juli              14 SBA                  1:03.27    1:02.77 qJO    
  6 Fanta, Greta M            14 NCA                  1:03.30    1:03.22 qJO    
  7 Ryan, Sophia J            13 NCA                  1:03.97    1:03.31 qJO    
  8 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                    56.78Y   1:03.44 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  1:03.18    1:03.58 qJO    
 10 Dolphina, Jasira          13 RSD                    57.16Y   1:03.87 qJO    
 11 Nguyen, Katie L           14 PS                   1:05.35    1:04.00 qJO    
 12 Chou, Evelyn              14 RSD                  1:05.32    1:04.13 qJO    
 13 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  1:06.35    1:04.16 qJO    
 14 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  1:05.19    1:04.24 qJO    
 15 Chhay, Melissa M          13 NCA                  1:06.31    1:04.27 qJO    
 16 Whitaker, Mia J           14 PS                   1:05.50    1:04.30 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Woelkers, Megan E         14 RSD                  1:04.99    1:04.41 JO     
 18 Wilson, Natalie J         14 NCA                  1:05.83    1:04.44 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Younce, Jean C            13 CNSA                 1:04.49    1:04.45 JO     
 20 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  1:04.32    1:04.83 JO     
 21 Pham, Lauren L            14 NCA                    59.19Y   1:04.84 JO     
 22 Brecht, Katie A           14 PS                   1:04.84    1:04.90 JO     
 23 Parker, Riley L           14 NCA                  1:04.83    1:04.95 JO     
 24 Estrada, Laura L          13 SBA                  1:06.03    1:05.11 JO     
 25 Lieu, Krystal T           13 NCA                  1:05.76    1:05.16 JO     
 26 Harvey, Noelle E          13 NCA                  1:06.54    1:05.34 JO     
 27 Ouyang, Olivia L          13 NCA                  1:06.37    1:05.43 JO     
 28 Rowe, Isabelle G          13 PS                   1:05.57    1:05.56 JO     
 29 Widener, Brandi J         14 HSA                  1:06.64    1:05.59 JO     
 30 Thomas, Blest M           13 SDY                  1:05.65    1:06.18 JO     
 31 Gidley, Erin A            13 SBA                  1:06.14    1:06.35 JO     
 32 Swift, Gillian G          13 NCA                  1:06.16    1:06.39 JO     
 33 Jelsma, Margaret B        14 PS                     58.16Y   1:06.47 JO     
 34 Willett, Aurelia P        14 HSA                  1:06.63    1:06.66 JO     
 
Event 95  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 58.51     7/28/11 Annabel Tomes, NCA                           
              1:04.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pentlarge, Jessica A      17 NCA                    59.89      59.58 JO     
       28.52    59.58                                                      
  2 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 1:02.16    1:01.23 JO     
       29.75  1:01.23                                                      
  3 DeLegge, Breena M         15 HSA                  1:02.42    1:01.63 JO     
       29.95  1:01.63                                                      
  4 Tapia, Kristine F         15 SBA                  1:02.69    1:01.76 JO     
       29.97  1:01.76                                                      
  5 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 1:01.33    1:01.77 JO     
       30.40  1:01.77                                                      
  6 Christensen, Taylor G     16 HSA                  1:01.80    1:01.85 JO     
       29.84  1:01.85                                                      
  7 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  1:03.05    1:01.88 JO     
       30.08  1:01.88                                                      
  8 Yang, Crystal             16 NCA                  1:01.67    1:01.90 JO     
       30.09  1:01.90                                                      
B - Final
  9 Yngson, Angelika V        17 SBA                  1:03.99    1:03.35 JO     
       31.04  1:03.35                                                      
 10 Necochea, Madison S       16 HSA                  1:06.02    1:03.91 JO     
       30.85  1:03.91                                                      
 -- Morris, Samantha D        18 PS                   1:04.32   x1:04.40        
       31.42  1:04.40                                                      
 -- Vega, Marci M             17 PS                   1:04.45   x1:04.56        
       31.72  1:04.56                                                      
 -- Holden, Cassidy R         16 CAST                 1:03.47   x1:05.04        
       31.23  1:05.04                                                      
 -- Logan, Gillian N          18 PS                   1:03.90   x1:05.30        
       31.56  1:05.30                                                      
 -- Estes, Samantha M         18 IVDA                 1:04.63   x1:05.53        
       31.86  1:05.53                                                      
 -- Hoff, Carly E             15 RAQ                  1:06.54   x1:07.28        
       31.54  1:07.28                                                      
 
Event 95  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 58.51     7/28/11 Annabel Tomes, NCA                           
              1:04.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pentlarge, Jessica A      17 NCA                    59.59      59.89 qJO    
  2 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 1:01.04    1:01.33 qJO    
  3 Yang, Crystal             16 NCA                    54.24Y   1:01.67 qJO    
  4 Christensen, Taylor G     16 HSA                  1:02.02    1:01.80 qJO    
  5 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 1:02.04    1:02.16 qJO    
  6 DeLegge, Breena M         15 HSA                  1:01.21    1:02.42 qJO    
  7 Tapia, Kristine F         15 SBA                  1:02.89    1:02.69 qJO    
  8 Lauerman, Katherine M     18 RSD                  1:02.18    1:03.05 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holden, Cassidy R         16 CAST                   55.96Y   1:03.47 qJO    
 10 Logan, Gillian N          18 PS                   1:03.19    1:03.90 qJO    
 11 Yngson, Angelika V        17 SBA                    55.35Y   1:03.99 qJO    
 12 Morris, Samantha D        18 PS                   1:03.05    1:04.32 q      
 13 Vega, Marci M             17 PS                     54.98Y   1:04.45 q      
 14 Betts, Phoebe Y           15 NCA                  1:03.72    1:04.61 q      
 15 Estes, Samantha M         18 IVDA                   55.83Y   1:04.63 q      
 16 Necochea, Madison S       16 HSA                    55.47Y   1:06.02 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stuecklen, Victoria A     16 WSST                   54.65Y   1:06.14        
 18 Hoff, Carly E             15 RAQ                  1:03.78    1:06.54        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Weller, Megan E           15 CNSA                 1:03.27    1:06.64        
 20 Luu, Evelyn               16 PAC                    55.21Y   1:08.06        
 -- Sumrow, Amanda K          19 HSA                  1:00.70   X1:00.12 JO     
 -- Schmidt, Sam K            18 PS                     54.36         DQ        
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 32.67     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                         
         SDI: # 32.67     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                         
                36.39  ZONE
                42.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Alonso, Delaney G         10 PS                     34.56      32.66*ZONE   
  2 Wong, Cassidy K           10 PS                     33.57      33.03 ZONE   
  3 Zhang, Amy Y              10 NCA                    35.07      33.32 ZONE   
  4 Brotman, Arielle B        10 NCA                    34.11      34.00 ZONE   
  5 Wong, Hannah G            10 CAST                   36.07      35.57 ZONE   
  6 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                   37.72      36.34 ZONE   
  7 Baron, Miko L             10 OSC                    37.04      36.59 JO     
  8 Yang, Rachel              10 PAC                    38.08      38.20 JO     
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 32.67     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                         
         SDI: # 32.67     7/26/12 Leanna Gharbaoui, PS                         
                36.39  ZONE
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wong, Cassidy K           10 PS                     33.78      33.57 qZONE  
  2 Brotman, Arielle B        10 NCA                    36.48      34.11 qZONE  
  3 Alonso, Delaney G         10 PS                     34.71      34.56 qZONE  
  4 Zhang, Amy Y              10 NCA                    33.97      35.07 qZONE  
  5 Wong, Hannah G            10 CAST                   37.60      36.07 qZONE  
  6 Baron, Miko L             10 OSC                    38.22      37.04 qJO    
  7 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                   35.00Y     37.72 qJO    
  8 Yang, Rachel              10 PAC                    38.78      38.08 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Amos, Brooke A            10 MRA                    39.92      38.21 JO     
 10 Douglas, Allie C          10 NCA                    37.61      38.55 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Faulkner, Bree R          10 CNSA                   39.36     J38.55 JO     
 12 Hardin, Sarah V            9 SDY                    41.75      38.66 JO     
 13 Nguyen, Vivian N          10 SDY                    39.53      38.72 JO     
 14 Villa, Mia I              10 SBA                    40.97      39.13 JO     
 15 Hua, Hailey               10 UN                     40.49      39.95 JO     
 16 Lee, Jocelyn E            10 NCA                    36.81Y     40.17 JO     
 17 Dusseault, Katie L         9 RST                    42.72      40.56 JO     
 18 Strouse, Hannah F          9 SDY                    41.11      40.59 JO     
 19 Hou, Angie J              10 NCA                    41.87      41.09 JO     
 20 Ryan, Molly R             10 NCA                    38.56      41.45 JO     
 21 Yeager, Shelby R           9 CAST                   41.43      41.72 JO     
 22 Cuffie, Licia S            9 HSA                    42.02      41.80 JO     
 23 Abrahamsen, Kayden M      10 MRA                    42.98      41.90 JO     
 24 Benjamin, Ella S          10 RSD                    36.14Y     42.05 JO     
 25 Li, Rena X                10 NCA                    37.36Y     42.30 JO     
 26 Patron, Gisele R           9 NCA                    37.25Y     42.40 JO     
 27 Callahan, Frankie L       10 NCA                    42.00      42.45 JO     
 27 Inamdar, Annika R         10 NCA                    42.19      42.45 JO     
 29 Dorrestein, Tatiana K     10 NCA                    42.89      42.56 JO     
 30 Chen, Carley J             9 PS                     37.72Y     42.59 JO     
 31 Evans, Natalie K          10 MEYR                   36.56Y     42.61 JO     
 32 He, Tiffany S             10 RSD                    37.90Y     42.89 JO     
 33 Davies, Jaylin G          10 CAST                   37.92Y     42.99 JO     
 34 Jayasinghe, Simran        10 RAQ                    42.52      43.09        
 35 Eisenhamer, Linda M       10 SDY                    37.46Y     43.37        
 36 Wunderlich, Peyton M      10 ICAC                   41.23      47.11        
 
