Licensed to San Diego Imperial LSC - For Office Use Only License
                                     HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/21/16 07:56 PM
                2016 SI SC Junior Olympics - 2/19/16 to 2/21/16                
                                    Results                                    
 
Event 2  Boys 13-14 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 7:18.01        2014 RANCHO SAN DIGUIETO                        
         SDI: = 7:25.31        2009 NORTH COAST AQUATICS                       
                8:56.59  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pacific Swim  'A'                                 7:30.60    7:28.32 JO     
     1) Smith, Ethan C 14               2) Smigal, Alexander J 14         
     3) Liu, Fred 14                    4) Crotty, Steven D 14            
       25.22    53.05  1:21.64  1:50.21  2:15.41  2:43.02  3:11.80  3:39.89
     4:05.54  4:34.20  5:04.17  5:34.13  6:00.20  6:28.96  6:58.44  7:28.32
  2 North Coast Aquatics  'A'                         7:35.63    7:39.06 JO     
     1) Liu, Cassidy 13                 2) Morris, Mason P 13             
     3) Weick, Sam W 14                 4) Mes, Connor J 14               
       26.86    56.34  1:27.18  1:57.83  2:23.31  2:52.14  3:22.26  3:51.75
     4:17.48  4:46.88  5:17.35  5:47.20  6:12.69  6:41.22  7:10.43  7:39.06
  3 Rancho San Dieguito  'A'                          7:45.89    7:41.44 JO     
     1) Workman, Eric D 13              2) Kim, Elliot S 14               
     3) Chang, Lance L 14               4) Wythes, George T 14            
       25.71    55.28  1:26.21  1:56.31  2:22.39  2:51.50  3:21.47  3:51.46
     4:16.80  4:46.27  5:17.37  5:48.29  6:13.34  6:41.82  7:11.48  7:41.44
  4 South Bay Aquatics  'A'                           7:50.51    7:47.20 JO     
     1) Ibarguren, Jon 14               2) Camarillo, Emilio 14           
     3) Inzunza, Edwin O 14             4) Washabaugh, Seth P 14          
       26.92    56.48  1:27.37  1:57.73  2:24.48  2:55.63  3:28.87  4:01.43
     4:17.08  4:55.39  5:25.63  5:56.13  6:21.13  6:49.31  7:18.51  7:47.20
  5 North Coast Aquatics  'B'                         7:55.24    7:59.94 JO     
     1) Liang, Justin 14                2) Goldey, Will W 14              
     3) Palguta, Matthew S 14           4) Song, Connor M 14              
       26.25    56.12  1:27.68  1:59.44  2:27.03  2:57.80  3:29.97  4:00.78
     4:27.35  4:57.40  5:28.32  5:58.65  6:25.48  6:56.09  7:28.77  7:59.94
  6 Rancho San Dieguito  'B'                          8:07.35    8:10.60 JO     
     1) Schmidt, Drew T 13              2) Lim, Edwin G 14                
     3) Hildesheim, Ethan J 13          4) Orr, Max A 14                  
       28.02    58.30  1:29.88  2:00.96  2:28.53  2:59.32  3:31.90  4:02.29
     4:30.02  5:01.37  5:33.59  6:05.87  6:33.67  7:05.41  7:38.55  8:10.60
  7 Pacific Swim  'B'                                 8:24.33    8:15.34 JO     
     1) Kidd, Conner 14                 2) Steel, Aidan T 14              
     3) Hughes, Christopher L 14        4) Loosbrock, Trent M 14          
       27.20    58.37  1:30.27  2:01.22  2:28.75  2:59.16  3:31.29  4:04.46
     4:34.55  5:09.16  5:44.59  6:19.49  6:45.92  7:15.76  7:45.48  8:15.34
  8 South Bay Aquatics  'B'                           8:20.10    8:21.17 JO     
     1) Kinney, Skylar D 13             2) Aguimatang, Ezra R 14          
     3) Rascon, Esteban 14              4) Gomez, Samuel 13               
       27.09    57.69  1:30.07  2:02.87  2:30.19  3:02.20  3:37.37  4:11.13
     4:39.94  5:11.83  5:44.55  6:16.53  6:45.76  7:17.57  7:49.54  8:21.17
  9 Heartland Swimming Association  'A'               8:10.59    8:24.58 JO     
     1) Colombo, Owen D 14              2) Hale, Ben S 14                 
     3) Mullen, Dawson J 14             4) Hernandez, Nathan D 13         
       26.92    57.58  1:28.87  1:59.72  2:27.15  2:57.95  3:29.85  4:01.41
     4:31.04  5:05.59  5:42.01  6:27.58  6:45.35  7:23.86  7:55.33  8:24.58
 10 Wind N Sea Swim Team  'A'                         8:38.40    8:28.95 JO     
     1) Romero, Ivann U 14              2) Jimenez, Adrian S 14           
     3) Abdubek, Tim P 13               4) Dietze, Pierce A 14            
       28.98  1:01.78  1:35.37  2:07.78  2:37.02  3:10.30  3:45.43  4:19.96
     4:49.52  5:24.07  6:00.78  6:36.26  7:00.53  7:29.41  7:59.50  8:28.95
 11 College Area Swim Team  'A'                       8:42.00    8:39.06 JO     
     1) Harry, Kevin J 13               2) Clark, Jarod J 14              
     3) Keppler, Jeffrey C 13           4) Ornelas, Peter J 14            
       28.97  1:02.03  1:33.92  2:06.47  2:38.27  3:13.07  3:48.81  4:23.74
     4:50.14  5:20.42  5:50.56  6:21.17  6:52.60  7:28.71  8:03.63  8:39.06
 12 San Diego YMCA  'A'                               8:53.67    8:42.51 JO     
     1) Slayton, Nicholas D 14          2) Hammes, Leuck J 13             
     3) Szilard, Ryan M 14              4) Cheary, Gavin M 13             
       28.23  1:00.03  1:33.45  2:06.30  2:37.53  3:13.40  3:49.98  4:26.18
     4:56.58  5:30.67  6:07.50  6:43.63  7:11.09  7:41.95  8:13.01  8:42.51
 -- Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               8:40.00         DQ        
     1) Prestrelski, Stefan 13          2) Zhang, Edward D 14             
     3) Oneill, Garrett M 14            4) Baird, Noah R 13               
       28.46  1:00.34  1:33.23  2:06.35  2:35.89  3:08.72  3:43.51  4:17.69
     4:47.87  5:22.46  5:57.95  6:32.58  6:49.14                           
 -- Renegade Aquatics  'A'                            8:17.30         DQ        
     1) Dang, Casey D 14                2) Montijo, Andrew C 14           
     3) Thornburgh, Scott M 14          4) Woodsum, Kenneth Y 14          
       27.38    57.28  1:28.45  1:58.59  2:28.70  3:02.31  3:37.55  4:11.36
     4:41.27  5:15.43  5:49.44  6:22.17  6:47.61  7:17.09  7:47.82       DQ
 
Event 4  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 5:04.93        1990 TONY DUAL, HSA                             
         SDI: = 4:57.95        1980 JIM BODINE, HSA                            
                6:18.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraley, Kyto K            12 NCA                  5:05.67    5:07.44 JO     
       28.13    58.77  1:29.73  2:00.71  2:32.20  3:03.18  3:33.98  4:05.39
     4:37.05  5:07.44                                                      
  2 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 5:15.26    5:15.49 JO     
       28.69    59.41  1:30.87  2:03.03  2:35.07  3:07.16  3:39.64  4:12.19
     4:44.15  5:15.49                                                      
  3 Ellis, Braden M           12 NCA                  5:50.50    5:31.22 JO     
       28.08  1:00.15  1:33.91  2:08.49  2:42.52  3:16.86  3:51.29  4:25.34
     4:59.37  5:31.22                                                      
  4 Zhu, Lan                  11 NCA                  5:35.08    5:32.26 JO     
       28.32    59.94  1:32.24  2:05.86  2:39.71  3:14.33  3:49.10  4:23.88
     4:58.41  5:32.26                                                      
  5 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  5:49.85    5:32.37 JO     
       29.08  1:01.74  1:35.87  2:10.33  2:44.34  3:18.60  3:53.01  4:27.14
     5:01.12  5:32.37                                                      
  6 Mes, Dylan G              11 NCA                  5:37.45    5:32.51 JO     
       30.56  1:03.41  1:36.78  2:10.26  2:44.31  3:18.36  3:51.93  4:26.22
     5:00.15  5:32.51                                                      
  7 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  5:44.42    5:39.61 JO     
       30.40  1:03.61  1:37.60  2:12.36  2:46.83  3:22.03  3:57.20  4:31.47
     5:06.59  5:39.61                                                      
  8 Yang, Eric                11 RSD                  5:45.08    5:44.62 JO     
       29.98  1:03.72  1:38.53  2:14.09  2:49.26  3:24.96  4:00.26  4:36.00
     5:11.61  5:44.62                                                      
  9 Wenger, Jacque A          12 NCA                  5:33.46    5:48.69 JO     
       28.52    59.95  1:34.17  2:10.02  2:45.69  3:22.35  3:58.48  4:35.11
     5:12.59  5:48.69                                                      
 10 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  5:57.46    5:48.98 JO     
       30.05  1:03.85  1:38.79  2:14.39  2:50.33  3:26.25  4:02.62  4:38.53
     5:14.48  5:48.98                                                      
 11 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  5:52.14    5:51.41 JO     
       31.59  1:06.44  1:42.00  2:18.24  2:54.51  3:30.90  4:06.56  4:41.95
     5:17.83  5:51.41                                                      
 12 Cosgrove, Ian H           12 RSD                  5:56.35    5:52.66 JO     
       31.88  1:06.88  1:42.93  2:19.16  2:55.42  3:31.67  4:07.20  4:42.77
     5:18.42  5:52.66                                                      
 13 Kading, Seth C            12 RSD                  5:55.63    5:53.02 JO     
       31.35  1:06.88  2:19.24           2:55.33  3:31.73  4:08.53  4:45.02
     5:20.14  5:53.02                                                      
 14 Hughes, Colby H           11 SBA                  5:40.96    5:53.11 JO     
       30.89  1:05.40  1:41.08  2:17.39  2:53.09  3:30.59  4:07.36  4:43.61
     5:15.87  5:53.11                                                      
 15 Hernandez, Samuel         12 SBA                  6:06.82    5:54.48 JO     
       31.92  1:07.05  1:42.87  2:19.26  2:55.26  3:31.42  4:07.71  4:43.96
     5:20.26  5:54.48                                                      
 16 Saiadian, Arthur          12 SBA                  6:14.58    5:56.90 JO     
       30.89  1:06.21  1:42.42  2:18.72  2:55.53  3:32.22  4:08.88  4:45.83
     5:22.56  5:56.90                                                      
 17 DeBever, Keegan J         12 CAST                 6:07.04    6:00.88 JO     
       32.60  1:09.02  1:46.14  2:23.26  3:00.45  3:37.09  4:14.24  4:51.17
     5:27.10  6:00.88                                                      
 18 Molter, Aiden J           12 CAST                 6:09.75    6:08.63 JO     
       32.63  1:08.90  1:46.53  2:24.41  3:02.09  3:39.67  4:16.94  4:54.60
     5:32.43  6:08.63                                                      
 19 McCabe, Porter J          12 UNAT                 6:13.90    6:09.05 JO     
       33.45  1:09.09  1:47.12  2:24.45  2:59.57  3:37.70  4:16.61  4:53.71
     5:32.84  6:09.05                                                      
 20 Fazen, Collin B           11 PS                   6:18.42    6:15.95 JO     
       34.05  1:12.59  1:51.41  2:29.30  3:07.71  3:46.68  4:24.27  5:02.47
     5:39.89  6:15.95                                                      
 -- Lee, Joshua Y             11 PS                   6:13.33   x6:19.71        
       33.81  1:11.12  1:49.80  2:28.73  3:06.72  3:46.25  4:24.95  5:04.39
     5:42.18  6:19.71                                                      
 
Event 6  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 9:27.54        2009 JAMESON LYON, NCA                          
         SDI: = 9:27.54        2009 JAMESON LYON, NCA                          
               11:25.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smigal, Alexander J       14 PS                   9:59.86    9:51.86 JO     
       26.19    55.11  1:24.36  1:53.67  2:23.21  2:52.95  3:22.99  3:52.53
     4:22.55  4:52.62  5:22.63  5:52.67  6:22.84  6:52.92  7:23.28  7:53.01
     8:23.03  8:53.14  9:23.04  9:51.86                                    
  2 Smith, Ethan C            14 PS                  10:12.42    9:57.97 JO     
       26.64    55.73  1:25.25  1:55.22  2:25.42  2:55.32  3:26.09  3:56.69
     4:27.37  4:58.01  5:28.08  5:59.48  6:30.93  7:00.89  7:30.46  8:00.32
     8:30.89  9:01.52  9:30.78  9:57.97                                    
  3 Washabaugh, Seth P        14 SBA                 10:06.80    9:58.13 JO     
       26.65    55.59  1:25.14  1:55.02  2:25.00  2:54.62  3:24.66  3:54.71
     4:25.01  4:55.10  5:25.18  5:55.74  6:26.39  6:57.13  7:27.37  7:58.25
     8:28.69  8:59.37  9:29.46  9:58.13                                    
  4 Wythes, George T          14 RSD                 10:37.88   10:21.83 JO     
       27.89    58.41  1:29.05  1:59.57  2:30.49  3:02.01  3:33.08  4:04.55
     4:35.94  5:07.02  5:38.34  6:09.79  6:41.16  7:12.67  7:44.03  8:15.71
     8:47.43  9:19.23  9:50.84 10:21.83                                    
  5 Inzunza, Edwin O          14 SBA                 10:26.74   10:25.77 JO     
       27.95    58.24  1:29.44  2:00.84  2:32.46  3:03.95  3:35.58  4:07.22
     4:38.99  5:11.13  5:42.67  6:14.04  6:45.69  7:17.12  7:48.76  8:20.40
     8:52.09  9:23.45  9:54.87 10:25.77                                    
  6 Palguta, Matthew S        14 NCA                 10:51.35   10:45.09 JO     
       27.82    59.27  1:31.64  2:04.04  2:37.11  3:10.48  3:43.53  4:16.93
     4:49.98  5:22.90  5:55.28  6:28.31  7:01.08  7:33.99  8:06.14  8:38.19
     9:10.55  9:42.98 10:14.63 10:45.09                                    
  7 Chang, Lance L            14 RSD                 10:52.15   10:50.27 JO     
       27.78    59.76  1:31.76  2:04.84  2:37.33  3:09.95  3:42.85  4:15.75
     4:48.73  5:21.44  5:54.28  6:27.41  7:00.25  7:33.93  8:07.75  8:40.48
     9:13.71  9:46.16 10:18.71 10:50.27                                    
  8 Camarillo, Emilio         14 SBA                 11:06.61   10:57.94 JO     
       28.06    59.59  1:32.12  2:05.39  2:38.56  3:11.15  3:44.78  4:18.22
     4:51.80  5:25.40  5:58.60  6:32.10  7:05.74  7:39.89  8:13.11  8:46.91
     9:19.53  9:53.08 10:26.28 10:57.94                                    
  9 Ibarguren, Jon            14 SBA                 11:13.32   10:58.87 JO     
       28.35    59.86  1:32.03  2:04.71  2:37.62  3:10.43  3:43.31  4:16.35
     4:49.48  5:22.81  5:56.12  6:29.75  7:03.91  7:37.80  8:12.09  8:46.06
     9:20.34  9:54.19 10:27.18 10:58.87                                    
 10 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                 11:18.64   11:04.19 JO     
       29.80  1:03.04  1:36.50  2:09.77  2:43.28  3:16.66  3:50.06  4:23.57
     4:57.03  5:30.64  6:04.16  6:37.80  7:11.33  7:44.72  8:18.27  8:51.60
     9:24.91  9:58.49 10:31.71 11:04.19                                    
 11 Loy, Lukas S              13 RSD                 11:20.29   11:07.77 JO     
       28.84  1:00.85  1:33.56  2:07.45  2:40.58  3:14.19  3:47.74  4:21.70
     4:55.54  5:29.32  6:03.33  6:37.19  7:10.88  7:44.99  8:18.36  8:52.48
     9:26.43 10:00.94 10:35.14 11:07.77                                    
 12 Prestrelski, Stefan       13 PAC                 11:18.52   11:07.95 JO     
       29.25  1:01.69  1:35.32  2:09.28  2:43.19  3:16.75  3:50.49  4:24.51
     4:58.18  5:31.93  6:06.00  6:40.05  7:14.30  7:48.38  8:22.14  8:55.68
     9:30.00 10:03.46 10:36.61 11:07.95                                    
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:06.62        1993 ARAM KEVORKIAN, SSD                        
         SDI: = 1:06.39        1978 JIM BODINE, CNSA                           
                1:26.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reed, Lachey              10 RSD                  1:11.83    1:10.63 JO     
       33.88  1:10.63                                                      
  2 Palmroos, Ian E           10 NCA                  1:11.29    1:10.75 JO     
       32.40  1:10.75                                                      
  3 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:11.31    1:10.79 JO     
       31.86  1:10.79                                                      
  4 Brecht, Andrew J          10 PS                   1:13.94    1:12.79 JO     
       33.81  1:12.79                                                      
  5 Cong, Jonathan             9 PAC                  1:16.47    1:13.33 JO     
       34.21  1:13.33                                                      
  6 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 1:14.37    1:14.04 JO     
       34.68  1:14.04                                                      
  7 Fraley, Yuto N            10 NCA                  1:13.89    1:14.46 JO     
       36.26  1:14.46                                                      
  8 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 1:18.51    1:15.56 JO     
       35.53  1:15.56                                                      
B - Final
  9 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   1:18.92    1:18.08 JO     
       36.96  1:18.08                                                      
 10 Ellis, Donavon K          10 NCA                  1:19.13    1:18.70 JO     
       37.16  1:18.70                                                      
 11 Nguyen, Joseph B          10 PS                   1:20.46    1:20.39 JO     
       37.50  1:20.39                                                      
 12 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                 1:19.47    1:20.71 JO     
       39.17  1:20.71                                                      
 13 Lightner, Caspar L         9 SDY                  1:19.56    1:22.21 JO     
       36.41  1:22.21                                                      
 14 Ryan, Cormac L             9 NCA                  1:23.39    1:22.42 JO     
       39.57  1:22.42                                                      
 15 Bjerke, Samuel K           9 QFS                  1:24.77    1:22.97 JO     
       38.25  1:22.97                                                      
 16 Bjornstad, Matt O         10 SBA                  1:23.86    1:23.03 JO     
       37.10  1:23.03                                                      
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:06.62        1993 ARAM KEVORKIAN, SSD                        
         SDI: = 1:06.39        1978 JIM BODINE, CNSA                           
                1:26.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Palmroos, Ian E           10 NCA                  1:10.77    1:11.29 qJO    
       32.25  1:11.29                                                      
  2 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:13.62    1:11.31 qJO    
       31.76  1:11.31                                                      
  3 Reed, Lachey              10 RSD                  1:10.12    1:11.83 qJO    
       34.07  1:11.83                                                      
  4 Fraley, Yuto N            10 NCA                  1:13.24    1:13.89 qJO    
       35.23  1:13.89                                                      
  5 Brecht, Andrew J          10 PS                   1:15.29    1:13.94 qJO    
       34.17  1:13.94                                                      
  6 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 1:14.53    1:14.37 qJO    
       34.24  1:14.37                                                      
  7 Cong, Jonathan             9 PAC                  1:15.91    1:16.47 qJO    
       35.02  1:16.47                                                      
  8 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 1:17.03    1:18.51 qJO    
       37.74  1:18.51                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   1:21.08    1:18.92 qJO    
       36.73  1:18.92                                                      
 10 Ellis, Donavon K          10 NCA                  1:19.58    1:19.13 qJO    
       37.40  1:19.13                                                      
 11 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                 1:18.79    1:19.47 qJO    
       37.58  1:19.47                                                      
 12 Lightner, Caspar L         9 SDY                  1:22.39    1:19.56 qJO    
       34.55  1:19.56                                                      
 13 Nguyen, Joseph B          10 PS                   1:22.64    1:20.46 qJO    
       36.59  1:20.46                                                      
 14 Ryan, Cormac L             9 NCA                  1:21.61    1:23.39 qJO    
       37.92  1:23.39                                                      
 15 Bjornstad, Matt O         10 SBA                  1:23.40    1:23.86 qJO    
       37.38  1:23.86                                                      
 16 Bjerke, Samuel K           9 QFS                  1:21.01    1:24.77 qJO    
       37.51  1:24.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Freeman, Jeremy M         10 RSD                  1:24.95    1:24.85 JO     
       39.28  1:24.85                                                      
 18 Song, Ethan R              9 NCA                  1:23.59    1:25.24 JO     
       41.41  1:25.24                                                      
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 59.56        2012 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 57.95        2000 NICHOLAS ZECH, PS                            
              1:14.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parker, Matt S            12 NCA                  1:02.18    1:01.21 JO     
       27.68  1:01.21                                                      
  2 Fraley, Kyto K            12 NCA                  1:02.33    1:02.43 JO     
       29.62  1:02.43                                                      
  3 Brown, Lucius Y           12 NCA                  1:03.79    1:02.92 JO     
       28.60  1:02.92                                                      
  4 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:04.43    1:04.19 JO     
       30.29  1:04.19                                                      
  5 Colombo, Lucas J          12 HSA                  1:05.54    1:04.49 JO     
       30.43  1:04.49                                                      
  6 Cabrera, Nate R           12 SBA                  1:07.41    1:05.41 JO     
       30.47  1:05.41                                                      
  7 Lee, Bryton T             12 NCA                  1:07.47    1:07.00 JO     
       30.93  1:07.00                                                      
  8 Park, Thomas              12 PAC                  1:07.90    1:07.74 JO     
       30.64  1:07.74                                                      
B - Final
  9 Zhuo, Kevin J             12 PAC                  1:08.42    1:07.26 JO     
       31.97  1:07.26                                                      
 10 Wu, Michael               12 NCA                  1:09.40    1:08.43 JO     
       32.15  1:08.43                                                      
 11 Davies, Greyson J         12 CAST                 1:08.98    1:08.67 JO     
       30.50  1:08.67                                                      
 12 Fahr, BJ J                12 RSD                  1:09.50    1:09.16 JO     
       32.11  1:09.16                                                      
 13 Ryan, Cathal O            11 NCA                  1:08.94    1:09.55 JO     
       32.59  1:09.55                                                      
 14 Yang, Eric                11 RSD                  1:10.49    1:10.07 JO     
       32.06  1:10.07                                                      
 15 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  1:10.05    1:10.23 JO     
       31.82  1:10.23                                                      
 16 Stoffels, Kai B           12 NCA                  1:10.44    1:10.78 JO     
       33.19  1:10.78                                                      
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 59.56        2012 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 57.95        2000 NICHOLAS ZECH, PS                            
              1:14.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Matt S            12 NCA                  1:02.98    1:02.18 qJO    
       28.35  1:02.18                                                      
  2 Fraley, Kyto K            12 NCA                  1:03.01    1:02.33 qJO    
       29.02  1:02.33                                                      
  3 Brown, Lucius Y           12 NCA                  1:08.41    1:03.79 qJO    
       28.90  1:03.79                                                      
  4 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:05.94    1:04.43 qJO    
       30.04  1:04.43                                                      
  5 Colombo, Lucas J          12 HSA                  1:06.71    1:05.54 qJO    
       30.56  1:05.54                                                      
  6 Cabrera, Nate R           12 SBA                  1:08.51    1:07.41 qJO    
       31.83  1:07.41                                                      
  7 Lee, Bryton T             12 NCA                  1:08.88    1:07.47 qJO    
       31.26  1:07.47                                                      
  8 Park, Thomas              12 PAC                  1:09.37    1:07.90 qJO    
       31.01  1:07.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zhuo, Kevin J             12 PAC                  1:09.42    1:08.42 qJO    
       32.96  1:08.42                                                      
 10 Ryan, Cathal O            11 NCA                  1:11.45    1:08.94 qJO    
       30.89  1:08.94                                                      
 11 Davies, Greyson J         12 CAST                 1:08.17    1:08.98 qJO    
       30.18  1:08.98                                                      
 12 Wu, Michael               12 NCA                  1:08.89    1:09.40 qJO    
       32.31  1:09.40                                                      
 13 Fahr, BJ J                12 RSD                  1:11.10    1:09.50 qJO    
       32.35  1:09.50                                                      
 14 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  1:11.30    1:10.05 qJO    
       31.38  1:10.05                                                      
 15 Stoffels, Kai B           12 NCA                  1:12.05    1:10.44 qJO    
       32.66  1:10.44                                                      
 16 Yang, Eric                11 RSD                  1:10.80    1:10.49 qJO    
       32.51  1:10.49                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Farnsworth, Sam G         11 MRA                  1:10.58    1:10.70 JO     
       32.56  1:10.70                                                      
 18 Cioaca, Allen V           12 RSD                  1:11.53    1:11.18 JO     
       34.00  1:11.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCabe, Porter J          12 UNAT                 1:11.22    1:11.34 JO     
       34.26  1:11.34                                                      
 20 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  1:12.91    1:11.71 JO     
       33.84  1:11.71                                                      
 21 DeBever, Keegan J         12 CAST                 1:14.48    1:12.23 JO     
       34.99  1:12.23                                                      
 22 Holowka, Gregory L        12 NCA                  1:12.35    1:12.75 JO     
       34.03  1:12.75                                                      
 23 Yang, Daniel              12 SDAC                 1:14.05    1:12.92 JO     
       34.02  1:12.92                                                      
 24 Cairns, Joseph C          11 NCA                  1:13.95    1:14.21 JO     
       33.63  1:14.21                                                      
 25 Hutcherson, Cole P        12 PQAC                 1:14.52    1:14.76 JO     
       32.38  1:14.76                                                      
 26 Lee, Joshua Y             11 PS                   1:14.61    1:15.02        
       34.82  1:15.02                                                      
 27 Schneider, Collin M       11 NCA                  1:14.55    1:16.78        
       35.59  1:16.78                                                      
 28 Horiye, Carter M          12 NCA                  1:14.67    1:17.31        
       35.03  1:17.31                                                      
 