Event 97A  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
                36.39  ZONE
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Douglas, Allie C          10 NCA                       NT      36.67 JO     
  2 Faulkner, Bree R          10 CNSA                      NT      38.53 JO     
 
Event 99  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                32.39  ZONE
                35.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hagewood, Cecilia         12 SBA                    31.38      30.35 ZONE   
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                    30.97      30.67 ZONE   
  3 Seto, Valerie             12 UN                     32.27      31.85 ZONE   
  4 Cerceo, Talia L           12 NCA                    31.87      31.91 ZONE   
  5 Allen, Rory C             12 CNSA                   32.77      32.20 ZONE   
  6 Dang, Megan V             11 RAQ                    32.74      32.43 JO     
  7 Seto, Vickie              12 UN                     32.91      32.71 JO     
  8 Huang, Katherine M        12 NCA                    32.72      32.99 JO     
B - Final
  9 Martha, Aranza O          12 SBA                    33.41      32.40 JO     
 10 Rhea, Jaden M             12 CNSA                   33.80      33.18 JO     
 11 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                   33.36      33.32 JO     
 12 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   33.68      33.53 JO     
 13 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   33.49      33.62 JO     
 14 Mah, Maxine               12 PAC                    33.52      33.65 JO     
 15 Penton, Sophia            12 NCA                    34.25      33.70 JO     
 16 Han, Aimee                12 PAC                    34.12      34.29 JO     
 
Event 99  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
         SDI: # 29.53     7/29/07 Kendyl Stewart, NCA                          
                32.39  ZONE
                35.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Castillo, Paola I         12 SBA                    31.40      30.97 qZONE  
  2 Hagewood, Cecilia         12 SBA                    31.78      31.38 qZONE  
  3 Cerceo, Talia L           12 NCA                    31.75      31.87 qZONE  
  4 Seto, Valerie             12 UN                     32.84      32.27 qZONE  
  5 Huang, Katherine M        12 NCA                    33.05      32.72 qJO    
  6 Dang, Megan V             11 RAQ                    32.28      32.74 qJO    
  7 Allen, Rory C             12 CNSA                   33.42      32.77 qJO    
  8 Seto, Vickie              12 UN                     33.64      32.91 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                   33.99      33.36 qJO    
 10 Martha, Aranza O          12 SBA                    32.43      33.41 qJO    
 11 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                   33.36      33.49 qJO    
 12 Mah, Maxine               12 PAC                    34.83      33.52 qJO    
 13 Arnas, Ashley G           12 CNSA                   33.77      33.68 qJO    
 14 Rhea, Jaden M             12 CNSA                   34.48      33.80 qJO    
 15 Han, Aimee                12 PAC                    33.95      34.12 qJO    
 16 Penton, Sophia            12 NCA                    35.27      34.25 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCormick, Kaylin S       12 NCA                    34.40      34.27 JO     
 18 Parsons, Jamie L          12 SBA                    34.30      34.31 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tran, Rachel S            12 RSD                    31.11Y     34.83 JO     
 20 Wu, Christine S           12 PAC                    34.03      35.26 JO     
 21 Douglas, Christine A      12 PAC                    35.59      35.37 JO     
 22 James, Kelsey M           12 NCA                    31.29Y     35.47 JO     
 23 Douglas, Nicole D         12 PAC                    35.03      35.59 JO     
 24 Gan, Jessie               12 PS                     30.40Y     35.62 JO     
 25 Telfer, Caryn N           11 RSD                    35.12      35.63 JO     
 26 Goswami, Marissa A        12 NCA                    32.15Y     35.92        
 27 Rivas, Daniella A         12 SBA                    31.79Y     36.11        
 28 Luu, Emmy M               11 PAC                    34.58      36.27        
 29 Brecht, Natalie R         12 PS                     31.70Y     36.39        
 30 Cox, Izzy J               11 MRA                    31.12Y     36.49        
 31 Henry, Ryan L             12 SDY                    35.85      36.77        
 
Event 101  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:20.74     7/26/12 Sarah Nowaski, CAST                        
         SDI: # 2:14.95        1995 Monica Shannahan, BFST                     
                2:34.49  ZONE
                2:58.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  2:27.84    2:27.45 ZONE   
       32.79  1:09.69  1:48.53  2:27.45                                    
  2 Ryan, Keely D             14 NCA                  2:31.68    2:30.62 ZONE   
       32.99  1:11.18  1:51.11  2:30.62                                    
  3 Palmroos, Maja L          13 NCA                  2:36.80    2:32.28 ZONE   
       32.54  1:12.08  1:53.23  2:32.28                                    
  4 Fanta, Greta M            14 NCA                  2:39.91    2:32.31 ZONE   
       34.07  1:12.46  1:52.74  2:32.31                                    
  5 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:40.59    2:32.83 ZONE   
       34.23  1:11.92  1:52.77  2:32.83                                    
  6 Martinez, Isabella S      14 PAC                  2:36.83    2:34.06 ZONE   
       34.18  1:12.14  1:52.73  2:34.06                                    
  7 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  2:34.91    2:35.22 JO     
       33.65  1:12.37  1:54.37  2:35.22                                    
  8 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 2:36.07    2:46.18 JO     
       35.56  1:17.81  2:03.24  2:46.18                                    
B - Final
  9 Ryan, Sophia J            13 NCA                  2:42.29    2:34.97 JO     
       34.25  1:14.27  1:55.44  2:34.97                                    
 10 Straight, Sydney R        14 ICAC                 2:40.77    2:39.84 JO     
       35.71  1:16.20  1:58.49  2:39.84                                    
 11 Whitaker, Mia J           14 PS                   2:41.77    2:41.03 JO     
       34.55  1:14.98  1:58.38  2:41.03                                    
 12 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  2:45.58    2:41.31 JO     
       35.27  1:15.51  1:57.29  2:41.31                                    
 13 Estrada, Laura L          13 SBA                  2:41.63    2:41.54 JO     
       35.33  1:16.81  2:00.42  2:41.54                                    
 14 Chou, Evelyn              14 RSD                  2:43.22    2:42.38 JO     
       35.42  1:17.34  1:59.73  2:42.38                                    
 15 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  2:44.43    2:42.68 JO     
       33.96  1:14.81  1:58.79  2:42.68                                    
 16 Dudley, Allysa G          13 NCA                  2:45.79    2:45.14 JO     
       35.35  1:17.54  2:01.90  2:45.14                                    
 
Event 101  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:20.74     7/26/12 Sarah Nowaski, CAST                        
         SDI: # 2:14.95        1995 Monica Shannahan, BFST                     
                2:34.49  ZONE
                2:58.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dorostkar, Carlie M       14 NCA                  2:29.90    2:27.84 qZONE  
     1:09.83  2:27.84                                                      
  2 Ryan, Keely D             14 NCA                  2:30.71    2:31.68 qZONE  
              1:11.47  2:31.68                                             
  3 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  2:32.40    2:34.91 qJO    
              1:13.29  2:34.91                                             
  4 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 2:33.43    2:36.07 qJO    
     1:15.56  2:36.07                                                      
  5 Palmroos, Maja L          13 NCA                  2:38.72    2:36.80 qJO    
              1:12.63  2:36.80                                             
  6 Martinez, Isabella S      14 PAC                  2:31.87    2:36.83 qJO    
     1:14.51  2:36.83                                                      
  7 Fanta, Greta M            14 NCA                  2:32.82    2:39.91 qJO    
     1:16.35  2:39.91                                                      
  8 Peterson, Morgan I        14 RSD                  2:32.07    2:40.59 qJO    
     1:15.29  2:40.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Straight, Sydney R        14 ICAC                 2:44.99    2:40.77 qJO    
              1:17.19  2:40.77                                             
 10 Estrada, Laura L          13 SBA                  2:45.47    2:41.63 qJO    
     1:16.09  2:41.63                                                      
 11 Whitaker, Mia J           14 PS                   2:41.61    2:41.77 qJO    
     1:15.05  2:41.77                                                      
 12 Ryan, Sophia J            13 NCA                  2:47.69    2:42.29 qJO    
     1:16.31  2:42.29                                                      
 13 Chou, Evelyn              14 RSD                  2:38.90    2:43.22 qJO    
     1:19.39  2:43.22                                                      
 14 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  2:40.69    2:44.43 qJO    
              1:15.59  2:44.43                                             
 15 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                  2:39.98    2:45.58 qJO    
     1:16.34  2:45.58                                                      
 16 Dudley, Allysa G          13 NCA                  2:45.93    2:45.79 qJO    
              1:18.01  2:45.79                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cong, Charlotte R         14 PAC                  2:40.77    2:49.07 JO     
     1:17.38  2:49.07                                                      
 18 Wassel, Taylor K          13 NCA                  2:56.23    2:49.66 JO     
     1:19.59  2:49.66                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schobert Conrique, Chant  13 UN                   2:45.41    2:50.82 JO     
     1:22.15  2:50.82                                                      
 20 Doan, Jamie T             14 Blue Fins            2:57.74    2:51.77 JO     
              1:21.03  2:51.77                                             
 21 Norton, Angela G          14 NCA                  2:49.06    2:52.53 JO     
     1:20.01  2:52.53                                                      
 22 Johnston, Shelby D        14 CAST                 2:52.94    2:52.78 JO     
              1:20.75  2:52.78                                             
 23 Cervantes, Jessica A      14 IVDA                 2:57.32    2:54.67 JO     
              1:22.97  2:54.67                                             
 24 Santana de Valdez, Charl  14 SBA                  2:57.83    2:55.35 JO     
              1:24.31  2:55.35                                             
 25 Lopez, Alejandra J        13 SBA                  2:55.34    2:56.25 JO     
 26 Prado, Annika I           13 HSA                  2:55.97    3:03.91        
              1:25.31  3:03.91                                             
 -- Shields, Tiffany A        13 RAQ                  2:53.72         DQ        
     1:25.04       DQ                                                      
 