Event 12  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:08.88        2009 MICKEY MACKLE, RSD                         
         SDI: = 4:05.98        2003 ANDRE SCHULTZ, NCA                         
                5:07.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smigal, Alexander J       14 PS                   4:27.81    4:16.93 JO     
       27.50    58.83  1:33.16  2:06.80  2:42.73  3:19.72  3:49.20  4:16.93
  2 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  4:22.58    4:18.06 JO     
       27.79    59.42  1:32.66  2:05.93  2:43.05  3:20.39  3:49.98  4:18.06
  3 Mes, Connor J             14 NCA                  4:23.71    4:21.46 JO     
       28.41  1:00.63  1:34.70  2:07.06  2:45.19  3:23.43  3:52.99  4:21.46
  4 Liu, Fred                 14 PS                   4:29.58    4:25.16 JO     
       27.59    59.24  1:35.34  2:10.21  2:46.59  3:23.75  3:55.04  4:25.16
  5 Weick, Sam W              14 NCA                  4:32.75    4:26.86 JO     
       28.67  1:02.71  1:37.60  2:11.48  2:49.37  3:27.02  3:57.38  4:26.86
  6 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  4:29.62    4:27.56 JO     
       28.25  1:01.24  1:35.67  2:09.17  2:47.24  3:26.93  3:57.48  4:27.56
  7 Lee, Jabez J              14 ICAC                 4:28.99    4:31.70 JO     
       28.66  1:02.43  1:37.47  2:12.25  2:51.46  3:32.27  4:02.83  4:31.70
  8 Morris, Mason P           13 NCA                  4:28.98    4:33.05 JO     
       28.35  1:01.28  1:36.83  2:12.52  2:52.54  3:32.19  4:03.15  4:33.05
 
Event 12  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 4:08.88        2009 MICKEY MACKLE, RSD                         
         SDI: = 4:05.98        2003 ANDRE SCHULTZ, NCA                         
                5:07.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  4:28.57    4:22.58 qJO    
       42.36           1:15.95  1:53.97           2:32.04  3:02.09  4:22.58
  2 Mes, Connor J             14 NCA                  4:29.02    4:23.71 qJO    
       42.41           1:15.07  1:53.90           2:32.78  3:02.91  4:23.71
  3 Smigal, Alexander J       14 PS                   4:23.73    4:27.81 qJO    
       43.71           1:18.14  1:55.83           2:34.24  3:05.21  4:27.81
  4 Morris, Mason P           13 NCA                  4:31.81    4:28.98 qJO    
       27.43    59.60  1:34.87  2:09.94  2:50.10  3:29.86  4:00.36  4:28.98
  5 Lee, Jabez J              14 ICAC                 4:28.82    4:28.99 qJO    
       29.07  1:02.22  1:37.02  2:11.83  2:50.27  3:29.60  4:00.16  4:28.99
  6 Liu, Fred                 14 PS                   4:27.25    4:29.58 qJO    
       28.89  1:01.67  1:38.76  2:15.26  2:51.37  3:28.29  3:59.48  4:29.58
  7 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  4:31.81    4:29.62 qJO    
       44.25           1:18.67           1:57.15  2:36.69  3:07.38  4:29.62
  8 Weick, Sam W              14 NCA                  4:37.89    4:32.75 qJO    
       29.45  1:02.77  1:39.26  2:14.24  2:52.49  3:31.13  4:02.49  4:32.75
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dang, Casey D             14 RAQ                  4:33.90    4:38.69 JO     
       30.21  1:04.85  1:40.71  2:15.55  2:54.32  3:34.33  4:06.98  4:38.69
 10 Liu, Cassidy              13 NCA                  4:36.28    4:41.20 JO     
       43.19           1:18.06           2:01.37  2:44.67  3:17.43  4:41.20
-------------------------------------------------------------------------
 11 Song, Connor M            14 NCA                  4:45.61    4:49.59 JO     
       50.94           1:29.17           2:09.87  2:51.80  3:25.40  4:49.59
 12 Lo, Jonathan              13 NCA                  4:48.98    4:50.02 JO     
       30.19  1:05.41  1:42.14  2:19.16  3:01.80  3:44.99  4:17.76  4:50.02
 13 Camarillo, Emilio         14 SBA                  4:53.89    4:51.33 JO     
       52.11           1:30.99           2:12.02  2:54.14  3:26.99  4:51.33
 14 Kinney, Skylar D          13 SBA                  5:02.20    4:55.27 JO     
       27.36    59.41  1:40.68  2:20.30  3:03.51  3:47.52  4:21.65  4:55.27
 15 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 4:55.35    4:59.50 JO     
       30.48  1:04.73  1:42.70  2:21.29  3:03.36  3:47.31  4:23.94  4:59.50
 16 Ong, Joe                  13 UNAT                 5:07.52    5:08.28        
       19.39  1:00.07  1:38.78           2:22.91  3:08.14  3:43.36  5:08.28
 17 Correa, Ayden S           13 NCA                  5:02.18    5:18.98        
       23.98  1:05.50           1:46.25  2:29.83  3:14.91  3:51.80  5:18.98
 18 Song, Raymond Y           13 NCA                  5:07.79    5:33.65        
       31.86  1:10.42  1:58.25  2:44.10  3:31.17  4:18.86  4:57.39  5:33.65
 
Event 14  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:04.83        1993 ARAM KEVORKIAN, SSD                        
         SDI: = 2:01.90        1978 JIM BODINE, CSA                            
                2:47.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fraley, Yuto N            10 NCA                  2:14.64    2:11.25 JO     
       30.65  1:04.77  1:38.62  2:11.25                                    
  2 Keane, Aidan P            10 MRA                  2:15.21    2:11.47 JO     
       30.58  1:04.46  1:38.54  2:11.47                                    
  3 Brecht, Andrew J          10 PS                   2:13.80    2:15.66 JO     
       30.86  1:05.04  1:40.21  2:15.66                                    
  4 Hayes, Dylan M            10 RAQ                  2:17.36    2:19.66 JO     
       30.81  1:05.76  1:42.87  2:19.66                                    
  5 Yang, Ray H               10 SDAC                 2:17.99    2:20.63 JO     
       31.64  1:06.96  1:43.99  2:20.63                                    
  6 Reed, Lachey              10 RSD                  2:16.92    2:22.16 JO     
       32.16  1:07.56  1:44.81  2:22.16                                    
  7 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                 2:20.88    2:22.33 JO     
       31.65  1:08.35  1:46.47  2:22.33                                    
  8 Harrington, Jeffrey G     10 NCA                  2:26.87    2:28.51 JO     
       34.22  1:12.42  1:52.36  2:28.51                                    
B - Final
  9 Estrada, Pablo S           9 SBA                  2:28.84    2:27.01 JO     
       34.73  1:13.39  1:51.12  2:27.01                                    
 10 Telfer, Trey J             9 RSD                  2:32.24    2:28.21 JO     
       33.88  1:12.10  1:51.16  2:28.21                                    
 11 Dang, Caden V              9 RAQ                  2:28.81    2:28.39 JO     
       34.29  1:12.59  1:52.35  2:28.39                                    
 12 Nguyen, Joseph B          10 PS                   2:30.90    2:31.21 JO     
       34.76  1:13.55  1:52.80  2:31.21                                    
 13 Becker, Blake A           10 RSD                  2:32.71    2:31.64 JO     
       34.67  1:14.72  1:55.80  2:31.64                                    
 14 Lightner, Caspar L         9 SDY                  2:30.73    2:32.83 JO     
       34.51  1:14.38  1:54.95  2:32.83                                    
 15 Wong, Ederick J            8 PS                   2:36.92    2:34.17 JO     
       34.06  1:14.02  1:55.73  2:34.17                                    
 16 Yang, Anthony H            8 SDAC                 2:39.64    2:39.98 JO     
       37.44  1:20.50  2:03.12  2:39.98                                    
 
Event 14  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 2:04.83        1993 ARAM KEVORKIAN, SSD                        
         SDI: = 2:01.90        1978 JIM BODINE, CSA                            
                2:47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brecht, Andrew J          10 PS                   2:20.33    2:13.80 qJO    
       31.30  1:05.22  1:39.50  2:13.80                                    
  2 Fraley, Yuto N            10 NCA                  2:12.39    2:14.64 qJO    
       30.57  1:05.38  1:40.48  2:14.64                                    
  3 Keane, Aidan P            10 MRA                  2:13.93    2:15.21 qJO    
       31.63  1:06.27  1:41.62  2:15.21                                    
  4 Reed, Lachey              10 RSD                  2:15.65    2:16.92 qJO    
       31.80  1:06.74  1:42.96  2:16.92                                    
  5 Hayes, Dylan M            10 RAQ                  2:18.93    2:17.36 qJO    
       30.46  1:05.59  1:41.58  2:17.36                                    
  6 Yang, Ray H               10 SDAC                 2:20.48    2:17.99 qJO    
       31.60  1:06.51  1:42.90  2:17.99                                    
  7 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                 2:24.16    2:20.88 qJO    
       31.41  1:07.34  1:44.07  2:20.88                                    
  8 Harrington, Jeffrey G     10 NCA                  2:28.88    2:26.87 qJO    
       33.52  1:10.91  1:49.89  2:26.87                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dang, Caden V              9 RAQ                  2:32.52    2:28.81 qJO    
       33.44  1:11.73  1:51.24  2:28.81                                    
 10 Estrada, Pablo S           9 SBA                  2:31.45    2:28.84 qJO    
       34.71  1:13.76  1:51.59  2:28.84                                    
 11 Lightner, Caspar L         9 SDY                  2:37.88    2:30.73 qJO    
       34.49  1:13.41  1:53.09  2:30.73                                    
 12 Nguyen, Joseph B          10 PS                   2:32.80    2:30.90 qJO    
       34.13  1:12.41  1:52.42  2:30.90                                    
 13 Telfer, Trey J             9 RSD                  2:33.47    2:32.24 qJO    
       34.08  1:13.65  1:53.33  2:32.24                                    
 14 Becker, Blake A           10 RSD                  2:44.19    2:32.71 qJO    
       35.23  1:13.46  1:54.22  2:32.71                                    
 15 Wong, Ederick J            8 PS                   2:36.56    2:36.92 qJO    
       33.86  1:14.94  1:57.37  2:36.92                                    
 16 Yang, Anthony H            8 SDAC                 2:47.09    2:39.64 qJO    
       35.98  1:17.68  2:01.57  2:39.64                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holmes, Hansel W          10 NCA                  2:42.65    2:39.69 JO     
       35.15  1:17.31  1:59.98  2:39.69                                    
 18 Rousseau, Julien M         9 UNAT                 2:45.90    2:44.41 JO     
       37.36  1:20.80  2:04.24  2:44.41                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Guzman, Braden T           8 NCA                  2:46.82    2:53.14        
       38.73  1:22.95  2:09.41  2:53.14                                    
 
Event 16  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:54.86        1990 TONY DUAL, HSA                             
         SDI: = 1:52.83        1985 MIKE PICOTTE, SSD                          
                2:20.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fraley, Kyto K            12 NCA                  1:54.62    1:54.28*JO     
       26.88    55.96  1:25.47  1:54.28                                    
  2 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 1:58.73    1:56.70 JO     
       27.36    56.96  1:27.04  1:56.70                                    
  3 Ladman, Adam W            12 NCA                  2:01.50    2:00.33 JO     
       28.25    59.18  1:30.46  2:00.33                                    
  4 Zhu, Lan                  11 NCA                  2:00.97    2:00.49 JO     
       27.18    57.22  1:28.69  2:00.49                                    
  5 Makepeace, Matthew R      12 PS                   2:06.74    2:04.41 JO     
       28.78  1:00.36  1:32.50  2:04.41                                    
  6 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  2:07.74    2:07.44 JO     
       29.47  1:01.59  1:34.84  2:07.44                                    
  7 Mes, Dylan G              11 NCA                  2:08.32    2:07.66 JO     
       30.27  1:02.87  1:35.92  2:07.66                                    
  8 Fahr, BJ J                12 RSD                  2:07.95    2:09.25 JO     
       29.65  1:02.33  1:36.16  2:09.25                                    
B - Final
  9 Yang, Eric                11 RSD                  2:10.57    2:08.14 JO     
       29.22  1:02.21  1:36.12  2:08.14                                    
 10 Villachica, Alexis J      12 WAVE                 2:12.12    2:09.14 JO     
       29.67  1:02.77  1:36.43  2:09.14                                    
 11 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  2:11.48    2:09.84 JO     
       30.23  1:02.83  1:36.60  2:09.84                                    
 12 Kading, Seth C            12 RSD                  2:10.67    2:10.08 JO     
       30.37  1:03.35  1:37.25  2:10.08                                    
 13 Hughes, Colby H           11 SBA                  2:11.88    2:12.10 JO     
       30.46  1:03.89  1:38.45  2:12.10                                    
 14 Natale, Christian D       12 NCA                  2:12.88    2:12.32 JO     
       30.58  1:04.36  1:38.98  2:12.32                                    
 15 Hernandez, Samuel         12 SBA                  2:13.08    2:13.54 JO     
       31.17  1:05.73  1:40.09  2:13.54                                    
 16 Cosgrove, Ian H           12 RSD                  2:15.40    2:14.30 JO     
       31.38  1:05.14  1:40.27  2:14.30                                    
 
Event 16  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:54.86        1990 TONY DUAL, HSA                             
         SDI: = 1:52.83        1985 MIKE PICOTTE, SSD                          
                2:20.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fraley, Kyto K            12 NCA                  1:54.46    1:54.62*qJO    
       26.86    55.79  1:25.53  1:54.62                                    
  2 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 1:59.02    1:58.73 qJO    
       28.08    58.55  1:29.38  1:58.73                                    
  3 Zhu, Lan                  11 NCA                  2:04.55    2:00.97 qJO    
       27.14    57.04  1:28.85  2:00.97                                    
  4 Ladman, Adam W            12 NCA                  2:04.45    2:01.50 qJO    
       28.38    59.28  1:31.00  2:01.50                                    
  5 Makepeace, Matthew R      12 PS                   2:06.76    2:06.74 qJO    
       29.07  1:01.23  1:33.90  2:06.74                                    
  6 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  2:09.74    2:07.74 qJO    
       29.30  1:01.42  1:34.55  2:07.74                                    
  7 Fahr, BJ J                12 RSD                  2:10.62    2:07.95 qJO    
       29.43  1:02.21  1:35.84  2:07.95                                    
  8 Mes, Dylan G              11 NCA                  2:10.37    2:08.32 qJO    
       29.80  1:02.48  1:35.83  2:08.32                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yang, Eric                11 RSD                  2:11.65    2:10.57 qJO    
       29.55  1:02.68  1:37.17  2:10.57                                    
 10 Kading, Seth C            12 RSD                  2:08.75    2:10.67 qJO    
       30.17  1:03.07  1:37.55  2:10.67                                    
 11 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  2:11.28    2:11.48 qJO    
       30.26  1:03.26  1:38.03  2:11.48                                    
 12 Hughes, Colby H           11 SBA                  2:11.40    2:11.88 qJO    
       30.16  1:03.34  1:37.65  2:11.88                                    
 13 Villachica, Alexis J      12 WAVE                 2:11.70    2:12.12 qJO    
       29.31  1:02.09  1:36.74  2:12.12                                    
 14 Natale, Christian D       12 NCA                  2:12.87    2:12.88 qJO    
       30.07  1:03.57  1:38.93  2:12.88                                    
 15 Hernandez, Samuel         12 SBA                  2:19.00    2:13.08 qJO    
       30.65  1:04.55  1:39.28  2:13.08                                    
 16 Cosgrove, Ian H           12 RSD                  2:15.27    2:15.40 qJO    
       31.63  1:06.04  1:41.02  2:15.40                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCabe, Porter J          12 UNAT                 2:16.56    2:16.87 JO     
       31.62  1:06.74  1:41.19  2:16.87                                    
 18 Molter, Aiden J           12 CAST                 2:17.95    2:18.92 JO     
       31.48  1:06.68  1:42.62  2:18.92                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Saiadian, Arthur          12 SBA                  2:18.90    2:22.28        
       31.20  1:07.49  1:45.40  2:22.28                                    
 20 Cairns, Joseph C          11 NCA                  2:18.18    2:23.16        
       31.60  1:08.66  1:46.83  2:23.16                                    
 21 Hoang, Dustin Q           12 NCA                  2:19.95    2:25.26        
       31.96  1:08.55  1:47.87  2:25.26                                    
 
Event 18  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:43.26        2009 TRENTON WILIAMS, SDAC                      
         SDI: = 1:43.13        2011 TRENTON WILLIAMS, SDAC                     
                2:03.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                 1:50.02    1:46.27 JO     
       23.74    50.48  1:18.24  1:46.27                                    
  2 Smith, Ethan C            14 PS                   1:50.37    1:47.02 JO     
       25.37    52.90  1:20.63  1:47.02                                    
  3 Smigal, Alexander J       14 PS                   1:51.62    1:48.12 JO     
       25.32    53.07  1:21.08  1:48.12                                    
  4 Mes, Connor J             14 NCA                  1:52.09    1:51.63 JO     
       26.13    54.60  1:23.70  1:51.63                                    
  5 Wythes, George T          14 RSD                  1:52.61    1:51.93 JO     
       26.16    54.63  1:23.73  1:51.93                                    
  6 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  1:52.30    1:52.03 JO     
       26.06    54.12  1:23.46  1:52.03                                    
  7 Ibarguren, Jon            14 SBA                  1:53.39    1:52.63 JO     
       25.99    54.69  1:23.78  1:52.63                                    
  8 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  1:53.77    1:53.43 JO     
       26.13    54.82  1:24.26  1:53.43                                    
B - Final
  9 Crotty, Steven D          14 PS                   1:54.43    1:53.73 JO     
       26.18    55.58  1:25.12  1:53.73                                    
  9 Loosbrock, Trent M        14 PS                   1:56.36    1:53.73 JO     
       26.59    55.83  1:25.47  1:53.73                                    
 11 Lee, Jabez J              14 ICAC                 1:56.04    1:53.86 JO     
       26.95    55.80  1:25.82  1:53.86                                    
 12 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 1:56.44    1:55.44 JO     
       26.78    55.91  1:26.52  1:55.44                                    
 13 Workman, Eric D           13 RSD                  1:54.25    1:55.97 JO     
       26.45    55.93  1:26.29  1:55.97                                    
 14 Kim, Elliot S             14 RSD                  1:56.49    1:56.37 JO     
       26.76    56.53  1:26.82  1:56.37                                    
 15 Morris, Mason P           13 NCA                  1:55.26    1:57.66 JO     
       26.93    57.00  1:28.17  1:57.66                                    
 16 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  1:56.34    1:58.26 JO     
       26.75    56.91  1:27.66  1:58.26                                    
 
Event 18  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 1:43.26        2009 TRENTON WILIAMS, SDAC                      
         SDI: = 1:43.13        2011 TRENTON WILLIAMS, SDAC                     
                2:03.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                 1:49.21    1:50.02 qJO    
       24.31    52.28  1:21.40  1:50.02                                    
  2 Smith, Ethan C            14 PS                   1:49.57    1:50.37 qJO    
       25.67    53.71  1:22.41  1:50.37                                    
  3 Smigal, Alexander J       14 PS                   1:50.02    1:51.62 qJO    
       26.08    54.13  1:23.17  1:51.62                                    
  4 Mes, Connor J             14 NCA                  1:52.28    1:52.09 qJO    
       26.36    55.02  1:23.72  1:52.09                                    
  5 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  1:54.80    1:52.30 qJO    
       26.01    54.45  1:23.28  1:52.30                                    
  6 Wythes, George T          14 RSD                  1:53.42    1:52.61 qJO    
       25.51    53.46  1:23.04  1:52.61                                    
  7 Ibarguren, Jon            14 SBA                  1:57.75    1:53.39 qJO    
       26.36    55.04  1:24.24  1:53.39                                    
  8 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  1:55.42    1:53.77 qJO    
       26.52    55.31  1:24.50  1:53.77                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Workman, Eric D           13 RSD                  1:57.55    1:54.25 qJO    
       26.46    55.40  1:25.15  1:54.25                                    
 10 Crotty, Steven D          14 PS                   1:54.70    1:54.43 qJO    
       26.69    55.41  1:25.20  1:54.43                                    
 11 Morris, Mason P           13 NCA                  1:53.44    1:55.26 qJO    
       26.78    55.82  1:26.46  1:55.26                                    
 12 Lee, Jabez J              14 ICAC                 1:50.81    1:56.04 qJO    
       26.27    55.30  1:25.55  1:56.04                                    
 13 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  1:57.44    1:56.34 qJO    
       25.93    55.08  1:25.63  1:56.34                                    
 14 Loosbrock, Trent M        14 PS                   1:57.45    1:56.36 qJO    
       26.67    56.02  1:25.82  1:56.36                                    
 15 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 1:59.51    1:56.44 qJO    
       27.22    56.74  1:27.13  1:56.44                                    
 16 Kim, Elliot S             14 RSD                  1:58.26    1:56.49 qJO    
       27.12    56.35  1:26.39  1:56.49                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hernandez, Nathan D       13 HSA                  1:58.59    1:56.55 JO     
       26.56    56.45  1:27.47  1:56.55                                    
 18 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                 1:54.62    1:56.63 JO     
       26.68    56.25  1:26.46  1:56.63                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lee, Justin               14 NCA                  1:59.03    1:56.86 JO     
       26.55    55.71  1:26.24  1:56.86                                    
 20 Cheary, Gavin M           13 SDY                  2:01.04    1:57.85 JO     
       27.82    58.00  1:29.02  1:57.85                                    
 21 Palguta, Matthew S        14 NCA                  1:59.90    1:58.10 JO     
       26.97    56.54  1:27.38  1:58.10                                    
 22 Chang, Lance L            14 RSD                  1:56.66    1:58.34 JO     
       26.68    56.26  1:27.32  1:58.34                                    
 23 Sommer, Zackary T         14 RSD                  2:00.56    1:59.43 JO     
       26.64    56.68  1:27.85  1:59.43                                    
 24 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                  2:01.03    2:00.01 JO     
       26.86    57.67  1:29.21  2:00.01                                    
 24 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:00.34    2:00.01 JO     
       26.44    56.59  1:28.40  2:00.01                                    
 26 Kidd, Conner              14 PS                   2:02.94    2:00.20 JO     
       26.23    55.76  1:27.50  2:00.20                                    
 27 Lo, Jonathan              13 NCA                  2:00.56    2:00.75 JO     
       27.75    58.48  1:30.27  2:00.75                                    
 28 Orr, Max A                14 RSD                  2:02.29    2:01.34 JO     
       27.54    58.13  1:29.78  2:01.34                                    
 29 Goldey, Will W            14 NCA                  1:59.84    2:01.46 JO     
       28.02    59.09  1:30.47  2:01.46                                    
 30 Schmidt, Drew T           13 RSD                  2:03.13    2:01.50 JO     
       28.17    58.71  1:30.51  2:01.50                                    
 31 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                  2:01.65    2:01.83 JO     
       27.83    58.49  1:30.39  2:01.83                                    
 32 Song, Connor M            14 NCA                  2:00.06    2:02.41 JO     
       28.48    59.69  1:30.97  2:02.41                                    
 33 Camarillo, Emilio         14 SBA                  2:02.64    2:02.64 JO     
       27.82    59.02  1:31.07  2:02.64                                    
 34 Gomez, Samuel             13 SBA                  2:02.54    2:02.76 JO     
       28.63    59.57  1:31.16  2:02.76                                    
 35 D'Agostino, Miles T       13 SBA                  2:02.81    2:02.87 JO     
       28.91  1:00.27  1:32.23  2:02.87                                    
 
Event 20  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.77        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                          
         SDI: = 1:12.18        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                          
                1:41.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Koyama, Masato            10 RSD                  1:18.28    1:17.29 JO     
       36.38  1:17.29                                                      
  2 Reed, Lachey              10 RSD                  1:19.69    1:19.28 JO     
       36.95  1:19.28                                                      
  3 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 1:21.57    1:22.12 JO     
       38.43  1:22.12                                                      
  4 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 1:26.12    1:25.55 JO     
       40.72  1:25.55                                                      
  5 Song, Ethan R              9 NCA                  1:28.83    1:29.37 JO     
       42.31  1:29.37                                                      
  6 Han, Alexander Q          10 NCA                  1:28.71    1:29.55 JO     
       41.15  1:29.55                                                      
  7 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   1:30.15    1:29.88 JO     
       42.18  1:29.88                                                      
  8 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                 1:30.39    1:30.34 JO     
       42.36  1:30.34                                                      
B - Final
  9 Estrada, Pablo S           9 SBA                  1:38.83    1:32.72 JO     
       44.02  1:32.72                                                      
 10 Ostermann, Nathan A       10 IVDA                 1:36.05    1:33.72 JO     
       44.25  1:33.72                                                      
 11 Wong, Ederick J            8 PS                   1:37.04    1:33.95 JO     
       44.98  1:33.95                                                      
 12 Telfer, Trey J             9 RSD                  1:34.07    1:36.70 JO     
       45.55  1:36.70                                                      
 13 Zhang, Gabriel C          10 PS                   1:35.57    1:37.10 JO     
       45.05  1:37.10                                                      
 14 Martinez, Edgar            9 SBA                  1:38.60    1:37.53 JO     
       45.92  1:37.53                                                      
 15 Hoskins, Daniel H         10 CAST                 1:38.19    1:38.88 JO     
       46.12  1:38.88                                                      
 16 Ma, Kevin                 10 NCA                  1:37.89    1:39.96 JO     
       46.56  1:39.96                                                      
 
Event 20  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:14.77        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                          
         SDI: = 1:12.18        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                          
                1:41.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koyama, Masato            10 RSD                  1:18.52    1:18.28 qJO    
       36.44  1:18.28                                                      
  2 Reed, Lachey              10 RSD                  1:20.43    1:19.69 qJO    
       37.03  1:19.69                                                      
  3 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 1:20.59    1:21.57 qJO    
       38.32  1:21.57                                                      
  4 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 1:26.06    1:26.12 qJO    
       40.26  1:26.12                                                      
  5 Han, Alexander Q          10 NCA                  1:28.38    1:28.71 qJO    
       41.11  1:28.71                                                      
  6 Song, Ethan R              9 NCA                  1:29.49    1:28.83 qJO    
       42.03  1:28.83                                                      
  7 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   1:30.61    1:30.15 qJO    
       41.72  1:30.15                                                      
  8 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                 1:30.22    1:30.39 qJO    
       42.10  1:30.39                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Telfer, Trey J             9 RSD                  1:32.00    1:34.07 qJO    
       44.16  1:34.07                                                      
 10 Zhang, Gabriel C          10 PS                   1:34.86    1:35.57 qJO    
       44.45  1:35.57                                                      
 11 Ostermann, Nathan A       10 IVDA                 1:37.51    1:36.05 qJO    
       44.07  1:36.05                                                      
 12 Wong, Ederick J            8 PS                   1:33.64    1:37.04 qJO    
       45.97  1:37.04                                                      
 13 Ma, Kevin                 10 NCA                  1:41.36    1:37.89 qJO    
       45.45  1:37.89                                                      
 14 Hoskins, Daniel H         10 CAST                 1:41.62    1:38.19 qJO    
       45.12  1:38.19                                                      
 15 Martinez, Edgar            9 SBA                  1:38.68    1:38.60 qJO    
       46.78  1:38.60                                                      
 16 Estrada, Pablo S           9 SBA                  1:35.02    1:38.83 qJO    
       46.53  1:38.83                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Guzman, Braden T           8 NCA                  1:39.23    1:39.37 JO     
       46.89  1:39.37                                                      
 18 Edquid, John A            10 SDY                  1:40.09    1:40.01 JO     
       46.11  1:40.01                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Seto, Ronald               8 NCA                  1:40.65    1:40.29 JO     
       47.32  1:40.29                                                      
 20 Jermyn, Fynn P            10 CNSA                 1:41.54    1:40.64 JO     
       48.29  1:40.64                                                      
 -- Yang, Anthony H            8 SDAC                 1:38.22         DQ        
       48.43       DQ                                                      
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.13        2012 AUSTIN NGUYEN, PS                          
         SDI: = 1:03.70     3/29/12 AUSTIN NGUYEN, PS                          
                1:26.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cabrera, Nate R           12 SBA                  1:10.92    1:07.88 JO     
       32.02  1:07.88                                                      
  2 Fraley, Kyto K            12 NCA                  1:09.93    1:09.48 JO     
       32.76  1:09.48                                                      
  3 Colombo, Lucas J          12 HSA                  1:11.39    1:10.69 JO     
       33.21  1:10.69                                                      
  4 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:10.98    1:11.30 JO     
       33.63  1:11.30                                                      
  5 Hasan, Yad S              12 SDY                  1:14.45    1:13.22 JO     
       34.76  1:13.22                                                      
  6 Lee, Bryton T             12 NCA                  1:13.05    1:13.51 JO     
       34.35  1:13.51                                                      
  7 Ellis, Braden M           12 NCA                  1:13.12    1:13.61 JO     
       34.20  1:13.61                                                      
  8 Zhuo, Kevin J             12 PAC                  1:16.65    1:15.44 JO     
       35.99  1:15.44                                                      
B - Final
  9 Huntley, Braxton C        12 SDY                  1:17.31    1:17.40 JO     
       36.41  1:17.40                                                      
 10 Li, Kevin L               12 NCA                  1:17.49    1:17.54 JO     
       36.34  1:17.54                                                      
 11 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                  1:21.19    1:18.16 JO     
       36.98  1:18.16                                                      
 12 Chen, Alec G              12 NCA                  1:18.64    1:18.56 JO     
       37.25  1:18.56                                                      
 13 Coons, Steven J           12 HSA                  1:19.09    1:19.01 JO     
       37.43  1:19.01                                                      
 14 Kwon, Hyungjean           11 NCA                  1:20.39    1:20.18 JO     
       38.15  1:20.18                                                      
 15 Yang, Daniel              12 SDAC                 1:20.60    1:21.85 JO     
       38.44  1:21.85                                                      
 16 Boggeln, Owen N           12 MRA                  1:19.81    1:22.97 JO     
       38.42  1:22.97                                                      
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.13        2012 AUSTIN NGUYEN, PS                          
         SDI: = 1:03.70     3/29/12 AUSTIN NGUYEN, PS                          
                1:26.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fraley, Kyto K            12 NCA                  1:13.82    1:09.93 qJO    
       33.30  1:09.93                                                      
  2 Cabrera, Nate R           12 SBA                  1:13.56    1:10.92 qJO    
       34.15  1:10.92                                                      
  3 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:10.49    1:10.98 qJO    
       33.30  1:10.98                                                      
  4 Colombo, Lucas J          12 HSA                  1:15.55    1:11.39 qJO    
       33.77  1:11.39                                                      
  5 Lee, Bryton T             12 NCA                  1:12.94    1:13.05 qJO    
       34.31  1:13.05                                                      
  6 Ellis, Braden M           12 NCA                  1:14.78    1:13.12 qJO    
       34.56  1:13.12                                                      
  7 Hasan, Yad S              12 SDY                  1:16.24    1:14.45 qJO    
       35.01  1:14.45                                                      
  8 Zhuo, Kevin J             12 PAC                  1:16.80    1:16.65 qJO    
       36.78  1:16.65                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huntley, Braxton C        12 SDY                  1:18.86    1:17.31 qJO    
       35.72  1:17.31                                                      
 10 Li, Kevin L               12 NCA                  1:19.41    1:17.49 qJO    
       36.51  1:17.49                                                      
 11 Chen, Alec G              12 NCA                  1:23.09    1:18.64 qJO    
       37.26  1:18.64                                                      
 12 Coons, Steven J           12 HSA                  1:22.02    1:19.09 qJO    
       36.89  1:19.09                                                      
 13 Boggeln, Owen N           12 MRA                  1:20.30    1:19.81 qJO    
       37.02  1:19.81                                                      
 14 Kwon, Hyungjean           11 NCA                  1:20.71    1:20.39 qJO    
       37.56  1:20.39                                                      
 15 Yang, Daniel              12 SDAC                 1:21.90    1:20.60 qJO    
       38.89  1:20.60                                                      
 16 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                  1:18.76    1:21.19 qJO    
       37.87  1:21.19                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rapp, Nicki D             11 NCA                  1:25.20    1:22.25 JO     
       38.85  1:22.25                                                      
 18 DeBever, Keegan J         12 CAST                 1:21.90    1:22.86 JO     
       39.09  1:22.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stinnett, Drew R          12 HSA                  1:24.74    1:23.14 JO     
       39.16  1:23.14                                                      
 20 Chauvapun, Xavier J       11 PAC                  1:24.85    1:23.55 JO     
       38.73  1:23.55                                                      
 21 Cioaca, Allen V           12 RSD                  1:25.42    1:23.86 JO     
       39.60  1:23.86                                                      
 22 McCabe, Porter J          12 UNAT                 1:24.14    1:24.28 JO     
       40.32  1:24.28                                                      
 23 Donnelly, James M         11 SBA                  1:37.72L   1:24.30 JO     
       39.46  1:24.30                                                      
 24 Fahr, BJ J                12 RSD                  1:21.95    1:24.79 JO     
       40.63  1:24.79                                                      
 25 Czapek, Derek             12 SBA                  1:26.35    1:25.54 JO     
       40.35  1:25.54                                                      
 26 Sebree, Shane W           12 SBA                  1:37.99L   1:25.83 JO     
       40.15  1:25.83                                                      
 
Event 24  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 59.73        2014 DORIAN HUMBERT, PS                           
         SDI: = 59.12     11/7/15 JOSHUA HE, RSD                               
              1:15.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Justin               14 NCA                  1:04.68    1:03.88 JO     
       30.54  1:03.88                                                      
  2 Colombo, Owen D           14 HSA                  1:05.46    1:04.18 JO     
       30.77  1:04.18                                                      
  3 Sommer, Zackary T         14 RSD                  1:06.09    1:04.90 JO     
       30.64  1:04.90                                                      
  3 Liu, Fred                 14 PS                   1:04.66    1:04.90 JO     
       30.53  1:04.90                                                      
  5 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                 1:07.98    1:06.82 JO     
       31.57  1:06.82                                                      
  6 Brown, Maxwell W          14 NCA                  1:05.12    1:07.98 JO     
       31.80  1:07.98                                                      
  7 Simpson, Aidan A          13 ICAC                 1:08.00    1:08.26 JO     
       32.13  1:08.26                                                      
  8 Lee, Jabez J              14 ICAC                 1:08.08    1:09.40 JO     
       32.89  1:09.40                                                      
B - Final
  9 Weick, Sam W              14 NCA                  1:08.08    1:08.01 JO     
       31.82  1:08.01                                                      
 10 Snyder, Noah C            14 RST                  1:08.67    1:08.28 JO     
       31.81  1:08.28                                                      
 11 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 1:08.13    1:08.41 JO     
       32.48  1:08.41                                                      
 12 Leung, Dillon A           14 RSD                  1:08.91    1:09.32 JO     
       32.52  1:09.32                                                      
 13 Liang, Justin             14 NCA                  1:09.25    1:09.58 JO     
       32.80  1:09.58                                                      
 14 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  1:10.49    1:10.06 JO     
       32.92  1:10.06                                                      
 15 Dang, Casey D             14 RAQ                  1:08.94    1:10.89 JO     
       33.09  1:10.89                                                      
 16 Song, Connor M            14 NCA                  1:09.94    1:11.50 JO     
       33.58  1:11.50                                                      
 
Event 24  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 59.73        2014 DORIAN HUMBERT, PS                           
         SDI: = 59.12     11/7/15 JOSHUA HE, RSD                               
              1:15.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Liu, Fred                 14 PS                   1:05.63    1:04.66 qJO    
       30.81  1:04.66                                                      
  2 Lee, Justin               14 NCA                  1:03.24    1:04.68 qJO    
       30.83  1:04.68                                                      
  3 Brown, Maxwell W          14 NCA                  1:06.95    1:05.12 qJO    
       31.09  1:05.12                                                      
  4 Colombo, Owen D           14 HSA                  1:05.44    1:05.46 qJO    
       31.12  1:05.46                                                      
  5 Sommer, Zackary T         14 RSD                  1:06.40    1:06.09 qJO    
       31.56  1:06.09                                                      
  6 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                 1:06.91    1:07.98 qJO    
       31.92  1:07.98                                                      
  7 Simpson, Aidan A          13 ICAC                 1:11.61    1:08.00 qJO    
       32.04  1:08.00                                                      
  8 Lee, Jabez J              14 ICAC                 1:08.45    1:08.08 qJO    
       32.32  1:08.08                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weick, Sam W              14 NCA                  1:08.50   J1:08.08 qJO    
       32.18  1:08.08                                                      
 10 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 1:10.47    1:08.13 qJO    
       32.28  1:08.13                                                      
 11 Snyder, Noah C            14 RST                  1:09.94    1:08.67 qJO    
       32.21  1:08.67                                                      
 12 Leung, Dillon A           14 RSD                  1:09.15    1:08.91 qJO    
       32.86  1:08.91                                                      
 13 Dang, Casey D             14 RAQ                  1:08.57    1:08.94 qJO    
       32.71  1:08.94                                                      
 14 Liang, Justin             14 NCA                  1:06.39    1:09.25 qJO    
       32.73  1:09.25                                                      
 15 Song, Connor M            14 NCA                  1:08.49    1:09.94 qJO    
       32.82  1:09.94                                                      
 16 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  1:13.39    1:10.49 qJO    
       32.60  1:10.49                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                  1:10.62    1:10.67 JO     
       33.30  1:10.67                                                      
 18 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 1:27.57L   1:11.10 JO     
       34.44  1:11.10                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Slayton, Nicholas D       14 SDY                  1:13.67    1:12.47 JO     
       34.14  1:12.47                                                      
 20 Chang, Brian L            14 RSD                  1:11.20    1:12.60 JO     
       33.65  1:12.60                                                      
 21 Song, Raymond Y           13 NCA                  1:11.81    1:12.90 JO     
       33.99  1:12.90                                                      
 22 Andrews III, Robbie G     13 RSD                  1:26.79L   1:13.18 JO     
       34.51  1:13.18                                                      
 23 Gomez, Samuel             13 SBA                  1:13.17    1:13.65 JO     
       34.34  1:13.65                                                      
 24 Ong, Joe                  13 UNAT                 1:14.76    1:13.77 JO     
       34.44  1:13.77                                                      
 25 Shamoun, Nick S           14 HSA                  1:23.12L   1:15.28        
       35.60  1:15.28                                                      
 -- Correa, Ayden S           13 NCA                  1:13.20         DQ        
 
Event 24S  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Swim-off
===============================================================================
          JO: * 1:01.81        2004 MARC UY                                    
         SDI: =   59.92        1983 KIRK STACKLE                               
                1:15.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Lee, Jabez J              14 ICAC                      NT    1:05.31 JO     
       31.07  1:05.31                                                      
  2 Weick, Sam W              14 NCA                       NT    1:05.40 JO     
       30.77  1:05.40                                                      
 
Event 26  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 27.04        1978 JIM BODINE, CNSA                             
         SDI: = 26.45        1978 JIM BODINE, CNSA                             
                33.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hayes, Dylan M            10 RAQ                    28.43      28.57 JO     
  2 Yang, Ray H               10 SDAC                   28.65      28.70 JO     
  3 Koyama, Masato            10 RSD                    28.84      28.71 JO     
  4 Han, Alexander Q          10 NCA                    28.80      29.18 JO     
  5 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   29.77      29.39 JO     
  6 Keane, Aidan P            10 MRA                    30.47      29.96 JO     
  7 Harrington, Jeffrey G     10 NCA                    30.84      30.78 JO     
  8 Dang, Caden V              9 RAQ                    31.18      31.29 JO     
B - Final
  9 Becker, Blake A           10 RSD                    31.47      31.33 JO     
 10 Holmes, Hansel W          10 NCA                    32.55      32.27 JO     
 11 Nguyen, Joseph B          10 PS                     31.95      32.33 JO     
 12 Ryan, Cormac L             9 NCA                    32.04      32.56 JO     
 13 Freeman, Jeremy M         10 RSD                    32.87      33.21 JO     
 14 Telfer, Trey J             9 RSD                    32.57      33.22 JO     
 15 Bjerke, Samuel K           9 QFS                    32.63      33.32 JO     
 -- Ellis, Donavon K          10 NCA                    31.99     x34.83        
 
Event 26  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 27.04        1978 JIM BODINE, CNSA                             
         SDI: = 26.45        1978 JIM BODINE, CNSA                             
                33.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hayes, Dylan M            10 RAQ                    29.43      28.43 qJO    
  2 Yang, Ray H               10 SDAC                   28.82      28.65 qJO    
  3 Han, Alexander Q          10 NCA                    29.71      28.80 qJO    
  4 Koyama, Masato            10 RSD                    28.57      28.84 qJO    
  5 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   29.49      29.77 qJO    
  6 Keane, Aidan P            10 MRA                    30.14      30.47 qJO    
  7 Harrington, Jeffrey G     10 NCA                    31.24      30.84 qJO    
  8 Dang, Caden V              9 RAQ                    32.28      31.18 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Becker, Blake A           10 RSD                    32.00      31.47 qJO    
 10 Nguyen, Joseph B          10 PS                     31.92      31.95 qJO    
 11 Ellis, Donavon K          10 NCA                    32.26      31.99 qJO    
 12 Ryan, Cormac L             9 NCA                    31.49      32.04 qJO    
 13 Holmes, Hansel W          10 NCA                    33.23      32.55 qJO    
 14 Telfer, Trey J             9 RSD                    32.07      32.57 qJO    
 15 Bjerke, Samuel K           9 QFS                    32.54      32.63 qJO    
 16 Freeman, Jeremy M         10 RSD                    32.02      32.87 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bjornstad, Matt O         10 SBA                    33.31      33.32 JO     
 -- Ostermann, Nathan A       10 IVDA                   32.10         DQ        
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 23.51        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 23.41        2015 NATHANIEL HERNANDEZ, HSA                     
                29.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    24.14      24.45 JO     
  2 Brown, Lucius Y           12 NCA                    25.45      25.67 JO     
  3 Ellis, Braden M           12 NCA                    26.00      26.13 JO     
  4 Ladman, Adam W            12 NCA                    26.30      26.25 JO     
  5 Colombo, Lucas J          12 HSA                    26.58      26.33 JO     
  6 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   26.75      26.37 JO     
  7 Zhuo, Kevin J             12 PAC                    26.57      26.64 JO     
  8 Cabrera, Nate R           12 SBA                    27.43      26.67 JO     
B - Final
  9 Hutcherson, Cole P        12 PQAC                   27.57      27.19 JO     
 10 Garcia, Aidan G           12 CAST                   27.63      27.64 JO     
 11 Hasan, Yad S              12 SDY                    27.53      27.68 JO     
 12 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                    27.49      27.69 JO     
 13 Wu, Michael               12 NCA                    27.61      27.88 JO     
 14 Ryan, Cathal O            11 NCA                    28.08      28.10 JO     
 15 Stoffels, Kai B           12 NCA                    28.05      28.16 JO     
 16 Natale, Christian D       12 NCA                    27.88      28.18 JO     
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 23.51        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 23.41        2015 NATHANIEL HERNANDEZ, HSA                     
                29.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    24.42      24.14 qJO    
  2 Brown, Lucius Y           12 NCA                    26.04      25.45 qJO    
  3 Ellis, Braden M           12 NCA                    26.42      26.00 qJO    
  4 Ladman, Adam W            12 NCA                    26.50      26.30 qJO    
  5 Zhuo, Kevin J             12 PAC                    26.44      26.57 qJO    
  6 Colombo, Lucas J          12 HSA                    26.39      26.58 qJO    
  7 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   26.94      26.75 qJO    
  8 Cabrera, Nate R           12 SBA                    27.20      27.43 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                    27.59      27.49 qJO    
 10 Hasan, Yad S              12 SDY                    27.89      27.53 qJO    
 11 Hutcherson, Cole P        12 PQAC                   27.89      27.57 qJO    
 12 Wu, Michael               12 NCA                    27.23      27.61 qJO    
 13 Garcia, Aidan G           12 CAST                   28.34      27.63 qJO    
 14 Natale, Christian D       12 NCA                    28.55      27.88 qJO    
 15 Stoffels, Kai B           12 NCA                    28.38      28.05 qJO    
 16 Ryan, Cathal O            11 NCA                    28.40      28.08 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Huntley, Braxton C        12 SDY                    28.11      28.30 JO     
 18 Manuel, C.J. J            11 IVDA                   28.55      28.41 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hoang, Dustin Q           12 NCA                    27.62      28.51 JO     
 20 Li, Kevin L               12 NCA                    28.37      28.99 JO     
 21 Benjamin, Aiden K         11 RSD                    28.48      29.03 JO     
 22 Boggeln, Owen N           12 MRA                    28.73      29.11 JO     
 23 Cioaca, Allen V           12 RSD                    28.32      29.12 JO     
 24 Farnsworth, Sam G         11 MRA                    28.77      29.19 JO     
 25 Saiadian, Arthur          12 SBA                    29.01      29.57        
 26 Anderson, Calvin P        12 NCA                    29.19      30.61        
 
Event 30  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 22.09        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                       
         SDI: = 21.93    10/11/15 PIERCE DIETZE, WSST                          
                25.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                   22.50      22.06*JO     
  2 Hernandez, Nathan D       13 HSA                    23.76      23.14 JO     
  3 Colombo, Owen D           14 HSA                    23.97      23.46 JO     
  4 Liang, Justin             14 NCA                    23.99      24.06 JO     
  5 Weick, Sam W              14 NCA                    24.42      24.14 JO     
  6 Kidd, Conner              14 PS                     24.45      24.41 JO     
  7 Workman, Eric D           13 RSD                    24.37      24.74 JO     
  7 Brown, Maxwell W          14 NCA                    24.45      24.74 JO     
B - Final
  9 Chang, Lance L            14 RSD                    24.59      23.95 JO     
 10 Loosbrock, Trent M        14 PS                     24.55      24.33 JO     
 11 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                   24.68      24.35 JO     
 12 Crotty, Steven D          14 PS                     24.75      24.36 JO     
 13 Lim, Edwin G              14 RSD                    24.57      24.42 JO     
 14 Steel, Aidan T            14 PS                     24.76      24.56 JO     
 15 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                   24.62      24.79 JO     
 16 Ibarguren, Jon            14 SBA                    24.72      24.82 JO     
 
Event 30  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 22.09        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                       
         SDI: = 21.93    10/11/15 PIERCE DIETZE, WSST                          
                25.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                   21.93      22.50 qJO    
  2 Hernandez, Nathan D       13 HSA                    23.41      23.76 qJO    
  3 Colombo, Owen D           14 HSA                    23.73      23.97 qJO    
  4 Liang, Justin             14 NCA                    23.81      23.99 qJO    
  5 Workman, Eric D           13 RSD                    24.61      24.37 qJO    
  6 Weick, Sam W              14 NCA                    24.59      24.42 qJO    
  7 Brown, Maxwell W          14 NCA                    24.35      24.45 qJO    
  7 Kidd, Conner              14 PS                     24.60      24.45 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Loosbrock, Trent M        14 PS                     24.21      24.55 qJO    
 10 Lim, Edwin G              14 RSD                    23.15      24.57 qJO    
 11 Chang, Lance L            14 RSD                    24.14      24.59 qJO    
 12 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                   25.48      24.62 qJO    
 13 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                   24.20      24.68 qJO    
 14 Ibarguren, Jon            14 SBA                    24.97      24.72 qJO    
 15 Crotty, Steven D          14 PS                     24.79      24.75 qJO    
 16 Steel, Aidan T            14 PS                     25.47      24.76 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                    24.94      24.79 JO     
 18 Batty, Cameron M          13 FAST                   25.24      24.82 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Doan, Ethan Q             13 RAQ                    25.41      25.00 JO     
 20 Moore, Ian M              13 NCA                    24.95      25.01 JO     
 21 Cheary, Gavin M           13 SDY                    24.85      25.02 JO     
 22 Orr, Max A                14 RSD                    25.16      25.03 JO     
 23 Kinney, Skylar D          13 SBA                    25.62      25.18 JO     
 24 Palguta, Matthew S        14 NCA                    24.90      25.21 JO     
 25 D'Agostino, Miles T       13 SBA                    24.90      25.30 JO     
 26 Kim, Elliot S             14 RSD                    24.68      25.35 JO     
 27 Leung, Dillon A           14 RSD                    25.52      25.47 JO     
 28 Woo, Ian D                14 NCA                    25.63      25.65 JO     
 29 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                    25.67      25.75 JO     
 30 Telfer, Shane W           14 RSD                    25.68      25.93        
 31 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                    25.72      25.98        
 32 Snyder, Noah C            14 RST                    25.16      26.06        
 33 Lee, Justin               14 NCA                    25.32      26.14        
 34 Fitch, Duke H             14 RSD                    25.60      26.52        
 
Event 32  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.59        2010 BRENDAN SANTANA, PS                          
         SDI: = 29.10        1976 STEVE CREAMER, LMSA                          
                39.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                   30.55      30.15 JO     
  2 Tran, Jaeden T            10 UNAT                   31.72      31.44 JO     
  3 Palmroos, Ian E           10 NCA                    32.59      31.45 JO     
  4 Hayes, Dylan M            10 RAQ                    32.72      33.02 JO     
  5 Koyama, Masato            10 RSD                    33.14      33.23 JO     
  6 Fraley, Yuto N            10 NCA                    32.75      33.30 JO     
  7 Cong, Jonathan             9 PAC                    33.69      33.63 JO     
  8 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   33.86      35.34 JO     
B - Final
  9 Lightner, Caspar L         9 SDY                    34.12      33.87 JO     
 10 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                   35.38      35.12 JO     
 11 Holmes, Hansel W          10 NCA                    35.47      35.14 JO     
 12 Estrada, Pablo S           9 SBA                    37.00      35.94 JO     
 13 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                   35.47      36.21 JO     
 14 Drake, Cameron V          10 MRA                    36.70      37.03 JO     
 15 Ellis, Donavon K          10 NCA                    35.87      37.80 JO     
 16 Chu, Jacob G               9 PS                     36.98      38.37 JO     
 
Event 32  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 29.59        2010 BRENDAN SANTANA, PS                          
         SDI: = 29.10        1976 STEVE CREAMER, LMSA                          
                39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                   30.84      30.55 qJO    
  2 Tran, Jaeden T            10 UNAT                   30.96      31.72 qJO    
  3 Palmroos, Ian E           10 NCA                    31.07      32.59 qJO    
  4 Hayes, Dylan M            10 RAQ                    35.01      32.72 qJO    
  5 Fraley, Yuto N            10 NCA                    32.52      32.75 qJO    
  6 Koyama, Masato            10 RSD                    31.60      33.14 qJO    
  7 Cong, Jonathan             9 PAC                    33.39      33.69 qJO    
  8 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   35.09      33.86 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lightner, Caspar L         9 SDY                    35.38      34.12 qJO    
 10 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                   36.44      35.38 qJO    
 11 Holmes, Hansel W          10 NCA                    35.75      35.47 qJO    
 11 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                   36.44      35.47 qJO    
 13 Ellis, Donavon K          10 NCA                    34.59      35.87 qJO    
 14 Drake, Cameron V          10 MRA                    39.16      36.70 qJO    
 15 Chu, Jacob G               9 PS                     37.32      36.98 qJO    
 16 Estrada, Pablo S           9 SBA                    36.17      37.00 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Feng, Max                  9 PAC                    37.92     J37.00 JO     
 18 Guzman, Braden T           8 NCA                    38.24      37.88 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ryan, Cormac L             9 NCA                    37.36      38.06 JO     
 20 Bjerke, Samuel K           9 QFS                    36.61      38.63 JO     
 21 Jermyn, Fynn P            10 CNSA                   38.62      39.59 JO     
 22 Rousseau, Julien M         9 UNAT                   37.64      39.73 JO     
 23 Ma, Kevin                 10 NCA                    39.31      39.75 JO     
 