Event 103  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:17.71     7/25/13 Gretchen Horbol, NCA                       
                2:50.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mia I             15 NCA                  2:23.81    2:21.22 JO     
       31.34  1:06.54  1:43.37  2:21.22                                    
  2 Nowaski, Danielle P       15 CAST                 2:32.21    2:27.57 JO     
       32.61  1:09.29  1:47.87  2:27.57                                    
  3 Smith, Natalie C          16 PS                   2:28.93    2:30.13 JO     
       31.97  1:09.28  1:49.50  2:30.13                                    
  4 Marsh, Hannah T           15 PAC                  2:32.76    2:31.87 JO     
              1:12.08  1:51.43  2:31.87                                    
  5 Rakotz, Talia T           17 RSD                  2:32.74    2:33.23 JO     
       33.43  1:11.81  1:52.58  2:33.23                                    
  6 Ekaireb, Emily N          15 PS                   2:35.66    2:33.72 JO     
       36.23  1:15.85  1:55.78  2:33.72                                    
  7 Wells, Elina K            15 CAST                 2:36.16    2:34.58 JO     
       34.41  1:13.62  1:53.58  2:34.58                                    
  8 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 2:36.44    2:35.26 JO     
       35.32  1:14.53  1:54.54  2:35.26                                    
B - Final
  9 Taggart, Erin G           15 RSD                  2:39.37    2:28.63 JO     
       33.44  1:11.24  1:49.70  2:28.63                                    
 10 Shahnazarian, Renee       15 RSD                  2:40.45    2:40.12 JO     
       35.38  1:15.14  1:57.57  2:40.12                                    
 11 DeLegge, Breena M         15 HSA                  2:41.27    2:40.38 JO     
       34.27  1:14.57  1:56.93  2:40.38                                    
 12 Proffit, Lael A           18 CAST                 2:42.16    2:40.98 JO     
       35.26  1:15.89  1:58.13  2:40.98                                    
 13 Kaur, Gurleen             15 NCA                  2:47.73    2:45.67 JO     
       35.18  1:16.71  2:00.61  2:45.67                                    
 14 Greco, Sophia R           17 WAVE                 2:47.36    2:45.95 JO     
       35.05  1:16.57  2:01.75  2:45.95                                    
 15 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  2:46.37    2:46.78 JO     
       34.55  1:15.72  1:59.99  2:46.78                                    
 -- Lenzkes, Baylee L         18 CAST                 2:50.84   x2:51.76        
       36.22  1:19.56  2:05.16  2:51.76                                    
 
Event 103  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:17.71     7/25/13 Gretchen Horbol, NCA                       
                2:50.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mia I             15 NCA                  2:24.20    2:23.81 qJO    
              1:07.87  2:23.81                                             
  2 Smith, Natalie C          16 PS                   2:31.07    2:28.93 qJO    
     1:09.70  2:28.93                                                      
  3 Nowaski, Danielle P       15 CAST                 2:27.11    2:32.21 qJO    
              1:13.78  2:32.21                                             
  4 Rakotz, Talia T           17 RSD                  2:33.56    2:32.74 qJO    
              1:10.90  2:32.74                                             
  5 Marsh, Hannah T           15 PAC                  2:32.64    2:32.76 qJO    
              1:14.50  2:32.76                                             
  6 Ekaireb, Emily N          15 PS                   2:34.26    2:35.66 qJO    
     1:16.21  2:35.66                                                      
  7 Wells, Elina K            15 CAST                 2:38.97    2:36.16 qJO    
              1:15.46  2:36.16                                             
  8 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 2:34.45    2:36.44 qJO    
              1:14.88  2:36.44                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taggart, Erin G           15 RSD                  2:28.03    2:39.37 qJO    
              1:15.51  2:39.37                                             
 10 Shahnazarian, Renee       15 RSD                  2:40.82    2:40.45 qJO    
     1:15.26  2:40.45                                                      
 11 DeLegge, Breena M         15 HSA                  2:37.11    2:41.27 qJO    
     1:16.83  2:41.27                                                      
 12 Proffit, Lael A           18 CAST                 2:39.13    2:42.16 qJO    
              1:15.80  2:42.16                                             
 13 Potwardowski, Elizabeth   15 NCA                  2:48.30    2:46.37 qJO    
              1:14.91  2:46.37                                             
 14 Greco, Sophia R           17 WAVE                 2:46.14    2:47.36 qJO    
     1:16.54  2:47.36                                                      
 15 Kaur, Gurleen             15 NCA                  2:44.21    2:47.73 qJO    
              1:16.00  2:47.73                                             
 16 Lenzkes, Baylee L         18 CAST                 2:35.10    2:50.84 q      
              1:18.51  2:50.84                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rivas, Paola F            17 SBA                  2:48.05    2:51.36        
              1:20.95  2:51.36                                             
 -- Sumrow, Amanda K          19 HSA                  2:24.29   X2:25.52 JO     
     1:07.35  2:25.52                                                      
 -- Leblanc, Heloise          16 UN                   2:44.35         DQ        
 
Event 105  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          JO: * 2:30.79     7/27/14 Leanna Gharbaoui, UNAT                     
         SDI: # 2:23.45      4/4/16 Isabelle Abrajan, UNAT                     
                2:48.79  ZONE
                3:05.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrajan, Isabella D       12 UN                   2:23.45    2:24.01*ZONE   
     1:09.10  2:24.01                                                      
  2 Castillo, Paola I         12 SBA                  2:33.81    2:31.87 ZONE   
     1:11.41  2:31.87                                                      
  3 Seto, Valerie             12 UN                   2:42.32    2:42.53 ZONE   
     1:17.46  2:42.53                                                      
  4 Boese, Natalia L          12 RSD                  2:48.72    2:46.08 ZONE   
     1:18.72  2:46.08                                                      
  5 Garcia-Hale, Maya M       12 CAST                 2:49.49    2:46.46 ZONE   
     1:18.13  2:46.46                                                      
  6 Parsons, Jamie L          12 SBA                  2:47.42    2:48.20 ZONE   
     1:19.58  2:48.20                                                      
  7 Lora, Mirsha              12 SBA                  2:48.28    2:49.84 JO     
     1:19.18  2:49.84                                                      
  8 Gan, Jessie               12 PS                   2:48.19    2:51.69 JO     
     1:21.56  2:51.69                                                      
  9 Brecht, Natalie R         12 PS                   2:56.04    3:01.14 JO     
              1:27.65  3:01.14                                             
 10 Gonzales, Camryn E        12 CAST                 2:41.18Y   3:02.92 JO     
              1:24.90  3:02.92                                             
 11 Ren, Maddy Y              11 RSD                  2:59.51    3:03.99 JO     
              1:26.75  3:03.99                                             
 
Event 107  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:17.49     7/31/04 Andrea Basaraba, NCA                       
         SDI: # 1:15.03      8/5/15 Ashley Rowe, PS                            
                1:24.29  ZONE
                1:36.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Alonso, Delaney G         10 PS                   1:18.32    1:16.13*ZONE   
       36.69  1:16.13                                                      
  2 Zhang, Amy Y              10 NCA                  1:19.91    1:18.36 ZONE   
       38.40  1:18.36                                                      
  3 Wong, Cassidy K           10 PS                   1:22.53    1:20.66 ZONE   
       38.83  1:20.66                                                      
  4 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  1:24.19    1:22.25 ZONE   
       40.15  1:22.25                                                      
  5 Wong, Hannah G            10 CAST                 1:22.87    1:22.36 ZONE   
       40.30  1:22.36                                                      
  6 Nguyen, Vivian N          10 SDY                  1:25.61    1:23.03 ZONE   
       40.26  1:23.03                                                      
  7 Yeager, Shelby R           9 CAST                 1:27.39    1:24.78 JO     
       40.41  1:24.78                                                      
 -- Hardin, Sarah V            9 SDY                  1:27.21         DQ        
       42.29       DQ                                                      
 