Event 32S  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
          JO: * 30.12        1981 KELLY PARSONS, LJY                           
         SDI: = 29.10        1976 STEVE CREAMER, LMSA                          
                39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Estrada, Pablo S           9 SBA                       NT      34.71 JO     
  2 Feng, Max                  9 PAC                       NT      35.73 JO     
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 25.27        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 25.27        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
                33.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    26.28      26.70 JO     
  2 Davies, Greyson J         12 CAST                   28.97      28.28 JO     
  3 Ladman, Adam W            12 NCA                    28.92      28.86 JO     
  4 Brown, Lucius Y           12 NCA                    29.32      29.36 JO     
  5 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                    29.31      29.53 JO     
  6 Makepeace, Matthew R      12 PS                     29.52      29.96 JO     
  7 Hasan, Yad S              12 SDY                    30.78      30.48 JO     
  8 Ryan, Cathal O            11 NCA                    30.08      30.59 JO     
B - Final
  9 Garcia, Aidan G           12 CAST                   31.41      30.95 JO     
 10 Hutcherson, Cole P        12 PQAC                   30.90      31.14 JO     
 11 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                    30.94      31.27 JO     
 12 Carsten, Ian D            11 PAC                    31.83      31.43 JO     
 13 Park, Thomas              12 PAC                    31.07      31.58 JO     
 14 Wu, Michael               12 NCA                    31.29      31.64 JO     
 15 Moyer, Jake S             11 MRA                    31.68      31.66 JO     
 16 Le, Dylan Q               12 NCA                    31.72      32.02 JO     
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 25.27        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 25.27        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
                33.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    26.30      26.28 qJO    
  2 Ladman, Adam W            12 NCA                    29.02      28.92 qJO    
  3 Davies, Greyson J         12 CAST                   29.33      28.97 qJO    
  4 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                    28.95      29.31 qJO    
  5 Brown, Lucius Y           12 NCA                    29.51      29.32 qJO    
  6 Makepeace, Matthew R      12 PS                     30.15      29.52 qJO    
  7 Ryan, Cathal O            11 NCA                    30.71      30.08 qJO    
  8 Hasan, Yad S              12 SDY                    31.49      30.78 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hutcherson, Cole P        12 PQAC                   32.88      30.90 qJO    
 10 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                    32.14      30.94 qJO    
 11 Park, Thomas              12 PAC                    31.08      31.07 qJO    
 12 Wu, Michael               12 NCA                    31.41      31.29 qJO    
 13 Garcia, Aidan G           12 CAST                   31.53      31.41 qJO    
 14 Moyer, Jake S             11 MRA                    32.36      31.68 qJO    
 15 Le, Dylan Q               12 NCA                    31.75      31.72 qJO    
 16 Carsten, Ian D            11 PAC                    32.31      31.83 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Szilard, Scott A          12 SDY                    32.78      31.84 JO     
 18 Yang, Daniel              12 SDAC                   33.13      31.85 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   31.14      31.95 JO     
 20 Cairns, Joseph C          11 NCA                    32.21      32.10 JO     
 21 Saiadian, Arthur          12 SBA                    31.94      32.21 JO     
 22 Huntley, Braxton C        12 SDY                    31.67      32.25 JO     
 23 Manuel, C.J. J            11 IVDA                   31.71      32.43 JO     
 24 Hughes, Colby H           11 SBA                    31.36      32.53 JO     
 25 Boggeln, Owen N           12 MRA                    32.16      32.74 JO     
 26 McCarthy, Ryan P          12 OSC                    33.16      32.78 JO     
 27 McGarry, Sean H           11 ICAC                   32.00      32.81 JO     
 28 Hoang, Dustin Q           12 NCA                    32.51      32.90 JO     
 29 Rapp, Nicki D             11 NCA                    32.73      32.98 JO     
 30 Sylvada, Liam M           12 RSD                    32.73      34.28        
 -- Telfer, Corey D           12 RSD                    32.22         DQ        
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:54.36        2001 EDDIE ERAZO, BFST                          
         SDI: = 1:50.61        2001 EDDIE ERAZO, RBST                          
                2:28.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Ethan C            14 PS                   2:06.32    2:03.95 JO     
       27.50  1:00.24  1:32.49  2:03.95                                    
  2 Liu, Fred                 14 PS                   2:09.50    2:06.67 JO     
       28.15    59.91  1:33.00  2:06.67                                    
  3 Morris, Mason P           13 NCA                  2:06.78    2:07.54 JO     
       28.20  1:01.17  1:34.75  2:07.54                                    
  4 Kinney, Skylar D          13 SBA                  2:09.15    2:08.15 JO     
       27.13    58.78  1:32.70  2:08.15                                    
  5 Moore, Ian M              13 NCA                  2:10.68    2:10.56 JO     
       28.25  1:01.00  1:35.47  2:10.56                                    
  6 Liu, Cassidy              13 NCA                  2:08.16    2:14.07 JO     
       28.68  1:02.36  1:37.60  2:14.07                                    
  7 Colombo, Owen D           14 HSA                  2:11.90    2:18.62 JO     
       31.21  1:06.80  1:42.18  2:18.62                                    
 -- Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  2:14.58         DQ        
B - Final
  9 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:15.47    2:13.50 JO     
       29.27  1:02.91  1:37.76  2:13.50                                    
 10 Rascon, Esteban           14 SBA                  2:16.68    2:14.24 JO     
       30.12  1:04.43  1:39.52  2:14.24                                    
 11 Hernandez, Nathan D       13 HSA                  2:16.94    2:14.56 JO     
       29.52  1:04.29  1:40.59  2:14.56                                    
 12 Goldey, Will W            14 NCA                  2:20.19    2:18.60 JO     
       30.48  1:05.67  1:41.64  2:18.60                                    
 13 Randall, Alexander M      13 NCA                  2:20.77    2:22.26 JO     
       30.09  1:05.31  1:43.74  2:22.26                                    
 14 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 2:20.83    2:22.76 JO     
       32.07  1:08.30  1:45.38  2:22.76                                    
 15 Romero, Ivann U           14 WSST                 2:26.08    2:24.75 JO     
       31.45  1:07.18  1:44.98  2:24.75                                    
 16 Hotson, Daniel A          13 NCA                  2:32.22    2:28.43 JO     
       33.05  1:10.89  1:49.70  2:28.43                                    
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:54.36        2001 EDDIE ERAZO, BFST                          
         SDI: = 1:50.61        2001 EDDIE ERAZO, RBST                          
                2:28.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Ethan C            14 PS                   2:03.12    2:06.32 qJO    
       28.25  1:00.51  1:33.77  2:06.32                                    
  2 Morris, Mason P           13 NCA                  2:06.16    2:06.78 qJO    
       28.15  1:00.71  1:34.38  2:06.78                                    
  3 Liu, Cassidy              13 NCA                  2:07.99    2:08.16 qJO    
       27.67    59.02  1:32.60  2:08.16                                    
  4 Kinney, Skylar D          13 SBA                  2:09.71    2:09.15 qJO    
       27.85    59.75  1:33.87  2:09.15                                    
  5 Liu, Fred                 14 PS                   2:06.87    2:09.50 qJO    
       28.97  1:02.25  1:35.29  2:09.50                                    
  6 Moore, Ian M              13 NCA                  2:12.80    2:10.68 qJO    
       28.93  1:01.71  1:35.81  2:10.68                                    
  7 Colombo, Owen D           14 HSA                  2:11.79    2:11.90 qJO    
       30.25  1:03.78  1:36.91  2:11.90                                    
  8 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  2:12.61    2:14.58 qJO    
       29.30  1:03.29  1:38.65  2:14.58                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:19.32    2:15.47 qJO    
       29.50  1:03.70  1:39.39  2:15.47                                    
 10 Rascon, Esteban           14 SBA                  2:18.76    2:16.68 qJO    
       30.44  1:04.68  1:41.12  2:16.68                                    
 11 Hernandez, Nathan D       13 HSA                  2:13.34    2:16.94 qJO    
       29.54  1:03.65  1:40.16  2:16.94                                    
 12 Goldey, Will W            14 NCA                  2:18.71    2:20.19 qJO    
       31.03  1:06.20  1:43.69  2:20.19                                    
 13 Randall, Alexander M      13 NCA                  2:23.01    2:20.77 qJO    
       30.39  1:05.24  1:42.39  2:20.77                                    
 14 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 2:24.14    2:20.83 qJO    
       31.44  1:06.22  1:42.56  2:20.83                                    
 15 Romero, Ivann U           14 WSST                 2:25.14    2:26.08 qJO    
       32.08  1:08.37  1:46.92  2:26.08                                    
 16 Hotson, Daniel A          13 NCA                  2:25.85    2:32.22 q      
       32.84  1:10.83  1:51.34  2:32.22                                    
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.73        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                          
         SDI: = 1:06.51        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                       
                1:29.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Keane, Aidan P            10 MRA                  1:14.48    1:10.49 JO     
       34.84  1:10.49                                                      
  2 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:11.50    1:10.89 JO     
       34.44  1:10.89                                                      
  3 Palmroos, Ian E           10 NCA                  1:12.67    1:12.31 JO     
       35.03  1:12.31                                                      
  4 Brecht, Andrew J          10 PS                   1:13.97    1:12.61 JO     
       34.98  1:12.61                                                      
  5 Yang, Ray H               10 SDAC                 1:15.87    1:14.14 JO     
       36.25  1:14.14                                                      
  6 Cong, Jonathan             9 PAC                  1:15.27    1:14.69 JO     
       35.89  1:14.69                                                      
  7 Harrington, Jeffrey G     10 NCA                  1:18.11    1:18.55 JO     
       38.47  1:18.55                                                      
  8 Han, Alexander Q          10 NCA                  1:18.69    1:20.26 JO     
       38.74  1:20.26                                                      
B - Final
  9 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   1:21.07    1:18.87 JO     
       38.27  1:18.87                                                      
 10 Rousseau, Julien M         9 UNAT                 1:20.48    1:20.12 JO     
       39.21  1:20.12                                                      
 11 Makebakken, Nils C        10 NCA                  1:20.95    1:20.60 JO     
       39.67  1:20.60                                                      
 12 Wong, Ederick J            8 PS                   1:20.90    1:21.69 JO     
       38.72  1:21.69                                                      
 13 Dang, Caden V              9 RAQ                  1:22.00    1:21.81 JO     
       39.23  1:21.81                                                      
 14 Seto, Ronald               8 NCA                  1:25.41    1:23.50 JO     
       40.34  1:23.50                                                      
 15 Martinez, Edgar            9 SBA                  1:24.66    1:26.12 JO     
       42.51  1:26.12                                                      
 16 Becker, Blake A           10 RSD                  1:24.45    1:26.57 JO     
       41.11  1:26.57                                                      
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:06.73        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                          
         SDI: = 1:06.51        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                       
                1:29.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:14.37    1:11.50 qJO    
       35.03  1:11.50                                                      
  2 Palmroos, Ian E           10 NCA                  1:10.11    1:12.67 qJO    
       34.97  1:12.67                                                      
  3 Brecht, Andrew J          10 PS                   1:14.33    1:13.97 qJO    
       35.67  1:13.97                                                      
  4 Keane, Aidan P            10 MRA                  1:11.41    1:14.48 qJO    
       37.01  1:14.48                                                      
  5 Cong, Jonathan             9 PAC                  1:16.63    1:15.27 qJO    
       36.78  1:15.27                                                      
  6 Yang, Ray H               10 SDAC                 1:13.98    1:15.87 qJO    
       36.39  1:15.87                                                      
  7 Harrington, Jeffrey G     10 NCA                  1:18.69    1:18.11 qJO    
       38.56  1:18.11                                                      
  8 Han, Alexander Q          10 NCA                  1:20.18    1:18.69 qJO    
       37.83  1:18.69                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rousseau, Julien M         9 UNAT                 1:25.87    1:20.48 qJO    
       39.62  1:20.48                                                      
 10 Wong, Ederick J            8 PS                   1:20.58    1:20.90 qJO    
       39.39  1:20.90                                                      
 11 Makebakken, Nils C        10 NCA                  1:22.73    1:20.95 qJO    
       39.32  1:20.95                                                      
 12 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   1:19.04    1:21.07 qJO    
       39.32  1:21.07                                                      
 13 McCarthy, Jack T          10 OSC                  1:26.42    1:21.80 qJO    
       39.85  1:21.80                                                      
 14 Dang, Caden V              9 RAQ                  1:21.12    1:22.00 qJO    
       40.51  1:22.00                                                      
 15 Becker, Blake A           10 RSD                  1:25.16    1:24.45 qJO    
       40.78  1:24.45                                                      
 16 Martinez, Edgar            9 SBA                  1:29.01    1:24.66 qJO    
       42.49  1:24.66                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Seto, Ronald               8 NCA                  1:28.53    1:25.41 JO     
       41.65  1:25.41                                                      
 18 Freeman, Jeremy M         10 RSD                  1:23.02    1:25.70 JO     
       41.11  1:25.70                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hoskins, Daniel H         10 CAST                 1:28.97    1:26.58 JO     
       42.54  1:26.58                                                      
 20 Drake, Cameron V          10 MRA                  1:25.74    1:28.56 JO     
       44.25  1:28.56                                                      
 21 Ostermann, Nathan A       10 IVDA                 1:28.67    1:28.62 JO     
 22 Bjornstad, Matt O         10 SBA                  1:37.37L   1:28.88 JO     
 23 Jermyn, Fynn P            10 CNSA                 1:28.50    1:29.09 JO     
       43.05  1:29.09                                                      
 24 Ma, Kevin                 10 NCA                  1:28.41    1:32.43        
       44.65  1:32.43                                                      
 
Event 40  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 58.81        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
         SDI: = 56.65        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
              1:16.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 1:02.08    1:00.57 JO     
       29.95  1:00.57                                                      
  2 Zhu, Lan                  11 NCA                  1:01.57    1:00.73 JO     
       29.32  1:00.73                                                      
  3 Makepeace, Matthew R      12 PS                   1:04.56    1:05.08 JO     
       31.74  1:05.08                                                      
  4 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:05.56    1:05.49 JO     
       31.96  1:05.49                                                      
  5 Park, Thomas              12 PAC                  1:06.80    1:06.20 JO     
       32.40  1:06.20                                                      
  6 Lee, Bryton T             12 NCA                  1:07.75    1:08.06 JO     
       32.98  1:08.06                                                      
  7 Farnsworth, Sam G         11 MRA                  1:08.01    1:08.23 JO     
       33.05  1:08.23                                                      
  8 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  1:07.88    1:08.35 JO     
       33.14  1:08.35                                                      
B - Final
  9 Davies, Greyson J         12 CAST                 1:10.23    1:06.65 JO     
       31.63  1:06.65                                                      
 10 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  1:08.54    1:06.93 JO     
       32.80  1:06.93                                                      
 11 Garcia, Aidan G           12 CAST                 1:08.31    1:08.29 JO     
       33.63  1:08.29                                                      
 12 Stoffels, Kai B           12 NCA                  1:08.63    1:09.22 JO     
       34.03  1:09.22                                                      
 13 Mes, Dylan G              11 NCA                  1:09.65    1:10.28 JO     
       34.40  1:10.28                                                      
 14 Yang, Eric                11 RSD                  1:11.45    1:10.39 JO     
       33.98  1:10.39                                                      
 15 Li, Kevin L               12 NCA                  1:10.55    1:10.62 JO     
       34.19  1:10.62                                                      
 -- Hughes, Colby H           11 SBA                  1:10.59   x1:17.74        
       37.20  1:17.74                                                      
 
Event 40  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 58.81        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
         SDI: = 56.65        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
              1:16.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhu, Lan                  11 NCA                  1:02.63    1:01.57 qJO    
       30.15  1:01.57                                                      
  2 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 1:01.51    1:02.08 qJO    
       30.95  1:02.08                                                      
  3 Makepeace, Matthew R      12 PS                   1:05.10    1:04.56 qJO    
       31.92  1:04.56                                                      
  4 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:07.51    1:05.56 qJO    
       32.12  1:05.56                                                      
  5 Park, Thomas              12 PAC                  1:06.94    1:06.80 qJO    
       32.29  1:06.80                                                      
  6 Lee, Bryton T             12 NCA                  1:07.42    1:07.75 qJO    
       32.35  1:07.75                                                      
  7 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  1:08.23    1:07.88 qJO    
       33.18  1:07.88                                                      
  8 Farnsworth, Sam G         11 MRA                  1:10.40    1:08.01 qJO    
       33.00  1:08.01                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garcia, Aidan G           12 CAST                 1:09.15    1:08.31 qJO    
       33.80  1:08.31                                                      
 10 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  1:10.19    1:08.54 qJO    
       33.79  1:08.54                                                      
 11 Stoffels, Kai B           12 NCA                  1:09.81    1:08.63 qJO    
       33.73  1:08.63                                                      
 12 Mes, Dylan G              11 NCA                  1:09.90    1:09.65 qJO    
       34.28  1:09.65                                                      
 13 Davies, Greyson J         12 CAST                 1:09.22    1:10.23 qJO    
       33.64  1:10.23                                                      
 14 Li, Kevin L               12 NCA                  1:11.16    1:10.55 qJO    
       34.32  1:10.55                                                      
 15 Hughes, Colby H           11 SBA                  1:11.78    1:10.59 qJO    
       34.86  1:10.59                                                      
 16 Yang, Eric                11 RSD                  1:10.57    1:11.45 qJO    
       34.61  1:11.45                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lee, Joshua Y             11 PS                   1:16.39    1:12.38 JO     
       34.92  1:12.38                                                      
 18 Pawlak, Jonah K           12 UNAT                 1:15.68    1:13.13 JO     
       35.25  1:13.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Slayton, Christopher K    11 SDY                  1:15.38    1:13.25 JO     
       36.49  1:13.25                                                      
 20 Hildesheim, Ryan J        11 RSD                  1:12.21    1:13.55 JO     
       35.62  1:13.55                                                      
 21 Natale, Christian D       12 NCA                  1:14.74    1:14.20 JO     
       35.92  1:14.20                                                      
 22 DeBever, Keegan J         12 CAST                 1:16.43    1:14.65 JO     
       37.05  1:14.65                                                      
 23 Molter, Aiden J           12 CAST                 1:15.15    1:14.76 JO     
       36.51  1:14.76                                                      
 24 Moyer, Jake S             11 MRA                  1:14.39    1:15.06 JO     
       37.23  1:15.06                                                      
 25 Telfer, Corey D           12 RSD                  1:15.13    1:15.43 JO     
       37.04  1:15.43                                                      
 26 Manuel, C.J. J            11 IVDA                 1:11.42    1:15.64 JO     
       36.09  1:15.64                                                      
 27 Cosgrove, Ian H           12 RSD                  1:16.50    1:15.96 JO     
       37.40  1:15.96                                                      
 28 Horiye, Carter M          12 NCA                  1:16.04    1:16.80 JO     
       36.01  1:16.80                                                      
 29 Donnelly, James M         11 SBA                  1:25.22L   1:17.97        
       37.68  1:17.97                                                      
 30 Carsten, Ian D            11 PAC                  1:15.93    1:18.12        
       37.48  1:18.12                                                      
 -- Kading, Seth C            12 RSD                  1:14.38         DQ        
 
Event 42  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 53.72        2009 GRAHAM SMITH, NCA                            
         SDI: = 52.86        2005 ANDRES CARRERAS, NCA                         
              1:07.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                   56.58      55.22 JO     
       26.09    55.22                                                      
  2 Wythes, George T          14 RSD                    58.04      58.23 JO     
       28.25    58.23                                                      
  3 Kim, Elliot S             14 RSD                    58.68      58.42 JO     
       28.59    58.42                                                      
  4 Mes, Connor J             14 NCA                    59.23      58.73 JO     
       29.15    58.73                                                      
  5 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                  1:00.55      58.89 JO     
       28.35    58.89                                                      
  6 Liu, Cassidy              13 NCA                    58.68      58.93 JO     
       28.41    58.93                                                      
  7 Orr, Max A                14 RSD                    59.82    1:00.08 JO     
       29.36  1:00.08                                                      
  8 Kidd, Conner              14 PS                   1:00.79    1:00.79 JO     
       29.12  1:00.79                                                      
B - Final
  9 Crotty, Steven D          14 PS                   1:01.00    1:00.94 JO     
       29.94  1:00.94                                                      
 10 Liang, Justin             14 NCA                  1:00.91    1:01.09 JO     
       29.87  1:01.09                                                      
 11 Zhang, Edward D           14 PAC                  1:01.52    1:01.58 JO     
       30.17  1:01.58                                                      
 12 Lim, Edwin G              14 RSD                  1:02.67    1:02.09 JO     
       30.46  1:02.09                                                      
 13 Moore, Ian M              13 NCA                  1:02.48    1:03.07 JO     
       29.81  1:03.07                                                      
 14 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  1:01.50    1:03.43 JO     
       30.54  1:03.43                                                      
 15 Workman, Eric D           13 RSD                  1:02.64    1:03.50 JO     
       31.07  1:03.50                                                      
 16 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  1:02.59    1:03.58 JO     
       30.67  1:03.58                                                      
 
Event 42  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 53.72        2009 GRAHAM SMITH, NCA                            
         SDI: = 52.86        2005 ANDRES CARRERAS, NCA                         
              1:07.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                   55.26      56.58 qJO    
       26.89    56.58                                                      
  2 Wythes, George T          14 RSD                    58.50      58.04 qJO    
       28.53    58.04                                                      
  3 Kim, Elliot S             14 RSD                    59.09      58.68 qJO    
       29.06    58.68                                                      
  3 Liu, Cassidy              13 NCA                    58.33      58.68 qJO    
       28.63    58.68                                                      
  5 Mes, Connor J             14 NCA                    58.65      59.23 qJO    
       29.30    59.23                                                      
  6 Orr, Max A                14 RSD                  1:01.56      59.82 qJO    
       29.30    59.82                                                      
  7 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                  1:00.23    1:00.55 qJO    
       28.88  1:00.55                                                      
  8 Kidd, Conner              14 PS                   1:00.30    1:00.79 qJO    
       28.93  1:00.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Liang, Justin             14 NCA                  1:01.38    1:00.91 qJO    
       29.61  1:00.91                                                      
 10 Crotty, Steven D          14 PS                   1:01.74    1:01.00 qJO    
       30.00  1:01.00                                                      
 11 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  1:01.83    1:01.50 qJO    
       29.81  1:01.50                                                      
 12 Zhang, Edward D           14 PAC                  1:05.57    1:01.52 qJO    
       29.77  1:01.52                                                      
 13 Moore, Ian M              13 NCA                  1:01.94    1:02.48 qJO    
       30.24  1:02.48                                                      
 14 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  1:05.82    1:02.59 qJO    
       30.52  1:02.59                                                      
 15 Workman, Eric D           13 RSD                  1:03.15    1:02.64 qJO    
       30.79  1:02.64                                                      
 16 Lim, Edwin G              14 RSD                    59.10    1:02.67 qJO    
       30.67  1:02.67                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Steel, Aidan T            14 PS                   1:04.80    1:02.71 JO     
       30.67  1:02.71                                                      
 18 D'Agostino, Miles T       13 SBA                  1:01.67    1:02.79 JO     
       30.37  1:02.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  1:02.37    1:02.83 JO     
       29.96  1:02.83                                                      
 20 Brown, Maxwell W          14 NCA                  1:02.47    1:03.29 JO     
       29.96  1:03.29                                                      
 21 Hale, Ben S               14 HSA                  1:07.19    1:03.73 JO     
       30.91  1:03.73                                                      
 22 Doan, Ethan Q             13 RAQ                  1:03.76    1:03.81 JO     
       31.09  1:03.81                                                      
 23 Chang, Lance L            14 RSD                  1:01.24    1:03.84 JO     
       30.88  1:03.84                                                      
 24 Dang, Casey D             14 RAQ                  1:03.06    1:04.26 JO     
       31.24  1:04.26                                                      
 25 Snyder, Noah C            14 RST                  1:05.29    1:04.48 JO     
       30.80  1:04.48                                                      
 26 Loosbrock, Trent M        14 PS                   1:06.67    1:04.79 JO     
       31.35  1:04.79                                                      
 27 Goldey, Will W            14 NCA                  1:04.01    1:04.83 JO     
       31.63  1:04.83                                                      
 28 Palguta, Matthew S        14 NCA                  1:03.49    1:04.84 JO     
       31.81  1:04.84                                                      
 29 Lo, Jonathan              13 NCA                  1:04.47    1:04.87 JO     
       31.94  1:04.87                                                      
 30 Cheary, Gavin M           13 SDY                  1:05.25    1:05.17 JO     
       32.35  1:05.17                                                      
 31 Sommer, Zackary T         14 RSD                  1:05.85    1:05.51 JO     
       31.84  1:05.51                                                      
 32 Schmidt, Thomas G         14 NCA                  1:06.56    1:05.70 JO     
       32.01  1:05.70                                                      
 33 Schmidt, Drew T           13 RSD                  1:05.21    1:06.08 JO     
       32.07  1:06.08                                                      
 34 Randall, Alexander M      13 NCA                  1:06.70    1:06.14 JO     
       32.10  1:06.14                                                      
 35 Slayton, Nicholas D       14 SDY                  1:06.47    1:06.50 JO     
       32.26  1:06.50                                                      
 36 Batty, Cameron M          13 FAST                 1:05.54    1:07.78        
       33.27  1:07.78                                                      
 37 Shields, Grant B          13 RSD                  1:17.26L   1:07.99        
       33.11  1:07.99                                                      
 
Event 44  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:53.62        2010 PACIFIC SWIM                               
         SDI: = 1:57.05        2009 SOUTH BAY AQUATICS                         
                2:19.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         1:57.70    2:00.70 JO     
     1) Palmroos, Ian E 10              2) Han, Alexander Q 10            
     3) Harrington, Jeffrey G 10        4) Fraley, Yuto N 10              
       29.69    59.45  1:30.89  2:00.70                                    
  2 Rancho San Dieguito  'A'                          2:03.18    2:02.91 JO     
     1) Reed, Lachey 10                 2) Becker, Blake A 10             
     3) Telfer, Trey J 9                4) Koyama, Masato 10              
       29.38  1:01.69  1:34.11  2:02.91                                    
  3 Pacific Swim  'A'                                 2:07.73    2:08.28 JO     
     1) Sarnowski, Jacob M 10           2) Nguyen, Joseph B 10            
     3) Wong, Ederick J 8               4) Brecht, Andrew J 10            
       31.62  1:04.48  1:37.98  2:08.28                                    
  4 North Coast Aquatics  'B'                         2:06.57    2:14.96 JO     
     1) Holmes, Hansel W 10             2) Ellis, Donavon K 10            
     3) Seto, Ronald 8                  4) Ryan, Cormac L 9               
       33.64  1:06.65  1:42.79  2:14.96                                    
  5 South Bay Aquatics  'A'                           2:15.14    2:15.14 JO     
     1) Martinez, Edgar 9               2) Bjornstad, Matt O 10           
     3) Yang, Vincent 9                 4) Estrada, Pablo S 9             
       33.82  1:07.32  1:42.07  2:15.14                                    
  6 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:18.12    2:17.15 JO     
     1) Cong, Jonathan 9                2) Wang, Aaron Y 7                
     3) Chauvapun, Drake K 9            4) Feng, Max 9                    
       30.09  1:07.16  1:43.38  2:17.15                                    
  7 Pacific Swim  'B'                                 2:16.38    2:17.45 JO     
     1) Kim, Caleb K 10                 2) Lewandowski, Justin P 10       
     3) Chu, Jacob G 9                  4) Zhang, Gabriel C 10            
       34.96  1:08.60  1:42.44  2:17.45                                    
 -- Manta Ray Aquatics  'A'                           2:19.89   x2:20.95        
     1) Keane, Aidan P 10               2) Drake, Cameron V 10            
     3) Reynolds, Patrick B 10          4) Keane, Sean G 8                
       31.24  1:06.14  1:43.55  2:20.95                                    
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 1:41.34        2012 PACIFIC SWIM                               
         SDI: = 1:40.40        2016 NORTH COAST AQUATICS                       
                2:02.49  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         1:40.86    1:40.53*JO     
     1) Zhu, Lan 11                     2) Fraley, Kyto K 12              
     3) Brown, Lucius Y 12              4) Parker, Matt S 12              
       25.11    49.71  1:15.50  1:40.53                                    
  2 North Coast Aquatics  'B'                         1:46.25    1:46.25 JO     
     1) Ladman, Adam W 12               2) Wu, Michael 12                 
     3) Parsons, Nathaniel K 12         4) Ellis, Braden M 12             
       26.69    53.61  1:20.48  1:46.25                                    
  3 San Diego YMCA  'A'                               1:53.86    1:51.90 JO     
     1) Hasan, Yad S 12                 2) Slayton, Christopher K 11      
     3) Huntley, Braxton C 12           4) Thomas Jr., Bradford K 11      
       27.32    57.23  1:24.29  1:51.90                                    
  4 South Bay Aquatics  'A'                           1:48.96    1:52.60 JO     
     1) Schalge Jr., Troy D 12          2) Saiadian, Arthur 12            
     3) Hughes, Colby H 11              4) Cabrera, Nate R 12             
       27.75    57.28  1:26.39  1:52.60                                    
  5 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               1:54.50    1:53.40 JO     
     1) Zhuo, Kevin J 12                2) Chen, Alex L 12                
     3) Chauvapun, Xavier J 11          4) Park, Thomas 12                
       26.72    55.46  1:26.23  1:53.40                                    
  6 Rancho San Dieguito  'A'                          1:52.78    1:55.04 JO     
     1) Fahr, BJ J 12                   2) Cioaca, Allen V 12             
     3) Benjamin, Aiden K 11            4) Yang, Eric 11                  
       28.07    57.59  1:26.34  1:55.04                                    
  7 Heartland Swimming Association  'A'               1:57.12    1:56.41 JO     
     1) Colombo, Lucas J 12             2) Coons, Steven J 12             
     3) Taquino, Colin R 12             4) Stinnett, Drew R 12            
       26.50    56.21  1:27.34  1:56.41                                    
  8 South Bay Aquatics  'B'                           1:57.44    1:56.91 JO     
     1) Flaherty, Zach R 12             2) Donnelly, James M 11           
     3) Czapek, Derek 12                4) Hernandez, Samuel 12           
       28.22    58.23  1:30.43  1:56.91                                    
  9 College Area Swim Team  'A'                       1:50.10    1:58.18 JO     
     1) Garcia, Aidan G 12              2) Forstot, Jack W 11             
     3) Molter, Aiden J 12              4) DeBever, Keegan J 12           
       28.35    58.70  1:27.60  1:58.18                                    
 10 Pacific Swim  'A'                                 1:55.22    1:59.01 JO     
     1) Kang, Jonah 12                  2) Lee, Joshua Y 11               
     3) Fazen, Collin B 11              4) Makepeace, Matthew R 12        
       28.77    58.77  1:30.28  1:59.01                                    
 11 Rancho San Dieguito  'B'                          1:58.80    2:01.83 JO     
     1) Kading, Seth C 12               2) Cosgrove, Ian H 12             
     3) Hildesheim, Ryan J 11           4) Telfer, Corey D 12             
       27.69    58.09  1:30.04  2:01.83                                    
 -- Manta Ray Aquatics  'A'                           1:58.76   x2:04.00        
     1) Boggeln, Owen N 12              2) Moyer, Jake S 11               
     3) Librera, Michael 11             4) Farnsworth, Sam G 11           
       28.99  1:00.67  1:37.77  2:04.00                                    
 
Event 48  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: * 3:23.37        2014 PACIFIC SWIM                               
         SDI: = 3:26.52        2006 CORONADO NAVY                              
                4:04.99  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pacific Swim  'A'                                 3:30.47    3:26.47=JO     
     1) Loosbrock, Trent M 14           2) Crotty, Steven D 14            
     3) Smigal, Alexander J 14          4) Smith, Ethan C 14              
       24.89    51.99  1:16.96  1:44.49  2:09.11  2:35.80  3:00.22  3:26.47
  2 North Coast Aquatics  'A'                         3:30.27    3:31.57 JO     
     1) Mes, Connor J 14                2) Liang, Justin 14               
     3) Morris, Mason P 13              4) Weick, Sam W 14                
       25.78    53.04  1:17.49  1:45.39  2:10.94  2:39.64  3:04.22  3:31.57
  3 Rancho San Dieguito  'A'                          3:30.69    3:33.52 JO     
     1) Wythes, George T 14             2) Kim, Elliot S 14               
     3) Workman, Eric D 13              4) Lim, Edwin G 14                
       25.63    52.77  1:18.67  1:46.39  2:11.79  2:39.79  3:05.33  3:33.52
  4 South Bay Aquatics  'A'                           3:36.09    3:34.65 JO     
     1) Washabaugh, Seth P 14           2) D'Agostino, Miles T 13         
     3) Inzunza, Edwin O 14             4) Ibarguren, Jon 14              
       25.27    52.00  1:19.19  1:48.95  2:14.35  2:42.35  3:07.47  3:34.65
  5 Heartland Swimming Association  'A'               3:38.84    3:39.31 JO     
     1) Hernandez, Nathan D 13          2) Colombo, Owen D 14             
     3) Hale, Ben S 14                  4) Mullen, Dawson J 14            
       25.74    53.92  1:18.73  1:46.30  2:12.62  2:41.63  3:08.63  3:39.31
  6 North Coast Aquatics  'B'                         3:37.16    3:39.73 JO     
     1) Pozdnyakov, Philip V 13         2) Palguta, Matthew S 14          
     3) Liu, Cassidy 13                 4) Brown, Maxwell W 14            
       26.14  1:01.90  1:20.63  1:48.56  2:14.83  2:43.63  3:09.34  3:39.73
  7 Rancho San Dieguito  'B'                          3:42.19    3:41.83 JO     
     1) Chang, Lance L 14               2) Leung, Dillon A 14             
     3) Hildesheim, Ethan J 13          4) Orr, Max A 14                  
       24.99    51.94  1:18.73  1:48.85  2:16.41  2:46.36  3:13.07  3:41.83
  8 Pacific Swim  'B'                                 3:48.52    3:43.21 JO     
     1) Kidd, Conner 14                 2) Steel, Aidan T 14              
     3) Hughes, Christopher L 14        4) Liu, Fred 14                   
       25.23    53.49  1:18.69  1:46.50  2:15.96  2:49.40  3:14.74  3:43.21
  9 Renegade Aquatics  'A'                            3:49.77    3:48.25 JO     
     1) Doan, Ethan Q 13                2) Montijo, Andrew C 14           
     3) Dang, Casey D 14                4) Woodsum, Kenneth Y 14          
       26.85    55.93  1:25.31  1:58.67  2:24.94  2:54.49  3:19.83  3:48.25
 10 Wind N Sea Swim Team  'A'                         3:52.74    3:50.09 JO     
     1) Romero, Ivann U 14              2) Jimenez, Adrian S 14           
     3) Abdubek, Tim P 13               4) Dietze, Pierce A 14            
       27.81    58.59  1:27.07  1:58.93  2:26.89  2:59.47  3:23.04  3:50.09
 11 South Bay Aquatics  'B'                           3:47.81    3:50.86 JO     
     1) Kinney, Skylar D 13             2) Aguimatang, Ezra R 14          
     3) Camarillo, Emilio 14            4) Gomez, Samuel 13               
       27.11    56.67  1:24.22  1:56.34  2:23.35  2:53.71  3:20.49  3:50.86
 12 College Area Swim Team  'A'                       3:58.18    3:55.44 JO     
     1) Keppler, Jeffrey C 13           2) Clark, Jarod J 14              
     3) Harry, Kevin J 13               4) Ornelas, Peter J 14            
       25.33    52.32  1:22.62  1:55.59  2:21.81  2:51.93  3:22.07  3:55.44
 13 San Diego YMCA  'A'                               4:04.38    4:01.82 JO     
     1) Slayton, Nicholas D 14          2) Hammes, Leuck J 13             
     3) Szilard, Ryan M 14              4) Cheary, Gavin M 13             
       28.17    59.15  1:30.10  2:04.65  2:34.58  3:07.57  3:33.20  4:01.82
 14 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:04.96    4:02.48 JO     
     1) Zhang, Edward D 14              2) Prestrelski, Stefan 13         
     3) Wang, Justin T 13               4) Baird, Noah R 13               
       28.11    59.48  1:27.21  1:58.40  2:27.84  3:01.54  3:30.74  4:02.48
 
Event 50  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:35.62        2009 JAMESON LYON, NCA                          
         SDI: = 4:35.62        2009 JAMESON LYON, NCA                          
                5:39.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smigal, Alexander J       14 PS                   4:56.07    4:41.26 JO     
       25.78    53.72  1:22.07  1:50.73  2:19.48  2:47.95  3:16.51  3:45.43
     4:14.23  4:41.26                                                      
  2 Smith, Ethan C            14 PS                   4:54.48    4:41.30 JO     
       25.71    53.92  1:22.28  1:50.86  2:19.70  2:48.18  3:16.92  3:46.05
     4:14.83  4:41.30                                                      
  3 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  4:59.22    4:51.85 JO     
       25.92    54.45  1:23.49  1:52.69  2:22.16  2:51.80  3:21.49  3:51.73
     4:21.91  4:51.85                                                      
  4 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  5:05.33    4:58.13 JO     
       26.63    55.58  1:25.26  1:55.36  2:25.99  2:56.40  3:27.06  3:57.57
     4:28.41  4:58.13                                                      
  5 Mes, Connor J             14 NCA                  4:56.75    4:59.87 JO     
       26.94    56.55  1:26.77  1:57.17  2:27.71  2:58.18  3:28.61  3:59.42
     4:30.12  4:59.87                                                      
  6 Wythes, George T          14 RSD                  5:07.03    5:00.45 JO     
       27.58    57.85  1:28.53  1:59.10  2:29.51  3:00.01  3:30.52  4:00.97
     4:31.19  5:00.45                                                      
  7 Ibarguren, Jon            14 SBA                  5:05.33    5:05.64 JO     
       27.24    57.12  1:27.55  1:58.51  2:29.32  3:00.46  3:31.67  4:03.28
     4:35.04  5:05.64                                                      
  8 Morris, Mason P           13 NCA                  5:07.17    5:09.55 JO     
       27.51    58.05  1:29.43  2:00.59  2:32.20  3:04.01  3:35.81  4:07.69
     4:38.78  5:09.55                                                      
 
Event 50  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 4:35.62        2009 JAMESON LYON, NCA                          
         SDI: = 4:35.62        2009 JAMESON LYON, NCA                          
                5:39.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Ethan C            14 PS                   4:56.89    4:54.48 qJO    
       26.30    55.66  1:25.58  1:55.86  2:26.16  2:56.07  3:26.06  3:56.20
     4:26.28  4:54.48                                                      
  2 Smigal, Alexander J       14 PS                   4:50.90    4:56.07 qJO    
       26.41    55.26  1:25.51  1:55.59  2:25.90  2:56.66  3:27.02  3:57.96
     4:27.72  4:56.07                                                      
  3 Mes, Connor J             14 NCA                  4:55.96    4:56.75 qJO    
       26.84    56.45  1:26.96  1:57.18  2:27.14  2:57.25  3:27.63  3:57.66
     4:27.53  4:56.75                                                      
  4 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  4:59.45    4:59.22 qJO    
       27.21    56.95  1:27.19  1:57.66  2:28.01  2:58.56  3:29.09  3:59.70
     4:29.65  4:59.22                                                      
  5 Ibarguren, Jon            14 SBA                  5:18.91    5:05.33 qJO    
       27.20    56.77  1:27.46  1:58.23  2:29.73  3:00.98  3:32.04  4:03.54
     4:34.93  5:05.33                                                      
  5 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  5:04.74    5:05.33 qJO    
       26.90    56.53  1:27.22  1:58.05  2:28.86  2:59.99  3:31.47  4:03.07
     4:34.55  5:05.33                                                      
  7 Wythes, George T          14 RSD                  5:04.64    5:07.03 qJO    
       26.88    56.37  1:26.77  1:57.59  2:28.72  3:00.08  3:31.87  4:03.75
     4:35.86  5:07.03                                                      
  8 Morris, Mason P           13 NCA                  5:10.90    5:07.17 qJO    
       27.05    56.96  1:27.73  1:59.32  2:31.08  3:03.14  3:34.72  4:05.88
     4:37.08  5:07.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Palguta, Matthew S        14 NCA                  5:16.06    5:13.03 JO     
       27.65    57.86  1:29.22  2:00.70  2:33.05  3:05.65  3:37.99  4:10.13
     4:42.08  5:13.03                                                      
 10 Workman, Eric D           13 RSD                  5:19.46    5:16.44 JO     
       27.13    57.49  1:29.34  2:01.60  2:34.27  3:07.55  3:40.49  4:13.48
     4:45.78  5:16.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  5:16.30    5:16.94 JO     
       27.64    58.54  1:30.28  2:02.14  2:34.68  3:07.37  3:40.38  4:13.31
     4:46.19  5:16.94                                                      
 12 Cheary, Gavin M           13 SDY                  5:32.95    5:18.80 JO     
       27.63    59.78  1:32.72  2:05.76  2:37.80  3:10.16  3:43.32  4:16.38
     4:48.75  5:18.80                                                      
 13 Chang, Lance L            14 RSD                  5:17.93    5:19.81 JO     
       27.53    58.84  1:31.02  2:03.46  2:36.43  3:09.67  3:43.42  4:16.85
     4:48.62  5:19.81                                                      
 14 Camarillo, Emilio         14 SBA                  5:25.35    5:20.93 JO     
       27.44    58.01  1:29.89  2:03.25  2:36.30  3:09.48  3:42.82  4:16.42
     4:49.54  5:20.93                                                      
 15 Schmidt, Drew T           13 RSD                  5:23.77    5:22.06 JO     
       29.01  1:00.81  1:33.41  2:06.35  2:39.26  3:12.23  3:45.22  4:17.91
     4:50.55  5:22.06                                                      
 16 Lo, Jonathan              13 NCA                  5:22.45    5:26.27 JO     
       28.09  1:00.28  1:33.04  2:06.25  2:39.13  3:12.77  3:46.95  4:20.78
     4:54.67  5:26.27                                                      
 17 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                  5:29.82    5:26.83 JO     
       28.58  1:00.85  1:34.01  2:07.24  2:40.64  3:14.08  3:47.51  4:21.12
     4:54.50  5:26.83                                                      
 18 Song, Connor M            14 NCA                  5:25.02    5:28.77 JO     
       28.79  1:00.60  1:33.87  2:07.41  2:41.04  3:15.05  3:49.31  4:23.92
     4:57.46  5:28.77                                                      
 19 Prestrelski, Stefan       13 PAC                  5:38.75    5:28.92 JO     
       28.36  1:00.55  1:33.43  2:06.76  2:40.73  3:14.77  3:48.87  4:22.71
     4:56.44  5:28.92                                                      
 20 Rascon, Esteban           14 SBA                  5:28.95    5:32.48 JO     
       28.87  1:00.47  1:33.42  2:06.87  2:41.27  3:15.44  3:49.72  4:24.34
     4:58.96  5:32.48                                                      
 21 Loy, Lukas S              13 RSD                  5:32.19    5:34.36 JO     
       28.66  1:01.16  1:34.54  2:08.28  2:42.16  3:16.79  3:51.41  4:26.30
     5:00.89  5:34.36                                                      
 22 Schmidt, Thomas G         14 NCA                  5:33.90    5:38.37 JO     
       29.30  1:01.88  1:35.56  2:09.88  2:44.19  3:19.19  3:54.13  4:29.24
     5:04.34  5:38.37                                                      
 23 Stewart, Charles H        14 NCA                  5:38.90    5:38.41 JO     
       30.20  1:03.75  1:37.95  2:12.57  2:47.19  3:21.43  3:55.81  4:29.99
     5:04.31  5:38.41                                                      
 
Event 52  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 34.14        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 34.36        1978 JIM BODINE, CNSA                             
                46.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Koyama, Masato            10 RSD                    35.87      35.00 JO     
  2 Reed, Lachey              10 RSD                    36.15      35.67 JO     
  3 Tran, Jaeden T            10 UNAT                   37.56      37.19 JO     
  4 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                   39.50      39.24 JO     
  5 Cong, Jonathan             9 PAC                    38.96      39.26 JO     
  6 Sarnowski, Jacob M        10 PS                     38.48      39.32 JO     
  7 Han, Alexander Q          10 NCA                    39.87      40.59 JO     
  8 Hayes, Dylan M            10 RAQ                    40.44      41.11 JO     
B - Final
  9 Ellis, Donavon K          10 NCA                    41.04      40.36 JO     
 10 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                   41.56      40.95 JO     
 11 Song, Ethan R              9 NCA                    41.32      41.91 JO     
 12 Telfer, Trey J             9 RSD                    41.91      42.18 JO     
 13 Ryan, Cormac L             9 NCA                    43.42      42.51 JO     
 14 Ostermann, Nathan A       10 IVDA                   42.12      42.89 JO     
 15 Nguyen, Joseph B          10 PS                     43.38      43.37 JO     
 16 Meyerov, Allen            10 NCA                    43.16      43.96 JO     
 
Event 52  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 34.14        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 34.36        1978 JIM BODINE, CNSA                             
                46.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koyama, Masato            10 RSD                    35.51      35.87 qJO    
  2 Reed, Lachey              10 RSD                    35.95      36.15 qJO    
  3 Tran, Jaeden T            10 UNAT                   36.94      37.56 qJO    
  4 Sarnowski, Jacob M        10 PS                     39.93      38.48 qJO    
  5 Cong, Jonathan             9 PAC                    40.39      38.96 qJO    
  6 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                   39.23      39.50 qJO    
  7 Han, Alexander Q          10 NCA                    39.75      39.87 qJO    
  8 Hayes, Dylan M            10 RAQ                    42.55      40.44 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ellis, Donavon K          10 NCA                    41.47      41.04 qJO    
 10 Song, Ethan R              9 NCA                    42.80      41.32 qJO    
 11 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                   42.33      41.56 qJO    
 12 Telfer, Trey J             9 RSD                    43.13      41.91 qJO    
 13 Ostermann, Nathan A       10 IVDA                   44.58      42.12 qJO    
 14 Meyerov, Allen            10 NCA                    44.41      43.16 qJO    
 15 Nguyen, Joseph B          10 PS                     44.23      43.38 qJO    
 16 Ryan, Cormac L             9 NCA                    42.19      43.42 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   44.32      43.66 JO     
 18 Wong, Ederick J            8 PS                     43.87      44.20 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bjornstad, Matt O         10 SBA                    45.83      44.32 JO     
 20 Freeman, Jeremy M         10 RSD                    44.71      44.72 JO     
 21 Zhang, Gabriel C          10 PS                     44.82      44.74 JO     
 22 Estrada, Pablo S           9 SBA                    43.36      45.96 JO     
 23 Edquid, John A            10 SDY                    46.23      46.13 JO     
 24 Yang, Anthony H            8 SDAC                   46.22      46.29 JO     
 25 Brotman, Alden M           9 UNAT                   45.70      46.56        
 26 Guzman, Braden T           8 NCA                    45.53      46.82        
 27 Inamdar, Rohan N          10 NCA                    46.07      47.27        
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 30.28        2012 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 30.02     3/29/12 NICHOLAS ZECH, PS                            
                39.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cabrera, Nate R           12 SBA                    33.68      31.51 JO     
  2 Parker, Matt S            12 NCA                    31.47      31.58 JO     
  3 Colombo, Lucas J          12 HSA                    32.27      32.53 JO     
  4 Ellis, Braden M           12 NCA                    32.94      33.32 JO     
  5 Hasan, Yad S              12 SDY                    34.45      33.99 JO     
  6 Lee, Bryton T             12 NCA                    34.14      34.19 JO     
  7 Flaherty, Zach R          12 SBA                    35.12      34.48 JO     
  8 Zhuo, Kevin J             12 PAC                    35.05      34.88 JO     
B - Final
  9 Chen, Alec G              12 NCA                    35.36      34.99 JO     
 10 Huntley, Braxton C        12 SDY                    35.51      35.25 JO     
 11 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                    35.34      35.42 JO     
 12 Boggeln, Owen N           12 MRA                    35.40      35.73 JO     
 13 DeBever, Keegan J         12 CAST                   36.91      36.40 JO     
 14 Wu, Michael               12 NCA                    37.57      36.58 JO     
 15 Farnsworth, Sam G         11 MRA                    37.75      36.81 JO     
 16 Coons, Steven J           12 HSA                    36.45      37.51 JO     
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 30.28        2012 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 30.02     3/29/12 NICHOLAS ZECH, PS                            
                39.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    32.88      31.47 qJO    
  2 Colombo, Lucas J          12 HSA                    33.92      32.27 qJO    
  3 Ellis, Braden M           12 NCA                    33.52      32.94 qJO    
  4 Cabrera, Nate R           12 SBA                    33.95      33.68 qJO    
  5 Lee, Bryton T             12 NCA                    33.37      34.14 qJO    
  6 Hasan, Yad S              12 SDY                    35.61      34.45 qJO    
  7 Zhuo, Kevin J             12 PAC                    34.36      35.05 qJO    
  8 Flaherty, Zach R          12 SBA                    38.13      35.12 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                    35.62      35.34 qJO    
 10 Chen, Alec G              12 NCA                    39.27      35.36 qJO    
 11 Boggeln, Owen N           12 MRA                    35.97      35.40 qJO    
 12 Huntley, Braxton C        12 SDY                    36.81      35.51 qJO    
 13 Biggs, Joshua N           12 CAST                   36.19      36.43 qJO    
 14 Coons, Steven J           12 HSA                    37.91      36.45 qJO    
 15 DeBever, Keegan J         12 CAST                   37.73      36.91 qJO    
 16 Wu, Michael               12 NCA                    36.56      37.57 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Farnsworth, Sam G         11 MRA                    37.79      37.75 JO     
 18 Yang, Daniel              12 SDAC                   37.81      37.81 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kwon, Hyungjean           11 NCA                    36.93      37.82 JO     
 20 Cioaca, Allen V           12 RSD                    38.96      38.14 JO     
 21 Manuel, C.J. J            11 IVDA                   39.22      38.16 JO     
 22 Stinnett, Drew R          12 HSA                    39.17      38.56 JO     
 23 Chauvapun, Xavier J       11 PAC                    37.75      38.69 JO     
 24 Telfer, Corey D           12 RSD                    38.28      38.72 JO     
 
Event 56  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:09.74        2014 DORIAN HUMBERT, PS                         
         SDI: = 2:09.74     11/9/14 DORIAN HUMBERT, PS                         
                2:44.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Justin               14 NCA                  2:19.94    2:17.08 JO     
       31.11  1:05.63  1:41.00  2:17.08                                    
  2 Liu, Fred                 14 PS                   2:19.16    2:17.93 JO     
       30.63  1:05.31  1:41.24  2:17.93                                    
  3 Colombo, Owen D           14 HSA                  2:21.71    2:18.97 JO     
       32.41  1:08.15  1:43.56  2:18.97                                    
  4 Sommer, Zackary T         14 RSD                  2:24.58    2:19.52 JO     
       31.63  1:06.99  1:42.81  2:19.52                                    
  5 Weick, Sam W              14 NCA                  2:22.55    2:21.35 JO     
       31.92  1:08.08  1:44.99  2:21.35                                    
  6 Simpson, Aidan A          13 ICAC                 2:27.09    2:25.19 JO     
       32.23  1:09.06  1:47.40  2:25.19                                    
  7 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 2:29.87    2:27.49 JO     
       32.94  1:10.44  1:49.53  2:27.49                                    
  8 Dang, Casey D             14 RAQ                  2:26.40    2:28.49 JO     
       33.25  1:10.73  1:49.62  2:28.49                                    
B - Final
  9 Snyder, Noah C            14 RST                  2:30.36    2:29.24 JO     
       32.62  1:10.57  1:50.81  2:29.24                                    
 10 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                  2:33.30    2:31.46 JO     
       34.74  1:12.86  1:52.46  2:31.46                                    
 11 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  2:32.42    2:31.82 JO     
       33.43  1:12.28  1:52.65  2:31.82                                    
 12 Song, Connor M            14 NCA                  2:33.52    2:32.22 JO     
       34.31  1:12.75  1:52.78  2:32.22                                    
 13 Zhang, Edward D           14 PAC                  2:32.44    2:34.08 JO     
       33.84  1:13.04  1:53.99  2:34.08                                    
 14 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 2:32.51    2:34.20 JO     
       34.84  1:14.38  1:54.77  2:34.20                                    
 15 Slayton, Nicholas D       14 SDY                  2:37.52    2:35.02 JO     
       35.10  1:13.96  1:53.82  2:35.02                                    
 16 Zeger, Kai                13 SSD                  2:37.88    2:37.83 JO     
       34.92  1:15.52  1:56.97  2:37.83                                    
 
Event 56  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: * 2:09.74        2014 DORIAN HUMBERT, PS                         
         SDI: = 2:09.74     11/9/14 DORIAN HUMBERT, PS                         
                2:44.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Liu, Fred                 14 PS                   2:21.67    2:19.16 qJO    
       31.34  1:06.41  1:42.73  2:19.16                                    
  2 Lee, Justin               14 NCA                  2:16.77    2:19.94 qJO    
       31.69  1:06.74  1:43.12  2:19.94                                    
  3 Colombo, Owen D           14 HSA                  2:20.59    2:21.71 qJO    
       32.33  1:08.63  1:45.83  2:21.71                                    
  4 Weick, Sam W              14 NCA                  2:25.89    2:22.55 qJO    
       31.95  1:08.29  1:45.27  2:22.55                                    
  5 Sommer, Zackary T         14 RSD                  2:27.63    2:24.58 qJO    
       32.15  1:08.65  1:46.61  2:24.58                                    
  6 Dang, Casey D             14 RAQ                  2:26.60    2:26.40 qJO    
       32.84  1:09.60  1:47.64  2:26.40                                    
  7 Simpson, Aidan A          13 ICAC                 2:34.26    2:27.09 qJO    
       32.40  1:10.06  1:48.91  2:27.09                                    
  8 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 2:39.73    2:29.87 qJO    
       33.23  1:11.38  1:50.85  2:29.87                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snyder, Noah C            14 RST                  2:35.95    2:30.36 qJO    
       33.42  1:12.27  1:51.76  2:30.36                                    
 10 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  2:37.90    2:32.42 qJO    
       33.20  1:12.35  1:52.55  2:32.42                                    
 11 Zhang, Edward D           14 PAC                  2:40.38    2:32.44 qJO    
       33.94  1:13.47  1:52.81  2:32.44                                    
 12 Dugas, Yuma L             13 NCA                  2:25.01    2:32.45 qJO    
       33.38  1:12.17  1:51.90  2:32.45                                    
 13 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 2:35.95    2:32.51 qJO    
       35.87  1:13.68  1:53.17  2:32.51                                    
 14 Hildesheim, Ethan J       13 RSD                  2:33.61    2:33.30 qJO    
       34.52  1:13.72  1:53.59  2:33.30                                    
 15 Song, Connor M            14 NCA                  2:28.13    2:33.52 qJO    
       34.39  1:13.61  1:53.58  2:33.52                                    
 16 Slayton, Nicholas D       14 SDY                  2:38.95    2:37.52 qJO    
       34.73  1:13.86  1:55.40  2:37.52                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zeger, Kai                13 SSD                  2:43.00    2:37.88 JO     
       34.67  1:15.23  1:56.94  2:37.88                                    
 18 Gomez, Samuel             13 SBA                  2:39.79    2:40.47 JO     
       35.64  1:17.19  1:59.12  2:40.47                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Andrews III, Robbie G     13 RSD                  3:04.82L   2:44.11 JO     
       36.49  1:18.40  2:01.11  2:44.11                                    
 20 Wang, Justin T            13 PAC                  2:41.59    2:44.64        
       35.71  1:16.59  2:00.21  2:44.64                                    
 21 Song, Raymond Y           13 NCA                  2:33.94    2:44.70        
       35.25  1:16.49  2:00.50  2:44.70                                    
 22 Shamoun, Nick S           14 HSA                  3:02.26L   2:46.81        
       37.84  1:20.22  2:03.82  2:46.81                                    
 23 Loy, Lukas S              13 RSD                  2:41.68    2:48.75        
       37.89  1:20.55  2:04.72  2:48.75                                    
 24 Hughes, Christopher L     14 PS                   2:44.28    2:48.86        
       36.88  1:19.56  2:03.97  2:48.86                                    
 25 Sinawi, Joshua R          13 HSA                  2:39.99    2:53.34        
       37.15  1:19.74  2:06.88  2:53.34                                    
 -- Liang, Justin             14 NCA                  2:24.61         DQ        
       33.81  1:12.13  1:51.97       DQ                                    
 -- Keppler, Jeffrey C        13 CAST                 2:24.77         DQ        
       32.50  1:10.01  1:48.49       DQ                                    
 