Event 107  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:17.49     7/31/04 Andrea Basaraba, NCA                       
         SDI: # 1:15.03      8/5/15 Ashley Rowe, PS                            
                1:24.29  ZONE
                1:36.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Alonso, Delaney G         10 PS                   1:20.32    1:18.32 qZONE  
  2 Zhang, Amy Y              10 NCA                  1:19.11    1:19.91 qZONE  
  3 Wong, Cassidy K           10 PS                   1:21.99    1:22.53 qZONE  
  4 Wong, Hannah G            10 CAST                 1:23.05    1:22.87 qZONE  
  5 Chavez-Varela, Isabella    9 SBA                  1:24.97    1:24.19 qZONE  
  6 Nguyen, Vivian N          10 SDY                  1:29.61    1:25.61 qJO    
  7 Hardin, Sarah V            9 SDY                  1:27.21    1:27.21 qJO    
  8 Yeager, Shelby R           9 CAST                 1:27.12    1:27.39 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Naval, Victoria D         10 SBA                  1:31.46    1:27.64 JO     
 10 Callahan, Frankie L       10 NCA                  1:23.45Y   1:30.61 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Albaladejo, Isabelle L    10 OSC                  1:31.73    1:32.09 JO     
 12 Cuffie, Licia S            9 HSA                  1:31.99    1:32.75 JO     
 13 Kocian-Rudenberg, Sarah   10 RSD                  1:35.84    1:33.14 JO     
 14 Dudley, Corrie F          10 NCA                  1:36.42    1:33.76 JO     
 15 Reynolds, Audrey X        10 ICAC                 1:22.99Y   1:33.94 JO     
 16 Potwardowski, Katherine    9 NCA                  1:24.91Y   1:35.23 JO     
 17 Wunderlich, Peyton M      10 ICAC                 1:36.49    1:36.09 JO     
 18 Jayasinghe, Kiran         10 RAQ                  1:34.51    1:36.91        
 19 Lee, Jocelyn E            10 NCA                  1:22.17Y   1:38.04        
 20 Faulkner, Bree R          10 CNSA                 1:36.46    1:38.29        
 21 Vorndam, Amelia J         10 FAST                 1:25.64Y   1:38.66        
 22 Davies, Jaylin G          10 CAST                 1:22.63Y   1:39.95        
 23 Chen, Carley J             9 PS                   1:26.16Y   1:42.87        
 -- Villa, Mia I              10 SBA                  1:31.53         DQ        
 
Event 109  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.71     7/28/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:05.57     7/12/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:14.19  ZONE
                1:23.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lundgren, Emily L         12 SBA                  1:13.49    1:11.28 ZONE   
       34.68  1:11.28                                                      
  2 Rowe, Ashley K            11 PS                   1:13.20    1:13.15 ZONE   
       34.92  1:13.15                                                      
  3 Arnas, Ashley G           12 CNSA                 1:16.44    1:15.45 JO     
       36.49  1:15.45                                                      
  4 Seto, Valerie             12 UN                   1:18.26    1:16.04 JO     
       37.48  1:16.04                                                      
  5 Boese, Natalia L          12 RSD                  1:17.39    1:16.93 JO     
       38.03  1:16.93                                                      
  6 Penton, Sophia            12 NCA                  1:19.25    1:16.95 JO     
       37.63  1:16.95                                                      
  7 Mah, Maxine               12 PAC                  1:17.56    1:17.24 JO     
       37.86  1:17.24                                                      
  8 Wilcox, Michaela R        12 CALI                 1:19.65    1:18.12 JO     
       37.14  1:18.12                                                      
B - Final
  9 Raagas, Kiana M           12 PS                   1:19.74    1:19.06 JO     
       38.47  1:19.06                                                      
 10 Olsen, Emma R             12 CAST                 1:19.82    1:19.32 JO     
       38.77  1:19.32                                                      
 11 Perez, Paulina            12 PS                   1:20.35    1:19.36 JO     
       38.26  1:19.36                                                      
 12 Han, Aimee                12 PAC                  1:19.66    1:19.43 JO     
       38.13  1:19.43                                                      
 13 Seto, Vickie              12 UN                   1:19.79    1:19.65 JO     
       38.78  1:19.65                                                      
 14 Douglas, Christine A      12 PAC                  1:20.08    1:19.97 JO     
       37.75  1:19.97                                                      
 15 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  1:19.69    1:20.99 JO     
       40.43  1:20.99                                                      
 16 Ramirez, Maya L           12 RAQ                  1:20.11    1:22.20 JO     
       39.59  1:22.20                                                      
 
Event 109  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.71     7/28/07 Kendyl Stewart, NCA                        
         SDI: # 1:05.57     7/12/07 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:14.19  ZONE
                1:23.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rowe, Ashley K            11 PS                   1:14.66    1:13.20 qZONE  
  2 Lundgren, Emily L         12 SBA                  1:14.60    1:13.49 qZONE  
  3 Arnas, Ashley G           12 CNSA                 1:18.65    1:16.44 qJO    
  4 Boese, Natalia L          12 RSD                  1:17.27    1:17.39 qJO    
  5 Mah, Maxine               12 PAC                  1:21.73    1:17.56 qJO    
  6 Seto, Valerie             12 UN                   1:17.15    1:18.26 qJO    
  7 Penton, Sophia            12 NCA                  1:17.17    1:19.25 qJO    
  8 Wilcox, Michaela R        12 CALI                 1:12.36Y   1:19.65 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Han, Aimee                12 PAC                  1:18.75    1:19.66 qJO    
 10 Hazle, Kathryn M          11 SDY                  1:10.72Y   1:19.69 qJO    
 11 Raagas, Kiana M           12 PS                   1:19.20    1:19.74 qJO    
 12 Seto, Vickie              12 UN                   1:20.02    1:19.79 qJO    
 13 Olsen, Emma R             12 CAST                 1:21.96    1:19.82 qJO    
 14 Douglas, Christine A      12 PAC                  1:21.27    1:20.08 qJO    
 15 Ramirez, Maya L           12 RAQ                  1:21.12    1:20.11 qJO    
 16 Perez, Paulina            12 PS                   1:21.49    1:20.35 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Martha, Aranza O          12 SBA                  1:15.81    1:20.38 JO     
 18 Gonzales, Jordyn M        12 CAST                 1:21.59    1:20.40 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Luu, Emmy M               11 PAC                  1:19.98    1:20.72 JO     
 20 Wu, Christine S           12 PAC                  1:19.05    1:21.24 JO     
 21 Hackbarth, Natalia J      12 WSST                 1:12.30Y   1:21.48 JO     
 22 Feyk, Liliana J           11 NCA                  1:20.32    1:22.07 JO     
 22 Tran, Rachel S            12 RSD                  1:23.13    1:22.07 JO     
 24 Leon, Catrina M           12 PS                   1:22.56    1:22.17 JO     
 25 James, Kelsey M           12 NCA                  1:21.44    1:22.80 JO     
 26 McNeff, Morgan E          12 NCA                  1:22.58    1:22.94 JO     
 27 Telfer, Caryn N           11 RSD                  1:21.75    1:23.51        
 28 Trinh, Mackenzie L        12 SDAC                 1:22.51    1:24.59        
 29 Gracia, Sara G            12 SDY                  1:12.71Y   1:24.92        
 30 Burnworth, Hannah M       12 HSA                  1:21.40    1:25.56        
 31 Ahmed, Tanya              11 SBA                  1:23.45    1:25.80        
 -- Diep, Allyson K           12 PS                   1:16.79         DQ        
 
Event 111  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.37     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: # 1:02.37     8/14/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:10.99  ZONE
                1:18.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Blest M           13 SDY                  1:08.89    1:07.18 ZONE   
       32.84  1:07.18                                                      
  2 Brooker, Anna C           14 NCA                  1:09.61    1:08.04 ZONE   
       33.30  1:08.04                                                      
  3 Peterson, Morgan I        14 RSD                  1:10.20    1:09.97 ZONE   
       33.98  1:09.97                                                      
  4 Hall, Laney J             13 HSA                  1:11.08    1:10.16 ZONE   
       33.59  1:10.16                                                      
  5 Nguyen, Katie L           14 PS                   1:11.11    1:10.43 ZONE   
       34.88  1:10.43                                                      
  6 Gharbaoui, Leanna         14 PAC                  1:13.73    1:11.34 JO     
       34.68  1:11.34                                                      
  7 Ryan, Keely D             14 NCA                  1:12.95    1:12.35 JO     
       35.44  1:12.35                                                      
  8 Dolphina, Jasira          13 RSD                  1:13.47    1:13.34 JO     
       35.40  1:13.34                                                      
B - Final
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  1:13.90    1:11.56 JO     
       34.98  1:11.56                                                      
 10 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  1:14.06    1:13.38 JO     
       35.23  1:13.38                                                      
 11 Collins, Cami             13 PAC                  1:14.05    1:14.01 JO     
       36.69  1:14.01                                                      
 12 Lyon, Taylor C            13 RSD                  1:13.97    1:14.07 JO     
       35.93  1:14.07                                                      
 13 Lieu, Krystal T           13 NCA                  1:15.08    1:14.50 JO     
       36.08  1:14.50                                                      
 14 Davila, Pia P             13 SBA                  1:14.80    1:14.62 JO     
       36.04  1:14.62                                                      
 15 Norris, Olivia M          13 RSD                  1:14.37    1:14.77 JO     
       36.43  1:14.77                                                      
 16 Woelkers, Megan E         14 RSD                  1:14.86    1:14.96 JO     
       36.41  1:14.96                                                      
 