Event 58  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:04.59        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                       
         SDI: = 1:04.59        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                       
                1:37.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:07.16    1:06.50 JO     
       31.55  1:06.50                                                      
  2 Palmroos, Ian E           10 NCA                  1:13.28    1:10.17 JO     
       32.17  1:10.17                                                      
  3 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 1:12.04    1:10.21 JO     
       32.28  1:10.21                                                      
  4 Fraley, Yuto N            10 NCA                  1:14.03    1:12.59 JO     
       35.03  1:12.59                                                      
  5 Yang, Ray H               10 SDAC                 1:12.79    1:12.79 JO     
       33.61  1:12.79                                                      
  6 Koyama, Masato            10 RSD                  1:14.18    1:13.34 JO     
       34.79  1:13.34                                                      
  7 Estrada, Pablo S           9 SBA                  1:18.99    1:17.05 JO     
       36.14  1:17.05                                                      
  8 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 1:18.07    1:17.26 JO     
       36.64  1:17.26                                                      
B - Final
  9 Ellis, Donavon K          10 NCA                  1:19.71    1:17.19 JO     
       36.65  1:17.19                                                      
 10 Holmes, Hansel W          10 NCA                  1:20.42    1:17.26 JO     
       36.71  1:17.26                                                      
 11 Wenger, Sebastien C       10 NCA                  1:19.37    1:19.29 JO     
       36.04  1:19.29                                                      
 12 Dang, Caden V              9 RAQ                  1:27.28    1:25.20 JO     
       38.25  1:25.20                                                      
 13 Feng, Max                  9 PAC                  1:28.45    1:25.24 JO     
       39.58  1:25.24                                                      
 14 Martinez, Edgar            9 SBA                  1:23.25    1:26.18 JO     
       40.49  1:26.18                                                      
 15 Guzman, Braden T           8 NCA                  1:26.50    1:27.32 JO     
       40.09  1:27.32                                                      
 16 Rousseau, Julien M         9 UNAT                 1:28.06    1:28.66 JO     
       41.98  1:28.66                                                      
 
Event 58  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 1:04.59        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                       
         SDI: = 1:04.59        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                       
                1:37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:07.00    1:07.16 qJO    
       31.53  1:07.16                                                      
  2 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 1:09.25    1:12.04 qJO    
       34.09  1:12.04                                                      
  3 Yang, Ray H               10 SDAC                 1:15.53    1:12.79 qJO    
       33.94  1:12.79                                                      
  4 Palmroos, Ian E           10 NCA                  1:08.63    1:13.28 qJO    
       33.69  1:13.28                                                      
  5 Fraley, Yuto N            10 NCA                  1:12.54    1:14.03 qJO    
       33.95  1:14.03                                                      
  6 Koyama, Masato            10 RSD                  1:15.43    1:14.18 qJO    
       35.06  1:14.18                                                      
  7 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 1:33.71L   1:18.07 qJO    
       37.04  1:18.07                                                      
  8 Estrada, Pablo S           9 SBA                  1:18.86    1:18.99 qJO    
       37.24  1:18.99                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wenger, Sebastien C       10 NCA                  1:16.35    1:19.37 qJO    
       36.25  1:19.37                                                      
 10 Ellis, Donavon K          10 NCA                  1:19.49    1:19.71 qJO    
       36.71  1:19.71                                                      
 11 Holmes, Hansel W          10 NCA                  1:22.32    1:20.42 qJO    
       36.85  1:20.42                                                      
 12 Martinez, Edgar            9 SBA                  1:28.34    1:23.25 qJO    
       38.73  1:23.25                                                      
 13 Guzman, Braden T           8 NCA                  1:26.08    1:26.50 qJO    
       39.48  1:26.50                                                      
 14 Dang, Caden V              9 RAQ                  1:27.92    1:27.28 qJO    
       41.89  1:27.28                                                      
 15 Rousseau, Julien M         9 UNAT                 1:29.23    1:28.06 qJO    
       41.61  1:28.06                                                      
 16 Feng, Max                  9 PAC                  1:26.50    1:28.45 qJO    
       39.53  1:28.45                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jermyn, Fynn P            10 CNSA                 1:34.15    1:28.53 JO     
       41.51  1:28.53                                                      
 18 Cairns, Jacob D            9 NCA                  1:34.05    1:28.69 JO     
       41.56  1:28.69                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Drake, Cameron V          10 MRA                  1:29.90    1:30.74 JO     
 20 Seto, Ronald               8 NCA                  1:35.95    1:32.40 JO     
       42.56  1:32.40                                                      
 21 Song, Ethan R              9 NCA                  1:30.73    1:33.64 JO     
       42.13  1:33.64                                                      
 22 Edquid, John A            10 SDY                  1:36.66    1:39.44        
       44.14  1:39.44                                                      
 -- Lightner, Caspar L         9 SDY                  1:30.55         DQ        
       34.78       DQ                                                      
 -- Ma, Kevin                 10 NCA                  1:33.97         DQ        
       39.37       DQ                                                      
 
Event 60  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 57.42        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 57.08        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
              1:16.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parker, Matt S            12 NCA                  1:00.61      59.84 JO     
       28.28    59.84                                                      
  2 Wong, Kyle R              12 CAST                 1:02.60    1:01.08 JO     
       28.83  1:01.08                                                      
  3 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 1:02.65    1:01.19 JO     
       28.92  1:01.19                                                      
  4 Zhu, Lan                  11 NCA                  1:02.39    1:01.66 JO     
       29.17  1:01.66                                                      
  5 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:05.01    1:03.15 JO     
       29.56  1:03.15                                                      
  6 Makepeace, Matthew R      12 PS                   1:03.40    1:03.21 JO     
       29.93  1:03.21                                                      
  7 Wenger, Jacque A          12 NCA                  1:05.04    1:03.61 JO     
       28.97  1:03.61                                                      
  8 Ladman, Adam W            12 NCA                  1:04.81    1:04.57 JO     
       31.57  1:04.57                                                      
B - Final
  9 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  1:06.00    1:05.75 JO     
       31.24  1:05.75                                                      
 10 Davies, Greyson J         12 CAST                 1:06.41    1:05.78 JO     
       30.97  1:05.78                                                      
 11 Hughes, Colby H           11 SBA                  1:08.90    1:08.49 JO     
       32.08  1:08.49                                                      
 12 McCabe, Porter J          12 UNAT                 1:09.65    1:09.10 JO     
       31.90  1:09.10                                                      
 13 Villachica, Alexis J      12 WAVE                 1:10.06    1:09.13 JO     
       31.22  1:09.13                                                      
 14 Yang, Eric                11 RSD                  1:09.91    1:09.56 JO     
       32.42  1:09.56                                                      
 15 Garcia, Aidan G           12 CAST                 1:09.86    1:10.14 JO     
       33.60  1:10.14                                                      
 16 Park, Thomas              12 PAC                  1:09.39    1:10.65 JO     
       33.00  1:10.65                                                      
 
Event 60  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 57.42        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 57.08        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
              1:16.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Matt S            12 NCA                  1:02.62    1:00.61 qJO    
       28.53  1:00.61                                                      
  2 Zhu, Lan                  11 NCA                  1:02.39    1:02.39 qJO    
       29.15  1:02.39                                                      
  3 Wong, Kyle R              12 CAST                 1:00.07    1:02.60 qJO    
       28.72  1:02.60                                                      
  4 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 1:02.45    1:02.65 qJO    
       29.95  1:02.65                                                      
  5 Makepeace, Matthew R      12 PS                   1:05.21    1:03.40 qJO    
       30.07  1:03.40                                                      
  6 Ladman, Adam W            12 NCA                  1:05.04    1:04.81 qJO    
       31.27  1:04.81                                                      
  7 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  1:06.96    1:05.01 qJO    
       30.61  1:05.01                                                      
  8 Wenger, Jacque A          12 NCA                  1:03.30    1:05.04 qJO    
       29.55  1:05.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  1:06.32    1:06.00 qJO    
       30.67  1:06.00                                                      
 10 Davies, Greyson J         12 CAST                 1:06.43    1:06.41 qJO    
       30.79  1:06.41                                                      
 11 Hughes, Colby H           11 SBA                  1:08.40    1:08.90 qJO    
       32.41  1:08.90                                                      
 12 Park, Thomas              12 PAC                  1:08.39    1:09.39 qJO    
       32.04  1:09.39                                                      
 13 McCabe, Porter J          12 UNAT                 1:15.47    1:09.65 qJO    
       32.78  1:09.65                                                      
 14 Garcia, Aidan G           12 CAST                 1:09.91    1:09.86 qJO    
       33.36  1:09.86                                                      
 15 Yang, Eric                11 RSD                  1:10.66    1:09.91 qJO    
       32.50  1:09.91                                                      
 16 Villachica, Alexis J      12 WAVE                 1:10.95    1:10.06 qJO    
       32.13  1:10.06                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryan, Cathal O            11 NCA                  1:07.20    1:10.07 JO     
       31.63  1:10.07                                                      
 18 Fahr, BJ J                12 RSD                  1:15.47    1:10.15 JO     
       33.43  1:10.15                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Moyer, Jake S             11 MRA                  1:15.41    1:10.24 JO     
       33.21  1:10.24                                                      
 20 Le, Dylan Q               12 NCA                  1:10.74    1:10.46 JO     
       32.86  1:10.46                                                      
 21 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                  1:13.43    1:10.65 JO     
       32.13  1:10.65                                                      
 22 McGarry, Sean H           11 ICAC                 1:11.81    1:11.17 JO     
       33.69  1:11.17                                                      
 23 Carsten, Ian D            11 PAC                  1:13.81    1:11.90 JO     
       32.86  1:11.90                                                      
 24 Biggs, Joshua N           12 CAST                 1:08.32    1:12.38 JO     
       32.96  1:12.38                                                      
 25 Saiadian, Arthur          12 SBA                  1:15.47    1:12.53 JO     
       32.95  1:12.53                                                      
 26 Yang, Daniel              12 SDAC                 1:13.51    1:12.63 JO     
       33.64  1:12.63                                                      
 27 Mes, Dylan G              11 NCA                  1:12.74    1:12.72 JO     
       34.10  1:12.72                                                      
 28 Ong, Julian               11 UNAT                 1:16.23    1:12.91 JO     
       34.38  1:12.91                                                      
 29 McCarthy, Ryan P          12 OSC                  1:15.49    1:12.97 JO     
       33.39  1:12.97                                                      
 30 Cairns, Joseph C          11 NCA                  1:12.71    1:13.74 JO     
       34.29  1:13.74                                                      
 31 Hoang, Dustin Q           12 NCA                  1:14.44    1:14.09 JO     
       33.77  1:14.09                                                      
 32 Li, Kevin L               12 NCA                  1:12.20    1:14.16 JO     
       34.50  1:14.16                                                      
 33 Telfer, Corey D           12 RSD                  1:15.97    1:14.17 JO     
       34.47  1:14.17                                                      
 34 Boggeln, Owen N           12 MRA                  1:15.68    1:17.61        
       33.80  1:17.61                                                      
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 52.80        2012 MICHAEL SALAZAR, HSA                         
         SDI: = 51.43        2012 MICHAEL SALAZAR, CIF                         
              1:05.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Ethan C            14 PS                     57.16      55.49 JO     
       26.41    55.49                                                      
  2 Brown, Maxwell W          14 NCA                    57.14      56.55 JO     
       26.18    56.55                                                      
  3 Kinney, Skylar D          13 SBA                    58.33      56.78 JO     
       26.81    56.78                                                      
  4 Lim, Edwin G              14 RSD                    58.25      57.36 JO     
       27.11    57.36                                                      
  5 Morris, Mason P           13 NCA                    57.39      57.63 JO     
       26.79    57.63                                                      
  6 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                    57.87      58.13 JO     
       26.52    58.13                                                      
  7 Liu, Fred                 14 PS                     57.97      58.76 JO     
       27.67    58.76                                                      
 -- Dietze, Pierce A          14 WSST                   56.84         DQ        
       24.96       DQ                                                      
B - Final
  9 Hernandez, Nathan D       13 HSA                    59.70      58.17 JO     
       27.25    58.17                                                      
 10 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                    59.20      59.23 JO     
       27.55    59.23                                                      
 11 Moore, Ian M              13 NCA                    59.70      59.57 JO     
       27.81    59.57                                                      
 12 Workman, Eric D           13 RSD                  1:00.59      59.62 JO     
       27.51    59.62                                                      
 13 Lee, Justin               14 NCA                  1:01.00    1:00.35 JO     
       28.77  1:00.35                                                      
 14 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 1:00.35    1:00.36 JO     
       28.09  1:00.36                                                      
 15 Steel, Aidan T            14 PS                   1:00.00    1:00.42 JO     
       27.52  1:00.42                                                      
 16 Randall, Alexander M      13 NCA                  1:01.71    1:01.76 JO     
       28.66  1:01.76                                                      
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: * 52.80        2012 MICHAEL SALAZAR, HSA                         
         SDI: = 51.43        2012 MICHAEL SALAZAR, CIF                         
              1:05.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                 1:10.05L     56.84 qJO    
       26.06    56.84                                                      
  2 Brown, Maxwell W          14 NCA                    56.81      57.14 qJO    
       26.38    57.14                                                      
  3 Smith, Ethan C            14 PS                     55.78      57.16 qJO    
       27.04    57.16                                                      
  4 Morris, Mason P           13 NCA                    56.46      57.39 qJO    
       26.76    57.39                                                      
  5 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                    58.51      57.87 qJO    
       26.34    57.87                                                      
  6 Liu, Fred                 14 PS                     58.10      57.97 qJO    
       27.09    57.97                                                      
  7 Lim, Edwin G              14 RSD                    58.42      58.25 qJO    
       27.49    58.25                                                      
  8 Kinney, Skylar D          13 SBA                    57.42      58.33 qJO    
       27.09    58.33                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  1:00.42      59.20 qJO    
       26.90    59.20                                                      
 10 Moore, Ian M              13 NCA                    59.73      59.70 qJO    
       27.73    59.70                                                      
 10 Hernandez, Nathan D       13 HSA                  1:00.16      59.70 qJO    
       27.57    59.70                                                      
 12 Steel, Aidan T            14 PS                   1:03.41    1:00.00 qJO    
       27.57  1:00.00                                                      
 13 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                 1:01.98    1:00.35 qJO    
       28.14  1:00.35                                                      
 14 Workman, Eric D           13 RSD                  1:02.51    1:00.59 qJO    
       28.04  1:00.59                                                      
 15 Lee, Justin               14 NCA                    59.73    1:01.00 qJO    
       28.86  1:01.00                                                      
 16 Randall, Alexander M      13 NCA                  1:01.14    1:01.71 qJO    
       28.64  1:01.71                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ibarguren, Jon            14 SBA                  1:03.63    1:02.35 JO     
       29.38  1:02.35                                                      
 18 Rascon, Esteban           14 SBA                  1:01.82    1:02.98 JO     
       29.57  1:02.98                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 1:03.71    1:03.09 JO     
       30.54  1:03.09                                                      
 20 Goldey, Will W            14 NCA                  1:02.74    1:03.10 JO     
       29.50  1:03.10                                                      
 21 Snyder, Noah C            14 RST                  1:03.03    1:03.25 JO     
       30.23  1:03.25                                                      
 22 Loosbrock, Trent M        14 PS                   1:05.41    1:03.55 JO     
       29.11  1:03.55                                                      
 23 Simpson, Aidan A          13 ICAC                 1:04.89    1:03.72 JO     
       29.83  1:03.72                                                      
 24 Sommer, Zackary T         14 RSD                  1:03.30    1:04.07 JO     
       29.96  1:04.07                                                      
 25 Schmidt, Drew T           13 RSD                  1:02.87    1:04.43 JO     
       29.71  1:04.43                                                      
 -- Woo, Ian D                14 NCA                  1:02.82         DQ        
       28.73       DQ                                                      
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 30.98        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 30.43        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                         
                40.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                   33.28      32.60 JO     
  2 Yang, Ray H               10 SDAC                   34.75      33.66 JO     
  2 Palmroos, Ian E           10 NCA                    33.46      33.66 JO     
  4 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   34.52      33.86 JO     
  5 Keane, Aidan P            10 MRA                    34.73      34.08 JO     
  6 Brecht, Andrew J          10 PS                     34.96      34.34 JO     
  7 Sarnowski, Jacob M        10 PS                     36.41      36.43 JO     
  8 Han, Alexander Q          10 NCA                    35.97      36.91 JO     
B - Final
  9 Dang, Caden V              9 RAQ                    39.27      36.98 JO     
 10 Wong, Ederick J            8 PS                     36.46      37.77 JO     
 11 Wenger, Sebastien C       10 NCA                    37.19      37.90 JO     
 12 Makebakken, Nils C        10 NCA                    37.82      38.31 JO     
 13 Ryan, Cormac L             9 NCA                    38.05      39.04 JO     
 14 Freeman, Jeremy M         10 RSD                    37.61      39.24 JO     
 15 Bjornstad, Matt O         10 SBA                    38.64      39.35 JO     
 16 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                   38.41      39.43 JO     
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 30.98        2010 AUSTIN NGUYEN, PS                            
         SDI: = 30.43        2002 ANDRES CARRERAS, SBA                         
                40.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lathrop, Austin T         10 UNAT                   34.69      33.28 qJO    
  2 Palmroos, Ian E           10 NCA                    32.84      33.46 qJO    
  3 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                   34.60      34.52 qJO    
  4 Keane, Aidan P            10 MRA                    34.73      34.73 qJO    
  5 Yang, Ray H               10 SDAC                   34.00      34.75 qJO    
  6 Brecht, Andrew J          10 PS                     36.73      34.96 qJO    
  7 Han, Alexander Q          10 NCA                    36.53      35.97 qJO    
  8 Sarnowski, Jacob M        10 PS                     37.91      36.41 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wong, Ederick J            8 PS                     37.65      36.46 qJO    
 10 Wenger, Sebastien C       10 NCA                    36.34      37.19 qJO    
 11 Freeman, Jeremy M         10 RSD                    36.92      37.61 qJO    
 12 Makebakken, Nils C        10 NCA                    39.20      37.82 qJO    
 13 Ryan, Cormac L             9 NCA                    38.17      38.05 qJO    
 14 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                   38.21      38.41 qJO    
 15 Bjornstad, Matt O         10 SBA                    38.60      38.64 qJO    
 16 Dang, Caden V              9 RAQ                    37.32      39.27 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Becker, Blake A           10 RSD                    40.02      39.48 JO     
 18 Seto, Ronald               8 NCA                    40.29      39.90 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Martinez, Edgar            9 SBA                    39.47      40.08 JO     
 20 Feng, Max                  9 PAC                    39.16      40.47        
 21 Pyka, Nolan J              9 RSD                    40.10      40.94        
 22 Drake, Cameron V          10 MRA                    46.12L     43.19        
 -- Rousseau, Julien M         9 UNAT                   38.59         DQ        
 -- Lightner, Caspar L         9 SDY                    37.63         DQ        
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 27.66        2014 PIERCE DIETZE, WSST                          
         SDI: = 27.16        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
                35.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ladman, Adam W            12 NCA                    28.72      28.72 JO     
  2 Brown, Lucius Y           12 NCA                    29.26      29.73 JO     
  3 Davies, Greyson J         12 CAST                   30.34      29.88 JO     
  4 Ellis, Braden M           12 NCA                    29.69      29.94 JO     
  5 Wenger, Jacque A          12 NCA                    30.85      30.44 JO     
  6 Park, Thomas              12 PAC                    30.57      30.50 JO     
  7 Makepeace, Matthew R      12 PS                     31.12      30.93 JO     
  8 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                    31.50      31.45 JO     
B - Final
  9 Hasan, Yad S              12 SDY                    31.70      31.53 JO     
 10 Lee, Bryton T             12 NCA                    31.95      31.70 JO     
 11 Garcia, Aidan G           12 CAST                   31.50      31.97 JO     
 12 Farnsworth, Sam G         11 MRA                    31.68      32.06 JO     
 13 Brooker III, Georgie A    12 NCA                    32.15      32.50 JO     
 14 Stoffels, Kai B           12 NCA                    31.90      32.60 JO     
 15 Moyer, Jake S             11 MRA                    33.54      33.38 JO     
 16 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   33.78      34.05 JO     
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 27.66        2014 PIERCE DIETZE, WSST                          
         SDI: = 27.16        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
                35.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ladman, Adam W            12 NCA                    29.18      28.72 qJO    
  2 Brown, Lucius Y           12 NCA                    29.18      29.26 qJO    
  3 Ellis, Braden M           12 NCA                    30.13      29.69 qJO    
  4 Davies, Greyson J         12 CAST                   30.95      30.34 qJO    
  5 Park, Thomas              12 PAC                    30.92      30.57 qJO    
  6 Wenger, Jacque A          12 NCA                    29.87      30.85 qJO    
  7 Makepeace, Matthew R      12 PS                     31.42      31.12 qJO    
  8 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                    32.44      31.50 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garcia, Aidan G           12 CAST                   32.26     J31.50 qJO    
 10 Farnsworth, Sam G         11 MRA                    32.00      31.68 qJO    
 11 Hasan, Yad S              12 SDY                    32.87      31.70 qJO    
 12 Stoffels, Kai B           12 NCA                    32.20      31.90 qJO    
 13 Lee, Bryton T             12 NCA                    32.89      31.95 qJO    
 14 Brooker III, Georgie A    12 NCA                    32.56      32.15 qJO    
 15 Moyer, Jake S             11 MRA                    34.75      33.54 qJO    
 16 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   32.31      33.78 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Li, Kevin L               12 NCA                    32.62      33.85 JO     
 18 Molter, Aiden J           12 CAST                   34.96      33.88 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Manuel, C.J. J            11 IVDA                   32.18     J33.88 JO     
 20 Kading, Seth C            12 RSD                    33.48      33.90 JO     
 21 Lee, Joshua Y             11 PS                     34.30      34.12 JO     
 22 Hutcherson, Cole P        12 PQAC                   34.47      34.16 JO     
 23 Rapp, Nicki D             11 NCA                    39.08L     34.21 JO     
 24 Hildesheim, Ryan J        11 RSD                    33.36      34.22 JO     
 24 Slayton, Christopher K    11 SDY                    34.99      34.22 JO     
 26 Pawlak, Jonah K           12 UNAT                   34.64      34.75 JO     
 27 Cabrera, Nate R           12 SBA                    33.02      34.82 JO     
 28 Natale, Christian D       12 NCA                    35.04      34.89 JO     
 29 Cairns, Joseph C          11 NCA                    33.71      34.91 JO     
 30 Telfer, Corey D           12 RSD                    34.54      36.66        
 -- Wong, Kyle R              12 CAST                   29.86         DQ        
 -- Hoang, Dustin Q           12 NCA                    33.18         DQ        
 
Event 66A  Boys 11-12 50 Yard Backstroke Swim-off
===============================================================================
          JO: * 27.94        2004 ANDRES CARRERAS                              
         SDI: = 27.16        2004 ANDRES CARRERAS                              
                35.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Molter, Aiden J           12 CAST                      NT      32.85 JO     
  2 Manuel, C.J. J            11 IVDA                      NT      33.23 JO     
 
Event 66B  Boys 11-12 50 Yard Backstroke Swim-off
===============================================================================
          JO: * 27.94        2004 ANDRES CARRERAS                              
         SDI: = 27.16        2004 ANDRES CARRERAS                              
                35.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                       NT      30.43 JO     
  2 Garcia, Aidan G           12 CAST                      NT      30.83 JO     
 
Event 68  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:54.16        2006 ANDRES CARRERAS, SBA                       
         SDI: = 1:52.49        2006 ANDRES CARRERAS, NCA                       
                2:25.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                 2:04.15    2:01.93 JO     
       27.68    58.00  1:30.84  2:01.93                                    
  2 Mes, Connor J             14 NCA                  2:03.82    2:02.80 JO     
       29.63  1:00.75  1:32.26  2:02.80                                    
  3 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  2:06.33    2:02.87 JO     
       29.80  1:01.02  1:32.79  2:02.87                                    
  4 Kim, Elliot S             14 RSD                  2:07.07    2:05.54 JO     
       29.54  1:01.03  1:32.99  2:05.54                                    
  5 Crotty, Steven D          14 PS                   2:08.79    2:07.08 JO     
       30.80  1:02.79  1:35.08  2:07.08                                    
  6 Wythes, George T          14 RSD                  2:06.82    2:07.10 JO     
       29.31  1:00.63  1:33.20  2:07.10                                    
  7 Orr, Max A                14 RSD                  2:10.59    2:09.46 JO     
       29.97  1:02.25  1:35.66  2:09.46                                    
 -- Liu, Cassidy              13 NCA                  2:09.91         DQ        
       29.84  1:02.79  1:37.20       DQ                                    
B - Final
  9 Zhang, Edward D           14 PAC                  2:11.26    2:10.43 JO     
       30.58  1:02.91  1:36.96  2:10.43                                    
 10 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                 2:15.23    2:11.14 JO     
       30.61  1:03.81  1:38.28  2:11.14                                    
 11 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:10.61    2:12.16 JO     
       30.84  1:04.23  1:38.58  2:12.16                                    
 12 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  2:14.39    2:12.59 JO     
       30.70  1:04.76  1:39.17  2:12.59                                    
 13 Dang, Casey D             14 RAQ                  2:12.44    2:12.99 JO     
       31.57  1:05.07  1:39.46  2:12.99                                    
 14 Kidd, Conner              14 PS                   2:14.35    2:13.17 JO     
       30.50  1:03.84  1:38.78  2:13.17                                    
 15 Lo, Jonathan              13 NCA                  2:14.79    2:14.19 JO     
       31.80  1:05.57  1:40.19  2:14.19                                    
 16 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  2:14.42    2:18.07 JO     
       31.22  1:06.09  1:42.41  2:18.07                                    
 