Event 111  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.37     8/19/10 Rochelle Dong, RSD                         
         SDI: # 1:02.37     8/14/09 Kendyl Stewart, NCA                        
                1:10.99  ZONE
                1:18.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Blest M           13 SDY                  1:08.82    1:08.89 qZONE  
  2 Brooker, Anna C           14 NCA                  1:08.41    1:09.61 qZONE  
  3 Peterson, Morgan I        14 RSD                  1:09.54    1:10.20 qZONE  
  4 Hall, Laney J             13 HSA                  1:08.48    1:11.08 qJO    
  5 Nguyen, Katie L           14 PS                   1:12.47    1:11.11 qJO    
  6 Ryan, Keely D             14 NCA                  1:13.20    1:12.95 qJO    
  7 Dolphina, Jasira          13 RSD                  1:15.75    1:13.47 qJO    
  8 Gharbaoui, Leanna         14 PAC                  1:12.55    1:13.73 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pentlarge, Catie A        14 NCA                  1:14.99    1:13.90 qJO    
 10 Lyon, Taylor C            13 RSD                  1:13.63    1:13.97 qJO    
 11 Collins, Cami             13 PAC                  1:15.88    1:14.05 qJO    
 12 Hupfeld, Midori K         14 NCA                  1:11.99    1:14.06 qJO    
 13 Norris, Olivia M          13 RSD                  1:14.70    1:14.37 qJO    
 14 Davila, Pia P             13 SBA                  1:14.75    1:14.80 qJO    
 15 Woelkers, Megan E         14 RSD                  1:16.66    1:14.86 qJO    
 16 Lieu, Krystal T           13 NCA                  1:16.45    1:15.08 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Willett, Aurelia P        14 HSA                  1:15.37    1:15.42 JO     
 18 Younce, Jean C            13 CNSA                 1:18.11    1:15.48 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wilson, Natalie J         14 NCA                  1:16.73    1:15.69 JO     
 20 Pangelinan, Brenna J      14 SBA                  1:18.19    1:16.01 JO     
 21 Harvey, Noelle E          13 NCA                  1:16.95    1:16.05 JO     
 22 Shields, Tiffany A        13 RAQ                  1:16.58    1:16.11 JO     
 23 Madden, Rebecca C         13 RSD                  1:15.00    1:16.37 JO     
 24 Wetzel, Kate J            14 RSD                  1:06.21Y   1:16.69 JO     
 25 Johnston, Shelby D        14 CAST                 1:17.47    1:16.76 JO     
 26 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                  1:14.14    1:17.03 JO     
 27 Lingham, Lindsey E        13 PS                   1:07.99Y   1:17.24 JO     
 28 Jelsma, Margaret B        14 PS                   1:07.53Y   1:17.30 JO     
 29 Kidd, Katie               13 PS                   1:17.70    1:17.37 JO     
 30 Rowe, Isabelle G          13 PS                   1:16.56    1:17.60 JO     
 31 Thomas, Willa M           13 NCA                  1:15.21    1:17.78 JO     
 32 Santana de Valdez, Charl  14 SBA                  1:05.93Y   1:18.20 JO     
 33 Ouyang, Olivia L          13 NCA                  1:16.92    1:18.45 JO     
 34 Palmroos, Maja L          13 NCA                  1:07.29Y   1:19.49        
 35 Cervantes, Jessica A      14 IVDA                 1:18.20    1:19.70        
 36 Balsley, Carina J         14 CAST                 1:08.13Y   1:19.96        
 
Event 113  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.77     7/25/13 Gerogia Reilly, PS                         
                1:15.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parsons, Julie A          17 SBA                  1:10.45    1:08.41 JO     
       33.31  1:08.41                                                      
  2 Le, Audrey A              16 PAC                  1:10.41    1:09.17 JO     
       34.13  1:09.17                                                      
  3 Kaur, Gurleen             15 NCA                  1:10.99    1:10.01 JO     
       34.57  1:10.01                                                      
  4 Morris, Samantha D        18 PS                   1:11.04    1:10.08 JO     
       34.47  1:10.08                                                      
  5 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 1:10.95    1:10.88 JO     
       34.48  1:10.88                                                      
  6 Shields, Paige A          15 RSD                  1:12.11    1:12.10 JO     
       35.07  1:12.10                                                      
 -- Rakotz, Talia T           17 RSD                  1:12.68   x1:16.73        
       35.67  1:16.73                                                      
 -- Anderson, Lindsey D       17 PAC                  1:09.96         DQ        
       32.50       DQ                                                      
B - Final
  9 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 1:13.01    1:11.16 JO     
       35.16  1:11.16                                                      
 10 Tapia, Kristine F         15 SBA                  1:13.78    1:11.71 JO     
       34.96  1:11.71                                                      
 11 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  1:13.90    1:11.73 JO     
       35.21  1:11.73                                                      
 12 Pham, Halan               15 NCA                  1:12.74    1:11.76 JO     
       34.90  1:11.76                                                      
 13 Greco, Sophia R           17 WAVE                 1:13.94    1:14.19 JO     
       35.48  1:14.19                                                      
 14 Lundgren, Elisabeth A     16 SBA                  1:13.57    1:14.55 JO     
       36.36  1:14.55                                                      
 -- Holden, Cassidy R         16 CAST                 1:13.01   x1:16.15        
       37.06  1:16.15                                                      
 -- Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  1:13.56         DQ        
       35.89       DQ                                                      
 
Event 113  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:05.77     7/25/13 Gerogia Reilly, PS                         
                1:15.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Lindsey D       17 PAC                  1:10.57    1:09.96 qJO    
  2 Le, Audrey A              16 PAC                  1:11.01    1:10.41 qJO    
  3 Parsons, Julie A          17 SBA                  1:07.16    1:10.45 qJO    
  4 Ishikawa, Trinity S       16 CAST                 1:12.98    1:10.95 qJO    
  5 Kaur, Gurleen             15 NCA                  1:12.82    1:10.99 qJO    
  6 Morris, Samantha D        18 PS                   1:07.59    1:11.04 qJO    
  7 Shields, Paige A          15 RSD                  1:13.30    1:12.11 qJO    
  8 Rakotz, Talia T           17 RSD                  1:10.19    1:12.68 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pham, Halan               15 NCA                  1:11.18    1:12.74 qJO    
 10 Holden, Cassidy R         16 CAST                 1:13.21    1:13.01 qJO    
 10 Kelly, Mckenzie E         16 CAST                 1:09.25    1:13.01 qJO    
 12 Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  1:11.15    1:13.56 qJO    
 13 Lundgren, Elisabeth A     16 SBA                  1:13.00    1:13.57 qJO    
 14 Tapia, Kristine F         15 SBA                  1:13.77    1:13.78 qJO    
 15 Schwartz-Collins, Kaila   15 NCA                  1:03.46Y   1:13.90 qJO    
 16 Greco, Sophia R           17 WAVE                 1:15.04    1:13.94 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Estes, Samantha M         18 IVDA                 1:13.03    1:14.08 JO     
 18 Christensen, Taylor G     16 HSA                  1:14.63    1:15.65        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Seto, Vivian              15 UN                   1:15.04    1:15.76        
 20 Christensen, Kendall A    16 HSA                  1:15.19    1:16.30        
 21 Necochea, Madison S       16 HSA                  1:03.62Y   1:16.52        
 22 Eisenbraun, Kate A        15 SDAC                 1:04.75Y   1:17.55        
 