Event 68  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: * 1:54.16        2006 ANDRES CARRERAS, SBA                       
         SDI: = 1:52.49        2006 ANDRES CARRERAS, NCA                       
                2:25.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mes, Connor J             14 NCA                  2:05.34    2:03.82 qJO    
       29.83  1:01.13  1:33.17  2:03.82                                    
  2 Dietze, Pierce A          14 WSST                 2:03.27    2:04.15 qJO    
       27.75    58.42  1:32.07  2:04.15                                    
  3 Washabaugh, Seth P        14 SBA                  2:05.57    2:06.33 qJO    
       29.90  1:01.87  1:34.20  2:06.33                                    
  4 Wythes, George T          14 RSD                  2:04.41    2:06.82 qJO    
       29.67  1:01.57  1:34.27  2:06.82                                    
  5 Kim, Elliot S             14 RSD                  2:07.15    2:07.07 qJO    
       30.00  1:01.81  1:34.55  2:07.07                                    
  6 Crotty, Steven D          14 PS                   2:10.18    2:08.79 qJO    
              1:03.23  1:36.58  2:08.79                                    
  7 Liu, Cassidy              13 NCA                  2:11.53    2:09.91 qJO    
       30.03  1:02.67  1:36.60  2:09.91                                    
  8 Orr, Max A                14 RSD                  2:12.58    2:10.59 qJO    
       30.02  1:02.39  1:36.61  2:10.59                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:16.85    2:10.61 qJO    
       30.74  1:03.89  1:37.62  2:10.61                                    
 10 Zhang, Edward D           14 PAC                  2:19.11    2:11.26 qJO    
       31.13  1:04.70  1:38.47  2:11.26                                    
 11 Dang, Casey D             14 RAQ                  2:10.87    2:12.44 qJO    
       31.21  1:04.78  1:38.96  2:12.44                                    
 12 Kidd, Conner              14 PS                   2:14.75    2:14.35 qJO    
       30.32  1:03.93  1:39.31  2:14.35                                    
 13 Woodsum, Kenneth Y        14 RAQ                  2:17.38    2:14.39 qJO    
       30.63  1:04.05  1:38.63  2:14.39                                    
 14 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  2:11.64    2:14.42 qJO    
       30.69  1:04.41  1:39.48  2:14.42                                    
 15 Lo, Jonathan              13 NCA                  2:18.13    2:14.79 qJO    
       32.16  1:06.04  1:41.23  2:14.79                                    
 16 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                 2:15.79    2:15.23 qJO    
       31.25  1:04.70  1:40.05  2:15.23                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 D'Agostino, Miles T       13 SBA                  2:15.88    2:15.38 JO     
       31.69  1:05.85  1:41.16  2:15.38                                    
 18 Goldey, Will W            14 NCA                  2:16.92    2:16.61 JO     
       32.47  1:07.21  1:42.55  2:16.61                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Moore, Ian M              13 NCA                  2:18.39    2:18.81 JO     
       32.24  1:06.83  1:43.74  2:18.81                                    
 20 Hale, Ben S               14 HSA                  2:22.22    2:18.85 JO     
       32.21  1:06.96  1:42.79  2:18.85                                    
 21 Schmidt, Thomas G         14 NCA                  2:23.35    2:20.21 JO     
       33.15  1:07.72  1:44.16  2:20.21                                    
 22 Slayton, Nicholas D       14 SDY                  2:22.01    2:20.30 JO     
       32.95  1:08.29  1:44.22  2:20.30                                    
 23 Loy, Lukas S              13 RSD                  2:20.23    2:21.04 JO     
       33.39  1:09.04  1:45.32  2:21.04                                    
 24 Ong, Joe                  13 UNAT                 2:47.56L   2:22.10 JO     
       33.07  1:09.48  1:46.10  2:22.10                                    
 25 Goldey, Sam S             14 NCA                  2:22.31    2:22.11 JO     
       32.93  1:08.58  1:45.34  2:22.11                                    
 26 Stewart, Charles H        14 NCA                  2:23.27    2:26.33        
       35.01  1:12.04  1:49.27  2:26.33                                    
 
Event 70  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:22.92        1993 ARAM KEVORKIAN, SSD                        
         SDI: = 2:20.40        1978 JIM BODINE, CNSA                           
                3:09.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reed, Lachey              10 RSD                  2:31.89    2:29.63 JO     
       33.75  1:12.45  1:53.95  2:29.63                                    
  2 Brecht, Andrew J          10 PS                   2:33.44    2:33.17 JO     
       34.52  1:13.32  1:59.40  2:33.17                                    
  3 Palmroos, Ian E           10 NCA                  2:35.30    2:33.25 JO     
       34.36  1:12.46  1:59.09  2:33.25                                    
  4 Fraley, Yuto N            10 NCA                  2:34.99    2:34.84 JO     
       34.67  1:15.45  2:01.73  2:34.84                                    
  5 Keane, Aidan P            10 MRA                  2:38.91    2:37.35 JO     
       36.26  1:16.37  2:04.46  2:37.35                                    
  6 Koyama, Masato            10 RSD                  2:38.62    2:37.66 JO     
       34.05  1:17.60  2:02.21  2:37.66                                    
  7 Cong, Jonathan             9 PAC                  2:39.80    2:37.76 JO     
       34.07  1:15.15  2:02.60  2:37.76                                    
  8 Hayes, Dylan M            10 RAQ                  2:41.73    2:38.92 JO     
       35.27  1:16.74  2:05.10  2:38.92                                    
B - Final
  9 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 2:43.21    2:41.88 JO     
       35.44  1:18.62  2:06.66  2:41.88                                    
 10 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 2:44.96    2:42.80 JO     
       34.23  1:18.34  2:06.03  2:42.80                                    
 11 Estrada, Pablo S           9 SBA                  2:50.65    2:44.25 JO     
       36.82  1:19.72  2:08.11  2:44.25                                    
 12 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   2:48.42    2:45.91 JO     
       35.21  1:17.72  2:08.34  2:45.91                                    
 13 Wenger, Sebastien C       10 NCA                  2:49.67    2:51.62 JO     
       37.63  1:21.93  2:12.71  2:51.62                                    
 14 Wong, Ederick J            8 PS                   2:50.65    2:51.80 JO     
       37.39  1:21.57  2:14.88  2:51.80                                    
 15 Telfer, Trey J             9 RSD                  2:53.55    2:52.49 JO     
       38.77  1:23.06  2:15.00  2:52.49                                    
 16 Nguyen, Joseph B          10 PS                   2:55.17    2:57.04 JO     
       39.53  1:23.62  2:16.93  2:57.04                                    
 
Event 70  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:22.92        1993 ARAM KEVORKIAN, SSD                        
         SDI: = 2:20.40        1978 JIM BODINE, CNSA                           
                3:09.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reed, Lachey              10 RSD                  2:33.32    2:31.89 qJO    
       35.06  1:14.88  1:57.01  2:31.89                                    
  2 Brecht, Andrew J          10 PS                   2:36.50    2:33.44 qJO    
       34.47  1:12.78  1:58.25  2:33.44                                    
  3 Fraley, Yuto N            10 NCA                  2:38.32    2:34.99 qJO    
       34.86  1:17.02  2:02.25  2:34.99                                    
  4 Palmroos, Ian E           10 NCA                  2:32.80    2:35.30 qJO    
       34.08  1:13.90  2:00.81  2:35.30                                    
  5 Koyama, Masato            10 RSD                  2:39.89    2:38.62 qJO    
       34.14  1:16.58  2:01.67  2:38.62                                    
  6 Keane, Aidan P            10 MRA                  2:40.08    2:38.91 qJO    
       37.15  1:16.87  2:05.37  2:38.91                                    
  7 Cong, Jonathan             9 PAC                  2:42.17    2:39.80 qJO    
       34.71  1:15.42  2:04.21  2:39.80                                    
  8 Hayes, Dylan M            10 RAQ                  2:44.46    2:41.73 qJO    
       34.07  1:16.53  2:06.10  2:41.73                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gonzalez, Eddie C         10 WAVE                 2:51.57    2:43.21 qJO    
       36.16  1:18.83  2:06.75  2:43.21                                    
 10 Tran, Jaeden T            10 UNAT                 2:48.41    2:44.96 qJO    
       34.24  1:19.05  2:06.55  2:44.96                                    
 11 Sarnowski, Jacob M        10 PS                   2:53.86    2:48.42 qJO    
       35.33  1:18.65  2:09.51  2:48.42                                    
 12 Wenger, Sebastien C       10 NCA                  2:42.73    2:49.67 qJO    
       36.86  1:19.59  2:10.93  2:49.67                                    
 13 Wong, Ederick J            8 PS                   2:53.98    2:50.65 qJO    
       37.48  1:19.45  2:12.60  2:50.65                                    
 13 Estrada, Pablo S           9 SBA                  2:51.23    2:50.65 qJO    
       38.20  1:23.41  2:12.96  2:50.65                                    
 15 Telfer, Trey J             9 RSD                  2:55.81    2:53.55 qJO    
       39.07  1:22.76  2:14.43  2:53.55                                    
 16 Nguyen, Joseph B          10 PS                   2:55.43    2:55.17 qJO    
       39.08  1:23.12  2:14.87  2:55.17                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Becker, Blake A           10 RSD                  3:02.94    2:58.96 JO     
       40.36  1:26.43  2:20.77  2:58.96                                    
 18 Martinez, Edgar            9 SBA                  3:06.02    3:00.70 JO     
       40.67  1:27.37  2:22.90  3:00.70                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Holmes, Hansel W          10 NCA                  3:07.63    3:00.72 JO     
       38.86  1:28.11  2:21.28  3:00.72                                    
 20 Drake, Cameron V          10 MRA                  3:07.74    3:01.60 JO     
       39.89  1:27.14  2:23.00  3:01.60                                    
 21 Song, Ethan R              9 NCA                  3:00.24    3:04.23 JO     
       40.90  1:32.78  2:20.64  3:04.23                                    
 22 Guzman, Braden T           8 NCA                  3:01.64    3:04.64 JO     
       40.50  1:26.80  2:21.76  3:04.64                                    
 23 Seto, Ronald               8 NCA                  3:09.44    3:09.04 JO     
       44.69  1:30.99  2:25.60  3:09.04                                    
 24 Ma, Kevin                 10 NCA                  3:07.76    3:09.90        
       40.81  1:30.65  2:25.69  3:09.90                                    
 -- Rousseau, Julien M         9 UNAT                 3:06.10         DQ        
       41.93  1:27.42  2:25.67       DQ                                    
 -- Jermyn, Fynn P            10 CNSA                 3:06.40         DQ        
       41.42  1:29.23  2:22.81       DQ                                    
 
Event 72  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:09.80        1990 ERIC LOPEZ, CSA                            
         SDI: = 2:06.67        1990 ERIC LOPEZ, CSA                            
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 2:15.68    2:12.03 JO     
       29.40  1:02.75  1:42.32  2:12.03                                    
  2 Zhu, Lan                  11 NCA                  2:16.85    2:14.33 JO     
       29.09  1:02.93  1:43.53  2:14.33                                    
  3 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  2:16.11    2:15.63 JO     
       29.24  1:04.38  1:43.82  2:15.63                                    
  4 Ellis, Braden M           12 NCA                  2:26.73    2:19.30 JO     
       30.43  1:06.10  1:48.47  2:19.30                                    
  5 Brown, Lucius Y           12 NCA                  2:19.73    2:19.60 JO     
       29.63  1:04.63  1:48.59  2:19.60                                    
  6 Cabrera, Nate R           12 SBA                  2:26.83    2:22.54 JO     
       30.24  1:07.64  1:47.82  2:22.54                                    
  7 Wenger, Jacque A          12 NCA                  2:23.62    2:26.46 JO     
       30.34  1:07.91  1:52.31  2:26.46                                    
  8 Colombo, Lucas J          12 HSA                  2:23.39    2:36.64 JO     
       31.33  1:09.93  1:56.89  2:36.64                                    
B - Final
  9 Lee, Bryton T             12 NCA                  2:26.94    2:27.10 JO     
       33.08  1:10.70  1:53.62  2:27.10                                    
 10 Zhuo, Kevin J             12 PAC                  2:28.97    2:28.13 JO     
       33.26  1:11.15  1:54.65  2:28.13                                    
 11 Yang, Eric                11 RSD                  2:28.45    2:28.60 JO     
       33.03  1:10.37  1:56.88  2:28.60                                    
 12 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  2:30.22    2:29.07 JO     
       33.11  1:12.11  1:55.93  2:29.07                                    
 13 Mes, Dylan G              11 NCA                  2:30.21    2:29.08 JO     
       34.01  1:12.11  1:57.95  2:29.08                                    
 14 Ryan, Cathal O            11 NCA                  2:28.39    2:29.71 JO     
       31.79  1:10.33  1:55.97  2:29.71                                    
 15 Wu, Michael               12 NCA                  2:29.27    2:29.90 JO     
       32.66  1:11.42  1:56.32  2:29.90                                    
 16 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  2:29.89    2:32.87 JO     
       32.15  1:09.98  1:59.36  2:32.87                                    
 
Event 72  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 2:09.80        1990 ERIC LOPEZ, CSA                            
         SDI: = 2:06.67        1990 ERIC LOPEZ, CSA                            
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                 2:14.81    2:15.68 qJO    
       29.75  1:03.63  1:44.37  2:15.68                                    
  2 Parsons, Nathaniel K      12 NCA                  2:18.41    2:16.11 qJO    
       29.61  1:04.41  1:44.05  2:16.11                                    
  3 Zhu, Lan                  11 NCA                  2:17.80    2:16.85 qJO    
       28.92  1:03.17  1:44.46  2:16.85                                    
  4 Brown, Lucius Y           12 NCA                  2:19.27    2:19.73 qJO    
       29.70  1:04.60  1:48.49  2:19.73                                    
  5 Colombo, Lucas J          12 HSA                  2:32.83    2:23.39 qJO    
       31.65  1:09.64  1:50.08  2:23.39                                    
  6 Wenger, Jacque A          12 NCA                  2:20.14    2:23.62 qJO    
       30.23  1:06.47  1:51.15  2:23.62                                    
  7 Ellis, Braden M           12 NCA                  2:20.28    2:26.73 qJO    
       30.54  1:06.06  1:50.48  2:26.73                                    
  8 Cabrera, Nate R           12 SBA                  2:54.20L   2:26.83 qJO    
       31.40  1:09.89  1:51.39  2:26.83                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Bryton T             12 NCA                  2:27.20    2:26.94 qJO    
       32.35  1:09.31  1:52.40  2:26.94                                    
 10 Ryan, Cathal O            11 NCA                  2:33.84    2:28.39 qJO    
       32.19  1:08.46  1:54.41  2:28.39                                    
 11 Yang, Eric                11 RSD                  2:33.23    2:28.45 qJO    
       32.17  1:10.22  1:56.21  2:28.45                                    
 12 Zhuo, Kevin J             12 PAC                  2:29.61    2:28.97 qJO    
       32.53  1:11.08  1:55.37  2:28.97                                    
 13 Wu, Michael               12 NCA                  2:30.74    2:29.27 qJO    
       31.82  1:10.59  1:55.27  2:29.27                                    
 14 Brooker III, Georgie A    12 NCA                  2:30.32    2:29.89 qJO    
       32.46  1:09.21  1:57.25  2:29.89                                    
 15 Mes, Dylan G              11 NCA                  2:28.94    2:30.21 qJO    
       33.77  1:12.17  1:58.07  2:30.21                                    
 16 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  2:33.54    2:30.22 qJO    
       33.64  1:12.92  1:57.09  2:30.22                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hughes, Colby H           11 SBA                  2:30.73    2:30.93 JO     
       32.34  1:10.94  1:56.94  2:30.93                                    
 18 Cioaca, Allen V           12 RSD                  2:36.83    2:31.24 JO     
       33.48  1:11.89  1:57.25  2:31.24                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Davies, Greyson J         12 CAST                 2:28.79    2:32.77 JO     
       30.56  1:07.93  1:56.57  2:32.77                                    
 20 Farnsworth, Sam G         11 MRA                  2:30.52    2:34.06 JO     
       33.18  1:11.30  1:58.94  2:34.06                                    
 21 Yang, Daniel              12 SDAC                 2:37.84    2:34.99 JO     
       32.90  1:14.33  1:58.46  2:34.99                                    
 22 McCabe, Porter J          12 UNAT                 2:36.31    2:35.50 JO     
       33.86  1:16.11  2:02.70  2:35.50                                    
 23 Cairns, Joseph C          11 NCA                  2:39.77    2:37.82 JO     
       33.92  1:14.73  2:02.52  2:37.82                                    
 24 Saiadian, Arthur          12 SBA                  2:39.27    2:38.17 JO     
       33.46  1:14.60  2:03.72  2:38.17                                    
 25 Rapp, Nicki D             11 NCA                  2:37.77    2:39.53 JO     
       34.01  1:15.85  2:02.95  2:39.53                                    
 26 Natale, Christian D       12 NCA                  2:38.90    2:41.52        
       35.76  1:16.53  2:07.10  2:41.52                                    
 27 Manuel, C.J. J            11 IVDA                 2:35.43    2:45.76        
       35.74  1:17.29  2:09.16  2:45.76                                    
 -- Fahr, BJ J                12 RSD                  2:37.28         DQ        
       32.57  1:10.94  1:56.71       DQ                                    
 -- Stoffels, Kai B           12 NCA                  2:34.35         DQ        
       34.36  1:12.55  1:59.33       DQ                                    
 
Event 74  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:56.37        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                     
         SDI: = 1:56.37        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                     
                2:22.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smigal, Alexander J       14 PS                   2:08.09    2:04.04 JO     
       27.34  1:00.32  1:36.77  2:04.04                                    
  2 Colombo, Owen D           14 HSA                  2:06.67    2:04.59 JO     
       27.83    59.77  1:35.59  2:04.59                                    
  3 Weick, Sam W              14 NCA                  2:07.49    2:06.78 JO     
       28.13  1:00.81  1:38.06  2:06.78                                    
  4 Mes, Connor J             14 NCA                  2:07.59    2:07.43 JO     
       28.40  1:00.96  1:39.35  2:07.43                                    
  5 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  2:08.26    2:08.61 JO     
       27.99  1:01.30  1:39.44  2:08.61                                    
  6 Lee, Justin               14 NCA                  2:09.95    2:08.69 JO     
       28.37  1:02.34  1:38.66  2:08.69                                    
  7 Crotty, Steven D          14 PS                   2:09.31    2:09.23 JO     
       27.52  1:01.19  1:40.15  2:09.23                                    
  8 Morris, Mason P           13 NCA                  2:08.79    2:10.79 JO     
       27.64  1:01.96  1:41.01  2:10.79                                    
B - Final
  9 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                  2:11.26    2:09.62 JO     
       27.59  1:00.35  1:38.81  2:09.62                                    
 10 Liu, Fred                 14 PS                   2:11.05    2:10.05 JO     
       27.55  1:03.10  1:39.62  2:10.05                                    
 11 Sommer, Zackary T         14 RSD                  2:12.69    2:13.11 JO     
       29.38  1:04.88  1:43.35  2:13.11                                    
 12 Loosbrock, Trent M        14 PS                   2:13.77    2:13.64 JO     
       29.57  1:02.91  1:43.43  2:13.64                                    
 13 Liang, Justin             14 NCA                  2:13.64    2:13.66 JO     
       30.23  1:04.70  1:43.44  2:13.66                                    
 14 Lo, Jonathan              13 NCA                  2:14.27    2:14.75 JO     
       29.97  1:04.74  1:45.29  2:14.75                                    
 15 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:10.84    2:15.47 JO     
       28.99  1:03.27  1:43.33  2:15.47                                    
 16 Liu, Cassidy              13 NCA                  2:10.03    2:15.80 JO     
       29.07  1:03.35  1:44.45  2:15.80                                    
 
Event 74  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: * 1:56.37        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                     
         SDI: = 1:56.37        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                     
                2:22.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Colombo, Owen D           14 HSA                  2:07.77    2:06.67 qJO    
       28.60  1:01.67  1:38.14  2:06.67                                    
  2 Weick, Sam W              14 NCA                  2:10.90    2:07.49 qJO    
       27.89  1:01.04  1:38.36  2:07.49                                    
  3 Mes, Connor J             14 NCA                  2:05.30    2:07.59 qJO    
       28.36  1:00.91  1:39.26  2:07.59                                    
  4 Smigal, Alexander J       14 PS                   2:08.92    2:08.09 qJO    
       27.90  1:02.78  1:39.94  2:08.09                                    
  5 Inzunza, Edwin O          14 SBA                  2:10.65    2:08.26 qJO    
       27.90  1:01.45  1:39.18  2:08.26                                    
  6 Morris, Mason P           13 NCA                  2:07.55    2:08.79 qJO    
       27.28  1:01.19  1:40.17  2:08.79                                    
  7 Crotty, Steven D          14 PS                   2:10.74    2:09.31 qJO    
       27.74  1:00.78  1:40.31  2:09.31                                    
  8 Lee, Justin               14 NCA                  2:11.41    2:09.95 qJO    
       28.65  1:03.50  1:40.28  2:09.95                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Liu, Cassidy              13 NCA                  2:08.31    2:10.03 qJO    
       27.59  1:00.16  1:40.44  2:10.03                                    
 10 Hsu, Jonathan I           13 NCA                  2:17.28    2:10.84 qJO    
       28.48  1:01.87  1:40.36  2:10.84                                    
 11 Liu, Fred                 14 PS                   2:11.09    2:11.05 qJO    
       27.46  1:03.94  1:41.49  2:11.05                                    
 12 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                  2:13.14    2:11.26 qJO    
       27.10  1:01.40  1:39.75  2:11.26                                    
 13 Sommer, Zackary T         14 RSD                  2:15.57    2:12.69 qJO    
       29.28  1:04.32  1:42.20  2:12.69                                    
 14 Liang, Justin             14 NCA                  2:12.35    2:13.64 qJO    
       29.92  1:03.59  1:43.39  2:13.64                                    
 15 Loosbrock, Trent M        14 PS                   2:19.92    2:13.77 qJO    
       29.63  1:03.42  1:43.77  2:13.77                                    
 16 Lo, Jonathan              13 NCA                  2:16.53    2:14.27 qJO    
       29.47  1:03.75  1:44.56  2:14.27                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hernandez, Nathan D       13 HSA                  2:21.81    2:15.21 JO     
       28.69  1:04.58  1:46.67  2:15.21                                    
 18 Kim, Elliot S             14 RSD                  2:13.97    2:15.56 JO     
       30.43  1:03.80  1:44.47  2:15.56                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dang, Casey D             14 RAQ                  2:13.93    2:15.73 JO     
       30.71  1:05.80  1:44.88  2:15.73                                    
 20 Orr, Max A                14 RSD                  2:16.87    2:15.86 JO     
       29.50  1:03.41  1:44.61  2:15.86                                    
 21 Camarillo, Emilio         14 SBA                  2:17.17    2:16.17 JO     
       30.00  1:05.99  1:45.73  2:16.17                                    
 22 Goldey, Will W            14 NCA                  2:17.94    2:16.70 JO     
       30.36  1:05.11  1:45.21  2:16.70                                    
 23 Song, Connor M            14 NCA                  2:14.71    2:17.53 JO     
       29.10  1:06.68  1:46.76  2:17.53                                    
 24 Simpson, Aidan A          13 ICAC                 2:21.71    2:17.84 JO     
       30.01  1:07.67  1:47.66  2:17.84                                    
 25 Kinney, Skylar D          13 SBA                  2:19.77    2:18.13 JO     
       27.72  1:04.44  1:46.89  2:18.13                                    
 26 Brown, Maxwell W          14 NCA                  2:16.78    2:18.55 JO     
       27.26  1:03.22  1:44.57  2:18.55                                    
 27 Aguimatang, Ezra R        14 SBA                  2:39.87L   2:18.75 JO     
       28.96  1:04.35  1:44.56  2:18.75                                    
 28 Snyder, Noah C            14 RST                  2:20.63    2:19.53 JO     
       29.77  1:07.26  1:47.46  2:19.53                                    
 29 Schmidt, Drew T           13 RSD                  2:17.20    2:20.10 JO     
       30.16  1:06.94  1:48.23  2:20.10                                    
 30 Paiz, Nathan B            13 ICAC                 2:19.19    2:20.25 JO     
       29.81  1:06.57  1:48.39  2:20.25                                    
 31 D'Agostino, Miles T       13 SBA                  2:19.83    2:20.99 JO     
       30.54  1:05.96  1:48.55  2:20.99                                    
 32 Slayton, Nicholas D       14 SDY                  2:21.18    2:21.78 JO     
       30.20  1:07.28  1:48.80  2:21.78                                    
 33 Goldey, Sam S             14 NCA                  2:19.38    2:22.20        
       30.65  1:08.41  1:49.14  2:22.20                                    
 34 Gomez, Samuel             13 SBA                  2:22.01    2:23.32        
       31.51  1:11.04  1:51.18  2:23.32                                    
 
Event 76  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 58.50        1970 JIM WISDOM, CNSA                             
         SDI: = 56.66        1978 JIM BODINE, CNSA                             
              1:13.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fraley, Yuto N            10 NCA                  1:01.82    1:01.63 JO     
       29.73  1:01.63                                                      
  2 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:03.22    1:02.42 JO     
       30.62  1:02.42                                                      
  3 Hayes, Dylan M            10 RAQ                  1:03.09    1:02.93 JO     
       29.99  1:02.93                                                      
  4 Keane, Aidan P            10 MRA                  1:04.75    1:03.34 JO     
       31.02  1:03.34                                                      
  5 Yang, Ray H               10 SDAC                 1:02.17    1:03.80 JO     
       30.32  1:03.80                                                      
  6 Reed, Lachey              10 RSD                  1:04.70    1:03.82 JO     
       30.80  1:03.82                                                      
  7 Brecht, Andrew J          10 PS                   1:04.59    1:04.18 JO     
       30.64  1:04.18                                                      
  8 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                 1:04.63    1:05.00 JO     
       30.61  1:05.00                                                      
B - Final
  9 Cong, Jonathan             9 PAC                  1:06.90    1:06.11 JO     
       31.08  1:06.11                                                      
 10 Han, Alexander Q          10 NCA                  1:07.53    1:07.87 JO     
       32.62  1:07.87                                                      
 11 Lightner, Caspar L         9 SDY                  1:08.10    1:08.75 JO     
       33.33  1:08.75                                                      
 12 Holmes, Hansel W          10 NCA                  1:10.86    1:10.24 JO     
       34.25  1:10.24                                                      
 13 Nguyen, Joseph B          10 PS                   1:10.29    1:10.52 JO     
       33.84  1:10.52                                                      
 14 Telfer, Trey J             9 RSD                  1:10.79    1:11.46 JO     
       34.36  1:11.46                                                      
 15 Ryan, Cormac L             9 NCA                  1:11.85    1:12.17 JO     
       34.21  1:12.17                                                      
 16 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                 1:09.56    1:12.46 JO     
       33.80  1:12.46                                                      
 