Event 115  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 9:02.43        2002 Blake Hayter, NCA                          
         SDI: # 8:52.62     8/20/81 Tammy Bruce, UNAT                          
               10:35.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arzave, Juli              14 SBA                  9:10.04    9:23.31 JO     
              1:05.66  1:40.72  2:15.95  2:51.58  3:27.44  4:03.36  4:39.21
     5:14.59  5:50.74  6:26.85  7:02.84  7:38.68  8:14.74  8:49.17  9:23.31
  2 Schulze, Natalie A        13 PS                   9:41.76    9:40.97 JO     
              1:10.38  1:46.19  2:22.45  2:59.17  3:35.51  4:12.54  4:48.93
     5:26.08  6:02.12  6:39.16  7:15.66  7:52.40  8:29.00  9:05.77  9:40.97
  3 Moultrie, Taylor M        14 CAST                 9:53.92    9:48.58 JO     
              1:10.40  1:47.83  2:25.62  3:02.85  3:40.99  4:18.64  4:56.62
     5:33.15  6:09.97  6:46.01  7:22.94  8:00.01  8:38.04  9:13.94  9:48.58
  4 Ren, Lindsey Y            14 RSD                  9:46.78    9:48.74 JO     
              1:08.93  1:45.51  2:22.77  2:59.99  3:37.15  4:15.28  4:52.71
     5:30.85  6:08.30  6:46.30  7:23.48  8:00.49  8:37.37  9:14.17  9:48.74
  5 Villa-Jimenez, Itzel      14 SBA                  9:59.41    9:53.08 JO     
              1:09.96  1:47.03  2:23.67  3:01.08  3:38.50  4:16.22  4:53.74
     5:31.38  6:09.26  6:46.97  7:24.56  8:02.36  8:40.18  9:17.31  9:53.08
  6 Cuellar Andrade, Ina S    14 SBA                 10:03.05    9:55.18 JO     
              1:10.53  1:47.70  2:25.04  2:59.61  3:40.67  4:18.56  4:56.28
     5:33.44  6:10.95  6:48.73  7:26.65  8:04.46  8:41.64  9:18.74  9:55.18
  7 Estrada, Laura L          13 SBA                 10:30.16   10:03.23 JO     
       33.48  1:11.31  1:49.87  2:27.83  3:06.67  3:44.84  4:23.32  5:01.39
     5:39.77  6:18.23  6:56.63  7:34.87  8:13.40  8:50.92  9:28.40 10:03.23
  8 Swift, Gillian G          13 NCA                 10:14.26   10:04.51 JO     
       33.94  1:11.07  1:49.20  2:27.61  3:06.19  3:44.55  4:23.25  5:01.44
     5:40.00  6:18.04  6:56.47  7:34.66  8:12.72  8:50.16  9:27.81 10:04.51
  9 Chavez-Varela, Sofia      13 SBA                 10:03.39   10:04.60 JO     
              1:10.97  1:48.49  2:26.03  3:03.91  3:41.86  4:20.03  4:58.42
     5:36.64  6:14.89  6:53.53  7:31.68  8:10.39  8:49.37  9:28.12 10:04.60
 10 Davila, Pia P             13 SBA                 10:10.58   10:05.63 JO     
       32.64  1:09.06  1:46.96  2:25.32  3:03.09  3:41.28  4:19.94  4:57.72
     5:36.78  6:15.97  6:54.42  7:33.72  8:11.03  8:50.69  9:29.87 10:05.63
 11 Brecht, Katie A           14 PS                   9:59.98   10:07.11 JO     
              1:06.85  1:43.58  2:20.34  2:57.49  3:34.15  4:11.63  4:46.98
     5:34.92  6:15.02  6:54.24  7:32.97  8:12.55  8:51.68  9:30.00 10:07.11
 12 Gidley, Erin A            13 SBA                 10:33.08   10:08.61 JO     
       34.15  1:12.39  1:52.12  2:30.99  3:10.43  3:48.34  4:26.77  5:05.33
     5:43.28  6:22.04  7:00.41  7:38.84  8:17.22  8:55.51  9:33.21 10:08.61
 13 Lingham, Lindsey E        13 PS                  10:16.51   10:15.32 JO     
       33.79  1:11.23  1:49.09  2:27.83  3:06.26  3:44.89  4:23.59  5:02.51
     5:41.84  6:21.33  7:00.29  7:39.90  8:13.81  8:58.84  9:37.61 10:15.32
 14 Burger, Ava C             13 RSD                 10:30.87   10:28.33 JO     
       33.73  1:11.21  1:50.12  2:29.18  3:09.09  3:48.22  4:28.22  5:08.20
     5:48.68  6:28.91  7:09.50  7:49.40  8:29.86  9:09.92  9:49.86 10:28.33
 -- Dudley, Allysa G          13 NCA                 10:31.00  x10:45.01        
       36.08  1:15.78  1:56.32  2:36.86  3:17.73  3:58.35  4:39.43  5:20.60
     6:01.83  6:42.60  7:23.58  8:04.25  8:45.36  9:25.32 10:05.56 10:45.01
 
Event 117  Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          JO: * 9:02.14        1989 Michelle Butcher, HSA                      
               10:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novosedliak, Kalie N      16 NCA                  9:06.03    9:09.90 JO     
       31.96  1:05.88  1:40.35  2:14.78  2:49.04  3:23.21  3:57.35  4:31.50
     5:06.03  5:40.73  6:15.63  6:50.42  7:25.41  8:00.35  8:35.60  9:09.90
  2 Pham, Halan               15 NCA                 10:03.25    9:28.24 JO     
       31.45  1:07.01  1:43.76  2:19.74  2:56.07  3:31.57  4:07.83  4:43.99
     5:20.39  5:56.04  6:32.70  7:08.43  7:44.96  8:20.45  8:55.49  9:28.24
  3 Bram, Isabella F          15 NCA                  9:35.56    9:31.90 JO     
       32.76  1:07.92  1:43.43  2:19.42  2:55.62  3:31.96  4:08.76  4:45.04
     5:21.62  5:57.93  6:34.08  7:09.93  7:45.88  8:21.36  8:57.10  9:31.90
  4 Giordano, Morgan K        17 CAST                 9:39.16    9:38.66 JO     
       32.90  1:08.31  1:43.87  2:19.88  2:55.96  3:32.17  4:08.64  4:44.65
     5:21.06  5:57.60  6:34.34  7:11.22  7:47.97  8:25.30  9:02.58  9:38.66
  5 Logan, Gillian N          18 PS                   9:43.18    9:47.87 JO     
       33.09  1:08.90  1:45.30  2:22.23  2:58.96  3:36.13  4:13.23  4:50.19
     5:27.32  6:04.54  6:41.78  7:19.24  7:56.55  8:34.07  9:11.14  9:47.87
  6 Kredich, Hannah K         17 PS                   9:49.88    9:53.36 JO     
       33.41  1:10.02  1:47.40  2:24.65  3:02.38  3:40.22  4:17.93  4:55.79
     5:33.31  6:10.44  6:48.01  7:25.60  8:03.02  8:40.30  9:17.22  9:53.36
  7 Sanchez, Itzel E          17 CAST                 9:58.76    9:56.68 JO     
       34.42  1:11.21  1:48.78  2:26.65  3:04.69  3:42.30  4:20.07  4:57.23
     5:34.82  6:12.58  6:50.75  7:27.98  8:05.96  8:43.23  9:20.72  9:56.68
  8 Proffit, Lael A           18 CAST                 9:53.68    9:59.47 JO     
       34.14  1:11.18  1:48.84  2:26.84  3:04.71  3:42.65  4:20.81  4:58.96
     5:37.12  6:15.16  6:53.05  7:31.15  8:09.09  8:46.26  9:23.05  9:59.47
  9 Murphy, Holly F           15 SDY                 10:01.45   10:00.09 JO     
       34.24  1:10.94  1:48.49  2:26.03  2:57.86  3:41.65  4:19.80  4:57.51
     5:35.64  6:13.47  6:51.94  7:29.74  8:08.23  8:46.53  9:24.36 10:00.09
 10 Leblanc, Heloise          16 UN                   9:31.49   10:00.10 JO     
       33.66  1:11.03  1:48.83  2:26.19  3:03.67  3:41.46  4:19.12  4:56.95
     5:35.02  6:13.02  6:51.35  7:29.40  8:07.68  8:45.55  9:23.39 10:00.10
 11 Wells, Elina K            15 CAST                10:07.31   10:01.03 JO     
       33.94  1:11.17  1:49.03  2:26.88  3:04.88  3:42.82  4:21.34  4:59.18
     5:37.32  6:15.46  6:53.33  7:31.07  8:09.06  8:46.74  9:24.63 10:01.03
 12 Shields, Paige A          15 RSD                  9:51.28   10:07.31 JO     
       33.73  1:10.50  1:48.05  2:26.01  3:04.44  3:42.72  4:21.60  5:00.34
     5:39.18  6:17.78  6:56.25  7:34.72  8:13.04  8:51.66  9:30.13 10:07.31
 13 Rivas, Paola F            17 SBA                 11:04.75Y  10:10.27 JO     
       34.36  1:11.83  1:49.72  2:28.30  3:07.27  3:46.13  4:24.98  5:04.14
     5:42.26  6:21.05  6:59.63  7:38.74  8:17.33  8:55.52  9:33.44 10:10.27
 14 Holden, Cassidy R         16 CAST                11:00.70Y  10:18.11 JO     
       34.60  1:12.52  1:51.17  2:30.09  3:09.01  3:47.70  4:26.95  5:06.01
     5:45.28  6:24.08  7:03.33  7:42.40  8:21.94  9:01.23  9:40.33 10:18.11
 15 Shahnazarian, Renee       15 RSD                 10:25.26   10:27.56 JO     
       34.86  1:12.77  1:51.42  2:30.11  3:09.29  3:48.48  4:28.38  5:08.27
     5:47.81  6:27.78  7:08.11  7:48.40  8:28.62  9:08.50  9:48.27 10:27.56
 -- Woytowitz, Marissa R      18 RSD                  9:55.52         DQ        
 
Event 119  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 2:08.87     7/27/14 SBA, SBA                                   
         SDI: # 2:08.87     7/24/14 SBA, SBA                                   
                2:38.59  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pacific Swim  'A'                                 2:15.88    2:12.00 JO     
     1) Wong, Cassidy K 10              2) Raskin, Ella F 10              
     3) Rowe, Catherine N 8             4) Alonso, Delaney G 10           
       32.59  1:06.89  1:40.01  2:12.00                                    
  2 South Bay Aquatics  'A'                           2:17.60    2:14.42 JO     
     1) Chavez-Varela, Isabella 9       2) Villa, Mia I 10                
     3) Naval, Victoria D 10            4) Espiritu, Aloha K 10           
       34.21  1:06.88  1:44.91  2:14.42                                    
  3 North Coast Aquatics  'A'                         2:17.19    2:15.13 JO     
     1) Zhang, Amy Y 10                 2) Inamdar, Annika R 10           
     3) Brotman, Arielle B 10           4) Douglas, Allie C 10            
       32.42  1:08.68  1:42.37  2:15.13                                    
  4 San Diego YMCA  'A'                               2:36.70    2:20.62 JO     
     1) Nguyen, Vivian N 10             2) Peavey, Julia J 10             
     3) Eisenhamer, Linda M 10          4) Hardin, Sarah V 9              
       42.67  1:10.38  1:45.91  2:20.62                                    
  5 North Coast Aquatics  'B'                         2:30.17    2:24.33 JO     
     1) Potwardowski, Katherine E 9     2) Callahan, Frankie L 10         
     3) Dudley, Corrie F 10             4) Lee, Jocelyn E 10              
       35.71  1:12.30  2:00.33  2:24.33                                    
  6 Coronado-Navy Swim Assn  'A'                      2:31.57    2:29.31 JO     
     1) Kroonen, Sydney L 10            2) Brickhaus, Veronica K 9        
     3) Navarrette, Rikka E 10          4) Faulkner, Bree R 10            
       39.51  1:19.84  1:54.43  2:29.31                                    
  7 South Bay Aquatics  'B'                           2:34.98    2:29.75 JO     
     1) DeLeon, Sophia Isabelle G 10    2) Ambrosius, Tatiana 10          
     3) Fomuso, Gina K 10               4) Ramirez-Ruvalcaba, Danny C 10  
       39.63  1:15.77  1:53.10  2:29.75                                    
  8 Rancho San Dieguito  'A'                          2:35.54    2:31.12 JO     
     1) Kocian-Rudenberg, Sarah E 10    2) Goodwin, Karis L 10            
     3) Benjamin, Ella S 10             4) He, Tiffany S 10               
       53.00  1:16.75  1:54.53  2:31.12                                    
  9 Manta Ray Aquatics  'A'                           2:36.99    2:33.94 JO     
     1) McCoy, Brooke M 10              2) Abrahamsen, Kayden M 10        
     3) Brose, Olivia M 9               4) Amos, Brooke A 10              
       37.80  1:15.43  2:01.78  2:33.94                                    
 10 Fallbrook Assoc Swim Team  'A'                    2:38.59    2:38.45 JO     
     1) Vorndam, Amelia J 10            2) Brown, Tatum A 10              
     3) Hanlon, Stephanie B 10          4) Hanlon, Samantha A 10          
       37.30  1:19.17  2:08.81  2:38.45                                    
 -- Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:38.59   x2:39.68        
     1) Morera, Carmen M 9              2) Long, Giada K 9                
     3) Hong, Isabelle A 8              4) Yang, Rachel 10                
       53.14  1:23.61  2:39.68                                             
 -- San Diego YMCA  'B'                               2:37.86   x2:41.73        
     1) Strouse, Hannah F 9             2) Copeland, Kaitlyn B 9          
     3) Borchert, Sienna G 9            4) Constantino, Poppy A 10        
       36.70  1:24.00  2:04.93  2:41.73                                    
 -- Rancho San Dieguito  'B'                          2:38.38   x2:51.57        
     1) Wietfeldt, Katerina I 8         2) Koff, Ellie A 9                
     3) Linares, Lauren K 10            4) Bennett, Torin P 8             
       43.04  1:25.86  2:51.57                                             
 
Event 121  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:58.77     7/29/07 NCA, NCA                                   
         SDI: # 1:58.60     6/17/05 SSS, SSS                                   
                2:17.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Bay Aquatics  'A'                           1:58.92    1:54.22#JO     
     1) Lundgren, Emily L 12            2) Martha, Aranza O 12            
     3) Castillo, Paola I 12            4) Hagewood, Cecilia 12           
       29.30    58.06  1:26.17  1:54.22                                    
  2 North Coast Aquatics  'A'                         2:01.91    2:01.55 JO     
     1) Cerceo, Talia L 12              2) Penton, Sophia 12              
     3) Feyk, Liliana J 11              4) Huang, Katherine M 12          
       39.90    59.86  1:32.12  2:01.55                                    
  3 Coronado-Navy Swim Assn  'A'                      2:06.84    2:03.68 JO     
     1) Rhea, Jaden M 12                2) Hawthorne, Lydia S 11          
     3) Allen, Rory C 12                4) Arnas, Ashley G 12             
       39.05  1:03.22  1:33.82  2:03.68                                    
  4 South Bay Aquatics  'B'                           2:08.07    2:04.53 JO     
     1) Parsons, Jamie L 12             2) Ruane, Maegan E 12             
     3) Lee, Yealin 12                  4) Lora, Mirsha 12                
       30.49  1:01.54  1:33.28  2:04.53                                    
  5 Pacific Swim  'A'                                 2:06.20    2:05.29 JO     
     1) Rowe, Ashley K 11               2) Perez, Paulina 12              
     3) Smider, Tatiana J 11            4) Diep, Allyson K 12             
       31.10  1:01.58  1:42.69  2:05.29                                    
  6 North Coast Aquatics  'B'                         2:07.35    2:05.42 JO     
     1) Hackman, Dani R 12              2) Park, Lauren J 11              
     3) James, Kelsey M 12              4) McCormick, Kaylin S 12         
       31.61  1:03.17  1:34.74  2:05.42                                    
  7 Rancho San Dieguito  'A'                          2:12.71    2:05.91 JO     
     1) Schmidt, Revere D 11            2) Tran, Rachel S 12              
     3) Telfer, Caryn N 11              4) Boese, Natalia L 12            
       31.16  1:03.38  1:35.29  2:05.91                                    
  8 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:05.89    2:07.01 JO     
     1) Han, Aimee 12                   2) Douglas, Christine A 12        
     3) Mah, Maxine 12                  4) Wu, Christine S 12             
       43.13  1:03.58  1:52.39  2:07.01                                    
  9 College Area Swim Team  'A'                       2:12.16    2:07.05 JO     
     1) Gonzales, Jordyn M 12           2) Olsen, Emma R 12               
     3) Garcia-Hale, Maya M 12          4) Gonzales, Camryn E 12          
       32.34  1:04.69  1:35.63  2:07.05                                    
 10 Renegade Aquatics  'A'                            2:10.38    2:08.38 JO     
     1) Dang, Megan V 11                2) Langat, Isabel J 12            
     3) Macaulay, Lulu L 12             4) Ramirez, Maya L 12             
       30.26  1:02.85  2:08.38                                             
 11 San Diego YMCA  'A'                               2:10.92    2:08.81 JO     
     1) Gracia, Sara G 12               2) Copeland, Karleigh E 12        
     3) Henry, Ryan L 12                4) Hazle, Kathryn M 11            
       39.16  1:06.90  1:37.78  2:08.81                                    
 12 Pacific Swim  'B'                                 2:14.25    2:12.15 JO     
     1) Leon, Catrina M 12              2) Gan, Jessie 12                 
     3) Raagas, Kiana M 12              4) Brecht, Natalie R 12           
       33.83  1:06.99  1:38.95  2:12.15                                    
 13 Rancho San Dieguito  'B'                          2:15.60    2:15.52 JO     
     1) Ren, Maddy Y 11                 2) Hennessy, Kathryn A 12         
     3) Lozano, Sofia G 11              4) Bennett, Mylin M 11            
              1:07.43  1:41.17  2:15.52                                    
 14 Manta Ray Aquatics  'A'                           2:15.11    2:17.09 JO     
     1) Cox, Izzy J 11                  2) Browne, Rylee Q 11             
     3) Gideon, Ryann L 12              4) Morgan, Chloe N 11             
       31.31  1:03.76  2:17.09                                             
 -- Heartland Swimming Association  'A'               2:18.98   x2:19.96        
     1) Burnworth, Hannah M 12          2) Munch, Rachel K 11             
     3) Punsalan, Emilee L 11           4) Haro, Macy G 11                
       33.60  1:06.81  1:42.94  2:19.96                                    
 -- Heartland Swimming Association  'B'               2:17.99   x2:29.10        
     1) Thiem, Harli R 11               2) Abbott, Piper M 11             
     3) Willett, Adelina D 11           4) Swallow, Nicole E 12           
       38.60  1:18.14  2:01.45  2:29.10                                    
 