Event 76  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 58.50        1970 JIM WISDOM, CNSA                             
         SDI: = 56.66        1978 JIM BODINE, CNSA                             
              1:13.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fraley, Yuto N            10 NCA                  1:01.07    1:01.82 qJO    
       30.62  1:01.82                                                      
  2 Yang, Ray H               10 SDAC                 1:04.13    1:02.17 qJO    
       29.94  1:02.17                                                      
  3 Hayes, Dylan M            10 RAQ                  1:04.93    1:03.09 qJO    
       30.28  1:03.09                                                      
  4 Lathrop, Austin T         10 UNAT                 1:05.37    1:03.22 qJO    
       30.89  1:03.22                                                      
  5 Brecht, Andrew J          10 PS                   1:05.59    1:04.59 qJO    
       30.64  1:04.59                                                      
  6 Bragan-Fitzgerald, Franc  10 WSST                 1:08.72    1:04.63 qJO    
       31.02  1:04.63                                                      
  7 Reed, Lachey              10 RSD                  1:03.74    1:04.70 qJO    
       31.19  1:04.70                                                      
  8 Keane, Aidan P            10 MRA                  1:03.02    1:04.75 qJO    
       31.79  1:04.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cong, Jonathan             9 PAC                  1:08.82    1:06.90 qJO    
       31.59  1:06.90                                                      
 10 Han, Alexander Q          10 NCA                  1:07.92    1:07.53 qJO    
       32.57  1:07.53                                                      
 11 Lightner, Caspar L         9 SDY                  1:11.85    1:08.10 qJO    
       32.39  1:08.10                                                      
 12 Bai, Nicholas Z            8 SDAC                 1:12.49    1:09.56 qJO    
       32.13  1:09.56                                                      
 13 Nguyen, Joseph B          10 PS                   1:10.63    1:10.29 qJO    
       33.62  1:10.29                                                      
 14 Telfer, Trey J             9 RSD                  1:09.30    1:10.79 qJO    
       33.81  1:10.79                                                      
 15 Holmes, Hansel W          10 NCA                  1:12.73    1:10.86 qJO    
       34.63  1:10.86                                                      
 16 Ryan, Cormac L             9 NCA                  1:10.76    1:11.85 qJO    
       33.42  1:11.85                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Becker, Blake A           10 RSD                  1:11.46    1:12.62 JO     
       34.18  1:12.62                                                      
 18 Dang, Caden V              9 RAQ                  1:12.24    1:12.87 JO     
       35.07  1:12.87                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Freeman, Jeremy M         10 RSD                  1:21.30L   1:12.93 JO     
       34.73  1:12.93                                                      
 20 Ellis, Donavon K          10 NCA                  1:11.48    1:16.22        
       36.23  1:16.22                                                      
 
Event 78  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 52.88        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 50.94        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
              1:03.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    53.53      53.46 JO     
       25.25    53.46                                                      
  2 Zhu, Lan                  11 NCA                    55.15      54.51 JO     
       26.04    54.51                                                      
  3 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                   55.81      54.77 JO     
       26.71    54.77                                                      
  4 Brown, Lucius Y           12 NCA                    57.54      57.15 JO     
       27.40    57.15                                                      
  5 Ladman, Adam W            12 NCA                    56.98      57.57 JO     
       28.23    57.57                                                      
  6 Hasan, Yad S              12 SDY                    59.26      58.13 JO     
       27.89    58.13                                                      
  7 Makepeace, Matthew R      12 PS                     58.42      58.18 JO     
       28.11    58.18                                                      
  8 Colombo, Lucas J          12 HSA                    58.25      58.26 JO     
       27.67    58.26                                                      
B - Final
  9 Zhuo, Kevin J             12 PAC                    59.28      57.99 JO     
       27.62    57.99                                                      
 10 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   59.40      58.45 JO     
       28.49    58.45                                                      
 11 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  1:00.48      59.60 JO     
       28.67    59.60                                                      
 12 Fahr, BJ J                12 RSD                  1:00.03      59.62 JO     
       29.07    59.62                                                      
 13 Kading, Seth C            12 RSD                    59.62    1:00.19 JO     
 14 Wu, Michael               12 NCA                    59.43    1:00.37 JO     
       29.10  1:00.37                                                      
 15 Mes, Dylan G              11 NCA                  1:00.50    1:00.55 JO     
       29.49  1:00.55                                                      
 16 Natale, Christian D       12 NCA                  1:00.03    1:00.93 JO     
       29.29  1:00.93                                                      
 
Event 78  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 52.88        1986 SEKOU WILLIAMS, SW                           
         SDI: = 50.94        2004 ANDRES CARRERAS, SBA                         
              1:03.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parker, Matt S            12 NCA                    54.17      53.53 qJO    
       25.27    53.53                                                      
  2 Zhu, Lan                  11 NCA                    55.43      55.15 qJO    
       26.01    55.15                                                      
  3 Munoz Renteria, Carlos A  12 UNAT                   55.50      55.81 qJO    
       27.10    55.81                                                      
  4 Ladman, Adam W            12 NCA                    57.26      56.98 qJO    
       28.41    56.98                                                      
  5 Brown, Lucius Y           12 NCA                    55.98      57.54 qJO    
       27.59    57.54                                                      
  6 Colombo, Lucas J          12 HSA                    58.57      58.25 qJO    
       27.66    58.25                                                      
  7 Makepeace, Matthew R      12 PS                     58.30      58.42 qJO    
       28.37    58.42                                                      
  8 Hasan, Yad S              12 SDY                  1:01.24      59.26 qJO    
       28.31    59.26                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zhuo, Kevin J             12 PAC                    58.68      59.28 qJO    
       28.37    59.28                                                      
 10 Villachica, Alexis J      12 WAVE                   58.29      59.40 qJO    
       28.61    59.40                                                      
 11 Wu, Michael               12 NCA                  1:00.25      59.43 qJO    
       28.74    59.43                                                      
 12 Kading, Seth C            12 RSD                  1:03.02      59.62 qJO    
       29.19    59.62                                                      
 13 Fahr, BJ J                12 RSD                  1:00.74    1:00.03 qJO    
       29.07  1:00.03                                                      
 13 Natale, Christian D       12 NCA                  1:00.74    1:00.03 qJO    
       28.53  1:00.03                                                      
 15 Schalge Jr., Troy D       12 SBA                  1:00.37    1:00.48 qJO    
       29.01  1:00.48                                                      
 16 Mes, Dylan G              11 NCA                  1:02.76    1:00.50 qJO    
       29.11  1:00.50                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryan, Cathal O            11 NCA                  1:02.17   J1:00.50 JO     
       29.32  1:00.50                                                      
 18 Hoang, Dustin Q           12 NCA                  1:01.75    1:00.67 JO     
       28.74  1:00.67                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Garcia, Aidan G           12 CAST                 1:01.12    1:00.80 JO     
       30.01  1:00.80                                                      
 20 Park, Thomas              12 PAC                  1:01.38    1:00.93 JO     
       29.07  1:00.93                                                      
 21 Thomas Jr., Bradford K    11 SDY                  1:01.54    1:00.96 JO     
       28.80  1:00.96                                                      
 22 Stoffels, Kai B           12 NCA                  1:00.64    1:01.36 JO     
       29.90  1:01.36                                                      
 23 Benjamin, Aiden K         11 RSD                  1:01.39    1:01.49 JO     
       29.85  1:01.49                                                      
 24 Li, Kevin L               12 NCA                  1:01.85    1:02.21 JO     
       30.26  1:02.21                                                      
 25 Cioaca, Allen V           12 RSD                  1:01.86    1:03.08 JO     
       30.29  1:03.08                                                      
 26 Cosgrove, Ian H           12 RSD                  1:03.16    1:03.18 JO     
       30.61  1:03.18                                                      
 27 Huntley, Braxton C        12 SDY                  1:02.53    1:04.19        
       30.60  1:04.19                                                      
 -- Wong, Kyle R              12 CAST                   54.67         DQ        
 
Event 78S  Boys 11-12 100 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
          JO: * 52.88        1986 SEKOU WILLIAMS                               
         SDI: = 50.94        2004 ANDRES CARRERAS                              
              1:03.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Mes, Dylan G              11 NCA                       NT      59.02 JO     
       28.81    59.02                                                      
  2 Ryan, Cathal O            11 NCA                       NT      59.87 JO     
       28.65    59.87                                                      
 
Event 80  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 48.29        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                       
         SDI: = 48.00     11/8/15 JOSHUA HE, RSD                               
                56.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                   49.77      49.22 JO     
       23.21    49.22                                                      
  2 Hernandez, Nathan D       13 HSA                    52.57      51.22 JO     
       24.52    51.22                                                      
  3 Loosbrock, Trent M        14 PS                     52.30      51.68 JO     
       24.78    51.68                                                      
  4 Wythes, George T          14 RSD                    51.68      51.92 JO     
       25.13    51.92                                                      
  5 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                   51.61      52.04 JO     
       24.71    52.04                                                      
  6 Lim, Edwin G              14 RSD                    52.41      52.16 JO     
       25.21    52.16                                                      
  7 Steel, Aidan T            14 PS                     52.47      52.77 JO     
       25.10    52.77                                                      
  8 Colombo, Owen D           14 HSA                    52.32      55.06 JO     
       26.00    55.06                                                      
B - Final
  9 Chang, Lance L            14 RSD                    52.88      52.22 JO     
       24.97    52.22                                                      
 10 Ibarguren, Jon            14 SBA                    52.92      52.41 JO     
       25.59    52.41                                                      
 11 Weick, Sam W              14 NCA                    52.96      52.56 JO     
       25.37    52.56                                                      
 12 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                   52.91      52.83 JO     
       25.49    52.83                                                      
 13 Workman, Eric D           13 RSD                    52.99      53.04 JO     
       25.54    53.04                                                      
 14 Liang, Justin             14 NCA                    53.13      53.09 JO     
       25.35    53.09                                                      
 15 Kidd, Conner              14 PS                     53.02      53.44 JO     
       25.43    53.44                                                      
 16 Crotty, Steven D          14 PS                     53.06      53.73 JO     
       25.97    53.73                                                      
 
Event 80  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 48.29        2009 TRENTON WILLIAMS, SDAC                       
         SDI: = 48.00     11/8/15 JOSHUA HE, RSD                               
                56.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dietze, Pierce A          14 WSST                   48.56      49.77 qJO    
       23.20    49.77                                                      
  2 Keppler, Jeffrey C        13 CAST                   52.82      51.61 qJO    
       24.67    51.61                                                      
  3 Wythes, George T          14 RSD                    52.44      51.68 qJO    
       25.06    51.68                                                      
  4 Loosbrock, Trent M        14 PS                     52.49      52.30 qJO    
       25.14    52.30                                                      
  5 Colombo, Owen D           14 HSA                    52.08      52.32 qJO    
       25.16    52.32                                                      
  6 Lim, Edwin G              14 RSD                    51.51      52.41 qJO    
       25.31    52.41                                                      
  7 Steel, Aidan T            14 PS                     55.86      52.47 qJO    
       25.15    52.47                                                      
  8 Hernandez, Nathan D       13 HSA                    52.96      52.57 qJO    
       24.85    52.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chang, Lance L            14 RSD                    53.08      52.88 qJO    
       25.22    52.88                                                      
 10 Hawthorne, Grant W        13 CNSA                   54.38      52.91 qJO    
       25.66    52.91                                                      
 11 Ibarguren, Jon            14 SBA                    53.52      52.92 qJO    
       26.01    52.92                                                      
 12 Weick, Sam W              14 NCA                    53.43      52.96 qJO    
       25.48    52.96                                                      
 13 Workman, Eric D           13 RSD                    53.96      52.99 qJO    
       25.57    52.99                                                      
 14 Kidd, Conner              14 PS                     54.29      53.02 qJO    
       25.14    53.02                                                      
 15 Crotty, Steven D          14 PS                     52.94      53.06 qJO    
       26.02    53.06                                                      
 16 Liang, Justin             14 NCA                    52.46      53.13 qJO    
       25.39    53.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Palguta, Matthew S        14 NCA                    54.59      53.40 JO     
       25.68    53.40                                                      
 18 Cheary, Gavin M           13 SDY                    54.68      53.50 JO     
       25.37    53.50                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kim, Elliot S             14 RSD                    53.66      54.13 JO     
       26.06    54.13                                                      
 20 Pozdnyakov, Philip V      13 NCA                    54.34      54.43 JO     
       26.16    54.43                                                      
 21 D'Agostino, Miles T       13 SBA                    55.40      54.45 JO     
       26.38    54.45                                                      
 22 Hsu, Jonathan I           13 NCA                    55.89      54.64 JO     
       26.25    54.64                                                      
 23 Moore, Ian M              13 NCA                    56.14      54.72 JO     
       26.28    54.72                                                      
 24 Batty, Cameron M          13 FAST                   55.81      54.88 JO     
       25.88    54.88                                                      
 25 Orr, Max A                14 RSD                    55.75      55.08 JO     
       26.86    55.08                                                      
 26 Hale, Ben S               14 HSA                    56.29      55.35 JO     
       26.90    55.35                                                      
 27 Brown, Maxwell W          14 NCA                    54.89      55.91 JO     
       26.15    55.91                                                      
 28 Liu, Cassidy              13 NCA                    54.80      56.23 JO     
       27.20    56.23                                                      
 29 Lanneau, Kolbe L          14 CNSA                   56.10      56.28 JO     
       26.46    56.28                                                      
 30 Schmidt, Thomas G         14 NCA                    56.76      56.53 JO     
       27.51    56.53                                                      
 31 Song, Raymond Y           13 NCA                    55.51      56.71 JO     
       27.07    56.71                                                      
 32 Gomez, Samuel             13 SBA                    56.07      57.93        
       27.67    57.93                                                      
 
Event 82  Boys 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: * 15:51.17        2009 JAMESON LYON, NCA                         
         SDI: = 15:51.17        2009 JAMESON LYON, NCA                         
                19:39.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smigal, Alexander J       14 PS                  16:38.18   16:35.04 JO     
       26.78    56.32  1:26.80  1:57.19  2:28.01  2:58.04  3:28.18  3:58.54
     4:29.34  4:59.93  5:30.45  6:01.13  6:31.65  7:02.27  7:33.07  8:03.54
     8:33.86  9:04.21  9:34.78 10:05.45 10:35.57 11:05.90 11:36.39 12:06.65
    12:36.99 13:07.22 13:37.36 14:07.51 14:37.56 15:07.61 15:37.37 16:06.99
    16:35.04
  2 Smith, Ethan C            14 PS                  17:10.44   16:40.64 JO     
       26.92    57.32  1:27.94  1:58.89  2:29.34  3:00.33  3:31.17  4:03.23
     4:33.80  5:04.36  5:35.03  6:05.65  6:36.50  7:06.95  7:37.10  8:07.93
     8:38.89  9:09.66  9:39.53 10:09.59 10:39.58 11:09.88 11:40.27 12:10.94
    12:41.47 13:11.27 13:41.49 14:12.41 14:42.26 15:12.59 15:42.57 16:12.31
    16:40.64
  3 Washabaugh, Seth P        14 SBA                 17:09.19   16:52.57 JO     
       27.87    58.41  1:29.39  2:00.54  2:31.21  3:01.68  3:32.53  4:03.31
     4:34.03  5:04.40  5:35.03  6:06.05  6:36.92  7:07.62  7:38.48  8:09.55
     8:40.28  9:11.38  9:42.43 10:13.37 10:44.17 11:15.18 11:46.16 12:16.98
    12:48.00 13:18.66 13:49.56 14:20.43 14:51.39 15:22.16 15:52.23 16:22.90
    16:52.57
  4 Inzunza, Edwin O          14 SBA                 17:21.93   17:34.43 JO     
       28.55    59.55  1:31.05  2:02.66  2:34.19  3:05.88  3:37.80  4:09.70
     4:42.09  5:14.49  5:46.98  6:19.45  6:51.96  7:24.33  7:56.91  8:29.47
     9:01.54  9:33.89 10:06.11 10:38.28 11:10.65 11:42.95 12:15.20 12:47.23
    13:19.23 13:51.13 14:23.40 14:55.50 15:27.66 15:59.57 16:31.56 17:03.51
    17:34.43
  5 Camarillo, Emilio         14 SBA                 18:32.33   18:16.12 JO     
       27.53    58.35  1:30.24  2:03.04  2:36.16  3:09.26  3:42.58  4:16.07
     4:49.50  5:23.23  5:56.93  6:30.45  7:04.20  7:37.67  8:11.31  8:44.81
     9:18.40  9:52.32 10:26.20 10:59.71 11:33.29 12:07.47 12:41.01 13:14.68
    13:48.59 14:22.51 14:56.31 15:29.96 16:03.17 16:37.30 17:11.12 17:43.99
    18:16.12
  6 Kinney, Skylar D          13 SBA                 19:32.95   19:18.73 JO     
       29.14  1:02.02  1:36.10  2:10.97  2:46.33  3:22.15  3:57.76  4:33.90
     5:10.19  5:46.11  6:21.72  6:58.66  7:34.59  8:10.25  8:45.86  9:21.39
     9:57.12 10:32.55 11:08.89 11:43.73 12:19.77 12:57.00 13:33.94 14:09.38
    14:44.10 15:19.01 15:55.45 16:31.44 17:05.00 17:39.67 18:13.12 18:47.15
    19:18.73
 
Event 84  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 2:07.09        2010 PACIFIC SWIM                               
         SDI: = 2:12.84        2002 SOUTH BAY AQUATICS                         
                2:47.09  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         2:14.30    2:19.41 JO     
     1) Palmroos, Ian E 10              2) Han, Alexander Q 10            
     3) Ryan, Cormac L 9                4) Fraley, Yuto N 10              
       33.84  1:14.26  1:50.81  2:19.41                                    
  2 Rancho San Dieguito  'A'                          2:16.47    2:20.28 JO     
     1) Freeman, Jeremy M 10            2) Reed, Lachey 10                
     3) Koyama, Masato 10               4) Becker, Blake A 10             
       39.49  1:15.93  1:49.04  2:20.28                                    
  3 North Coast Aquatics  'B'                         2:23.62    2:31.78 JO     
     1) Wenger, Sebastien C 10          2) Ellis, Donavon K 10            
     3) Holmes, Hansel W 10             4) Guzman, Braden T 8             
       38.90  1:19.86  1:58.70  2:31.78                                    
  4 South Bay Aquatics  'A'                           2:34.39    2:36.75 JO     
     1) Martinez, Edgar 9               2) Yang, Vincent 9                
     3) Estrada, Pablo S 9              4) Bjornstad, Matt O 10           
       40.81  1:28.12  2:03.86  2:36.75                                    
  5 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:44.45    2:39.43 JO     
     1) Chauvapun, Drake K 9            2) Hong, Nicholas A 9             
     3) Cong, Jonathan 9                4) Wang, Aaron Y 7                
       35.04  1:24.77  2:02.10  2:39.43                                    
  6 San Diego YMCA  'A'                               2:41.07    2:46.48 JO     
     1) Lightner, Caspar L 9            2) Edquid, John A 10              
     3) Szilard, Todd A 10              4) Isidro, Ben J 10               
       37.32  1:22.12  2:10.88  2:46.48                                    
 -- Pacific Swim  'A'                                 2:24.00         DQ        
     1) Wong, Ederick J 8               2) Sarnowski, Jacob M 10          
     3) Brecht, Andrew J 10             4) Nguyen, Joseph B 10            
       37.57  1:16.03  1:51.48       DQ                                    
 -- Pacific Swim  'B'                                 2:31.57         DQ        
     1) Pham, Alan N 10                 2) Lewandowski, Justin P 10       
     3) Kim, Caleb K 10                 4) Zhang, Gabriel C 10            
       39.94  1:28.56  2:13.28                                             
 -- Manta Ray Aquatics  'A'                           2:44.55         DQ        
     1) Keane, Aidan P 10               2) Keane, Sean G 8                
     3) Drake, Cameron V 10             4) Reynolds, Patrick B 10         
       36.22  1:31.71  2:09.78       DQ                                    
 
Event 86  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 1:53.20        2012 PACIFIC SWIM                               
         SDI: = 1:51.97     1/16/16 NORTH COAST AQUATICS                       
                2:21.09  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         1:52.86    1:54.09 JO     
     1) Brown, Lucius Y 12              2) Parsons, Nathaniel K 12        
     3) Parker, Matt S 12               4) Zhu, Lan 11                    
       29.98  1:02.49  1:28.93  1:54.09                                    
  2 North Coast Aquatics  'B'                         1:57.38    1:59.57 JO     
     1) Ladman, Adam W 12               2) Lee, Bryton T 12               
     3) Wenger, Jacque A 12             4) Ellis, Braden M 12             
       29.67  1:04.59  1:33.68  1:59.57                                    
  3 South Bay Aquatics  'A'                           2:05.86    2:05.37 JO     
     1) Hughes, Colby H 11              2) Cabrera, Nate R 12             
     3) Schalge Jr., Troy D 12          4) Flaherty, Zach R 12            
       34.07  1:06.78  1:37.08  2:05.37                                    
  4 San Diego YMCA  'A'                               2:09.38    2:07.07 JO     
     1) Hasan, Yad S 12                 2) Thomas Jr., Bradford K 11      
     3) Szilard, Scott A 12             4) Huntley, Braxton C 12          
       32.04  1:07.34  1:39.88  2:07.07                                    
  5 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               2:07.26    2:08.66 JO     
     1) Park, Thomas 12                 2) Zhuo, Kevin J 12               
     3) Carsten, Ian D 11               4) Chen, Alex L 12                
       30.67  1:05.54  1:39.44  2:08.66                                    
  6 Rancho San Dieguito  'A'                          2:11.31    2:12.90 JO     
     1) Kading, Seth C 12               2) Cioaca, Allen V 12             
     3) Yang, Eric 11                   4) Fahr, BJ J 12                  
       34.64  1:13.19  1:46.33  2:12.90                                    
  7 Rancho San Dieguito  'B'                          2:13.65    2:14.47 JO     
     1) Hildesheim, Ryan J 11           2) Benjamin, Aiden K 11           
     3) Telfer, Corey D 12              4) Cosgrove, Ian H 12             
       34.77  1:12.20  1:44.71  2:14.47                                    
  8 Heartland Swimming Association  'A'               2:13.36    2:15.15 JO     
     1) Coons, Steven J 12              2) Stinnett, Drew R 12            
     3) Colombo, Lucas J 12             4) Taquino, Colin R 12            
       35.10  1:15.01  1:44.45  2:15.15                                    
  9 Pacific Swim  'A'                                 2:05.67    2:16.78 JO     
     1) Makepeace, Matthew R 12         2) Kang, Jonah 12                 
     3) Fazen, Collin B 11              4) Lee, Joshua Y 11               
       31.21  1:07.67  1:48.03  2:16.78                                    
 10 College Area Swim Team  'B'                       2:19.33    2:17.76 JO     
     1) Molter, Aiden J 12              2) DeBever, Keegan J 12           
     3) Forstot, Jack W 11              4) Mohr, Eli J 11                 
       35.89  1:11.72  1:46.21  2:17.76                                    
 11 Manta Ray Aquatics  'A'                           2:10.86    2:18.42 JO     
     1) Farnsworth, Sam G 11            2) Boggeln, Owen N 12             
     3) Moyer, Jake S 11                4) Librera, Michael 11            
       33.14  1:10.60  1:44.49  2:18.42                                    
 -- South Bay Aquatics  'B'                           2:19.20         DQ        
     1) Hernandez, Samuel 12            2) Sebree, Shane W 12             
     3) Czapek, Derek 12                4) Saiadian, Arthur 12            
       37.58  1:17.80  1:51.64       DQ                                    
 
Event 88  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: * 3:44.45        2014 PACIFIC SWIM                               
         SDI: = 3:49.24        2006 NORTH COAST                                
                4:33.69  JO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Coast Aquatics  'A'                         3:53.36    3:52.26 JO     
     1) Liu, Cassidy 13                 2) Lee, Justin 14                 
     3) Morris, Mason P 13              4) Weick, Sam W 14                
       58.20  1:28.64           2:02.61  2:28.49  2:58.80  3:24.44  3:52.26
  2 Rancho San Dieguito  'A'                          3:56.35    3:56.60 JO     
     1) Wythes, George T 14             2) Sommer, Zackary T 14           
     3) Lim, Edwin G 14                 4) Chang, Lance L 14              
       28.93    59.04  1:30.07  2:05.39  2:32.61  3:03.88  3:28.86  3:56.60
  3 Pacific Swim  'A'                                 3:54.20    3:56.66 JO     
     1) Kidd, Conner 14                 2) Liu, Fred 14                   
     3) Smith, Ethan C 14               4) Loosbrock, Trent M 14          
       28.96  1:00.35  1:31.82  2:07.68  2:34.18  3:04.87  3:29.50  3:56.66
  4 North Coast Aquatics  'B'                         3:55.98    3:57.59 JO     
     1) Mes, Connor J 14                2) Liang, Justin 14               
     3) Brown, Maxwell W 14             4) Palguta, Matthew S 14          
       28.82    58.85  1:30.66  2:07.79  2:33.61  3:04.32  3:29.56  3:57.59
  5 South Bay Aquatics  'A'                           4:03.46    4:02.32 JO     
     1) Washabaugh, Seth P 14           2) Inzunza, Edwin O 14            
     3) Kinney, Skylar D 13             4) Ibarguren, Jon 14              
       29.03    59.19  1:32.30  2:10.12  2:37.82  3:09.43  3:34.62  4:02.32
  6 Rancho San Dieguito  'B'                          4:06.30    4:03.58 JO     
     1) Orr, Max A 14                   2) Hildesheim, Ethan J 13         
     3) Workman, Eric D 13              4) Kim, Elliot S 14               
       28.95    59.85  1:34.16  2:11.32  2:38.26  3:10.62  3:35.71  4:03.58
  7 Heartland Swimming Association  'A'               4:10.30    4:07.00 JO     
     1) Hale, Ben S 14                  2) Colombo, Owen D 14             
     3) Hernandez, Nathan D 13          4) Sinawi, Joshua R 13            
       31.05  1:04.01  1:35.13  2:10.43  2:37.93  3:10.01  3:36.11  4:07.00
  8 Pacific Swim  'B'                                 4:13.51    4:09.72 JO     
     1) Hughes, Christopher L 14        2) Smigal, Alexander J 14         
     3) Crotty, Steven D 14             4) Steel, Aidan T 14              
       33.59  1:09.78  1:41.20  2:18.35  2:45.37  3:17.15  3:41.58  4:09.72
  9 South Bay Aquatics  'B'                           4:06.82    4:15.80 JO     
     1) D'Agostino, Miles T 13          2) Aguimatang, Ezra R 14          
     3) Rascon, Esteban 14              4) Gomez, Samuel 13               
       30.50  1:02.69  1:35.34  2:14.29  2:44.12  3:18.34  3:45.70  4:15.80
 10 Wind N Sea Swim Team  'A'                         4:25.39    4:21.02 JO     
     1) Dietze, Pierce A 14             2) Jimenez, Adrian S 14           
     3) Romero, Ivann U 14              4) Abdubek, Tim P 13              
       26.97    57.44  1:33.64  2:14.79  2:45.09  3:20.32  3:48.60  4:21.02
 11 Pac Swim - Bay Club Carmel Val  'A'               4:32.47    4:28.30 JO     
     1) Zhang, Edward D 14              2) Wang, Justin T 13              
     3) Prestrelski, Stefan 13          4) Baird, Noah R 13               
       30.05  1:01.94  1:37.59  2:19.44  2:50.28  3:27.69  3:56.99  4:28.30
 12 College Area Swim Team  'A'                       4:33.13    4:32.25 JO     
     1) Souttere, Trent C 13            2) Keppler, Jeffrey C 13          
     3) Harry, Kevin J 13               4) Ornelas, Peter J 14            
       36.96  1:13.87  1:46.06  2:22.51  2:51.83  3:28.64  3:59.09  4:32.25