Event 123  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 4:06.19     7/31/08 NCA, NCA                                   
         SDI: # 4:06.19     7/31/08 NCA, NCA                                   
                4:40.29  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:17.77    4:08.81 JO     
     1) Collins, Cami 13                2) Cong, Charlotte R 14           
     3) Zhang, Charlotte L 13           4) Gharbaoui, Leanna 14           
       30.34  1:01.78  1:32.49  2:07.51  2:37.37  3:10.32  3:37.90  4:08.81
  2 Rancho San Dieguito  'A'                          4:17.90    4:15.29 JO     
     1) Peterson, Morgan I 14           2) Woelkers, Megan E 14           
     3) Dolphina, Jasira 13             4) Ren, Lindsey Y 14              
       30.68  1:03.38  1:34.71  2:08.34  2:39.13  3:13.25  3:43.15  4:15.29
  3 North Coast Aquatics  'A'                         4:16.81    4:16.13 JO     
     1) Wilson, Natalie J 14            2) Ryan, Sophia J 13              
     3) Parker, Riley L 14              4) Fanta, Greta M 14              
       31.02  1:04.93  1:35.18  2:07.69  2:39.16  3:13.83  3:43.68  4:16.13
  4 South Bay Aquatics  'A'                           4:19.47    4:18.15 JO     
     1) Chavez-Varela, Sofia 13         2) Pangelinan, Brenna J 14        
     3) Villa-Jimenez, Itzel 14         4) Arzave, Juli 14                
       31.25  1:04.52  1:35.38  2:08.92  2:40.69  3:15.61  3:45.77  4:18.15
  5 Pacific Swim  'A'                                 4:21.26    4:19.25 JO     
     1) Nguyen, Katie L 14              2) Whitaker, Mia J 14             
     3) Rowe, Isabelle G 13             4) Brecht, Katie A 14             
       31.38  1:04.64  1:36.71  2:10.10  2:40.79  3:15.25  3:46.04  4:19.25
  6 North Coast Aquatics  'B'                         4:22.89    4:19.76 JO     
     1) Dorostkar, Carlie M 14          2) Lieu, Krystal T 13             
     3) Ryan, Keely D 14                4) Swift, Gillian G 13            
       31.36  1:05.36  1:36.16  2:10.25  2:41.27  3:14.92  3:45.70  4:19.76
  7 South Bay Aquatics  'B'                           4:26.76    4:21.23 JO     
     1) Davila, Pia P 13                2) Gidley, Erin A 13              
     3) Lopez, Alejandra J 13           4) Estrada, Laura L 13            
       31.28  1:05.03  1:36.17  2:09.66  2:39.82  3:14.71  3:46.64  4:21.23
  8 Heartland Swimming Association  'A'               4:21.67    4:23.05 JO     
     1) Widener, Brandi J 14            2) Willett, Aurelia P 14          
     3) Coons, Kaitlyn M 14             4) Hall, Laney J 13               
       31.51  1:05.69  1:37.64  2:12.26  2:44.71  3:21.03  3:50.43  4:23.05
  9 Rancho San Dieguito  'B'                          4:30.67    4:24.80 JO     
     1) Madden, Rebecca C 13            2) Chou, Evelyn 14                
     3) Lyon, Taylor C 13               4) Burger, Ava C 13               
       31.86  1:06.11  1:37.33  2:10.39  2:42.52  3:17.74  3:49.80  4:24.80
 10 College Area Swim Team  'A'                       4:23.06    4:28.99 JO     
     1) Curran, Isabelle J 14           2) Rozenshteyn, Maya A 14         
     3) Balsley, Carina J 14            4) Moultrie, Taylor M 14          
       32.50  1:06.93  1:39.06  2:13.13  2:46.27  3:23.10  3:54.37  4:28.99
 -- Heartland Swimming Association  'B'               4:40.29   x4:48.29        
     1) Sapper, Rachel J 13             2) Prado, Annika I 13             
     3) Meza, Sierra R 14               4) Dickman, Madison M 13          
       33.85  1:10.97  1:44.33  2:22.12  2:56.82  3:34.56  4:09.44  4:48.29
 -- Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'B'               4:40.29   x4:52.33        
     1) Luu, Isabel K 13                2) Sullivan, Mia G 14             
     3) Kang, Emily K 13                4) Martinez, Isabella S 14        
       34.08  1:12.56  1:51.37  2:38.87  3:08.10  3:46.53  4:17.82  4:52.33
 -- Renegade Aquatics  'A'                            4:38.29         DQ        
     1) Shields, Tiffany A 13           2) Harvey, Janelle J 13           
     3) Shields, Taylor B 13            4) Tamarkin, Melissa J 13         
       34.52  1:11.52  1:48.38  2:32.09  3:05.87  3:44.68  4:15.53       DQ
 -- Pacific Swim  'B'                                 4:34.95         DQ        
     1) Jelsma, Margaret B 14           2) Lingham, Lindsey E 13          
     3) Kidd, Katie 13                  4) Schulze, Natalie A 13          
       33.13  1:08.22  1:40.33  2:15.61  2:47.52  3:23.78  3:55.58       DQ
 
Event 125  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:58.19     8/16/09 NCA, NCA                                   
         SDI: # 3:54.10     8/10/09 NCA, NCA                                   
                4:32.49  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         3:58.00    4:04.32 JO     
     1) Novosedliak, Kalie N 16         2) Liu, Allison S 16              
     3) Pham, Halan 15                  4) Ryan, Mia B 16                 
       28.91  1:00.29  1:28.91  2:02.05  2:31.32  3:03.95  3:32.70  4:04.32
  2 Rancho San Dieguito  'A'                          4:03.26    4:05.65 JO     
     1) Lauerman, Katherine M 18        2) Chen, Winnie X 16              
     3) Cosgrove, Maddie M 18           4) Rhee, Rachel Y 15              
       30.12  1:02.31  1:32.19  2:04.94  2:34.00  3:06.05  3:34.83  4:05.65
  3 College Area Swim Team  'A'                       4:08.63    4:08.70 JO     
     1) Nowaski, Sarah N 18             2) Kelly, Mckenzie E 16           
     3) Ishikawa, Trinity S 16          4) Nowaski, Danielle P 15         
       30.12  1:02.26  1:32.00  2:04.14  2:35.09  3:07.75  3:36.97  4:08.70
  4 North Coast Aquatics  'B'                         4:07.62    4:13.25 JO     
     1) Stewart, Violet 17              2) Potwardowski, Elizabeth R 15   
     3) Kaur, Gurleen 15                4) Yang, Crystal 16               
       30.31  1:03.59  1:33.63  2:07.52  2:38.30  3:11.63  3:40.97  4:13.25
  5 Heartland Swimming Association  'A'               4:19.00    4:14.13 JO     
     1) Christensen, Taylor G 16        2) Necochea, Madison S 16         
     3) Christensen, Kendall A 16       4) DeLegge, Breena M 15           
       29.86  1:02.16           2:07.28  2:38.59  3:12.72  3:42.19  4:14.13
  6 Pacific Swim  'A'                                 4:12.23    4:16.22 JO     
     1) Schmidt, Sam K 18               2) Logan, Gillian N 18            
     3) Vega, Marci M 17                4) Morris, Samantha D 18          
       30.21  1:03.50  1:33.85  2:07.12  2:38.60  3:12.74  3:43.24  4:16.22
  7 College Area Swim Team  'B'                       4:21.52    4:16.68 JO     
     1) Giordano, Morgan K 17           2) Sanchez, Itzel E 17            
     3) Proffit, Lael A 18              4) Holden, Cassidy R 16           
       31.13  1:04.23  1:35.33  2:08.49  2:38.44  3:11.91  3:42.93  4:16.68
  8 Pacific Swim  'B'                                 4:27.31    4:18.25 JO     
     1) Abouchabki, Martine 16          2) Lam, Leanne L 15               
     3) Kredich, Hannah K 17            4) Mitchell, Erica P 15           
       30.89  1:03.90  1:34.17  2:08.91  2:39.75  3:13.28  3:44.10  4:18.25
  9 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:26.49    4:22.49 JO     
     1) Le, Audrey A 16                 2) Chen, Allison S 15             
     3) Luu, Evelyn 16                  4) Anderson, Lindsey D 17         
       31.53  1:04.44  1:35.29  2:10.38  2:42.37  3:18.48  3:48.50  4:22.49
 10 Rancho San Dieguito  'B'                          4:21.23    4:26.02 JO     
     1) Rakotz, Talia T 17              2) Rosenthal, Danielle V 15       
     3) Boese, Isabela K 16             4) McClelland, Cora L 18          
       33.49  1:10.84  1:41.50  2:15.34  2:46.92  3:22.30  3:53.04  4:26.02
 11 Renegade Aquatics  'A'                            4:32.49    4:27.49 JO     
     1) Hoff, Carly E 15                2) Hollmen, Milla L 17            
     3) Thorogood, Tiyanna H 16         4) Pulido, Izzy A 15              
       31.44  1:04.42  1:35.96  2:10.79  2:44.52  3:23.21  3:53.86  4:27.49
 -- South Bay Aquatics  'A'                           4:16.53         DQ        
     1) Lundgren, Elisabeth A 16        2) Yngson, Angelika V 17          
     3) Parsons, Julie A 17             4) Tapia, Kristine F 15           
       31.70  1:05.95  1:36.34  2:09.05  2:39.81  3:13.42       DQ